Сакам да пораснам

Lucio

титула по желба
Член од
26 јуни 2006
Мислења
871
Поени од реакции
41
Во височина. Не дека не сум висок. 194 цм, имам 18 години. Тренирам одбојка.

Некој ќе каже, што се замараш и не е толку битно. Епа мене ми е битно. Од сопствени причини. Не е од инат. Ако знае некој нека дискутире, излишни коментари не се потребни.

Дискутираме на две теми околу растењето:

А) Вештачки пат (таблети и слично)
1. Дали таблетите за растење се ефективни?
2. Кои се пропратните ефекти од нив?

Б) Природен пат (вежби, исхрана)
1. Правилна исхрана, истегнување на мускулите (намерно, не она истегнување како повреда), спиење, положба при спиење.. се што знаете. Дали и колку функционира?
2. Влијае ли пубертетот врз сето тоа?

Барав на интернет, и постојат разни мислења. Има ги од оние што гласаат за таблети односно вештачки пат, рекламираат производи, програми за вежбање и слично.
Има и од оние кои веруваат дека повисок раст може да се овозможи со јадење на високо протеинска храна како риба, млеко, јајца како и храна богата со амино-киселини?! Кафеинот и prefined sugars што би било (ме мрзи да барам превод) штетат на растот.
Пливањето исто така велат дека помагало за раст, 3-4 пати неделно (кај би го правел тоа во Македонија, освен Скопје можеби) ?!

Има ги и оние луѓе што тврдат дека растот зависи пред се од гените и дека се расте само во пубертетот.

Тоа е од мене. Мислам, тоа што најдов на интернет. Не потрошив многу време ама резултатите се поклопуваат. Не дека нема и овде, сепак сакам да чујам ваше (стручно) мислење на било која под тема во врска со растењето (во височина).

П.С. Идеално би било да сум 200 цм, но задоволен сум со било кој максимум па дури и да биде тоа 2 цм.

*П.С.2. Сигурен сум дека некои мои „колеги“, одбојкари коишто се биле пониски од мене, за рок од година дена не може да ме надминат во висина па дури и да ми „бегаат“ 3-4 цм без никакви додатни средства во вид на таблети или слично.

*Или ППС или ПСС или како и да е...
 
?

..........

Гостин
Мислам дека вештачко растење со помош на пилс, или истегнување на мускулите е штетно....

оверклок:vozbud:
 

Very Nice Girl

Нојс
Член од
25 август 2009
Мислења
1.231
Поени од реакции
160
е не знам што да ти кажам :) доволно си висок, немаш потреба од дополнителни см.
Глеав еднаш на дискавери, еден тинејџер, на кој што навистина му беа потребни едно 20-30 см, се согласи за операција у стил на сечење на потколеницата, со тоа шо му оставаат 5-6см размак, па после коската по неколку месеци сама си расте. Премногу е гадно и болно. Тебе не ти е потребно ни тоа, за одбојкар мислам дека ја поседуваш идеалната висина.
 
S

smart ass

Гостин
Ма тоа е хормон за раст соматропин(го вадат од попримитивни форми на живот-мајмуни...само немој од некој татар или грчиште да ти се погоди:vozbud:тие прават геј завера),и би требало да добиеш некој сантим,истиот е користен од 70-сеттите...и сите устражувања укажале дека нема подобрување на спортските,атлетски карактеристики искрено мислам не ти е потребен.
 

St3

Член од
3 ноември 2009
Мислења
299
Поени од реакции
8
Во височина. Не дека не сум висок. 194 цм, имам 18 години. Тренирам одбојка.

Некој ќе каже, што се замараш и не е толку битно. Епа мене ми е битно. Од сопствени причини. Не е од инат. Ако знае некој нека дискутире, излишни коментари не се потребни.

Дискутираме на две теми околу растењето:

А) Вештачки пат (таблети и слично)
1. Дали таблетите за растење се ефективни?
2. Кои се пропратните ефекти од нив?

Б) Природен пат (вежби, исхрана)
1. Правилна исхрана, истегнување на мускулите (намерно, не она истегнување како повреда), спиење, положба при спиење.. се што знаете. Дали и колку функционира?
2. Влијае ли пубертетот врз сето тоа?

Барав на интернет, и постојат разни мислења. Има ги од оние што гласаат за таблети односно вештачки пат, рекламираат производи, програми за вежбање и слично.
Има и од оние кои веруваат дека повисок раст може да се овозможи со јадење на високо протеинска храна како риба, млеко, јајца како и храна богата со амино-киселини?! Кафеинот и prefined sugars што би било (ме мрзи да барам превод) штетат на растот.
Пливањето исто така велат дека помагало за раст, 3-4 пати неделно (кај би го правел тоа во Македонија, освен Скопје можеби) ?!

Има ги и оние луѓе што тврдат дека растот зависи пред се од гените и дека се расте само во пубертетот.

Тоа е од мене. Мислам, тоа што најдов на интернет. Не потрошив многу време ама резултатите се поклопуваат. Не дека нема и овде, сепак сакам да чујам ваше (стручно) мислење на било која под тема во врска со растењето (во височина).

П.С. Идеално би било да сум 200 цм, но задоволен сум со било кој максимум па дури и да биде тоа 2 цм.

*П.С.2. Сигурен сум дека некои мои „колеги“, одбојкари коишто се биле пониски од мене, за рок од година дена не може да ме надминат во висина па дури и да ми „бегаат“ 3-4 цм без никакви додатни средства во вид на таблети или слично.

*Или ППС или ПСС или како и да е...
Дечко.....ти нормален си:smir: ....194 цм, дај ми мене 10 цм...јас сум 175....
Не се кљукај со таблети и други глупости....ке си направиш голема штета
 
S

smart ass

Гостин
Во височина. Не дека не сум висок. 194 цм, имам 18 години. Тренирам одбојка.

Некој ќе каже, што се замараш и не е толку битно. Епа мене ми е битно. Од сопствени причини. Не е од инат. Ако знае некој нека дискутире, излишни коментари не се потребни.

*П.С.2. Сигурен сум дека некои мои „колеги“, одбојкари коишто се биле пониски од мене, за рок од година дена не може да ме надминат во висина па дури и да ми „бегаат“ 3-4 цм без никакви додатни средства во вид на таблети или слично.
[[/SIZE]
Од инат е хех:vozbud:(туу ама психа сум)...

Кофеин,не растеш.-1-2 кафе стандард тренинг за срцето до 200мг кофеин,ако сакаш да бидеш како мене не пиј повеќе,тие...кофеин таблети не се баш кофеин....тие се екстракт од растението гуарана, 1 таблета има 180мг кофеин кој се ослободува бавно(цел ден)...со ова имаш подобри атлетски способности и помал замор-но не и Раст.

Протеини нема потреба од премногу,пубертетот влијае....и т.е како

значи ти ќе пораснеш во висина а марко нема да порасне:pos2:

Затоа заштеди од апчињава,им ги даваат на терапевски на деца со дефицит височина.....а ти ем си у суфицит ем пак малце.


За ефектите-хормонален дисбаланс,значи твоето тело функционира како што треба..како атом,и ти сега јонизираш електрон и истиот мења енергетско ниво и пушта енергија што значи во превод-ако хормонот го стимулира растот во висина......тоа не значи дека и останатите органи ќе работат "синхронизирано" баш за таа висина.


Кај пубертет сепак не е проблем тој дисбаланс...баш поради пубертето,ама натакај....јок.

Во височина. Не дека не сум висок. 194 цм, имам 18 години. Тренирам одбојка.

Некој ќе каже, што се замараш и не е толку битно. Епа мене ми е битно. Од сопствени причини. Не е од инат. Ако знае некој нека дискутире, излишни коментари не се потребни.

*П.С.2. Сигурен сум дека некои мои „колеги“, одбојкари коишто се биле пониски од мене, за рок од година дена не може да ме надминат во висина па дури и да ми „бегаат“ 3-4 цм без никакви додатни средства во вид на таблети или слично.
[[/SIZE]
Од инат е хех:vozbud:(туу ама психа сум)...

Кофеин,не растеш.-1-2 кафе стандард тренинг за срцето до 200мг кофеин,ако сакаш да бидеш како мене не пиј повеќе,тие...кофеин таблети не се баш кофеин....тие се екстракт од растението гуарана, 1 таблета има 180мг кофеин кој се ослободува бавно(цел ден)...со ова имаш подобри атлетски способности и помал замор-но не и Раст.

Протеини нема потреба од премногу,пубертетот влијае....и т.е како

значи ти ќе пораснеш во висина а марко нема да порасне:pos2:

Затоа заштеди од апчињава,им ги даваат на терапевски на деца со дефицит височина.....а ти ем си у суфицит ем пак малце.


За ефектите-хормонален дисбаланс,значи твоето тело функционира како што треба..како атом,и ти сега јонизираш електрон и истиот мења енергетско ниво и пушта енергија што значи во превод-ако хормонот го стимулира растот во висина......тоа не значи дека и останатите органи ќе работат "синхронизирано" баш за таа висина.


Кај пубертет сепак не е проблем тој дисбаланс...баш поради пубертето,ама натакај....јок.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
Prvo, se raste samo vo pubertet (osven onie operacii na istegnuvanje, koi verojatno ne ti se opcija), a ti si po vozrast tuka nekade pri kraj.

Drugo, od kade mislis da nabavis hormoni za rast?
 

Божана

Morning sun
Член од
17 август 2009
Мислења
226
Поени од реакции
111
bogo:
од таму од каде што се набавуваат

П.С. Не е двоен јузер. бејби ми е школска, интернетот у школо е бавен.. ме мрзи да се одлогирам.
 
V

VeniVidiVici

Гостин
Ма тоа е хормон за раст соматропин(го вадат од попримитивни форми на живот-мајмуни...само немој од некој татар или грчиште да ти се погоди:vozbud:тие прават геј завера),и би требало да добиеш некој сантим,истиот е користен од 70-сеттите...и сите устражувања укажале дека нема подобрување на спортските,атлетски карактеристики искрено мислам не ти е потребен.


Да во право си потполно.Колку што имам читано можно е подобрување во однос на висината, но можно е и нарушување на целиот хормонски статус и сите припратни заболувања. Заеби, не вреди според мене. Ти со 1,95 се жалиш, што да кажам јас кога ни 1,80 немам за малце.:pos2:
 
Член од
2 април 2006
Мислења
14.363
Поени од реакции
3.069
*П.С.2. Сигурен сум дека некои мои „колеги“, одбојкари коишто се биле пониски од мене, за рок од година дена не може да ме надминат во висина па дури и да ми „бегаат“ 3-4 цм без никакви додатни средства во вид на таблети или слично.
Толку си истражувал, почна фино да збориш, ама па како може да си сигурен во ова?

Добро дечко, ти не си видел твои школски како може за едно лето да пораснат?
Па мои другари рипале и по 10 сантима во едно лето, немој да мислиш дека ако пораснале се фиксале или слично...:)
 
Член од
21 ноември 2008
Мислења
1.157
Поени од реакции
18
Jas mislam deka genite se najbitni za toa kolku ke porasnes,a potoa i fizicka aktivnost ,a tie vestacki apcinja i slicno smetam deka ne se zdravi i deka bi imalo posledici po zdravjeto:toe:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Прифатете го она кое сте, се разбира надоградувајте се, но пред се интелектуално.
Како прво моронски е да сакаш да пораснеш со основна причина да се занимаваш со спорт.
Ако сакаш да си мајмун на кој ќе аплаудира маса народ која сака спектакал прави го тоа.
Не ја разбирам потребата на некого да биде кловн по сопствена желба.
 
Член од
14 август 2008
Мислења
2.441
Поени од реакции
1.012
bogo:
од таму од каде што се набавуваат

П.С. Не е двоен јузер. бејби ми е школска, интернетот у школо е бавен.. ме мрзи да се одлогирам.
Добро фраеру...

Спортисти користат хормон на раст (илегално, колку што знам) за зголемување на мускулна маса и побрзо заздравување од повреди, но не растат во висина од него. Се расте само за време на пубертетот, можеби и уште нешто ситно по пубертетот (до кај 23,24,25 години, индивидуално). Но, ти набави и пробај - што те кошта? Лично не верувам дека би можел да добиеш повеќе од сантим-два, можеби ни толку.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom