Сакам да извршам самоубиство

Статус
Затворена за нови мислења.

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.177
Поени од реакции
8.804
За банкиве ова тешко ако може некој да помогме околу тоа би било ок.
Никој нема да ти помогне, на тоа не се надевај воопшто него стани и оди по шалтери и објаснувај ја ситуацијата, ни е тешко ни нешто можеш да изгубиш.
Автоматски споено мислење:

Да тие ме мачат највеке брзите кредити и под камата што имам земено
Па затоа што побрзо оди каде што ти велам, нека не ти растат каматите.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
Друже од мене еден совет. Ако посегнеш по животот најблиските ќе ги оставиш на цедило, ти ќе завршиш а твоите блиски ќе бидат во голема голгота...
Од мене совет, почни со психијатар, ќе разгвараш ќе се смириш стабилизираш и ќе продолжиш со животот. Животот е убав, сем кога самите си створаме сресови дека нешто морало да биде. Мора само да се умре, ништо друго не мора. Така што, почни со психијатар, застани на здрави нозе и прави планови како ќе го вратиш долгот. Странство секогаш е добра опција и така ќе се вратиш во нормала.
Од мене ќе тргнам, сум имал и 10к евра на сметка, сега иам долг од 3,5к евра...чуството ми е исто, немам грижи, се додека има храна и основни средства за живот, нема грижи.... полека, полека ќе се врати, мисли на иднината на блиските и фамилијата и све ќе дојде на свое.
Почни со психијаар најпрво. Запомти, животот е борба, која додека не наполниме 95 години нема да ја предадеме, за подоцна ќе видиме. Чисти мисли брату.
Нема време за одење по психијатри, камата расте.
@Dejmac НЕ МИ ОДГОВОРИ ШТО ТЕ ПРАШАВ...ДАЛИ ВООПШТО РАБОТИШ НЕКАДЕ!!!!
 
Член од
19 април 2021
Мислења
48
Поени од реакции
51
Зошто моето мислење е ступидно а твоето мислење да го лупне некој со оклагија по глава е разумно?
Дали воопшто сте свесни дека тој е коцкар и кој знае колку проблеми нанел на својата фамилија, кој знае колку работи продал, којзнае колку долгови до сега му исплатиле неговите, ни криви ни должни?
Пари на дрво не растат..ако има стан нека го продаде и нека се раздолжи, друго реќение нема.
Јас ги жалам само неговите најблиски...а тоа дека не сочувствувам со неговиот проблем мислам дека нема врска со банирање..навистина не те разбирам....а вашите совети не му помагаат никако, само изнаѓање модус како да најде толку пари и да се раздолжи, е тек тогаш душа ке му дојде на место....но познавајќи многу коцкарои, ниту тогаш не престануваат со порокот.
Друже јас кажав долгот ми е од друга причина меѓу другото еден период забегав и со коцкање што ми направи плус проблеми
Веке 3-4 месеци скороз ми е тоа баталено тоа е веќе завршена приказна
Увидов на сите маки дека тоа плус не ми треба барем тоа сум мирен сеа
Автоматски споено мислење:

Нема време за одење по психијатри, камата расте.
@Dejmac НЕ МИ ОДГОВОРИ ШТО ТЕ ПРАШАВ...ДАЛИ ВООПШТО РАБОТИШ НЕКАДЕ!!!!
Да работам 20000 ден мие плата
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
Друже јас кажав долгот ми е од друга причина меѓу другото еден период забегав и со коцкање што ми направи плус проблеми
Веке 3-4 месеци скороз ми е тоа баталено тоа е веќе завршена приказна
Увидов на сите маки дека тоа плус не ми треба барем тоа сум мирен сеа
Ај уште еднаш..ДАЛИ СИ ВРАБОТЕН??
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
За жал не сум ми бараат жиранти за поголема сума
Знаев душо....единствен излез е ако имаш нешто за продавање, некој богат роднина, незнам....барај чаре прво пари да најдеш а лекари отом потом.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.624
Ако посегнеш по животот најблиските ќе ги оставиш на цедило, ти ќе завршиш а твоите блиски ќе бидат во голема голгота...
Сакаш да кажеш дека е себичен?
која додека не наполниме 95 години нема да ја предадеме
Ајааа 95 ќе сме живееле. Ухуухухух.
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.753
Еден саглам совет не прочитав, освен жалопојќи за членот...бре бре...а јас вака сурова со моето мислење кое одма го избришаа.

На типов пари му требаат, како не разбирате, 30.000 евра...тоа не е мал износ, дали сте свесни..кој ке му даде????
Постот ти го избришаа затоа што беше ретардиран, не знам и тебе како не те избришаа со него. Еден пред тебе изеде перманентен бан, тебе од некоја причина те трпат да лупаш небулози на 100 теми.
 
Член од
3 март 2020
Мислења
2.408
Поени од реакции
5.049
Даваат и на невработени, а и со минимална плата износот што го даваат не е мал, да не барам сега да ти покажувам.
Јас сум барала ни брз кредит од лихварница не ми дадоа дека се водам како невработена. Во банки па никако, уште најмалку 2-3 месеци барем да работам, па после можело да ми прават муабет за кредит било каков. А жиранти веќе почнаа секаде да бараат...
Ако најдеш каде си гледала кредити на невработени, мене ме интересира :)
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.860
Поени од реакции
54.390
Не биди „пичка“. Јака реторика. Очигледно не ја сфаќаш тежината на твоите зборови, со тоа што ќе му споменеш на членов дека има многу случаи кои страдаат од далеку потешки проблеми од тебе во Уџумистан, не му помагаш, напротив, придонесуваш да чувствува поголема вина за неговата „неблагодарност“ од животот. Депресијата и животните проблеми не познаваат компарации, ако Ставре од Клајкурец е во реално многу потешка животна состојба од тебе, не значи дека треба да се поистоветуваш со него, туку веднаш да посегнеш по стручна помош. Поздрав топол треба да биде доживотно банирана од ваквите теми за своите крајно бесчуствителни и ступидни коментари. @Dejmac, многумина тука ти понудија решенија, но ти се чини дека се оглушуваш на нив, не знам дали веќе ова твоево треба да сфати како attention whoring или има потреба некој од нас да ти улета со оклагија и да те вразуми.
Каква врска има моето `не биди пичка` со филозофииве што си ги изнапишала?
 

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.311
Поени од реакции
57.753
Дали ти воопшто разбираш што е вистина а што е небулоза..но тоа е, вистината боли, така е!!!!
Каков совет да му дадеш на човек на кој секојдневно камата му расте, дали си ти нормален??
Значи на ниедна тема не би ни влегол во дискусија со тебе, и никогаш не влегувам во вербални расправии и навреди, ама тебе би те исшутирал. Врска немаш што тропаш, шириш страв и паника затоа што си премногу органичена да ја разбереш ситуацијата, а си го пикаш носот секаде. Изгуби се за доброто на сите на темава.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.503
Поени од реакции
9.408
Значи на ниедна тема не би ни влегол во дискусија со тебе, и никогаш не влегувам во вербални расправии и навреди, ама тебе би те исшутирал. Врска немаш што тропаш, шириш страв и паника затоа што си премногу органичена да ја разбереш ситуацијата, а си го пикаш носот секаде. Изгуби се за доброто на сите на темава.
Ти приземји се малку...многу уплашено ми делуваш...да не случајно и ти имаш некој сличен порок?
Ако не ти се допаѓаат моите совети кои се потполно на место, без фантазирање, туку реални, изгуби се ти од тука и не ме читај.
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.381
Поени од реакции
8.911
За жал не сум ми бараат жиранти за поголема сума
Имаш еден куп банки и штедилници, мора некоја да најдиш што ќе ти даде кредит барем на 20к еур, да ги раскурцаш по лихвари.
Овие брзите кредити гледај реши ги со договор да им ја исплатиш главницата и МНОГУ МАЛ дел од каматите, нека не те лажат дека треба комплет со камата да им платиш. Другото што го борџиш по луѓе или банки ќе го вратиш со тек на време.

Штом си вработен има решенија, ти течи плата, може да враќаш кредит од таа плата, до кај 200еур месечна рата сигурно ќе ти дозволат.

Во меѓувреме, за да не ти трпи семејството за пари мора да најдиш втора работа и оттаму да придонесуваш дома.
Гледај разговрај бидејќи и со домашните не треба да останиш на лоши односи бидејќи имаш дете. Гледај тоа дете да не трпи со нерви, а возрасните ќе се договорите некако.

Во меѓувреме ако здравјето не ти дозволува втора работа сепак гледај некако да земеш неплатен од работа, да споиш со одмор и пак да му ја дувниш на страна некаде. Ковид е, заебано е, ама се заминува. Биди буден, биди агилен, барај решение.

Ќе дојдеш со тек на време до прав контакт или до права шанса, едноставно не оставај на другите и сам заангажирај се 200% - зависи од тебе најповеќе, а како што гледам млад човек си имаш милјарда причини за живот и радости кои те чекаат во него допрва. Нема откажување. Ангажирај се и барај решение, а ако некој од форумџиите што живее во странство може и сака да ти помогне ќе го направи тоа. Во секој случај ќе бидиш во ред, верувај и во тоа и во себе.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom