Сакам да учам албански

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.327
Значи не оној литературниот што е во Албанија, туку да можам да се разберам со тукашниве Албанци.
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Дојди да живееш во Чаир/Топанско па ќе видиш како ќе научиш :) Шала на страна, ни ја незнам Албански иако живеам 18 години во таква населба, имаш курсеви по центриве за странски јазици. Challenge, Cambridge, Hertz итн.
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Значи не оној литературниот што е во Албанија, туку да можам да се разберам со тукашниве Албанци.
Мислам дека во скоро сите градови има некој што предава албански, иначе од Скопје - Тетово - Гостивар - Битола - Охрид сигурен сум дека има почетен курс по албански јазик во подрачните центри за труд мислам беше онаму каде што се пријавуваш секој месец ако си невработен. Таму може било кој да иде и да зема часови бесплатно.

Не да се фалам, али среќен сум што пораснав во Тетово во познатата улица Цетинска и голем дел од јазикот го знам.
 
K

kalimer0

Гостин
Во основно го учев 2 години како изборен предмет ама јебига ништо не научив...
 

Беркут

Мрчатор
Член од
12 април 2010
Мислења
10.010
Поени од реакции
14.900
не бери гајле...кај да е ќе ни го опнат по рамковен...па ќе имаме време да учиме....
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
Кој е побитен јазик за во државава? Англискиот или Албанскиот? Со кого планирате бизнис да имате? Со Енглезите?
 

Nonteizam

Полихистор
Член од
13 декември 2008
Мислења
1.108
Поени од реакции
767
Значи не оној литературниот што е во Албанија, туку да можам да се разберам со тукашниве Албанци.
Провери у локална Агенција за вработување... таму имаш бесплатни курсеви по албански... ќе гугнеш нешто, ќе поднаучиш основата и плус ќе добиеш црно на бело дека „знаеш“ албански. А нели сите знаеме зошто ти е потребен албанскиот...;)
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
633
Кој е побитен јазик за во државава? Англискиот или Албанскиот? Со кого планирате бизнис да имате? Со Енглезите?
ти очигледно нема да имаш бизнис со нкого:vozbud:
--- надополнето: Jul 10, 2011 5:50 PM ---
совет - не го губи времето на албанскиот, непотребен е, имаше некоја еуфорија после кософо но тоа клапна.

ако е за бизнис - усоврши го англискиот до перфекција, совладај го српскохрватскиот барем до ниво на основи

ако сакаш втор јазик размислувај за германски шпански или италјански
 

Ѓорѓески

Бивши Скај Дог
Член од
25 мај 2007
Мислења
6.661
Поени од реакции
945
ти очигледно нема да имаш бизнис со нкого:vozbud:
Од каде знаеш?
Друже македонецот нема пари.

Почни да бараш работа секаде почнуваат да бараат некој што освен англски знае и албански.

Сакал нејќел тоа е, но нели знаењето на било кој јазик е богатство плус?
 

THE_CHOSEN_ONE

1903-2012
Член од
13 август 2007
Мислења
3.724
Поени од реакции
1.327
ти очигледно нема да имаш бизнис со нкого:vozbud:
--- надополнето: Jul 10, 2011 5:50 PM ---
совет - не го губи времето на албанскиот, непотребен е, имаше некоја еуфорија после кософо но тоа клапна.

ако е за бизнис - усоврши го англискиот до перфекција, совладај го српскохрватскиот барем до ниво на основи

ако сакаш втор јазик размислувај за германски шпански или италјански
За бизнис е.
Ако научам албански ќе ме гледаат како еден од НИВ. :)
 
Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
Исто како ти што ги гледаш како едни од нас оние кои зборуваат македонски...
Јес, мерак им се прави ако видат Македонец што зборува албански и нема предрасуди кон нивниот јазик, посебно на оние албанци од чисто албански села (од искуство ти кажувам), ама да те гледаат како еден од нив - никогаш. Ни во бизнис, ни во било што. Дури иако се најде таков кој нема да прави разлика помеѓу тебе и нив, ќе биде осуден од другите затоа што тебе ти дал работа ил не знам што, наместо на некој албанец.
 

Македонцки

мадрфакр
Член од
23 ноември 2007
Мислења
4.281
Поени од реакции
633
никој никого нема да гледа како никој свој па зборел и со назално албанско Х! во бизнисот брата брат не рани, нема навионални димензии!!! немој да влегуваш во таа матрица

времето и трудот за изучување јазик горе доле е исто - ЗОШТО ДА ГО ПОТРОШИШ ЏАБЕ???

- на балканот јазик за коресподенција е српскохрватскиот, во словенија е речиси задолжителен.јас лично си имам национално-лични причини и не го зборам...И НЕМОЈ да го зборите ако не го владеете течно само ке испаднете мајмуни, поважно е да го разбирате - ако разбирате и брача ексјугословени ке ве разберат вас.
- за светска коресподенција е англискиот - усоврши до течно зборење

се друго е дефокусирање на енергија..ако ептен си запнал учи европски јазици кој освен континентално се раширени и во светски рамки!!!

со албанскиот сте лимитирани и непотребно ограничени
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.639
Поени од реакции
9.694
И ја би го учел..ама толку ми е одбивен....неможам бе ,не , а плус и нивниот акцент е на дерење,уживаат да се дерат кога зборат, а ја тивко си зборам :D
 
S

smexy

Гостин
Англискиот е официјален меѓународен јазик.Не ми треба друг.(Освен Македонскиот,се разбира -.- )
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.551
Поени од реакции
27.576
osven kursevite dokolku sakash samiot neshto da chatish., ima edna kniga ,m so naslov<>te mesojme<> da uchime<> ovaa e najlesna ako rabotish samiot., inaku., do 60-80- zbora., i neshto frazeologija i si zavrshil rabota ., a navistina e tezhok za uchenje., a sakale ili ne ., starite kazhale ., nauchi go prvo komshijata pa posle odi podaleku., :coffee:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom