Сакам да знам!

Член од
29 август 2008
Мислења
2.646
Поени од реакции
931
Здраво, нарачана е книга од Амазон, со вкупна цена со достава од 50 долари и тежина на пратката од 0.8кг. Иако секогаш стигала на врата, овој пат е стигната во Ин Тиме Мк БПС како давател на услуги на УПС и истите праќаат мејл постапката за увоз на стоки да се спроведе преку нив. Нејасно е дали бараат да се плати царина или ДДВ, затоа што до 90 евра не се во царинат, само ДДВ се плаќа. Некој да не имал исто или слично искуство?
Како што можам да видам се официјален сервис за УПС.
Да до 90 нема царина ама има ддв а штом пратката ти стига преку ваков сервис обавезно ќе иде ддв.
Најверојатно ќе имаш давачки кон нив за да ти ја завршат услугата за увоз (треба да си прашаш колку ќе чини) и на тоа 18% ддв па кога ќе завршат ќе ти достават дома.
 
Член од
22 мај 2016
Мислења
53
Поени од реакции
60
Не. Не беа тие кои ги победија советите. Неколку други групи беа тоа.
После се појавија они.

Mullah Mohammad Omar in September 1994 in his hometown of Kandahar with 50 students founded the group.[104][105][106] Omar had since 1992 been studying in the Sang-i-Hisar madrassa in Maiwand (northern Kandahar Province). He was unhappy that Islamic law had not been installed in Afghanistan after the ousting of communist rule, and now with his group pledged to rid Afghanistan of warlords and criminals.[104]
Да имаше повеќе групи, талибанците, муџа хедин, па и на Ал Каеда им даваа засолниште на територија на Авганистан..
Мрестилиште е блискиот исток за тиа такви

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.245
Поени од реакции
78.870
Да имаше повеќе групи, талибанците, муџа хедин, па и на Ал Каеда им даваа засолниште на територија на Авганистан..
Мрестилиште е блискиот исток за тиа такви

Sent from my Redmi Note 8 using Tapatalk
Mullah Mohammad Omar in September 1994 in his hometown of Kandahar with 50 students founded the group.

не постоеа во советско време талибаните
 
Последно уредено:

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
8.999
Поени од реакции
55.199
Дали има browser што помалце троши mobile data од chrome? Или ова е најглупото прашање на светот? :D
 

Hurin

Pokerface bastard
Член од
3 јуни 2009
Мислења
8.537
Поени од реакции
14.670
Дали има browser што помалце троши mobile data од chrome? Или ова е најглупото прашање на светот? :D
Опера користев на времето, добра беше ни хардвер теретеше ни нетот толку. Одамна не ја користам така да ако нема подобар избор види уште дали постои.
 
Член од
28 октомври 2019
Мислења
1.633
Поени од реакции
3.647
Дали има browser што помалце троши mobile data од chrome? Или ова е најглупото прашање на светот? :D
Уклучено ли ти е Lite mode на хром? Оди Settings и оди најдоле ќе видеш Lite mode види да ли ти е уклучено. А со друг browser пробај со Opera Mini, можда помалце ќе ти троше.
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
7.056
Поени од реакции
13.554
Проекторот изглеа ми е стар троа, 10год, плејката не ми го чита :(
Предлог за добар проектор за филмови и игрици? Не најдов тема за проектори
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Dali na app moj ddv mora da ja vnesam mojata transakciska smetka ili moze i na nekoj od roditelite?
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
Dali na app moj ddv mora da ja vnesam mojata transakciska smetka ili moze i na nekoj od roditelite?
Мора твојата инаку како УЈП ќе ги следи твоите трансакции
Автоматски споено мислење:

Dali na app moj ddv mora da ja vnesam mojata transakciska smetka ili moze i na nekoj od roditelite?
Мора твојата инаку како УЈП ќе ги следи твоите трансакции
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Мора твојата инаку како УЈП ќе ги следи твоите трансакции
Автоматски споено мислење:


Мора твојата инаку како УЈП ќе ги следи твоите трансакции
Kakvi transakci ke sledi na skeniranje smetki mi nema logika toa.
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.536
Поени од реакции
695
Kakvi transakci ke sledi na skeniranje smetki mi nema logika toa.
Па не се само скенираните сметки приходи од плата ,пензија или разходи и сл. и годишната пријава која УЈП ти ја пресметува како и сите трансакции
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Па не се само скенираните сметки приходи од плата ,пензија или разходи и сл. и годишната пријава која УЈП ти ја пресметува како и сите трансакции
Znaci so samoto prijavuvanje vo ujp od firmata i pravenjeto korisnicko ime i taka natamu tie imat uvid vo transakcijata i site raboti koi se vrsat preku nea ili sum greska.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom