Сакам да извршам самоубиство

Статус
Затворена за нови мислења.

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
4.914
Поени од реакции
7.836
Nema da delam pamet, eden kup luge dadoa dobri soveti, jas samo ke kazam deka ne vredi da se samoubies, pokazi karakter da mu ebam mater, samo me interesira kako uspea zaglavis 30k. Koj e toj popudala od tebe ? Ko bile tolku glupi ne im gi vrakaj koj gi ebe I spi mirno.
 
Последно уредено:
Член од
19 април 2021
Мислења
48
Поени од реакции
51
Тотално сум уништен тотално
Незнам по ред колку ноќи еве не спијам дефинитивно ми треба помош незнам ни што ни како да мислам психички сум скроз отиден синојќа за малку не посегнав по солна киселина
 
B

Boudicca

Гостин
Тотално сум уништен тотално
Незнам по ред колку ноќи еве не спијам дефинитивно ми треба помош незнам ни што ни како да мислам психички сум скроз отиден синојќа за малку не посегнав по солна киселина
Човеку, се обиде ли барем да се јавиш на броевите од професионалците кои членовите тука ти ги посочија? Најдобронамерно те советувам да не бараш помош тука, туку да му се обратиш на човек кој е остручен да те ислуша и посоветува. За жал, гледаш дека дел од дискутантиве ја тераат работава на подбив и ти се ситат.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.430
Поени од реакции
9.152
Тотално сум уништен тотално
Незнам по ред колку ноќи еве не спијам дефинитивно ми треба помош незнам ни што ни како да мислам психички сум скроз отиден синојќа за малку не посегнав по солна киселина
Не мисли, делувај, еве од сите нас тука имаш поддршка.

Јави се на тие броеви кои ти ги посочија, во меѓувреме отспиј барем неколку саати и еве имаш конекција до нет значи имаш нет дома или на моб (небитно), земи по фб групи напипи кратко дека бараш работа во странство.

Во меѓувреме среди се психофизички, разговарај со стручно лице тука и започни да работиш некаде.

Не е ова време кога треба да седиш во едно место и да жалиш над тешкат судбина, да дозволуваш црни мисли да ти летаат низ глава и са тониш дополнително.

Имаш опции, бори се. Па си се изнамачил мајко му стара со проблеми и сакаш тек така да дозволиш да те преобвлада моменталната состојба.

Не вреди друже, размисли добро, не вреди да се предадеш за ебани пари, некој си углед во очите на другите или било што кое сега ти изгледа така страшно.

Ништо тоа не е битно и се' е минливо. Пробај да разбереш дека проблемот кој го имаш е решлив, ајде станувај од кревет и врти на броевите, нема предавање!
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.318
Тотално сум уништен тотално
Незнам по ред колку ноќи еве не спијам дефинитивно ми треба помош незнам ни што ни како да мислам психички сум скроз отиден синојќа за малку не посегнав по солна киселина
Има решение. Оди во банка или штедилница и кажи дека имаш секаде долгови. Тие ќе ти ги платат сите и после само нив рата месечно ќе им исплаќаш редовно. Има банки кои не бараат кредитна историја пошто веројатно кредитоспособноста ти е нарушена заради долговите, а и даваат и на невработени. Ако имаш човек во банка уште поубаво. Ти гарантирам дека вака ќе се спасиш, оди прашувај во сите банки и штедилници. Почни од стопанска, таа банка мислам дека ќе ти даде така. И мирно ќе спиеш, само со една рата за плаќање. И ќе ти биде за памет ова, што доживеа и дали сакаш пак да ти се случува. Искушенија сигурно ќе имаш, ама ако треба напиши на ливче колку си сега очаен и кога во иднина ќе сакаш да се коцкаш читај да се потсетиш како можеш да завршиш. Со среќа, ако сакаш ќе ти помогнам со банките да се распрашуваме, батали самоубиство.
 
Последно уредено:

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.001
Поени од реакции
55.214
Најмногу ми е тешко и неможам да се помирам е што го изгубив угледот насекаде.Од човек што беше пример за секого станав најлошиот.Ги разочарав многу гледам секој ме избегнува секој зборува лошо за мене.
Ги разочарав моите најблиски кои секогаш беа уз мене.Тоа најмногу ме боли и едноставно неможам да го издржам ова едноставно како да не припаѓам веќе нигде.
За ова ич не треба да ти е гајле. Према кои луѓе си го изгубил угледот, према проклетото сеирџиско македонче полно завист и љубомора. Утре директор на Гугл да станеш пак ќе има некој што ќе те гледа под око и ќе коментира наоколу.
Ич да не се замараш со тоа, смеј им се у фаца коа ќе ги видиш и поздравувај ги, не ги храни со тоа што ќе ја спушташ главата и ќе го криеш погледот коа ќе ги сретнеш. Кој ги ебе.

Среди се, опрај се некако, стани човек, врати се на старо што си бил пред да заглавиш со коцка и ќе го заборават тоа, ќе ти мрдаат со опавчињата како кутриња. Такви сме ние умрени македончиња.

Ова со странство не знам колку е паметно со оглед на тоа што имаш дете (ваљда и жена) па може само да ти тежи на мислите дека не си со нив. Боље опција е ова со банката што вика Хоуп, ако е изводливо, плус најди работа а може и две, и гини и ринтај доека отплаќаш 30.000 евра кредит у банка. Со тие пари може спрат да си напраел али јеби га, ќе мислиш на тоа после 5-10 години коа ќе исплатиш све и ќе останеш чист.

До тогаш среќно и не кур замарај со самоубиства и слични мисли, не биди пичка.
 
Член од
19 април 2021
Мислења
48
Поени од реакции
51
Луѓе не ми е долгот целосно од коцкање голем дел ми е од здравствени причини,меѓутоа се имам и коцкано доста време уназад тоа ми беше проблем плус што еве полека го решив
За банкиве ова тешко ако може некој да помогме околу тоа би било ок
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Луѓе не ми е долгот целосно од коцкање голем дел ми е од здравствени причини,меѓутоа се имам и коцкано доста време уназад тоа ми беше проблем плус што еве полека го решив
За банкиве ова тешко ако може некој да помогме околу тоа би било ок
Дали си во редовен работен однос и дали имаш голема плата, оти ако ти е ниска платата. шанси немаш за кредит да земеш.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.318
Дали си во редовен работен однос и дали имаш голема плата, оти ако ти е ниска платата. шанси немаш за кредит да земеш.
Даваат и на невработени, а и со минимална плата износот што го даваат не е мал, да не барам сега да ти покажувам.
Можеби нема да дадат 30 000 евра, не знаев дека се толку многу пари, ама ќе се намали некој долг, барем тие за кои најмногу се секира, а тоа се сигурно лихвари, брзи кредити или заеми од блиски.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.753
Поени од реакции
9.558
Даваат и на невработени, а и со минимална плата износот што го даваат не е мал, да не барам сега да ти покажувам.
Можеби нема да дадат 30 000 евра, не знаев дека се толку многу пари, ама ќе се намали некој долг, барем тие за кои најмногу се секира. Лихвари, брзи кредити или заеми од блиски.
Тоа е душо уште поголема грешка, лихвари и брзи кредити, камати огромни, а он нема од што да враќа.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.318
Тоа е душо уште поголема грешка, лихвари и брзи кредити, камати огромни, а он нема од што да враќа.
Па сигурно и ова го мачи највеќе, затоа барем тие да ги покрие.
 
B

Boudicca

Гостин
До тогаш среќно и не кур замарај со самоубиства и слични мисли, не биди пичка.
Не биди „пичка“. Јака реторика. Очигледно не ја сфаќаш тежината на твоите зборови, со тоа што ќе му споменеш на членов дека има многу случаи кои страдаат од далеку потешки проблеми од тебе во Уџумистан, не му помагаш, напротив, придонесуваш да чувствува поголема вина за неговата „неблагодарност“ од животот. Депресијата и животните проблеми не познаваат компарации, ако Ставре од Клајкурец е во реално многу потешка животна состојба од тебе, не значи дека треба да се поистоветуваш со него, туку веднаш да посегнеш по стручна помош. Поздрав топол треба да биде доживотно банирана од ваквите теми за своите крајно бесчуствителни и ступидни коментари. @Dejmac, многумина тука ти понудија решенија, но ти се чини дека се оглушуваш на нив, не знам дали веќе ова твоево треба да сфати како attention whoring или има потреба некој од нас да ти улета со оклагија и да те вразуми.
 
Член од
30 септември 2015
Мислења
318
Поени од реакции
432
Друже од мене еден совет. Ако посегнеш по животот најблиските ќе ги оставиш на цедило, ти ќе завршиш а твоите блиски ќе бидат во голема голгота...
Од мене совет, почни со психијатар, ќе разгвараш ќе се смириш стабилизираш и ќе продолжиш со животот. Животот е убав, сем кога самите си створаме сресови дека нешто морало да биде. Мора само да се умре, ништо друго не мора. Така што, почни со психијатар, застани на здрави нозе и прави планови како ќе го вратиш долгот. Странство секогаш е добра опција и така ќе се вратиш во нормала.
Од мене ќе тргнам, сум имал и 10к евра на сметка, сега иам долг од 3,5к евра...чуството ми е исто, немам грижи, се додека има храна и основни средства за живот, нема грижи.... полека, полека ќе се врати, мисли на иднината на блиските и фамилијата и све ќе дојде на свое.
Почни со психијаар најпрво. Запомти, животот е борба, која додека не наполниме 95 години нема да ја предадеме, за подоцна ќе видиме. Чисти мисли брату.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom