Сакам да знам!

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
А постои ли закон кој кажува дека не смее да се сокрива идентитетот? Зошто колку што знам они тврдат дека тоа верата им го наложува и не дозволуваат да се откријат дури и за сликање за лична карта, пасош и други документи, а не па некој друг да побара да се откријат за да ги идентификува. Зар тоа не доаѓа како нарушување на идентитетот или како да имаш лажна лична карта? Под тие шамии или што и да се може и маж да се крие, а да се претставува како жена. Тоа доаѓа исто како да се маскираш со перики и триста други работи за да не личиш на себе и како таков да одиш да се сликаш за лична карта.
Знам и јас тоа си реков еве начин за шверцање мигранти :) Види мислам дека законски смее да ти нареди и слично ама како што ни е државата коа ќе ти извади батката некој калаш што бе да симе фереџе? Или ќе направат одма притисок медиумски и ајт толку од тоа.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Има смер на некој факултет за учење знаковен јазик? И нешо ко обуки/курсеви постојат за тоа или слабо?

Sent from my SM-J200H using Tapatalk
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269

Schürrle

can't be touched
Член од
19 ноември 2008
Мислења
3.020
Поени од реакции
2.059
Барав кај да го поставам прашањето, ама не најдов соодветна тема.
Оваа година сум прва година на факултет, под стан сум во Центар, т.е. спроти Универзална. Значи, први денови живот во Скопје, па бидејки како што знам секаде овде е платен паркинг, сакам да прашам дали има некоја процедура, идење у Општина и сл. да добијам картичка/лепенка за слободен паркинг, бидејки овде како што знам никаде нема слободен паркинг?
 

SinisteR.

Is this your homework Larry?
Член од
10 јуни 2011
Мислења
2.823
Поени од реакции
7.032
Има смер на некој факултет за учење знаковен јазик? И нешо ко обуки/курсеви постојат за тоа или слабо?

Sent from my SM-J200H using Tapatalk
Дефектологија на Филозофски факултет изучуваат, за обуки на други места не знам. Постои мобилна апликација за толкување на знаци на македонски :)
 

ЛеоЛе07

Не биди трол
Член од
8 октомври 2010
Мислења
879
Поени од реакции
375
Дали можете да ми кажете каде има авто лимар во аеродром?
 
E

Epsilon

Гостин
Сакам да ги испринтам оние што се на блузата, двете, ама никако не можам да ги најдам како cover photo, дали некој некако може да ми помогне? :)

 

Charon

Нинџа
Член од
31 октомври 2010
Мислења
428
Поени од реакции
1.104
Барав кај да го поставам прашањето, ама не најдов соодветна тема.
Оваа година сум прва година на факултет, под стан сум во Центар, т.е. спроти Универзална. Значи, први денови живот во Скопје, па бидејки како што знам секаде овде е платен паркинг, сакам да прашам дали има некоја процедура, идење у Општина и сл. да добијам картичка/лепенка за слободен паркинг, бидејки овде како што знам никаде нема слободен паркинг?
На партизанска е бесплатен паркингот, а за лепенка оди во ПОЦ прашај (до италијанска амбасада е), ама знам комплицирано беше ако не ти е тука живеалиштето.
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Како песните од телефон независно дали од youtube или медиа плеерот да ги пуштам бежично на стар систем ( со цд и ленти) знам дека може ама дечкото што го користи ова не ја кажува фората.
 

Big Bull

ОК
Член од
23 август 2008
Мислења
562
Поени од реакции
393
Како песните од телефон независно дали од youtube или медиа плеерот да ги пуштам бежично на стар систем ( со цд и ленти) знам дека може ама дечкото што го користи ова не ја кажува фората.
Се ставаше телефонот во отворот за касета што е. (така некако беше го имам заборавено трикот)
 

macko i

Локален шериф
Член од
8 јуни 2011
Мислења
2.723
Поени од реакции
1.480
Се ставаше телефонот во отворот за касета што е. (така некако беше го имам заборавено трикот)
Не бе телефонот беше кај него на маса и менуваше песни од нет од телефон и баш го прашав како ми вика дај 100 евра ќе ти кажам. Немаше бежична комуникација е.
 
Т

Триптико

Гостин
Не бе телефонот беше кај него на маса и менуваше песни од нет од телефон и баш го прашав како ми вика дај 100 евра ќе ти кажам. Немаше бежична комуникација е.
Дај 50е да ти кажам одма ;) Шала на страна, преку блутут ресивер што има конектори за звучници. Ќе го поврзеш на aux и pair со тел. Што и да пуштиш на тел, ќе свири на системот ;)
 
P

Patience

Гостин
Дали во зоолошкава во Скопје смее да се влезе со куче? Секако со поводник.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Јас имам едно прашање. Поради тоа што Vip и One се споија, гледам дека сега е само Vip и сметките ми стигаат од Vip, иако сум бил корисник на One. Имав бесплатни минути зборење кон мрежата на One (075 и 076), па дали сега истите тие бесплатни минути се рачунаат како и за мрежата на Vip (077 и 078) или ќе се рачунаат како минути кон другите оператори?:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom