СРЕДНОШКОЛСКИ ПРОТЕСТИ - ГЕНЕРАЛЕН ШТРАЈК!

Статус
Затворена за нови мислења.

Fluffy

Hellraiser
Член од
6 мај 2007
Мислења
1.373
Поени од реакции
16
Лелееееееееееее.....коркачи бре...кај се погодивте сите мрзливи,да не учите и читате лектири?А за дремење на компјутер сите ве бива,а?
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.344
Ебаго!
Мојата генерација можеше да полага приемен испит за средно, матура, приемен на факултет...
Вие плачете од една матура.
Срамота!
 
Член од
4 јуни 2007
Мислења
2.885
Поени од реакции
189
Ne e pricinata poradi neucenje so nejkaat matura ili poradi mrzlivost, tuku poradi drzavata. Kako prvo ne znaat so da zemat za matura od izbornite predmeti bidejki nitu eden fakultet nema izdadeno prioritetni listi, a toa trebase uste od minata uciulisna godina da go ima. Nekoi predmeti so ist ucilisen font od po 136 casa se polagaat, a nekoi ne se polagaat. Na pr. filozofija mozes da polagas, a ekonomija ne mozes, a ist font na casovi (spored ministerstvoto za obrazovanie treba da ima predmetot circa 136 casovi godisno)... i red drugi neobjasneti raboti od strana na ministerstvoto i nestrucnosta na prof. vo ucilistata.. da da, nestrucnosta bidejki nemaat odgovor na prasanjata na ucenicite. Jas sum za matura, no da ima nekoj red i pravila.
 
Член од
24 август 2007
Мислења
761
Поени од реакции
15
Јас не сум матурант и ги подржувам.Ние пред 2 години ја полагавме пилот матурата,и 90% ја паднавме.Едноставно нели, за матура треба да се подготвуваат децата од 1 година,а не да седнат и да набубаат за 2-3 месеци,пошто неможе.Нити да се прочитаат сите лектири од 4-те години.
Се полагаше и минатата година, па ќе ти кажам за математика:
Полагањето беше неуспешно, т.е. не положи гоооолем процент ! Причина ?! - Сите што не положија само се потпишаа и си испаднаа ! Причина ?! - Па пробна матура е, не им е важна.
Тие што останаа да полагаат - положија.
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
инаку денес во охрид има состанок на представници од повеќе средни училишта од македонија на кој ќе се одлучи што понатаму во борбата на матурантите против полагањето на државната матура
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
Оф леле мори мајко мила, после тоа сме сакале квалитетен кадар во нашава земја и сакаме да бидеме нешто и да влеземе во таа факинг евро унија...Факинг евро факинг бутур, кога сегашните средношколци се мисират за една матура СО КОЈА ЌЕ СЕ ДОЗНАЕ КОЈ ТРЕБА ДА ИДЕ НА ДРЖАВЕН ФАКУЛТЕТ ЗА 200 А КОЈ ЗА 400 ЕВРА.....а кој на приватен факултет, уживајте не е се така розово:(
 

Buterfly

*Just Fabulous*
Член од
4 јули 2006
Мислења
4.616
Поени од реакции
114
Ај седнете учете, еее ако сте учеле до сега ќе немате проблеми само за бегање часови било еее, што ви е толку интересно, пак ќе ве вратат во клупа и ќе учите сабота, недела за да ги надополните загубените часови, така да идете си у школо и има други начини да не полагате матура, а не да штрајкувате па ја заради вас да каснам на испит:pos2:
 
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.676
Поени од реакции
13.281
Ова веќе преоѓа во патетика. Еве јас полагав матура пред 3 години (2004). Учев во слаб клас и на крај сите положивме. Мислам матурата не е тешка работа, тоа е тоа што е учено до сега (од основно и средно). Нема некои големи новости во материјата. Ако употребуваш логика (сиви клетки) во знаењето можеш и повисоки оцени да постигнеш.
 

Маца_мк

♫♥good girl gone bad♥♫
Член од
13 февруари 2007
Мислења
6.421
Поени од реакции
464
Бреее збеснати дечиштаsd абе опамете се ке скапете у саботи на школо или ке ви скинат некоја екскурзија за да одработите па ке се чешеате после бе ејј на вреди ова толку и така таа матута ке биде жив курташак не глумте хипиции бунтовници за џабе
шо не тераше да бегаме,сеа треба оваа сабота да учам и плус да имам предчасови нареднава недела:(
 

Јован

дежурен сеирџија
Член од
16 октомври 2005
Мислења
4.892
Поени од реакции
265
шо не тераше да бегаме,сеа треба оваа сабота да учам и плус да имам предчасови нареднава недела:(
па ваљда да постигнеме нешто,да не се полага матура,па сеа ќе учиме и во сабота што да правиме,битно е да го добиеме тоа што го бараме т.е. неполагање на државна матура оваа година!
 

Маца_мк

♫♥good girl gone bad♥♫
Член од
13 февруари 2007
Мислења
6.421
Поени од реакции
464
па ваљда да постигнеме нешто,да не се полага матура,па сеа ќе учиме и во сабота што да правиме,битно е да го добиеме тоа што го бараме т.е. неполагање на државна матура оваа година!
нема шанса,баш денес зборевме со класната и нема шанса да се одложи матурата зашто светска банка има дадено пари и тоа е еден од условите демек нешто за у ЕУ зашто во сите земји во Европа има полагање на матури.во ноември ќе има пробна матура а после во мај или јуни е вистинската а проектите треба да се предадат до март
 
Член од
10 септември 2007
Мислења
184
Поени од реакции
1
ja sum maturant od Tetovo i ne se soglasuvam so mnozinstvoto mislenja za ovaa tema so velat deka site maturanti odat na strajk kolku da gubat chasovi.
1. Deka ke polagame matura ni beshe kazano u treta godina 1 mesec pred kraj na skolska godina a potoa bese receno od premierot deka matura ne nema ni za generacijata 2007/08 i taka site raspusteni si zaminavme na leten raspust. doagjame godinava u skolo ni velat ke imate matura i aj sea?
2. Materijalot e preobemen za da se nabuba za 5,6 meseca imas 4 premeta so materijal od site 4 godini, a da ne zboram deka mekdonski imas 60 lektiri od koi max 30 ni bile za vo skolo a drugite 30 prv pat gi slusham :)
3. MATURA= tortura ! :D
ajde se gleame u ponedelnik u sk :)
 

Fortune

шодаенешчо
Член од
9 мај 2005
Мислења
12.493
Поени од реакции
183
Ебаго!
Мојата генерација можеше да полага приемен испит за средно, матура, приемен на факултет...
Вие плачете од една матура.
Срамота!
Исто и мојата генерација. Се` се полагаше и не плачеше никој.

ja sum maturant od Tetovo i ne se soglasuvam so mnozinstvoto mislenja za ovaa tema so velat deka site maturanti odat na strajk kolku da gubat chasovi.
1. Deka ke polagame matura ni beshe kazano u treta godina 1 mesec pred kraj na skolska godina a potoa bese receno od premierot deka matura ne nema ni za generacijata 2007/08 i taka site raspusteni si zaminavme na leten raspust. doagjame godinava u skolo ni velat ke imate matura i aj sea?
2. Materijalot e preobemen za da se nabuba za 5,6 meseca imas 4 premeta so materijal od site 4 godini, a da ne zboram deka mekdonski imas 60 lektiri od koi max 30 ni bile za vo skolo a drugite 30 prv pat gi slusham :)
3. MATURA= tortura ! :D
ajde se gleame u ponedelnik u sk :)
А демек сите ќе седневте да учите преку летото ако знаевте претходно?
:pos::pos::pos::pos::pos::pos:

Дајте деца не тресете глупости и седнете да учите! Многу им било, немало време. И тоа како има ако не се глупирате со протестиве. Наместо да седите по улици, седнете во клупа и учете...
Крај краева.. Ако редовно сте учеле во текот на четирите години, нема да ви е тешко. Ајт.
 

Slatka mala

*** unique ***
Член од
10 јули 2007
Мислења
652
Поени од реакции
2
Минатата година бев матурант и еден период беше неизвесно дали и ние ќе полагаме матура и воопшто не се буневме, барем за кај менево школо зборам. Бевме запознаени со фактот дека може да не снајде такво нешто, генерацијата пред нас полагаше пилот матура и никој не крена таква фама како што сега го правите ова вие. Не знам дали не сум запознаена, ама мислам дека не ни текнуваше штрајк да организираме. Напротив, на повеќето ни беше мило, затоа што така ќе се видеше кој има знаење, а кој си ги добивал оцените преку тетки и стрини.
Чувство на страв постоеше и кај нас, исто како и кај вас сега, само што вие тој страв го искористувате за губење на часови и малтретирање на останатото население од главниот град со блокирање на центарот на градот.
А многу добро сте запознаени со тоа дека матурата нема да ви се одложи.
Колку сака нека звучам себично, но такво нешто мора еднаш да се воведе, а ако на вас ви ја одложат, ќе се крене ист ваков бунт наредната година и до кога ќе владее ова безредие?

П.С. На крај и матура ќе си полагате и саботите ќе си ги учите, а ако продолжите вака и неделите не ви бегаат:pos2:
 

Точкест

I'm Awesome
Член од
25 јануари 2007
Мислења
7.641
Поени од реакции
457
па ваљда да постигнеме нешто,да не се полага матура,па сеа ќе учиме и во сабота што да правиме,битно е да го добиеме тоа што го бараме т.е. неполагање на државна матура оваа година!
Aбе решено е да се полага и ќе се полага, ако ви допуштат сега уште што не ќе измислите посе, ЗАШТО часовите траат по 45 минути, одморот бил мал од 20 минути, цигари зашто не сте смееле да пушите, професорите на вас не ви кажуваат добар ден кога ќе ве видат а вие мора да им кажете, јадењето во школото не е убаво сакате седмица/мекдоналдс/вегера, кога полагате за дозвола да ве ослободуваат од часови И ШТО УШТЕ НЕ

Лани на нас ни ја пуштија зашто не беа спремни ни они самите, ама сега се спремни така да друже Јован ќе си полагате и ќе си ќутите ко млади невести пред свекрви:)



И кажете ми како тоа малце време сте имале бе жити мајка????
Абе3 години се пљампа за таа државна матура значи еве ја оваа, годината јас кога завршив значи ЛАНИ, и годината кога се пушти првата пилот матурата на генерацијата пред мене....епа извинете
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom