Сакам да знам!

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.908
Поени од реакции
10.540
Барав не најдов имам договор на 3 месеци т.е до крај на месецов. Претходната недела скршив рака го известив работодавачот и си отворив боледување прогнозите на специјалистот се 4 недели во лонгета и мирување. Мајмуунот од човечки ми има пишано кога им соопштив дека уште 3 недели ќе бидам дома дека на 31,05 ми завршува договорот. Прашање ми е дали во ситуацијава може да го направат тоа ?
Не смеат отказ да ти дадат ке мора да ти го продолжат договорот ама ако сакаат овој пат може на месец дена да го продолжат и послем да те шутнат
 
Член од
4 април 2021
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво Дечки,
Ми треба мала помош. Дали некој на форумов се занимава со апликацијата за едитирање слики - ГИМП? Ако да, дали може да му напишам приватна порака? Ептен итно ми треба за проект.
Благодарам однапред!:)
 
Член од
30 мај 2022
Мислења
11
Поени од реакции
1
Jas go baram mojot bioloshki tatko sakam da znam dali vo forumov ima takva tema ?
 
Член од
28 август 2009
Мислења
1.529
Поени од реакции
3.171
Здраво Дечки,
Ми треба мала помош. Дали некој на форумов се занимава со апликацијата за едитирање слики - ГИМП? Ако да, дали може да му напишам приватна порака? Ептен итно ми треба за проект.
Благодарам однапред!:)
Провери на фб групите Creative Exchange & Digitalen Marketing
 
Член од
10 октомври 2011
Мислења
6.098
Поени од реакции
9.903
Имаше некоја заебанција при патување пасошот да не истекува најмалку 6 месеци од поаѓање или грешам?
 

Darklady

Модераторка
Член од
29 октомври 2011
Мислења
5.544
Поени од реакции
34.850
Имаше некоја заебанција при патување пасошот да не истекува најмалку 6 месеци од поаѓање или грешам?
Тука
Патната исправа треба да ги задоволува следниве критериуми: 1)да е важечка најмалку три месеци по планираниот датум на заминување на странецот од територијата на земјите членки на ЕУ и потписнички на Шенгенскиот договор и 2) да е издадена во претходните 10 години.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
Тука
Патната исправа треба да ги задоволува следниве критериуми: 1)да е важечка најмалку три месеци по планираниот датум на заминување на странецот од територијата на земјите членки на ЕУ и потписнички на Шенгенскиот договор и 2) да е издадена во претходните 10 години.
и да има минимум 2 слободни страни за печати визи и сл.
 
Член од
11 јуни 2021
Мислења
362
Поени од реакции
810
Некој што работи/работел во осигурителна компанија да ми пише порака?
 
Член од
4 јуни 2022
Мислења
2
Поени од реакции
2
Здраво, сакам да прашам дали некој може да ми напише есеј за матура по македонски јазик , ќе платам не е проблем преку картичка, матурска ми е утре во 10 часот а исто така тогаш ќе ја дознаам темата фалааа ви однаптед !!!
 
Член од
5 јуни 2022
Мислења
8
Поени од реакции
3
Ne znam sto ne ti e jasno okolu zakonot i zosto vikas deka go nema. Ubavo ti kazuva clen 369 deka samo policijata moze da postavi ured za snimanje na javni mesta kade se odviva soobrakaj.

Tvojata kola so kamera e na javno mesto(iako kolata e tvoja, locirana e i snima na javno mesto) kade se odviva soobrakaj i ne si policaec ni pa e sluzbeno vozilo. Avtomatski ne smees da imas ured za snimanje (dashcam). I ne mora da bide samo dashcam, ne smees ni so gopro ni so telefon, znaci bilo kakva kamera(citaj ured) koja ke snima soobrakaj na javni mesta.

Но, согласно член 369 став (1)од Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата („Службен весник на Република Македонија“ бр. 169/15, 226/15, 55/16, 11/18 и 83/18), само полицијата е овластена да постави уреди за снимање на јавни места на кои се одвива сообраќај и на кои може да се извршуваат прекршоци од областа на сообраќајот на патиштата, согласно со закон.

Ti ako tolkui mislis deka nema zakon ja bi ti predlozil koga ke vidis policija, zastani i kazi im deka si gi snimal so kamerata u kola, pa posle toa pisi i kazi ni kako si pominal :D

Veke ti kazaa deka snimkata nema da ti bide validna na sud ni pa za osiguruvanje, duri i ke te kaznat i plus ke ti opnat tuzba za snimanje. Vo nedaj boze situacii ke si gleas u videoto i ke si znaes deka ne si kriv ama sepak ke si platis.

Ko sto rekov i jas imam dashcam i sum vozel i u mk kade kaznite se znacitelno pomali, i vo Avstrija kade kaznata e 10.000evra(vtora kazna e 25.000evra), ali sum go pravel na moj rizik.
Жива глупост. Искрено, треба да биде дозволено снимање низ сообраќај со деш-камера.
 

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.965
Поени од реакции
35.579
Знам дека темата е најактивна па ќе прашам тука.

Знае ли некој поп шо ќе венча пар, ама невестата е католичка вероисповед и нејќе да се прекрсти. 10 попа бркаме цел месец, никој нејќе. Пишете ми пп ако знае некој, плаќаме кеш.

Постот е озбилен.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.781
Поени од реакции
21.187
Знам дека темата е најактивна па ќе прашам тука.

Знае ли некој поп шо ќе венча пар, ама невестата е католичка вероисповед и нејќе да се прекрсти. 10 попа бркаме цел месец, никој нејќе. Пишете ми пп ако знае некој, плаќаме кеш.

Постот е озбилен.
Samo na maticar, sekako toa e bitno pravno gledano :toe:.
P. S ako zapnaja okolu verata ic neka ne si ja macat dusata.
P. S. S znam deka ne se cutira tuka ali smetav deka odgovorot na prasanjeto ima povekje tezina i dobrobit okolu praviloto za necitiranje na ovaa tema.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.607
Поени од реакции
34.798
Kaјг,
не сум приметила дека во црква сите очи се насочени кон тоа како ќе се прекрсти невестата за време на нејзино црквено венчавање, освен што се поклонува кога се стават и менуваат круните меѓу младите од страна на венчалниот поп.
... ако христијаните православни се прекрстуваат со три прста (некаде само со два прста) и тоа од горе кон доле, од десно кон лево, христијаните католици се прекрстуваат со сите пет прсти од горе кон доле, ама лево кон десно, дури сум приметила дека некои православни најчесто помладите погрешно го терат наместо од десно кон лево, обратно како католиците од лево кон десно, па никој не приметува, а најмалку попот што си ја прави службата, без да гледа кој како се однесува за тоа време на негова молитва,кој како е облечен или каков став завзема, така да не гледам воопшто проблем.
... ако се гледа до толку, тогаш ниедна жена во црква како верник не смее да не биде покриена главата со марама и долг фустан со покриени нозе, а не пак со панталони или фармерки разголени рамења и деколтеа, како одат сега, така да попот треба неселективно да внимава на сите овие правила не само за прекрстување!

ама во реалност не е баш така, православна црква не дозволува венчавање на младите, ако едниот е од друга религија и претходно не го прима православието, а не дека некој не сака да се прекрсти за време на тој чин!

 
Последно уредено:
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Kako najednostavno da gi sredam grebanici na velosiped, posebno na delot kaj rackite sto e (pretpostavuvam? ) pocinkuvan?
Dali bi mozelo da go ofarbam so sprej boja I kolku taa boja bi drzela? Mozebi ima nekoj premaz/podloga?
Ima nekoj iskustvo?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom