Сакам да учам албански

Член од
19 август 2010
Мислења
975
Поени од реакции
1.890
Кој е побитен јазик за во државава? Англискиот или Албанскиот? Со кого планирате бизнис да имате? Со Енглезите?
Кој е најбитен јазик во државава? Албанскиот или македонскиот? Зашто добар дел од вас/нив не знаат македонски? Или у најмала рака, се прават дека не знаат?

Патем, албански (и било кој друг) јазик најдобро ќе научиш да почнеш на курс, со истовремено дружење со некој говорител на албански.
 
B

babsyy

Гостин
Каде во Скопје има квалитетен интензивен курс по албански јазик? И ако може детали за контакт. :pipi:
 
Член од
4 мај 2009
Мислења
2.476
Поени од реакции
5.544
Сум покушал да учам албански од книга и касети, али тешко идеше. Најделотворна метода у учење јазик е имерзија или јазично-културолошко потопуење. У светската наука прифатено мислење е дека у МК албански најбрзо и најбоље се учи у Зајас пошто тамо ниеден друк јазик не се збори, освем малце швицарски коа се вратени гурбетчиите у децембар. Има само еден мал проблем: мештаните малце тешко прифаќаат странци.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
ЕЕЕ МАКЕДОНИЈО ЦРНА до каде догура повеќето од малограѓнштинава да сака да учи албански а 90 проценти не знаат да говорат литературно Македонски до каде ке тераме со паметов и кај ке ни е крајот стварно појма немам.:tapp::tapp::facepalm:
 

noviot

Форевер Aлоун :(
Член од
19 април 2006
Мислења
446
Поени од реакции
170
По гаден "јазик" мислам дека нема на светов. Алергија ме фаќа кога ќе ги слушнам како зборат тоа амебите, ми се повраќа автоматски :sick: Не би го учел дури и животов да ми зависи од тоа....
 

Mr. Mojo Risin'

Porka de Majorka
Член од
14 септември 2008
Мислења
3.492
Поени од реакции
4.336
Човекот праша кај може да научи Албански заради свој личен бизнис а не праша дали треба да го учи или не. Не бидете лимитирани до толку.
 
N

NikolaMKD91

Гостин
ЕЕЕ МАКЕДОНИЈО ЦРНА до каде догура повеќето од малограѓнштинава да сака да учи албански а 90 проценти не знаат да говорат литературно Македонски до каде ке тераме со паметов и кај ке ни е крајот стварно појма немам.:tapp::tapp::facepalm:
Пријателе без вреѓање, си се приспособуваат на околностите за кои што они се најмалку криви што се такви. Кога системот и државате те продале, што да правиш освен да гледаш да се приспособиш за новонастанатата ситуација. Не за да профитираш, туку за да преживееш.

Ќе ти кажам најбален пример, јас не зборувам албански. Пред некој ден факс чекав бус на битпазар за накај дома, неколку млади албанци со сомнителни фаци стоеја во моја близина и нешто збореа гледајќи накај мене, врска немав што ми зборат и ми мислат. Може сакаа да ме збрцаат. Да знаев албански и те како ќе ми се најдеше во таа ситуација, не за друго туку да ги разберам дали навистина за мене збореа како што се сомневав и нормално да можам да се извлечам а не да дремам ко теле збунет со прашалници. Среќа одма ми дојде автобус и се качив во него и продолжив безбедно накај дома.

Така што мој совет, немојте да имате стереотипи кон изучување на албанскиот или турскиот. Затоа што во иднина тие два јазици ќе бидат доминантни на просторот каде што ние живееме.
 

chipicaoo

unknown
Член од
11 септември 2011
Мислења
763
Поени од реакции
873
Пријателе без вреѓање, си се приспособуваат на околностите за кои што они се најмалку криви што се такви. Кога системот и државате те продале, што да правиш освен да гледаш да се приспособиш за новонастанатата ситуација. Не за да профитираш, туку за да преживееш.

Ќе ти кажам најбален пример, јас не зборувам албански. Пред некој ден факс чекав бус на битпазар за накај дома, неколку млади албанци со сомнителни фаци стоеја во моја близина и нешто збореа гледајќи накај мене, врска немав што ми зборат и ми мислат. Може сакаа да ме збрцаат. Да знаев албански и те како ќе ми се најдеше во таа ситуација, не за друго туку да ги разберам дали навистина за мене збореа како што се сомневав и нормално да можам да се извлечам а не да дремам ко теле збунет со прашалници. Среќа одма ми дојде автобус и се качив во него и продолжив безбедно накај дома.

Така што мој совет, немојте да имате стереотипи кон изучување на албанскиот или турскиот. Затоа што во иднина тие два јазици ќе бидат доминантни на просторот каде што ние живееме.
твоето приспособување ме води до станување на кукавица. Трпење и голтање и газење на твоето достоинство и твоето лично ЈАС.Живеам во реон каде ако треба да одам во центар треба да пројдам низ албанските делови и сега што треба да го учам нивниот јазик или да им клекнувам и да им се молам не ме тепајте ма кој ги ебе си проаѓам кога сакам и како сакам е добро некогаш има проблеми ама ако покажеш заби друго е одма со други очи те гледаат.Исто и со изборите сега.Доле кај мене у зграда штаб ВМРО-ДМНЕ цела недела глава отоци ми фати да се зачлениш за тебе е подобро ке ти биде те ова те она.Им реков на некој да му се поклонувам да му лижам јајца и газ и да трчам секој ден нема шанси па макар и да умрам.
Мој совет не се покорувај на никого и не дозволувај да ти го газат достоинството ако еднаш дозволиш пријателе те сјебаа за цел живот
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.298
Поени од реакции
4.680
Се што ви интересира за албанскиот јазик, има многу македонци кои студираат на албански јазик, се надевам дека овде ќе си се помагаме....

Се надевам дека ќе има разбирање кај модераторите....
 

RazerOptic

Admirable
Член од
10 ноември 2012
Мислења
170
Поени од реакции
125
Како се пишува и изговара?

Основите на пцување сакам да ги знам пред се.

Како на пример :Да го начукам на мајка ти за, глупав си, Да те ебам и слични зборови. Многу ме интересира ова пцовките што употребувате за вакви случаеви.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Како се вика мирољубива - угнетена нација на албански?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.588
Поени од реакции
81.177
Како се пишува и изговара?

Основите на пцување сакам да ги знам пред се.

Како на пример :Да го начукам на мајка ти за, глупав си, Да те ебам и слични зборови. Многу ме интересира ова пцовките што употребувате за вакви случаеви.
Та Чивша Нонен... :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom