СП 2022 Катар - генерална дискусија

Од кој континент ќе биде победникот на СП 2022 во Катар?


  • Вкупно гласачи
    167
  • Гласањето е завршено на .

ob1

Член од
7 март 2010
Мислења
8.842
Поени од реакции
24.275
Од индивидуална моја перспектива, ми изгледа дека квалитетот на фудбалот е страшно паднат. Ветераните со 1/4 од тоа што некогаш биле се сеуште подобри од новите млади играчи.
Зашто мислиш така, баш ме интересира?
Јас не би се сложил со тебе, нормално дека ветераните ќе ја движат репрезентацијата и дека кога е најгусто они ќе треба да бидат тие што ќе истапат и ќе ја однесат репрезентацијата понатаму, зашто се нели ветерани и имаат еден тон вакви утакмици изиграно како за клуб, така и за репрезентација, али не е дека на ова СП немаше младинци што не се истакнаа.

Како за пример во Холандија го имаш Гакпо, во Англија ги имаш Белингам и Сака, во Аргентина Алварез и Енцо Фернандез (овде би го ставил и Лисандро Мартинез иако он не е младинец зашто има 24 години сепак му е прво СП).
Во Франција го имаш Чуамени, меѓутоа Франција имаш смена на генерации пред неколку години и доста млад состав имаат. Во Шпанија Педри и Гави ја држат цела средина, тука би го вметнал и Фати иако не е првотимец. Германија Мусиала, во Бразил го имаш Вини, во Португалија Феликс.
Има уште еден тон млади играчи кои не ги спомнав светсково, зашто се фокусирав само на тие што играат прв тим за репрезентациите.

Е сега не знам како можеш да очекуваш Вини да има поголем придонес од Нејмар, или Алварез од Меси или па Феликс од Бернардо Силва. Иако сите овие што ги набројав до сега имаат некаков придонес до овој дел од СП (голови, асистенции, придонес во играта) зависи од позицијата на која играат. Далеку дека фудбалов е паднат, волкав прилив на талентирани фудбалери од еднаш не знам кога последен пат имало.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.007
Поени од реакции
55.270
Лука е испод негово ниво на целото првенство.
Ковачиќ е човекот што ја држи цела средина на Хрватска во моментов, нема сила Модриќ веќе да трча напред назад и да диригира се сам. Он е тука да дае некоја бесна топка или да рокне некоја ракета со надворешна.
Дали е до тренерот или до самите играчи што при густа ситуација односно големи натпревари се вртат и го бараат Модриќ, ама не може бе он да се враќа да ја зима топката од штоперите и да ја носи напред до крилата и напаѓачот а Брозовиќ чија основна задача на теренот е да го прави баш тоа, да лута негде лево десно.
Па прееска у второ од такт ме извади таквата поставеност, земал Модриќ меѓу Ловрен и Јошко застанал а Броз и Ковачиќ еден до друг се шуњаат.

Нормално дека ќе падне, 37 години има, им го држи цел везен ред и превзема одговорност.

Не верувам дека Брозовиќ е таков лигуш да се крие од топка, ова е или тренерска одговорност или Модриќ претерува со превземањето на задачите. Не дека претерува у смисла на гушења на игра и топка ама тоа се задачи на друг играч.
 
Член од
26 јануари 2019
Мислења
3.630
Поени од реакции
5.606
Бразил има прелесен пат до полуфинале, а богами и до финале. Не гледам кој би им направил проблем.
 
Член од
25 декември 2019
Мислења
1.743
Поени од реакции
2.665
Утакмицата беше неизвесна се додека судијата не го означи почетокот на натпреварот.
 
Член од
12 јануари 2015
Мислења
2.169
Поени од реакции
3.467
Нека стават правило ако погодат статива да го преноват пеналот.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.704
Поени од реакции
22.107
Да не освојат следниве репрезентации по овој редослед:

1. Бразил. Ќе ја дрибла, ќе ја дрибла, ќе му ја земат, ќе падне. Одвратни ми биле од секогаш. Полежачи, плачковци и глумци и од жабарите.


Амин.
Колку треба да го мразиш фудбалот за да навиваш за Бразил? Па жими куранот ако изгубат од Швицарска на пример јас ќе изнајмам Голф 3 и ќе летам орли низ Чаир.
 

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
9.278
Поени од реакции
22.551
Бразил доста, доста е..
За греота се, не ги понижувајте. Не заслужиле.
 

Riken

the power of imagination makes us infinite
Член од
9 декември 2008
Мислења
12.141
Поени од реакции
28.897
Вака се игра фудбал
 

Kajgana Shop

На врв Bottom