Сакам да знам!

Член од
28 јули 2024
Мислења
4
Поени од реакции
0
Дали се плаќа паричен надоместок ако не го испуниш 4годишниот договор и поднесеш барање за отказ во армијата.
 
Член од
12 јуни 2022
Мислења
1.129
Поени од реакции
495
Imam debitna karticna od ProCredit i mozam da vadam pari na bilo koj bankomat bez provizija, me interesira dali isto mozam i da stavam pari na smetka na cash in bankomat od nlb banka naprimer na kartickata od ProCredit bidejki mozam da vadam me interesira i za stavanje
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.842
Поени од реакции
4.685
Дали ко секое нормално мушко кога прегледува кој му го гледал сторито и си вика “оваа би ја ебел, оваа би ја ебел, и оваа исто…”, и жените си викаат “на овој би му дала…”?
 
Член од
22 март 2024
Мислења
24
Поени од реакции
2
Знае ли некој од каде може да се купи,
Катана ?
Низок висок квалитет небитно
 
Член од
22 февруари 2022
Мислења
11
Поени од реакции
0
Здраво, сакам да нарачам семе за цвеќе/дрвца од странство(ЕУ)-поголема количина, дали некој знае како се пресметува царина и данок?/ дали со вакво прашање може да се јавам во царина и да прашам? Физичко лице сум а не правно.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.578
Поени од реакции
733
Здраво, сакам да нарачам семе за цвеќе/дрвца од странство(ЕУ)-поголема количина, дали некој знае како се пресметува царина и данок?/ дали со вакво прашање може да се јавам во царина и да прашам? Физичко лице сум а не правно.
Малку потешко дека ќе ти дозволат ти да ги внесеш ќе ти требаат дозволи
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.009
Поени од реакции
16.085
Перпетум Мобиле отиде под клуч, ама
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.475
Поени од реакции
3.209
@Julius Evola Со оглед на тоа што имам приметено дека си добро поткован со информации и наместо перница спиеш на книги прашањето ми е Леонид или Гидеон (и двете верзии имаат по 300 луѓе) т.е. која верзија мислиш дека е точна а која ,,подметната"?
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
293
Поени од реакции
424
@Julius Evola Со оглед на тоа што имам приметено дека си добро поткован со информации и наместо перница спиеш на книги прашањето ми е Леонид или Гидеон (и двете верзии имаат по 300 луѓе) т.е. која верзија мислиш дека е точна а која ,,подметната"?
Поздрав. Благодарам за довербата, но најискрено не знам за што ме прашуваш.
 

парва

errorhead
Член од
12 јуни 2014
Мислења
3.685
Поени од реакции
20.868
Поздрав. Благодарам за довербата, но најискрено не знам за што ме прашуваш.
Мене ме асоцира на битку на Термопили 480 гнпе.
Спартанац Леонидас кд дава отпор на Персијанци сс 300 војника за да купиф на време за да се мобилизираф сфи грчки полиси.
 

Лаик

Калдераш
Член од
4 август 2018
Мислења
1.475
Поени од реакции
3.209
Поздрав. Благодарам за довербата, но најискрено не знам за што ме прашуваш.

Gideon (/ˈɡɪdiən/; Hebrew: גִּדְעוֹן, Modern: Gīdʿōn, Tiberian: Gīḏəʿōn) also named Jerubbaal[a] and Jerubbesheth,https://en.wikipedia.org/wiki/Gideon#cite_note-2[1] was a military leader, judge and prophet whose calling and victory over the Midianites are recounted in Judges 6–8 of the Book of Judges in both the Hebrew Bible and the Christian Bible.
Gideon was the son of Joash, from the Abiezrite clan in the tribe of Manasseh and lived in Ephra (Ophrah).[2] As a leader of the Israelites, he won a decisive victory over a Midianite army despite a vast numerical disadvantage, leading a troop of 300 men.[3] Archaeologists in southern Israel have found a 3,100-year-old fragment of a jug with five letters written in ink that appear to represent the name Jerubbaal, or Yeruba'al.[4]


За спартанциве како што пиша Парва сите ја знаеме таа стандардна верзија а за Гидеон немам слушнато ни читано освен оваа на википедија..па мислев да не имаш некое инфо плус а го нема на нет..
 
Член од
9 јули 2024
Мислења
293
Поени од реакции
424

Gideon (/ˈɡɪdiən/; Hebrew: גִּדְעוֹן, Modern: Gīdʿōn, Tiberian: Gīḏəʿōn) also named Jerubbaal[a] and Jerubbesheth,https://en.wikipedia.org/wiki/Gideon#cite_note-2[1] was a military leader, judge and prophet whose calling and victory over the Midianites are recounted in Judges 6–8 of the Book of Judges in both the Hebrew Bible and the Christian Bible.
Gideon was the son of Joash, from the Abiezrite clan in the tribe of Manasseh and lived in Ephra (Ophrah).[2] As a leader of the Israelites, he won a decisive victory over a Midianite army despite a vast numerical disadvantage, leading a troop of 300 men.[3] Archaeologists in southern Israel have found a 3,100-year-old fragment of a jug with five letters written in ink that appear to represent the name Jerubbaal, or Yeruba'al.[4]


За спартанциве како што пиша Парва сите ја знаеме таа стандардна верзија а за Гидеон немам слушнато ни читано освен оваа на википедија..па мислев да не имаш некое инфо плус а го нема на нет..
ОК, сфатив сега, мислиш дека едната битка е историски настан а другата мит базиран на првата?

Ме заинтересира сега, ќе побарам да видам што можам да најдам. :)
 
Член од
27 септември 2015
Мислења
57
Поени од реакции
44
Дали некој/а има купено или инфо за овие андриди дали работат и фаќаат македонски (балкански) програми да сподели искуство?
419195623_357191263730498_4324291445110626463_n.jpg
453413437_448720364820602_529478996384665365_n.jpg
Online Shop Sk,
Online .Shopping .MK и слични
 

Kajgana Shop

На врв Bottom