Сакам да студирам Архитектура

Jukka

chili
Член од
16 мај 2007
Мислења
537
Поени од реакции
2
Atlantida mislam deka eden izboren predmet e, taka bese jas koga bev prva - modelarstvo kaj Martin Gulevski i uzivkic ne mu se zamaraj srce e prof ...pozz
 
Член од
17 март 2010
Мислења
5
Поени од реакции
1
САКАМ ДА ПРАШАМ ДАЛИ Е ПОТРЕБНО ДА СЕ ПОЛАГА МАТЕМАТИКА НА ДРЖАВАНА МАТУРА ЗА ДА СЕ ЗАПИШЕШ НА АРХИТЕКТОНСКИ ВО СКОПЈЕ ?????:vozbud:
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
САКАМ ДА ПРАШАМ ДАЛИ Е ПОТРЕБНО ДА СЕ ПОЛАГА МАТЕМАТИКА НА ДРЖАВАНА МАТУРА ЗА ДА СЕ ЗАПИШЕШ НА АРХИТЕКТОНСКИ ВО СКОПЈЕ ?????:vozbud:
Ако сакаш во прв уписен рок да си ги пробаш шансите, тогаш да.
 
Член од
4 јули 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
Да не знае некој во колку треба да сме на факултет утре (четврток) од прва година? Според распоредот - од 9, или? :pipi:
 
Член од
13 јануари 2009
Мислења
3
Поени од реакции
0
Јас сум 4та во гимназија и се двоумам меѓу архитектонски и електро (програмирање) .. Обожавам да цртам, математика ми иде супер, мислам дека архитектирата ќе ми биде поинтересна, а богами и полесна, ама кога ќе го завршам факултетот сакам и да работам нешто.. :/
Ве молам за мислење?
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Јас сум 4та во гимназија и се двоумам меѓу архитектонски и електро (програмирање) .. Обожавам да цртам, математика ми иде супер, мислам дека архитектирата ќе ми биде поинтересна, а богами и полесна, ама кога ќе го завршам факултетот сакам и да работам нешто.. :/
Ве молам за мислење?
А зошто мислиш дека со завршен архитектонски факултет ќе си семкар/ка?

Мое мислење е, дека одлуката на кој факултет ќе студираш требит да е заснована на твојата и само твојата желба за студирање на тој факултет. Од рекла-казала муабети нема да видиш фајде, како ниту од мислења на роднини со средно. Ако си снаодлив/а и паметен/а ќе најдиш работа. Разгледај ги убаво опциите на двата факултети и размисли, мислам дека нема да се разочараш од архитектонскиов. Па и поинтересен е, ќе видиш :)

А, и математика ти е само прва година, ликовно изразување - прва и втора, понатаму се повеќе постручни предмети.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јас сум 4та во гимназија и се двоумам меѓу архитектонски и електро (програмирање) .. Обожавам да цртам, математика ми иде супер, мислам дека архитектирата ќе ми биде поинтересна, а богами и полесна, ама кога ќе го завршам факултетот сакам и да работам нешто.. :/
Ве молам за мислење?
Нема ништо тешко во програмирањето ако се раководиш по логика, ама не се баш слични овие два факултета. Размисли си убаво што те влече повеќе.
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
2
Поени од реакции
0
Сакам да прашам дали оценката од државна матура - Математика влијае врз поените за упис ? :(
 
Член од
19 јануари 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Вака: Имам желба да се запишам на архитектура.. Бидејќи немам доволно информации во врска со приемниот што се полага,би сакала ако некој може и сака да ми објасни малку подетално за каков тест станува збор?? Што уствари се полага? Однапред благодарам :) Ааа да.. мојата адреса,доколку некој (плиис) сака да ми помогне:) : vasilijaaa@hotmail.com waiting..
 
Член од
25 јануари 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Епа здраво :)
Како да почнам.. хах
учам гимназија (математички А), и знам дека ќе продолжам на Архитектура од 5 одд. :D
инаку, желбата (која е ОГРОМНА) не ме престрашува
значи прво, имаме матура, одбрав математика (а не сум баш СУПЕР со математиката - од тоа ми е најмногу страв, да не утнам тука) и историја и информатика (тие ќе ги средам 5ки)
второ, приемен (обожавам да цртам, посебно градби, мртва природа.. ама сепак не е тоа тоа ако не земам часеви, како што ми кажуваа)
е сега, можеби е уште рано за тоа, но би сакала ако можи некој да ми даде број, да ми препорача некој/а професор/ка што дава часеви, со време јас да си закажам или како било..
би ми било многу мило доколку некој ми помогне :)
инаку сум од Битола, не знам тоа дали ќе биде некаков проблем за часевите?
и обично кога се почнува со земање часеви, да испланирам време за да учам за матура хихихи
благодарам :))
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Епа здраво :)
Како да почнам.. хах
учам гимназија (математички А), и знам дека ќе продолжам на Архитектура од 5 одд. :D
инаку, желбата (која е ОГРОМНА) не ме престрашува
значи прво, имаме матура, одбрав математика (а не сум баш СУПЕР со математиката - од тоа ми е најмногу страв, да не утнам тука) и историја и информатика (тие ќе ги средам 5ки)
второ, приемен (обожавам да цртам, посебно градби, мртва природа.. ама сепак не е тоа тоа ако не земам часеви, како што ми кажуваа)
е сега, можеби е уште рано за тоа, но би сакала ако можи некој да ми даде број, да ми препорача некој/а професор/ка што дава часеви, со време јас да си закажам или како било..
би ми било многу мило доколку некој ми помогне :)
инаку сум од Битола, не знам тоа дали ќе биде некаков проблем за часевите?
и обично кога се почнува со земање часеви, да испланирам време за да учам за матура хихихи
благодарам :))
Здраво.

Вака, учи математика редовно за матурава, ќе ја поминиш.
Во право биле тие шо ти рекле, за приемниот испит се потребни дополнителни часови за цртање, кои ќе ги земаш отприлика јуни-јули.
Такви часови организира самиот факултет(една недела е курсот), па после мораш да продолжиш и дома ти да вежбаш(да дојдиш на ниво 1 цртеж за 15 мин да завршиш) откако ќе ги научиш основниве финти.

Јас би ти препорачал да направиш вака. Инаку даваат вакви часови и професори, ама се бајаги скапи - 20 евра час беа мислам.
 
Член од
24 март 2011
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво.
Сакам да записам архитектонски, но има еден проблем, и ке ве молам ако некој е информиран нека ми одговори. Јас сум последната генеразија која не полагасе државна матура, знам дека за сегашните генерации кои полагаат дрзавна матура лесно и без приемни се записуваат. дали јас ке треба да полагам приемни?
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.701
Поени од реакции
2.353
Здраво.
Сакам да записам архитектонски, но има еден проблем, и ке ве молам ако некој е информиран нека ми одговори. Јас сум последната генеразија која не полагасе државна матура, знам дека за сегашните генерации кои полагаат дрзавна матура лесно и без приемни се записуваат. дали јас ке треба да полагам приемни?
Без разлика дали си полагал матура или не, приемниот е задолжителен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom