Саем на книгата

Член од
20 јули 2014
Мислења
3.136
Поени од реакции
8.228
Купивте нешто или чекате викенд чопоративно да нагрнеме?
Јас купив, и не одам двапати, доста е. Ги купив: Имре Кертес Досие К. (Слово), Семјуел Бекет Повеќе бодила од ритање (Бегемот) & Х. Л. Борхес Историја на Вечноста (Бегемот).

Сакав да ја купам и Мандаринот и други раскази од Еса де Кеирош (Литература), ама нешто ја немаа во моментот, а ја има на каталогот Сусаро што го прикачил.
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.136
Поени од реакции
8.228
Толку од мене од саемов.

Прегледај го приврзокот 377703


П.С.

Фердидурке добра е?
Со Филип Димевски од Бегемот поразговаравме завчера на саемот, Бруно Шулц Митизација на реалноста, С. И. Виткевич Ненаситност и Витолд Гомбрович Феридурке & Транс-Атлантик се стожерот на полската модерна. Ги имам Ненаситност и Транс-Атлантик, втората ја немам читано, додека Ненаситност ја почнав еднаш, ама ја оставив зашто ми почна некој понапорен период и имав помалку време. Ко што вика Филип, вистина е предизвик да се прочита Ненаситност. Прво е доста обемна книгата, второ текстот е прегуст и преовладува некој тензичен/напнат тон/дискурс проследен со постојани, долги психологизации...

Ги има сите овие книги на саемот, и мислам сите се со добар попуст. Ја видов и Крстоносци од Сјенкевич во тој делот на страна со последни примероци, ама веројатно е купена досега...
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.260
Поени од реакции
22.485
Јас скромно си поминав. Не заради финансии туку сеуште немам идеја што да земам. За малце ќе се заебев и по вторпат ќе ја купев Попол Вух.
20230508_171949.jpg
 
Член од
4 октомври 2010
Мислења
7.762
Поени од реакции
13.409
Јас скромно си поминав. Не заради финансии туку сеуште немам идеја што да земам. За малце ќе се заебев и по вторпат ќе ја купев Попол Вух.
Добро е, да не те мислиме, а и ако затреба од тебе ќе бараме. :icon_lol:
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.211
Поени од реакции
35.781
Отиде кај мене последниот примерок од тиражот на Фердидурке. Дечкото таму вика еве крчмата кај тебе :LOL:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.735
Поени од реакции
33.426
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.735
Поени од реакции
33.426
Морам да се согласам со коментарот на Ненад Стевовиќ за штандовите на средина. Буквално си прават што сакаат со изгледот на штандовите па така Литература овојпат тотално ги блокираа Или Или, Бегемот, Темплум и уште неколку штандови кои беа во близина. Имаа еден огромен ѕид кон кој токму овие штандови гледаа и истите беа скриени и не можеа да се видат од скоро секоја точка во салата. Настрана тоа што мене искрено не ми се допаѓаат глупостите кои ги прават Литература и Три со изгледот на штандовите. Од Литература сокриле еден куп книги под нозете на продавачите, и тоа баш книги кои имаа попусти, зашто немаа класичен пулт, туку како секогаш 5-6 малечки масички раштркани натаму наваму. Изгледа убаво, можеби, но непрегледно е. А Три беа катастрофа годинава. Поставиле маси ко на селска слава, паралелно една со друга, тоа на се личеше само на штанд не. И Стела и Сани се мотаат натаму наваму и делат попусти и се сликаат со дечиња, а од звучникот истовремено рока Игор Џамбазов со „Дај ми дај ми жити се!“. Да земеш и да си пукаш во чело. Верувам дека да немаа таков хаос направено, ќе се задржев подолго кај нив и сигурно ќе купев уште нешто. Вака само ја грабнав „Папокот на светлината“ и заминав. И ќе им пишам за ова, обавезно, зашто стварно на ништо не личеше, ни за децата, ни за возрасните.
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.648
Поени од реакции
13.111
Дека саемов (панаѓуров) има успешност за продажба - има.
Дека народов повеќе плаче за ниски цени него ли за концепт саем => промоции на нова литература, потпишување/запознавање на автори - и тоа стои.
Петар убаво спомна за тоа колку чини издавање, печатење и ред ред други работи за да се постигне некоја прифатлива цена. Тоа што народот цмиздри дека книгата е скапа ако не е 100 денари покажува не само што е сиромав у џеб него и во памет. Впрочем, индивидуалните „саеми“ (поточно - акции) кои се одвиваат во текот на годината се правото решение за оние со послаби примања. Тука подобро би било некое симболично намалување но повеќе да се удри акцент на промоции на автори и потпишувања, дискусии со истите. Инаку би било/е баш - панаѓур.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.700
Поени од реакции
22.025
Убава акција на Полица, 3 книги за 250 денари.

 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.735
Поени од реакции
33.426
Не знам колку ќе ви значи ова, но за тие кои имаат деца: во Тримакс до 25.06 има попуст од 20% на сите лектири - и нивните изданија, и туѓите. Важи и во книжарница, и онлајн.

 

Kajgana Shop

На врв Bottom