Сакам да извршам самоубиство

Статус
Затворена за нови мислења.

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.858
Поени од реакции
34.893
Какви бре кредити во Македонија, освен ако нема недвижен имот на свое име нема шо да бара со 20к плата.

Едноставно е, излегувај од државата и рмбај бар 5-6 години. Еден куп будали со 8ипол денари во џебот отидоа по Швајцарии и Германии и земаа коли на кредит од 50к евра, камоли за кредит од 30 илјади евра проблем. Кафе ќе ти сварат и тетката ќе го натегне деколтето до долу за да ти забодат кредит од неколку десетици илјади евра.

Врати на сите шо дужиш долу, и после имај си работа само со банката. Тоа ти е единствено решение, немаш друга опција освен наследство да ти дојде, али животот не е филм на Холмарк.
 
B

Boudicca

Гостин
Каква врска има моето `не биди пичка` со филозофииве што си ги изнапишала?
Ништо собено, mang, само она твоето „пичка“ ми бодеше очи. Ако се изразеше со „кастрат“, можеби ќе правевме друг муабет. Како и да е, темава не е поле за натпревар на егата и надмудрување. Што се однесува до напишаното, останувам при ставот дека Поздрав треба да се банира, а можеби и трајно екскомуницира од форумов, бидејќи како самодекларирано медицинско лице и приврзаник на Хипократовата заклетва, придонесува во сè само не во помош на ваквите случаи.
 

Хоуп

ümid edirəm
Член од
13 април 2012
Мислења
2.166
Поени од реакции
8.800
Јас сум барала ни брз кредит од лихварница не ми дадоа дека се водам како невработена. Во банки па никако, уште најмалку 2-3 месеци барем да работам, па после можело да ми прават муабет за кредит било каков. А жиранти веќе почнаа секаде да бараат...
Ако најдеш каде си гледала кредити на невработени, мене ме интересира :)
Штедилница Можности и штедилница Фулм. Горе долу вака се исто.
Целна група• Невработени лица
Износ на кредитот• Од 10.000 до 700.000 МКД – денарски кредит*
Рок на отплата• 12, 24, 36, 48, 60 и 72 месеци
• Максимум грејс период 12 месец
Потребно обезбедување• Заверка на меница во форма на нотарски акт и без жирант/и (зависно од износот на одобрениот кредит и кредитната историја во Штедилница ФУЛМ)
Каматни стапкиГодишна, променлива каматна стапка* (СВТ)
Начин на плаќање• Месечно со примена на методот на ануитетни плаќања (месечни рати) – за кредити со рок на отплата од 12, 24, 36, 48, 60 и 72 месеци и
• Можност за начин на плаќање во кој каматата се плаќа месечно, а главницата доспева по истекот на временскиот период за кој е одобрен кредитот – за кредити со рок на отплата од 12, 24 и 36 месеци.
Надомест• Надоместите се пресметуваат врз основа на Тарифата на Штедилница ФУЛМ на денот на склучување на Договорот
Минимум критериуми за кредитот• Физички лица, државјани на Република Северна Македонија
• Корисникот на кредит мора да биде член во ФУЛМ
Само лична карта, државјанин да си, ќе се приклучиш како член, на нотар ќе одиш, заверка и ете. За тебе, ако немаш земано и си чиста со кредитната историја. Пробај си.
Исто и дечково нека проба, значи ништо не се губи од прашања и посета на банки и штедилници. Напротив, може ќе успее нешто.
Сега видов и дека е вработен. Значи ќе му покријат долг. Ако не се, барем некои што му се многу проблематични.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.169
Поени од реакции
34.281
Темата е премногу сензитивна за да може да добиеш „совет“ од било кого, затоа и ја заклучувам.
Тие што ти мислат искрено добро, ти понудија добри совети и контакти за помош. Не одложувај, јави се уште веднаш.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom