Самохрани родители

Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Мене ми е препрочитано тоа многу убаво.
Не ти е убаво потенцирано.Има разлика помеѓу „поголемиот“ и „дел од“.Одлучи се, дали поголемиот дел од невработените се физички неспособни или пак само дел од нив се физички неспособни.


Од сите три аспекти.
А инаку сите крпарат крај со крај во Македонија на тоа никој не е имун.За тоа е виновен чичко ти Никола кој за чудо сеуште го поддржуваш а се жалиш на економската ситуација во Македонија.Што значи ова што го зборуваш и ова што го правиш од страна воопшто не ти се согласуваат, има и можеби некоја заднинска намера ова што си го напишала.Но, доколку ти крпариш крај со крај сигурно дека пак не крпариш толку колку што крпари еден самохран родител од проста причина што во семејниот буџет на самохраниот родител се слева една плата а во семејниот ти твој буџет две плати.
Ти си пораснала со такво дете, но има разлика кога ќе бидеш такво дете и има разлика кога не си дете на самохран родител.Многу важна разлика, која не си ја осетила на сопствена кожа.

Јас не ни можам да аплицирам за стипендија од проста причина што сум вонреден и вработен за да аплицирам за стипендија треба да сум невработен.



Јас овдека нешто друго читам, препрочитај се а ако не ти е јасно слободно кажи ќе ти објаснам.



Епа ете погоре што си напишала, јас тоа не го напишав.

Не, јас тоа воопшто не ти го напишав на тебе не ми ни треба рамо за плачење.Така да не си ласкај.И никој не рече дека немало и полошо каде го напишав тоа?Цитирај ме некаде да видам каде сум го напишал тоа.Само велам дека не е коректно некој самохран родител да се исфрла од таа категорија на ранливи луѓе.Напишав нешто друго некаде?Цитирај ме од некој коментар на темава....
--- надополнето: 28 февруари 2012 во 20:11 ---


Тогаш однеси им пченица на гробот.Што си се стиснал за едно пакетче пченица?
Има невработени инвалиди, психички болни... итн. сите се тие невработени, и не заработуваат, а имаат најголема потреба од пари. Има вработени кои треба да примаат инвалидска пензија. Има и невработени кои можат да работат, но тоа не беше воопшто дел од муабетот. Огромен број на оние кои не работат, ако гледаме вкупна невработеност (која обично не се пресметува така, се сметаат само работоспособните), се луѓе кои воопшто не можат да работат - значи некој друг мора да работи за нив. Не си разбрал, очигледно. Во земјава има (карикирам) 300 000 невработени, но сите се работоспособни, а барем 100 000 работат на црно и прават повеќе пари од било кој што е вработен. Но, на тие 300 000 невработени, додади уште 100 000 кои не работат, затоа што не можат. Кај тие невработени 300 000, има деца со физички и психички нарушувања. Работи 1 член на семејството.

Потоа, мајка ти работи, но има само едно дете. Моите двајцата работат, но имаат две деца. Четири члена, трошат повеќе од 2 члена во семејството. Дупло сметки, храна, школарини, одмори... итн.
Ако мајка ти имала уште едно, две деца, немало да биде само самохран родител, туку социјален случај.

Јас не те убедував дека треба самохраниот да се прежени/премажи, иако е тоа пожелно, и ич уво не ми чуе дали ти субјективно ти се допаѓа тоа или не. Само од мој аспект ја потенцирав границата кога, ако веќе сака, родителот би требало да најде партнер. Додека е детето премало - така ќе добие родител, зошто сеуште е далеку од вистинско разбирање и страдање по биолошкиот родител (значи до 4 годишна возраст), или по 17-18 година, кога детето повеќе е со пријателите/колегите итн. а се помалку со родителот.
И барањето од родителот да не најде нов партнер, во крајна линија е премногу егоистично и себично - дали една жена, со просечни 30 години, дете од 5 години, треба да остане цел живот сама, само затоа што детето не би сакало да расте со друг човек? Зошто ,,другиот,, е по дифолт лош?

И реков, доста со тоа ,,ти не разбираш,,. Ако не разбирам, објасни што е тоа што треба да го разберам. Колку што е тешко (финансиски) на еден родител, со едно дете, толку е тешко на двајца родители со 2-3 деца.
Ако просечно еден човек заработува 15 000, а е самохран родител, тоа е по 7500 денари по член (ако е 1 дете). Двајца родители, тоа се 30 000 денари... По член - пак се 7500. А ако двајцата родители, имаат 3 или повеќе деца? Хм?

Емотивно самохраниот родител е во многу незавидна положба, но тука не зборуваме за анонимни друштва и психолошки советувалишта, туку за финансиска помош.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Има невработени инвалиди, психички болни... итн. сите се тие невработени, и не заработуваат, а имаат најголема потреба од пари. Има вработени кои треба да примаат инвалидска пензија. Има и невработени кои можат да работат, но тоа не беше воопшто дел од муабетот. Огромен број на оние кои не работат, ако гледаме вкупна невработеност (која обично не се пресметува така, се сметаат само работоспособните), се луѓе кои воопшто не можат да работат - значи некој друг мора да работи за нив. Не си разбрал, очигледно. Во земјава има (карикирам) 300 000 невработени, но сите се работоспособни, а барем 100 000 работат на црно и прават повеќе пари од било кој што е вработен. Но, на тие 300 000 невработени, додади уште 100 000 кои не работат, затоа што не можат. Кај тие невработени 300 000, има деца со физички и психички нарушувања. Работи 1 член на семејството.

Потоа, мајка ти работи, но има само едно дете. Моите двајцата работат, но имаат две деца. Четири члена, трошат повеќе од 2 члена во семејството. Дупло сметки, храна, школарини, одмори... итн.
Ако мајка ти имала уште едно, две деца, немало да биде само самохран родител, туку социјален случај.

Јас не те убедував дека треба самохраниот да се прежени/премажи, иако е тоа пожелно, и ич уво не ми чуе дали ти субјективно ти се допаѓа тоа или не. Само од мој аспект ја потенцирав границата кога, ако веќе сака, родителот би требало да најде партнер. Додека е детето премало - така ќе добие родител, зошто сеуште е далеку од вистинско разбирање и страдање по биолошкиот родител (значи до 4 годишна возраст), или по 17-18 година, кога детето повеќе е со пријателите/колегите итн. а се помалку со родителот.
И барањето од родителот да не најде нов партнер, во крајна линија е премногу егоистично и себично - дали една жена, со просечни 30 години, дете од 5 години, треба да остане цел живот сама, само затоа што детето не би сакало да расте со друг човек? Зошто ,,другиот,, е по дифолт лош?

И реков, доста со тоа ,,ти не разбираш,,. Ако не разбирам, објасни што е тоа што треба да го разберам. Колку што е тешко (финансиски) на еден родител, со едно дете, толку е тешко на двајца родители со 2-3 деца.
Ако просечно еден човек заработува 15 000, а е самохран родител, тоа е по 7500 денари по член (ако е 1 дете). Двајца родители, тоа се 30 000 денари... По член - пак се 7500. А ако двајцата родители, имаат 3 или повеќе деца? Хм?

Емотивно самохраниот родител е во многу незавидна положба, но тука не зборуваме за анонимни друштва и психолошки советувалишта, туку за финансиска помош.
Има невработени инвалиди, психички болни... итн. сите се тие невработени, и не заработуваат, а имаат најголема потреба од пари. Има вработени кои треба да примаат инвалидска пензија. Има и невработени кои можат да работат, но тоа не беше воопшто дел од муабетот. Огромен број на оние кои не работат, ако гледаме вкупна невработеност (која обично не се пресметува така, се сметаат само работоспособните), се луѓе кои воопшто не можат да работат - значи некој друг мора да работи за нив. Не си разбрал, очигледно. Во земјава има (карикирам) 300 000 невработени, но сите се работоспособни, а барем 100 000 работат на црно и прават повеќе пари од било кој што е вработен. Но, на тие 300 000 невработени, додади уште 100 000 кои не работат, затоа што не можат. Кај тие невработени 300 000, има деца со физички и психички нарушувања. Работи 1 член на семејството.
Е добро е што си се одлучила.Има значи невработени; односно дел од невработените кои не се физички способни лица.Не се поголемиот дел од невработените.Конечно.Има дел од невработените и никој ништо не рече за нив каде ти тоа го виде.Напишав и ќе напишав: цитирај еден мој коментар каде сум напишал дека нема луѓе кои немаат поголема потреба од пензија.Но и самохраните родители напишав не може да не се исфрлат од таа категорија на ранливи семејства.Веќе напишав зошто.
Има невработени, ама има и разлика од поголемиот дел од невработените и дел од нив кои што се навистина болни.Нешто ги мешаш термините.Зошто според твоето во претходните коментари ќе испадне на крајот дека дваесет од вкупно триесет проценти во Македонија (пример) се физички неспособни лица за работа па во тој случај ќе испадне на крајот дека голем дел од невработените со право биле испуштени од работа или пак избркани итн.

Потоа, мајка ти работи, но има само едно дете. Моите двајцата работат, но имаат две деца. Четири члена, трошат повеќе од 2 члена во семејството. Дупло сметки, храна, школарини, одмори... итн.
Ако мајка ти имала уште едно, две деца, немало да биде само самохран родител, туку социјален случај.
Гледаш, пак пишуваш од незнаење.Типичен пример.Правило број еден: никогаш, ама никогаш однапред не давај информации за некого без да ја знаеш неговата ситуација во фамилијата.Што е типично за тебе во последниве неколку коментари.

Јас не те убедував дека треба самохраниот да се прежени/премажи, иако е тоа пожелно, и ич уво не ми чуе дали ти субјективно ти се допаѓа тоа или не. Само од мој аспект ја потенцирав границата кога, ако веќе сака, родителот би требало да најде партнер. Додека е детето премало - така ќе добие родител, зошто сеуште е далеку од вистинско разбирање и страдање по биолошкиот родител (значи до 4 годишна возраст), или по 17-18 година, кога детето повеќе е со пријателите/колегите итн. а се помалку со родителот.
И барањето од родителот да не најде нов партнер, во крајна линија е премногу егоистично и себично - дали една жена, со просечни 30 години, дете од 5 години, треба да остане цел живот сама, само затоа што детето не би сакало да расте со друг човек? Зошто ,,другиот,, е по дифолт лош?
Кога децата се на возраст 7-17 години, јас не ни препорачувам започнување на било каква врска со некој друг на самохраниот родител.
Сега ти мене не си ме убедувала а као наводно било тоа пожелно, па после тоа ми велиш дека не е пожелно од седмата до седумнаесетатата година ?!
Ќе се одлучиш?
И никој не рече за помала возраст на детето.Но, што правиме со тие кои изгубиле на пр. родител на десет годишна возраст?Мислиш дека нема такви случаи?Па дури и на помала возраст не треба родител да се прежени во тие години, ама ајде можеби тука и ќе успее тоа зошто детето е помало и не разбира толку во тие години.
Кој сега гледа субјективно на работите, а кој објективно?Напишав и ќе напишам: цитирај еден мој коментар каде јас сум напишал дека нема позагрозени лица од самохраните родители?


И реков, доста со тоа ,,ти не разбираш,,. Ако не разбирам, објасни што е тоа што треба да го разберам. Колку што е тешко (финансиски) на еден родител, со едно дете, толку е тешко на двајца родители со 2-3 деца.
Ако просечно еден човек заработува 15 000, а е самохран родител, тоа е по 7500 денари по член (ако е 1 дете). Двајца родители, тоа се 30 000 денари... По член - пак се 7500. А ако двајцата родители, имаат 3 или повеќе деца? Хм?
Од каде ги вадеше статистикиве за плата во Македонија?
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
--- надополнето: 28 февруари 2012 во 20:11 ---
Тогаш однеси им пченица на гробот.Што си се стиснал за едно пакетче пченица?
Oвој твој став е одличен показател за твоите ставови.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Е добро е што си се одлучила.Има значи невработени; односно дел од невработените кои не се физички способни лица.Не се поголемиот дел од невработените.Конечно.Има дел од невработените и никој ништо не рече за нив каде ти тоа го виде.Напишав и ќе напишав: цитирај еден мој коментар каде сум напишал дека нема луѓе кои немаат поголема потреба од пензија.Но и самохраните родители напишав не може да не се исфрлат од таа категорија на ранливи семејства.Веќе напишав зошто.
Има невработени, ама има и разлика од поголемиот дел од невработените и дел од нив кои што се навистина болни.Нешто ги мешаш термините.Зошто според твоето во претходните коментари ќе испадне на крајот дека дваесет од вкупно триесет проценти во Македонија (пример) се физички неспособни лица за работа па во тој случај ќе испадне на крајот дека голем дел од невработените со право биле испуштени од работа или пак избркани итн.



Гледаш, пак пишуваш од незнаење.Типичен пример.Правило број еден: никогаш, ама никогаш однапред не давај информации за некого без да ја знаеш неговата ситуација во фамилијата.Што е типично за тебе во последниве неколку коментари.




Сега ти мене не си ме убедувала а као наводно било тоа пожелно, па после тоа ми велиш дека не е пожелно од седмата до седумнаесетатата година ?!
Ќе се одлучиш?
И никој не рече за помала возраст на детето.Но, што правиме со тие кои изгубиле на пр. родител на десет годишна возраст?Мислиш дека нема такви случаи?Па дури и на помала возраст не треба родител да се прежени во тие години, ама ајде можеби тука и ќе успее тоа зошто детето е помало и не разбира толку во тие години.
Кој сега гледа субјективно на работите, а кој објективно?Напишав и ќе напишам: цитирај еден мој коментар каде јас сум напишал дека нема позагрозени лица од самохраните родители?



Од каде ги вадеше статистикиве за плата во Македонија?

Еј, веќе ме мрзи.
Значи, почни од почеток да ја читаш темата, бидејќи вака се чувствувам како со ѕид да зборувам.
Значи, јас воопшто не ни спомнав повторен брак на родителот, тоа го зборуваа др. форумџии, но ти ме нападна мене (убаво препрочитај си) и јас само ти одговорив од мој аспект, никаде прва не спомнав, додека ти не спомна.
Второ, како ти звучи тоа, еден родител - едно дете, двајца родители - две деца?
Тетка ми е самохран родител веќе 28 години, со плата од 20 000, и исчува 2 деца, едното е на специјализација (дипломираше медицина) другото студира медицина.
Не ми кажувај те молам, како јас да не сум видела и да не знам.
Самосожалувањето е најлошо нешто што можеш да си го приредиш.
И има потреба да се исфрлат од таа категорија во финансиски поглед.
Еден родител со едно дете, не заслужува поголема помош од двајца родители со две деца.
Толку од мене.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Еден родител со едно дете, не заслужува поголема помош од двајца родители со две деца.
Толку од мене.
Исто ќе биде кога едниот родител со едно дете остане без приход и едниот од двајцата родители со две деца остане без приход?
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Исто ќе биде кога едниот родител со едно дете остане без приход и едниот од двајцата родители со две деца остане без приход?
Да. Во првиот случај ќе добијат социјална помош (бидејќи немаат др. финансии), а во семејството со еден вработен нема да добијат, зошто тој прима плата.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Да. Во првиот случај ќе добијат социјална помош (бидејќи немаат др. финансии), а во семејството со еден вработен нема да добијат, зошто тој прима плата.
Додека добијат социјална помош едниот родител ќе се отпреврти како да се прехранат и како да преживеат (под претпоставка дека нема извор на други приходи) пошто го немаат приходот на другиот родител.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Додека добијат социјална помош едниот родител ќе се отпреврти како да се прехранат и како да преживеат (под претпоставка дека нема извор на други приходи) пошто го немаат приходот на другиот родител.
Да, но сепак тој еден родител ќе треба да се грижи за едно дете, а овој еден родител, ќе треба да се грижи за 2 деца, плус уште еден возрасен.
Голема е разликата, 20 000 да прима, едниот, се премалку за преживување на 4 члено семејство.
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Да, но сепак тој еден родител ќе треба да се грижи за едно дете, а овој еден родител, ќе треба да се грижи за 2 деца, плус уште еден возрасен.
Голема е разликата, 20 000 да прима, едниот, се премалку за преживување на 4 члено семејство.
Во едниот случај остануваш без ИЧ средства и без можност за надеж дека другиот ќе ти помогне финансиски, а во вториот случај имаш некаква сума и партнер кој треба да се бори за доброто на децата.
 
B

Borg_Drone

Гостин
Еј, веќе ме мрзи.
Значи, почни од почеток да ја читаш темата, бидејќи вака се чувствувам како со ѕид да зборувам.
Значи, јас воопшто не ни спомнав повторен брак на родителот, тоа го зборуваа др. форумџии, но ти ме нападна мене (убаво препрочитај си) и јас само ти одговорив од мој аспект, никаде прва не спомнав, додека ти не спомна.
Второ, како ти звучи тоа, еден родител - едно дете, двајца родители - две деца?
Тетка ми е самохран родител веќе 28 години, со плата од 20 000, и исчува 2 деца, едното е на специјализација (дипломираше медицина) другото студира медицина.
Не ми кажувај те молам, како јас да не сум видела и да не знам.
Самосожалувањето е најлошо нешто што можеш да си го приредиш.
И има потреба да се исфрлат од таа категорија во финансиски поглед.
Еден родител со едно дете, не заслужува поголема помош од двајца родители со две деца.
Толку од мене.
Јас воопшто не те нападнав тебе, ти мене ме нападна.
Јас ти воочив на твоите грешки, и убаво ти кажав само да не даваш податоци однапред за некој кој не знаеш каков живот имал.
Фино што тетка ти е самохран родител веќе 28 години и исчувала две деца.Другите на пр. ја немале таа среќа а тоа се повеќето.
За тебе ако треба да се исфрлат, за повеќето не треба.
Не знам кој е тој родител со едно дете, кај мене еден самохран родител е со две деца.
--- надополнето: 29 февруари 2012 во 17:39 ---
Oвој твој став е одличен показател за твоите ставови.
Тоа е одговорено во твој стил.Ти напиша за мачињата и морав да ти укажам на тоа што треба да направиш зошто по се изгледа делуваш како некој кој не знае што да направи во такви ситуации.Нареден пат, ако сакаш посериозна дискусија слободно ама ако веќе удираме сеир тогаш и јас знам да удирам сеир, не си единствениот.
--- надополнето: 29 февруари 2012 во 17:40 ---
Исто ќе биде кога едниот родител со едно дете остане без приход и едниот од двајцата родители со две деца остане без приход?
Џабе само објаснуваш, не вреди.....
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Јас воопшто не те нападнав тебе, ти мене ме нападна.
Јас ти воочив на твоите грешки, и убаво ти кажав само да не даваш податоци однапред за некој кој не знаеш каков живот имал.
Фино што тетка ти е самохран родител веќе 28 години и исчувала две деца.Другите на пр. ја немале таа среќа а тоа се повеќето.
За тебе ако треба да се исфрлат, за повеќето не треба.
Не знам кој е тој родител со едно дете, кај мене еден самохран родител е со две деца.
--- надополнето: 29 февруари 2012 во 17:39 ---


Тоа е одговорено во твој стил.Ти напиша за мачињата и морав да ти укажам на тоа што треба да направиш зошто по се изгледа делуваш како некој кој не знае што да направи во такви ситуации.Нареден пат, ако сакаш посериозна дискусија слободно ама ако веќе удираме сеир тогаш и јас знам да удирам сеир, не си единствениот.
--- надополнето: 29 февруари 2012 во 17:40 ---


Џабе само објаснуваш, не вреди.....

A сега веќе те напаѓам - како не ти е срам да осудиш човек да го помине животот без партнер, само затоа што има деца?
Каде ти е грижата на совест?!

Ако некој вработен самохран добие помош, и јас сакам.
Не може сите бе загрозени да бидат, права да немаат, а некој што има нормален живот за сите нив да плаќа.
Не е ова социјализам, фала богу.
 
B

Borg_Drone

Гостин
A сега веќе те напаѓам - како не ти е срам да осудиш човек да го помине животот без партнер, само затоа што има деца?
Каде ти е грижата на совест?!

Ако некој вработен самохран добие помош, и јас сакам.
Не може сите бе загрозени да бидат, права да немаат, а некој што има нормален живот за сите нив да плаќа.
Не е ова социјализам, фала богу.
Делот со нападот се однесуваше на оној дел кога ти ме цитираше без да започнам некаква дискусија со тебе.Нејсе, темата е нешто друго.Јас колку што знам никого не осудив, напишав само тоа ти што го напиша; дека до полнолетство не е убаво за детето да има очув или маќеа.
Еве и зошто:
Бог да бие мојта мајка маќеа.
Срам да ѝ е, арам да ѝ е,
на мојта мајка маќеа.
Што ме даде пусто село ерменско.
Срам да ѝ е, арам да ѝ е,
пусто село ерменско.
Во сабота навечер ме зедова.
Срам да ѝ е, арам да ѝ е,
навечер ме зедова.
В понеделник на жетва ме пратива.
Срам да ѝ е, арам да ѝ е,
на жетва ме пратива.
Ми дадова празна торба без лебец.
Срам да ѝ е, арам да ѝ е,
празна торба без лебец.
http://mk.wikisource.org/wiki/Категорија:Македонски_народни_песни
Ја барав ама никако да се сетам.А ако толку бараш помош што па на мене ми се обраќаш за помошта, си имаш институции каде што можеш да го подадеш твоето барање.Јас како што сум знаел сум помагал ама твоето барање не можам да го исполнам.
 
S

stefi

Гостин
Нема никаква помош за самохраните родители, дури у судските процедури се влечат со години, се приложуваат лажни документи за плати (особено од приватњаците) и се досудуваат помали издршки. Децата страдаат највеќе, мала е помошта од социјалните служби.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Делот со нападот се однесуваше на оној дел кога ти ме цитираше без да започнам некаква дискусија со тебе.Нејсе, темата е нешто друго.Јас колку што знам никого не осудив, напишав само тоа ти што го напиша; дека до полнолетство не е убаво за детето да има очув или маќеа.
Еве и зошто:

http://mk.wikisource.org/wiki/Категорија:Македонски_народни_песни
Ја барав ама никако да се сетам.А ако толку бараш помош што па на мене ми се обраќаш за помошта, си имаш институции каде што можеш да го подадеш твоето барање.Јас како што сум знаел сум помагал ама твоето барање не можам да го исполнам.
Еве ти еден конкретен пример, за човек кој сигурна сум дека го познаваш, но нема да го кажам неговото име во јавност.
Човекот беше оженет, имаше ќерка и син со жената. Жената умре во сообраќајна несреќа. После 2 години се прежени, и доби уште 2 ќерки со новата жена.

Од она што сум го гледала кај нив дома, а сум гледала секојдневно, децата подеднакво беа чувани, со тоа што дури и децата кои не беа нејзини повеќе ги размазуваше, со нејзините беше далеку построга.
Денес дечкото има 23 години, девојчето 20.
Случајно девојчето ми е другарка, нашите мајки (нејзината биолошка) и мојата мајка израснале заедно, и ние исто така. Девојчето према маќеата се однесува како према другарка, ја вика ,,мамо,,, а родителите на маќеата ги вика ,,бабо,, и ,,дедо,, . Маќеата нејзина, неа и нејзиниот дечко ги носи по одмори заедно со нејзините две биолошки деца, ги носи на гробот на нивната биолошка мајка, ги носи во посета на нивните биолошки баба и дедо.
Маќеата одеше на сите родителски, сите претстави, сите родендени, за 18тиот роденден на девојчето имаше направено забава-изненадување. За што и да и треба во животот, прво се јавува на маќеата.

Како им е на децата со маќеа/очув? Зависи каква е маќеата/очувот и колку умее да пружи љубов и емпатија кон тоа дете. Не значи дека ако е маќеа, мора да е лоша.
Ако јас утре запознаам човек кој има дете, но нема жена, треба ли да го оставам веднаш, само затоа што има дете? Мислиш дека не сум способна да го сакам тоа дете како да е мое?
Тоа е себично, максимално себично и егоистично размислување, типично за премногу галени деца.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom