Сакам да знам!

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.633
Поени од реакции
81.564
за колку време откако ќе се јавиш ти закажуваат за сликање за лична карта? ми истекува оваа што ја имам за 2 месеца па да знам.
Ако си пензионер, максимум една недела...
Ако си обичен смртник.... 2 до 3 месеци

(Озбилно ова не се шегувам)
 
Член од
12 март 2014
Мислења
5
Поени од реакции
0
Мене ме интересира на која локације се наоѓа МЕНСА во Скопје и како да стикнам таму ?
 
Последно уредено од модератор:

Del Boy

You plonker!
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.967
Поени од реакции
35.596
Знаеш она кога некој ке се изглупира и ќе се засрами , зошто и тебе те јаде неговиот срам?
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
КАКО (или дали)РИБИТЕ СПИЈАТ - кога,колку,каде и слично,може и поопширно,
за животните и птиците нешто знам, ама за ова ич.Еве и за рибата во аквариум исто прашање.
А за во брзите реки башка.Како.А ако ја однесе водата,заспиеш тука а утре си во во друга држава.
За големите риби пак башка. Заспиваат ли,во вода или легнуваат некаде.
----------------Благодарам.[DOUBLEPOST=1394950430][/DOUBLEPOST]жолта дуња,зелен бор,брзо чекам одговор:
Зошто дуњите се жолти, а нема црвени,(како на пример цреши,праски,цитрони или јаболка,па дури и зелка и пипер)
 
Последно уредено:

M-1

Добро утро Махачкала!
Член од
6 септември 2010
Мислења
4.243
Поени од реакции
7.363
Сакам да знам зошто сакам да знам ?
Сакам да знам шо ќе се случит ако во исто време летнат сите пеперутки, море не да летнат сите летачки створења на планетава заедно во исти момент ?
Сакам да знам за животниот век на диносаурите ?

На првиве 2 и немора одговор ама последново стварно сакам да знам.
 
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.777
Поени од реакции
8.214
Јас имам едно прашање, а со прашањето поврзани многу морални и етички дилеми, па се надевам дека нашите пријатели од муслиманска вероисповест или некои залутани сведоци би можеле да ми одговорат.

Дали е вистина дека кога се прави сунет и на малиот, нека биде Африм, му делкааат малку од врвот на куренцето, тој дел од врвот потоа, на прославата по повод делкањето, го ставаат во чорбата, која потоа ја јадат само жените?
Ако е вистина, на што се темели таквиот адет? Од каде произлегол?
Зошто само во чорбата за жените?
Дали "паричката" се става пред варење или по варење, во контекст на тоа дали треба да се развари и да "им припадне на сите" или "да и се падне" на некоја, за потоа да има среќа или да биде благословена?

Размислував прашањево да го поставам во Религија, но сметам дека таму сепак се водат посериозни дебати за тоа дали пророкот седел на карпа или на трева кога проповедал да се каменува до смрт неверната жена, па не сакав да се наметнувам.
 
Последно уредено:
Член од
22 септември 2011
Мислења
41
Поени од реакции
10
ima li nekoj iskustvo so posrednici za britansa viza?
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
КАКО (или дали)РИБИТЕ СПИЈАТ - кога,колку,каде и слично,може и поопширно,
за животните и птиците нешто знам, ама за ова ич.Еве и за рибата во аквариум исто прашање.
А за во брзите реки башка.Како.А ако ја однесе водата,заспиеш тука а утре си во во друга држава.
За големите риби пак башка. Заспиваат ли,во вода или легнуваат некаде.
----------------Благодарам.[DOUBLEPOST=1394950430][/DOUBLEPOST]жолта дуња,зелен бор,брзо чекам одговор:
Зошто дуњите се жолти, а нема црвени,(како на пример цреши,праски,цитрони или јаболка,па дури и зелка и пипер)
За рибите ќе ти одговорам зашто ме заинтересира и мене па дознав :)
Прво и основно, рибите немаат капаци на очите, така што никогаш не ги затвараат очите за да спијат. Иначе, да спијат, на нивни начин. Што не е сличен на човечкиот или на било кое копнено животно. Мислам дека подобар збор би било дека одмараат. Има риби кои одмараат преку ден а ловат навечер, има риби кои ловат преку ден а одмараат навечер. Најчесто кога одмараат се кријат во коралите или дупи од карпи, или пак во плитки води, некои и си прават нешто како гнезденца на дното, а некои само пловат било каде. Ова не важи за ајкулите затоа што тие мораат да се движат за да дишат. Мислам дека уште не се знае како ајкулите спијат.
За во брзите реки, би рекла дека сигурно наоѓаат некое место каде што можат да се задржат во едно место.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
За рибите ќе ти одговорам зашто ме заинтересира и мене па дознав :)
Прво и основно, рибите немаат капаци на очите, така што никогаш не ги затвараат очите за да спијат. Иначе, да спијат, на нивни начин. Што не е сличен на човечкиот или на било кое копнено животно. Мислам дека подобар збор би било дека одмараат. Има риби кои одмараат преку ден а ловат навечер, има риби кои ловат преку ден а одмараат навечер. Најчесто кога одмараат се кријат во коралите или дупи од карпи, или пак во плитки води, некои и си прават нешто како гнезденца на дното, а некои само пловат било каде. Ова не важи за ајкулите затоа што тие мораат да се движат за да дишат. Мислам дека уште не се знае како ајкулите спијат.
За во брзите реки, би рекла дека сигурно наоѓаат некое место каде што можат да се задржат во едно место.
Fala-Убаво е вака кога се дружиме и кога си одговараме и помагаме.Доста разбрав(за прв пат)ама не ни е тоа струката секако.
Стварно никогаш не ми текнало дека рибите немаат капаци на очите. Значи ли тоа стално гледаат и кога спијат се разбира.
Ја имам онаа книгана 1000 зошто, треба да ја најдам каде ми е.
 

BiG_kIsS

You talk too much... Let me shut you up
Член од
4 септември 2007
Мислења
3.414
Поени од реакции
2.923
Fala-Убаво е вака кога се дружиме и кога си одговараме и помагаме.Доста разбрав(за прв пат)ама не ни е тоа струката секако.
Стварно никогаш не ми текнало дека рибите немаат капаци на очите. Значи ли тоа стално гледаат и кога спијат се разбира.
Ја имам онаа книгана 1000 зошто, треба да ја најдам каде ми е.
Секогаш се на штрек да :) Мислам само ајкулите имаат капаци на очите иначе.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom