Сакам да пораснам

Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
Знам дека генетиката одредува колку ќе бидеме високи и тие работи,но сакам барем уште неколку сантими ако извишам нема шубе да ми биди.
18 години имам,177-178cm (68kg).
Дали има некој специфични вежби,витамини,каква храна да конзумирам,се што би помогнало да извишам барем малку...?
Не се секирај сигурно уште некој сантим ќе нафрлиш.
 
A

andrea85

Гостин
Чиста генетика : висината на мајка ти+ висината на татко ти подели ги на два и додаи +10см тоа е максимумот. Ако немаш гени ѓабе ти е тегнење и све то нека не те лажат.
 

Knoppix

El Patrón
Член од
16 април 2012
Мислења
723
Поени од реакции
1.908
Имаш добра висина не знам што се занесуваш. за 2-3 год. веројатно ќе бидеш 180+, али добро, можда те пуца некој комплекс, па затоа најдобро е на време да се отиде на психолог.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
7 јуни 2018
Мислења
13
Поени од реакции
3
Здраво
Дали вежбањето фитнес и слично влијае врз растот?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.618
Поени од реакции
34.807
Здраво
Дали вежбањето фитнес и слично влијае врз растот?
...било кој спорт, вежбање не влијае врз растот се додека не се чепкаат хормоните, телото си има континуитет како да расте зависно од различни причини под команда на хормоните, ама ако од надвор по вештачки пат се внесува хормони или сустанции поради физичка издрлживост кои ќе ги пореметат хормоните, пример за зголемување на мускулна маса и вежбање во теретана се користи стероиди кои покрај другото ќе ги измеша хормоните, телото добива погрешен сигнал дека рскавицата /коските се доволно пораснати и се стопираат сите фактори кои се важни за растот на телото (профи билдери скоро сите се ниски нели ама и високи Сталоне 177 цм, Шварценегер 188 цм или женска Кузњецова 1,70 цм)
...и пак ќе речам секое вежбање мора да биде под контрола на профи тренер посебно во теретаните да не се префорсира или слично, а и секој спорт нормално!
... и „женското“ фитнес вежбањето додека е во сала и интензивно мора да биде под контрола на тренер префорсирањето или неправилно вежбање прави некои погрешни сигнали во телото, ама тоа е друга тема!
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Тренирајте си бе пливање или атлетика, таман тело ќе имате, вретенеста мускулатура и сразмерна висина со тежина.
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.007
Во ред,но како барем само 3-4cm да извишиш ? Дали тегнење или висење со нозете 10 минути секој ден ќе помогни бар толку?
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
И што толку ќе ти сменат тие 3-4см?

Sent from my Xiaomi Mi A1 using Tapatalk
 
Член од
12 јануари 2019
Мислења
3
Поени од реакции
1
Pozdrav svima Želim biti veći od moje trenutne visine. Trenutno sam 175cm visok i želim biti viši ako postoji bilo koje rješenje koje mi može pomoći biti viši? Možemo li povećati umjetnu visinu?
Trebate unos. zahvaliti
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во ред,но како барем само 3-4cm да извишиш ? Дали тегнење или висење со нозете 10 минути секој ден ќе помогни бар толку?
Ако ти е завршен процесот на растење што сакаш прави, џабе е.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom