Сакам да зготвам: ... помош!

Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Што нее во ред со рецептот, ама ептен нее во ред?
Епа ај зготви го ова и види дали кете засакаат или ке испадне дека се си упропастила :pos2: иначе овде во овој рецеп ама благе везе нема едно со друго у комбинација се нешта кој не идат едно со друга ама нема ни сврха ни поента да се стават заедно, а и поише е реклама отколку што е било каков рецепт,уствари страшно многу ме потсеќа кога на телевизија се готвеше и во секој рецепт мораше да има павлака:kesa:
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Епа ај зготви го ова и види дали кете засакаат или ке испадне дека се си упропастила :pos2: иначе овде во овој рецеп ама благе везе нема едно со друго у комбинација се нешта кој не идат едно со друга ама нема ни сврха ни поента да се стават заедно, а и поише е реклама отколку што е било каков рецепт,уствари страшно многу ме потсеќа кога на телевизија се готвеше и во секој рецепт мораше да има павлака:kesa:
Ај ти прво напрај го, па пробај го, па ќе правиме муабет. И друго, секој напишан рецепт не значи дека безусловно се прифаќа како таков, секој си го знае сопствениот вкус и истиот може да си го прилагоди. Така да, оваа павлакава шо ти боде очи може и да ја нема.
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Ај ти прво напрај го, па пробај го, па ќе правиме муабет. И друго, секој напишан рецепт не значи дека безусловно се прифаќа како таков, секој си го знае сопствениот вкус и истиот може да си го прилагоди. Така да, оваа павлакава шо ти боде очи може и да ја нема.
не е само павлаката во прашање,со волку зачини во него ова му доага незнам како што му доага,ставаш кромид го пржиш истиот потоа ставаш лук,??? зошто ставаш магдонос ? ставаш зачин Ц, комбинација снова па потоа ставаш шункова зошто со месо шункова?? за да прими месото мирис на шунка или на конзерва ? и на крај павлаката тие топ на сето тоа искрено кажано јес да се работи за вкусови ама ова е се само не е месо приготвено поготово не кременадли која е поентата да јадеш кременадли кој ке имаат вкус на кромид кој го засладува јадењето лукот на кој му се губи вкусот при готвењето, и павлаката којашто искрено кажано незнам каква функција игра овде освен ако не се употребува како зголемуваш на течноста нај искрено,која е поентата да јадеш месо кое нема вкус на месо? кога кромидот ке преовладее во целото јадење кога лукот ке стане нешто блуткаво со неодреден вкус и кога ке се растопи павлаката а шунката ке направи да има вкус на месен нарезок? навистина премногу работи кој не се складни ама никако и не се трпат заедно поготово не при печење

А ти ова шо тиго бендисале јадењево да не ти биле блиски роднини и пријатели случајно ??:pos2:

ПС која е улогата на зачинот кога имаш се изнатрпано внатре кое од кое со појак мирис или вкус којшто надвладејува?
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
не е само павлаката во прашање,со волку зачини во него ова му доага незнам како што му доага,ставаш кромид го пржиш истиот потоа ставаш лук,??? зошто ставаш магдонос ? ставаш зачин Ц, комбинација снова ........
Ме прашуваш зошто ставам лук и ставам магдонос???

А ти ова шо тиго бендисале јадењево да не ти биле блиски роднини и пријатели случајно ??:pos2:
Тоа кај тебе по двор да си дискутираш, јас не сум ти предмет на дискусија на темава.

ПС која е улогата на зачинот кога имаш се изнатрпано внатре кое од кое со појак мирис или вкус којшто надвладејува?
Може и ќе надвладејува некој вкус ако стаиш 5 кг од нештото.

И ај да се поштедам себе си и останатите, ако сакаш вкус на чисто месо, земи запржи си ги кременадлите и уживај во вкусот.
 
T

Tetro

Гостин
А што е тоа пафлак?
најверојатно авторот мислеше на патлак (или кај нас така се вика) :toe:

патлак-мешано свинско месо, со посебно добар вкус, најдобро е да се готви на скара на жар, (не знам од кај го вадат од свињите, ама многу е поефтино од чистото свинско месо)
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Немо не сме сите месари,ниту имаме аспирации да бидеме :)
Не не карај,научи не нешто што ќе ни користи,да биде повкусно јадењето,не ја врти на кавга веднаш :smir:
 
B

Borg_Drone

Гостин
Изволи: :)

Spageti "Carbonara"

Sastojci:

- špageti (500 g)
- sušena slanina (150 g)
- maslac (75 g)
- ulje (1 šoljica)
- kisela pavlaka (2 dl)
- žumance (3 kom.)
- peršun (1 veza)
- so
- biber
Način pripreme:

Skuvajte špegete. Slaninu iseckajte na kocke, propržiti je na ulju i dodati maslac i peršun. Posebno umutiti kiselu pavlaku i žumanca. Preko toplih špageta prvo preliti prženu slaninu, pa umućenu pavlaku. Stalno mešati. Pososliti i pobiberiti. Služiti odmah.
Се мислев тука да ти пишам жолчка од јајца ама zumance било жолчка на српско-хрватски.Патем, овие одат без павлака, павлаката ќе ги направи само повеќе течни, а сосот на вакво јадење кое се спрема за 10 (десет) до 15 (петнаесет) минути треба да е густ. :)

ФЕТУЧИНИ СОС
Се пржи на малку масло лукче и пушена сланина исечкана на коцки. Пред да се извади се става неутрална хопла и зачини по вкус- вегета сол, оригано, кари.
Ова е бел сос, а доколку сакате да биде црвен може да се додаде и кечеп.
Ако се додава кари, тогаш не може тој сос да биде бел, кари сосот има претерано јака боја и од бела станува не-бела.
Spagetti Quatro formagi

500 gr шпагети, 5-6 чешниња лук,200 gr павлака,150 gr.сирење oд 4 врсти.....(горгонзола, кравјо сирење - препорачливо зошто горгонзолата е јако сирење а и пармезанот исто така, само ептен јак вкус ќе имаат тестенините значи без пармезан и кашкавал Oldenburger Eidemer препорачливо), печурки свежи. - без печурки

Шпагетите се варат и се цедат. Сосот се приготвува на следниот начин: на малку масло се пржи сецканиот лук, се додава оригано - (без оригано и ориганото ќе ги направи TNT = trinitrotoulene ) по вкус, 100 gr. павлака -без павлака само ќе ги направи повеќе течни, сосот треба да биде густ и на крај сирењето.
Се разбира секој си има свој вкус, можеби ти (или некој друг) ги сака појаки, некои ги сакаат послаби, али правилно се приготвуваат баш како што е запишано. :)
 

~BlueBerry~

*I love my dreams*
Член од
8 јануари 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
63
а бе еднаш праев тавче ориз феноменално ми испадна... сеа 2пати праам двапати ми е премногу мек ... закашавен...
кај грешам?

ај некој да кажи наколку степени се пече или нека опише процедура?

јас си го праам со зеленчук.... моркови, грашок и пиперчиња
 
Член од
24 ноември 2009
Мислења
4.959
Поени од реакции
4.881
Немо не сме сите месари,ниту имаме аспирации да бидеме :)
Не не карај,научи не нешто што ќе ни користи,да биде повкусно јадењето,не ја врти на кавга веднаш :smir:
Леондро и да не си месар ама тоа нее причина да расипуваш совршено добро месо,некоаде тоа се смета за криминал, и обично вака спремаат месо овие од тв готвачките емисии кој повеќе идат на сензационализам раеклама и шибање на се и сешто во јадењето само за да изгледа и звучи побогато и повкусно уствари везе нема, ај земи напраи некој рецепт од 4 зезони :vozbud: или било кое готварско шоу или од некој магазин за готвење, нема благе везе се упропастува вкусот на јадењето само со додавање на разно разни непотребни зачини еве конкретно рецептот со кременадлите од колешката погоре поише ми делува ко рецепт за јанија отколку за меснат рецепт :pos2: уствари месото треба да има вкус на месо тоест месото да биде месо гарнирот да биде гарнир преливот да биде прелив,се си има свое место и свој вкус ај речи дека нее така
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Се мислев тука да ти пишам жолчка од јајца ама zumance било жолчка на српско-хрватски.Патем, овие одат без павлака, павлаката ќе ги направи само повеќе течни, а сосот на вакво јадење кое се спрема за 10 (десет) до 15 (петнаесет) минути треба да е густ. :)
Ама па тогаш сосот треба да биде само разматени жолчки со сланина, што не ми звучи баш убаво. :)
Искрено, јас не сум го пробала ова, ама кога би го правела би ги прескокнала жолчките и би ја стаила павлаката.

Ако се додава кари, тогаш не може тој сос да биде бел, кари сосот има претерано јака боја и од бела станува не-бела.
Се разбира секој си има свој вкус, можеби ти (или некој друг) ги сака појаки, некои ги сакаат послаби, али правилно се приготвуваат баш како што е запишано. :)
Ја карито да е можно и во кафе би го стаила. :)
 
B

Borg_Drone

Гостин
Ама па тогаш сосот треба да биде само разматени жолчки со сланина, што не ми звучи баш убаво. :)
Искрено, јас не сум го пробала ова, ама кога би го правела би ги прескокнала жолчките и би ја стаила павлаката.


Ја карито да е можно и во кафе би го стаила. :)
Хоплата ја дава потребната густина, хоплата во почетна форма е течна после тоа додека се приготвува на оганот, голем дел од течноста испарува и таа станува густа.Жолчките воопшто нема да ги направи течни, а ако не ги мешаш брзо па ќе добиеш Кајгана....Е, неееееееееееее... :)

Во секој случај пробај. :)

Инаку, карито е убаво да, и јас се давев во кари ама колку тешко се приготвува само......
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
а бе еднаш праев тавче ориз феноменално ми испадна... сеа 2пати праам двапати ми е премногу мек ... закашавен...
кај грешам?

ај некој да кажи наколку степени се пече или нека опише процедура?

јас си го праам со зеленчук.... моркови, грашок и пиперчиња
Многу вода ставаш.Стави вода од прилика еден прст од оризот и печи на 200 степени.Јас така го правам :)
 

B. Boop

Princ: Најозбилна...
Член од
19 мај 2006
Мислења
1.302
Поени од реакции
262
Хоплата ја дава потребната густина, хоплата во почетна форма е течна после тоа додека се приготвува на оганот, голем дел од течноста испарува и таа станува густа.Жолчките воопшто нема да ги направи течни, а ако не ги мешаш брзо па ќе добиеш Кајгана....Е, неееееееееееее... :)

Во секој случај пробај. :)

Инаку, карито е убаво да, и јас се давев во кари ама колку тешко се приготвува само......
Сега се разбравме конечно со хоплава. :) Јас мислев дека викаш без павлака или хопла воопшто, пошто независно од разликата си ги стаив у една категорија. :)

Ај додека сум тука да си прашам како најдобро може да се спреми прокељ (оние малите ко зелчиња) и рецепт секако. :)
 
B

Borg_Drone

Гостин
Сега се разбравме конечно со хоплава. :) Јас мислев дека викаш без павлака или хопла воопшто, пошто независно од разликата си ги стаив у една категорија. :)
Не, не хопла мора да има ама павлака (кисела) не е потребно, прво зошто тестенините ќе се преварат само и ќе станат тегави и лепливи и воопшто нема да бидат убави, како да јадеш попара ќе биде.
Овие јадења се приготвуваат десет минути најмногу (варењето на тестененините) сосе приготвувањето на сосот 3 до 4 минути, се на се 14 минути подготовка.
Зошто ти во сосот ставаш готов производ, односно сварена тестенина и ако ставиш повеќе павлака од што треба, ќе треба и повеќе време за да испари и да ја добие потребната густина а тоа само ќе ги свари уште повеќе тестенините и има да ги направи никакви.

П.С.
Ако мислеше со павлака на хопла тоа е веќе друго, тогаш јас погрешно сум те разбрал.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Е стварно не ми се верува на која тема допревме да дебатираме :pos2:
Остаревме луѓе,остаревме :icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom