Сакам да знам!

Член од
12 декември 2007
Мислења
4.465
Поени од реакции
8.900
Дали некој има проблем со платежни дебитни или кредитни картички од банките(стопанска, комерцијална) да му повлекуваат по 50-60 денари на име GOOGLE*YOUNGJOY
Види трансакции во Google PlayStore, ако имаш деца можда играат игрици и купуваат in-app purchases. Доколку ова не е случај, пријави овде:

 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
386
Поени од реакции
78
a kako i kade da go proveram toa, na nivnite telefoni ili ?

Blagodaram
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.465
Поени од реакции
8.900
a kako i kade da go proveram toa, na nivnite telefoni ili ?

Blagodaram
Прво треба да видиш корисничка сметка т.е. Google account кој им е aко сакаш на компјутер да провериш. Може да провериш и директно во телефон - отвори Play Store и од менито лево избери Payment methods.
 

Емкаа

the worst thing about prison was the dementors.
Член од
14 мај 2008
Мислења
4.502
Поени од реакции
11.125
Дали на тутунска на мобилно банкарство можам да извршам трансакција кон друга сметка во евра?
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.122
Поени од реакции
4.980
Чисто информативно ме интересира (бидеќи скоро сретнав ваков случај), дали е возможно да се изврши подигање на готовина од банкомат без внес на пин?
Безконтактно мислам дека кај нас можеш само да платиш. Не знам дали ние имаме такви модерни банкомати каде што ќе можеш да подигаш пари без пин.
Знам на стопанска банка на картичката до 2000 денари сега направиле без пин да плаќам, порано беше до кај 700 денари ако не се лажам, се што е над тоа ми бараа и пин да внесам.Сепак,тоа безконтактно вадење пари е тотален булшит. Сигурност 0. Исто е и со плаќањето ама за вадење пари е тотално непотребно. Зашто тогаш воопшто ти даваат пин :)
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.103
Поени од реакции
15.393
vo filmon Snegovite na Kilimandgaro,kako se vika glavnion lik, igral i vo filmovi od Hickok.
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
561
Поени од реакции
978
Дали на тутунска на мобилно банкарство можам да извршам трансакција кон друга сметка во евра?
Треба да можеш, јави им се или отиди до некоја филијала ќе ти објаснат како
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.365
Поени од реакции
613
Безконтактно мислам дека кај нас можеш само да платиш. Не знам дали ние имаме такви модерни банкомати каде што ќе можеш да подигаш пари без пин.
Знам на стопанска банка на картичката до 2000 денари сега направиле без пин да плаќам, порано беше до кај 700 денари ако не се лажам, се што е над тоа ми бараа и пин да внесам.Сепак,тоа безконтактно вадење пари е тотален булшит. Сигурност 0. Исто е и со плаќањето ама за вадење пари е тотално непотребно. Зашто тогаш воопшто ти даваат пин :)
До 1200 денари беше сега со Ковит 19 го зголемија на 2000 денари,пинот е за поголема сума на пари не секогаш ти вадиш повеќе од 1000-2000 денари овака побргу ќе биде трансакцијата и во време на вирусов побезбеден начин ,не сум сигурен но мислам дека самиот можеш да го намалиш лимитот односно да побараш од банката тоа да ти го стори
 
Член од
29 јуни 2018
Мислења
3.122
Поени од реакции
4.980
До 1200 денари беше сега со Ковит 19 го зголемија на 2000 денари,пинот е за поголема сума на пари не секогаш ти вадиш повеќе од 1000-2000 денари овака побргу ќе биде трансакцијата и во време на вирусов побезбеден начин ,не сум сигурен но мислам дека самиот можеш да го намалиш лимитот односно да побараш од банката тоа да ти го стори
Работата е што безбедноста е значително намалена. По лесно е да. Но не се што е лесно е паметно.Не живееме во совршен свет. Треба малце да се мисли и на безбедноста.

Еве Еден пример.
Не дека и пред ова беше совршено, само сега е многу упростено...
 
Член од
27 декември 2008
Мислења
1.365
Поени од реакции
613
Работата е што безбедноста е значително намалена. По лесно е да. Но не се што е лесно е паметно.Не живееме во совршен свет. Треба малце да се мисли и на безбедноста.

Еве Еден пример.
Не дека и пред ова беше совршено, само сега е многу упростено...
Да може како што е прикажано на самото клипче ,но да не заборавиме барем во Македонија а и пошироко во Европа не може секој да има читач на картица а да не е регистриран како трговец фирма или сл. таа трансакција не оди баш така лесно
 

Kajgana Shop

На врв Bottom