Сакам да знам!

Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.738
Да другар. На нотар во Германија/Австрија *(таму си мислам, небитното) ќе го напишиш третото лице од мкд на кое му се дава полномошно и за што точно. Пази само да ти напишат за одјава од адреса од МВР (пошто кај нас мислам дека во мвр се одјавуваат, не во општина - ко на пример во Германија) и потоа тоа полномошно на Германски го пушташ оригинал во МКД каде овластен преведуваш од германски на македонски со мкд печат ти го преведува на македонски и си терате со полномошното во МВР.

Од Германија ДХЛ експрес (не обична или препорачана туку експрес пратка) стига до мкд за 48 часа и кошта некои 60еур. Имаш 10 цифрен тракинг број со кој следиш до каде ти е писмото. Посигурно него по ојле дојле да го пратиш по превозници или пак по бус да го пратиш редовна линија што оди за мкд па да го превземат во Скопје твои луѓе.

ЕДИТ:
Ако си блиску до аеродром, опција ти е и некој со визер што ќе си бега за мкд за брзо да ти го однеси. Пиши ми инбокс ако живееш Германија и сме во близина мкд слегувам за скоро, пари не ми требаат ќе го однесам на твој чоек, ако не барај по групите на фб некој што патува за скоро авионски.
detevo e vo salzburg i ima ednostavno reshenie samo treba da prasha ama toj ne se javuva. shto da mu pravam.
Aj ovde, V sabota go ceka Avtobusot na granica walserberg i mu go dava na Prilepcanecot Shofer vo EURO BUS i mu dava 10€ i ce mu go preprati od Prilep do Negotino mislam beshe ili pak nekoj neka go preceka Avtobusot vo Rosoman!

Ednostavno i brzo.

Broj od Shoferot po poraka ako mi se javi :vozbud:
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
441
Поени од реакции
723
detevo e vo salzburg i ima ednostavno reshenie samo treba da prasha ama toj ne se javuva. shto da mu pravam.
Aj ovde, V sabota go ceka Avtobusot na granica walserberg i mu go dava na Prilepcanecot Shofer vo EURO BUS i mu dava 10€ i ce mu go preprati od Prilep do Negotino mislam beshe ili pak nekoj neka go preceka Avtobusot vo Rosoman!

Ednostavno i brzo.

Broj od Shoferot po poraka ako mi se javi :vozbud:
Na rabota bev.... ne biwa pustiv luge tamu vo mvr ne biwa da se zavrsi ni preku notar, zboruvav so zenata od kancelarijata....samo za maloletnobloce moze... edinstvena opcija mi e da odam za Viena vo ambasada... I oni toa mi kazaa....vikam kako citam po forums moze preku notar... vika ne biwa ni treto lice ninpreku notar samo za maloletno lice moze.... Sega mi ostanuva so zena I malo bebe da fakam voz I so Gospo napred za Viena... Ali mi se skapa cel film odnesov site dokumenti sto moze covek da gi odnese I'm tekna plus dopolnitelno abmeldeshenigung od adresa od Severna... za Karenza geld mi e za nekolku meseci da zemam... a se utepav od dokumenti nosenje... mi se prisra od nervozi... Sega pa I ova... kaj so bebe ke akam po Viena ni sum bil tamu ni so zasteda sum za takvi patuvanja zenata e ovde vrska nema i ona so kako... nasa krivica e ne sme izvadile takva odjava ali od kaj da znam drugo se izvadiv sto postoi........
Автоматски споено мислење:

Sekoja cest @general i @vouager za osgovotot.... problem e sto sme familii sto sme dojdeni so deca nerodeni vo oostereigh...ne im se isplaka pari baraat plus dokumenti po 10 pati na veke se odneseno.... site sme overwhelmed od baranja...ajde moeto rodeno vo severna a I isto im pravat na Eu. Samo koga e rodeno tuka nemas nikakva maka...
 
Последно уредено:
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
Na rabota bev.... ne biwa pustiv luge tamu vo mvr ne biwa da se zavrsi ni preku notar, zboruvav so zenata od kancelarijata....samo za maloletnobloce moze... edinstvena opcija mi e da odam za Viena vo ambasada... I oni toa mi kazaa....vikam kako citam po forums moze preku notar... vika ne biwa ni treto lice ninpreku notar samo za maloletno lice moze.... Sega mi ostanuva so zena I malo bebe da fakam voz I so Gospo napred za Viena... Ali mi se skapa cel film odnesov site dokumenti sto moze covek da gi odnese I'm tekna plus dopolnitelno abmeldeshenigung od adresa od Severna... za Karenza geld mi e za nekolku meseci da zemam... a se utepav od dokumenti nosenje... mi se prisra od nervozi... Sega pa I ova... kaj so bebe ke akam po Viena ni sum bil tamu ni so zasteda sum za takvi patuvanja zenata e ovde vrska nema i ona so kako... nasa krivica e ne sme izvadile takva odjava ali od kaj da znam drugo se izvadiv sto postoi........
Автоматски споено мислење:

Sekoja cest @general i @vouager za osgovotot.... problem e sto sme familii sto sme dojdeni so deca nerodeni vo oostereigh...ne im se isplaka pari baraat plus dokumenti po 10 pati na veke se odneseno.... site sme overwhelmed od baranja...ajde moeto rodeno vo severna a I isto im pravat na Eu. Samo koga e rodeno tuka nemas nikakva maka...
Извини пријателе кога ние самите не си се почитуваме која е таа северна ,толку ли ја мрзите Македонија срамота е ова што го зборите ,оваа однародена власт не го испочитува народот кој не гласаше за промена на име туку тие за пусти пари сето ова го направија а тие другите патриоти на сето ова само аминуваа .
 
Член од
4 октомври 2019
Мислења
441
Поени од реакции
723
Извини пријателе кога ние самите не си се почитуваме која е таа северна ,толку ли ја мрзите Македонија срамота е ова што го зборите ,оваа однародена власт не го испочитува народот кој не гласаше за промена на име туку тие за пусти пари сето ова го направија а тие другите патриоти на сето ова само аминуваа .
Buraz jas tebe te pocituvam I nemam problem dali si I obicen graganin makedonec ili albanec.... nie ne mrazime nikoj... ednostavno ne sakam, paraziti, funcioneri, Stoki na fotelji, gazolizaci, parazit sto treba da sedi na katedra a e otisol vo market da pazaruva, paraziti sto ako ne si clen na nekoja partija ne te smetq za covek.... a site vredni luge I osakateni od taa drzava se veke nadvor taka da Severna e sinonim za vakvi luge po sto takvi se 80 posto sigurno.... ako si obicen graganin se izvinuvam togas e samo Makedonija...denes dobiv odgovor da sum bil clen veke ke sum go dobil dokumentot vo race taka da ako ne e Severna ova sto e
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
Buraz jas tebe te pocituvam I nemam problem dali si I obicen graganin makedonec ili albanec.... nie ne mrazime nikoj... ednostavno ne sakam, paraziti, funcioneri, Stoki na fotelji, gazolizaci, parazit sto treba da sedi na katedra a e otisol vo market da pazaruva, paraziti sto ako ne si clen na nekoja partija ne te smetq za covek.... a site vredni luge I osakateni od taa drzava se veke nadvor taka da Severna e sinonim za vakvi luge po sto takvi se 80 posto sigurno.... ako si obicen graganin se izvinuvam togas e samo Makedonija...denes dobiv odgovor da sum bil clen veke ke sum go dobil dokumentot vo race taka da ako ne e Severna ova sto e
Тоа што администрацијата не чини НЕЧИНИ но тоа не значи дека ти треба да ја навредуваш мојата држава која се вика Македонија со тоа ти мене ме навредуваш и милион други Македонци ги навредуваш ,никој не ти го спори правото тоа што си ја напуштил Македонија таму мислиш дека ќе имаш поубав живот со среќа нека ти е но не ме навредувај мене
 
Ф

Флеш

Гостин
Дали додека сте на одмор или патување, мразите да се сликате или снимате цело време,едноставно сакам да се фокусирам да направам меморија во главата додека сум таму,да почувствувам енергија,да заборавам се.
Дали некои членови исто правите и вие ?

Као облигација е во општествово да се "покажеш" пред друштво да се фалиш. А глупо ми е ептен .
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.724
Поени од реакции
1.482
Дали додека сте на одмор или патување, мразите да се сликате или снимате цело време,едноставно сакам да се фокусирам да направам меморија во главата додека сум таму,да почувствувам енергија,да заборавам се.
Дали некои членови исто правите и вие ?

Као облигација е во општествово да се "покажеш" пред друштво да се фалиш. А глупо ми е ептен .
Се сложувам комплетно работава стана натпревар кој каде бил и што правел.
 
Ф

Флеш

Гостин
Се сложувам комплетно работава стана натпревар кој каде бил и што правел.
Губиш фокус за тоа што со дојден . Да се исклучиш .
Опсесија реално која замара ептен,губиш цела концентрација на што си наумил како да се исклучиш од дигиталниот свет,изолација и да уживаш околу местото .
Праев муабет со луѓе,ме изненади многу лошо шо важно е да имаат факинг "доказ" дека физички им е битно дека се таму. Добро,таму . Курчење нека се каже е поправилен збор . Се е околу курчењето кој има пари . Ми се гади искрено.
 
Член од
23 октомври 2011
Мислења
887
Поени од реакции
2.207
Каде можам да најдам добар мајстор што се разбира во поправка на туш кабини ?
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.316
Поени од реакции
4.702
Би сакал да знам...
Човекот доби дијагноза "рак во последен стадиум" во декември 2022.
Му беше речено дека хемотерапија нема да помогне и нема потреба да му се дава. Го пратија дома само со лекови против болки.
... Дали е навистина таква практиката во македонска онкологија?
 
Член од
24 август 2015
Мислења
241
Поени од реакции
346
Би сакал да знам...
Човекот доби дијагноза "рак во последен стадиум" во декември 2022.
Му беше речено дека хемотерапија нема да помогне и нема потреба да му се дава. Го пратија дома само со лекови против болки.
... Дали е навистина таква практиката во македонска онкологија?
I polosho od toa vervaj ova sho se slucva e uzas totalen haos se kradi na mrtvo od se sho e mozno bezrazlika dali se lekovi ili drugo jas za zhal go izgubiv tatkomi i mi bese receno deka nema potreba od hemoterapija nema da go spasi toa i si kupvav e 2 3 meseci skapi lekovi protiv bolki samo da gi nema tie bolki sho gi imase da mu se pluknis vo mkd zdrastvoto totalna 000000
 
Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.316
Поени од реакции
4.702
I polosho od toa vervaj ova sho se slucva e uzas totalen haos se kradi na mrtvo od se sho e mozno bezrazlika dali se lekovi ili drugo jas za zhal go izgubiv tatkomi i mi bese receno deka nema potreba od hemoterapija nema da go spasi toa i si kupvav e 2 3 meseci skapi lekovi protiv bolki samo da gi nema tie bolki sho gi imase da mu se pluknis vo mkd zdrastvoto totalna 000000
Освен поврзаноста со починатите...
100% иста приказна. Тажно е ова што се случува на обичниот народ во Македонија.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
3.696
Поени од реакции
5.738
I polosho od toa vervaj ova sho se slucva e uzas totalen haos se kradi na mrtvo od se sho e mozno bezrazlika dali se lekovi ili drugo jas za zhal go izgubiv tatkomi i mi bese receno deka nema potreba od hemoterapija nema da go spasi toa i si kupvav e 2 3 meseci skapi lekovi protiv bolki samo da gi nema tie bolki sho gi imase da mu se pluknis vo mkd zdrastvoto totalna 000000
Znam i ovde kade na ludje so posledni 3-4 Meseci ne im davaat hemoterapija a i znam ludje shto primile 2-3 i ja otkazhale zatoa shto mnogumina ne ja podnesuvaat i imaat ushte pogolemi problemi a ne im pomaga skoro nishto. Ama tie shto ostanuvaat pozadi niv celo vreme gi maci mislata "dali ce beshe podobro" .

Znam zhalno e i vo genite ni e da se borime do posledna sekunda ama nekogash stvarno patot e dooden...

A toa deka zdrastvoto vo makedonija do edno 99% e katastrofa da tocno e , AMA imam i licno iskustvo za svoja bliska licnost kade shto ne bilo i toa pred 3 Meseci i doktorkata duri vo nejzino privatno vreme mi zvoneshe i napravi se kako shto sakv !
 
Член од
24 август 2015
Мислења
241
Поени од реакции
346
Znam i ovde kade na ludje so posledni 3-4 Meseci ne im davaat hemoterapija a i znam ludje shto primile 2-3 i ja otkazhale zatoa shto mnogumina ne ja podnesuvaat i imaat ushte pogolemi problemi a ne im pomaga skoro nishto. Ama tie shto ostanuvaat pozadi niv celo vreme gi maci mislata "dali ce beshe podobro" .

Znam zhalno e i vo genite ni e da se borime do posledna sekunda ama nekogash stvarno patot e dooden...

A toa deka zdrastvoto vo makedonija do edno 99% e katastrofa da tocno e , AMA imam i licno iskustvo za svoja bliska licnost kade shto ne bilo i toa pred 3 Meseci i doktorkata duri vo nejzino privatno vreme mi zvoneshe i napravi se kako shto sakv !
Retki se tie slucaii na sovesni doktor i fala. Mu na gospod so postojat ama vo globala kaj nas zdrastvoto e katastrofa uzas
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.618
Поени од реакции
18.089
Што се дешава со новите таблици? Сега гледам налепници наместо таблици. Моите таблици се од стариот формат, немаат ниту нмк, ниту мк, пример SK-555-AB. Треба и ја да лепам, мењам нешто?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom