СП 2014 - Група Ц (Колумбија, Грција, БСК, Јапонија)

Uli Hoeneß

Präsident
Член од
6 август 2010
Мислења
13.967
Поени од реакции
25.281



ГРУПА Ц




Изедначена група во која што нема фаворит, но според играчкиот кадар можеме да ги изделиме ниво погоре репрезентациите на Колумбија и Брегот на Слоновата Коска иако тоа покажало честопати дека не е клучен фактор во натпреварите од СП. Прво и второпласираната репрезентација од оваа група во осминафиналето ќе вкрстуваат со првите две репрезентации од групата Д – Уругвај, Коста Рика, Англија и Италија.

1. Колумбија




Патот до СП:

Иако Колумбија во првите два натпревара од квалификациите освои 4 бода, во третиот натпревар по поразот од Аргентина на домашен терен значеше крај на ерата на селекторот Леон Алварез. Со доаѓањето на Хозе Пекерман, Колумбија во следните шест натпревари победи пет и со тоа влијанието на новиот селектор беше многу видливо. Колумбија со најдобрата одбрана (13 примени гола) и трет најдобар напад (27 гола) го обезбеди учеството на СП во претпоследното коло од квалификациите.



Најголеми успеси на СП:
Со исклучок на СП 1990 во Италија откако „златната генерација“ со Рене Хигуита и Карлос Валдерама стигнаа до осминафиналето и беа елиминирани од Камерун, Колумбија на другите три учества на СП не успеала да ја помине групната фаза. Последен пат Колумбија учествуваше на СП 1998 во Франција.

Голмани: David Ospina (Nice), Faryd Mondragon (Deportivo Cali), Camilo Vargas (Santa Fe)

Одбрана: Mario Yepes (Atalanta), Aquivaldo Mosquera (Club America), Cristian Zapata (AC Milan), Carlos Valdes (San Lorenzo), Amaranto Perea (Cruz Azul), Eder Alvarez Balanta (River Plate), Santiago Arias (PSV Eindhoven), Camilo Zuniga (Napoli), Pablo Armero (Napoli)

Среден ред: Carlos Sanchez (Elche), Fredy Guarin (Inter Milan), Abel Aguilar (Toulouse), Aldo Leao Ramirez (Morelia), Juan Fernando Quintero (Porto), Victor Ibarbo (Cagliari), James Rodriguez (Monaco), Macnelly Torres (Al Shabab), Juan Guilermo Cuadrado (Fiorentina), Edwin Valencia (Fluminense), Alexander Mejia (Nacional), Elkin Soto (Mainz)

Напаѓачи: Radamel Falcao (Monaco), Carlos Bacca (Sevilla), Adrian Ramos (Hertha Berlin), Luis Fernando Muriel (Udinese), Teofilo Gutierrez (River Plate), Jackson Martinez (Porto)
*болдираните - ѕвезди и играчи на кои што треба да се внимава

2. Грција



Патот до СП:

Грците одиграа добро во квалификациите победувајќи 8 натпревари од вкупно 10 од кои 5 натпревари со резултат 1:0. Единствените бодови ги загубија од репрезентацијата на Босна кога на домашен терен одиграа реми без голови, а на гостувањето загубија 1:3. Поради полошата гол – разлика Грција ја заврши квалификационата група на 2-то место и мораше преку плеј-офот да го обезбеди учеството на СП каде си ги одмери силите со репрезентацијата на Романија поминувајќи лесно со победата на домашен терен од 3:1 за потоа на гостувањето во Романија доволно да биде ремито 1:1. Напаѓачот Константинос Митроглу со постигнати 5 гола се покажа како клучен играч на грчката репрезентација.



Најголеми успеси на СП:
За разлика од ЕП 2004 каде изненадувачки го освоија, Грција на досегашните две учества на СП не можеше да ја помине групната фаза. На СП 1994 во САД со три порази од Аргентина (0:4), Бугарија (0:4) и Нигерија (0:2) и без ниту еден постигнат гол го напуштија првенството. После 16 години на СП 2010, успеаа да победат еден натпревар против Нигерија (2:1), но тоа не беше доволно за влез во осминафиналето. По СП 2010 заврши ерата на Германецот Ото Рехагел кој ја предводеше Грција 9 години. Негов наследник беше Фернандо Сантос кој ќе ја предводи Грција на ова СП и кој на ЕП 2012 успеа да ја одведе Грција до четвртфиналето каде што беа елиминирани од Германија.

Голмани: Alexandros Tzorvas (Apollon Smyrnis), Orestis Karnezis (Granada), Panaglotis Glykos (PAOK), Stefanos Kapino (Panathinaikos)

Одбрана: Avraam Papadopoulos, Kostas Manolas, Giannis Maniatis, Jose Holebas (all Olympiakos), Sokratis Papastathopoulos (Borussia Dortmund), Giorgios Tzavellas (PAOK), Loukas Vyntra (Levante), Vasilis Torosidis (Roma), Vangelis Moras (Verona), Nikolaos Karabelas (Levante)

Среден ред: Alexandros Tziolis (Kayserispor), Andreas Samaris (Olympiakos), Kostas Katsouranis (PAOK), Giorgos Karagounis (Fulham), Panagiotis Tachtsidis (Torino), Ioannis Fetfatzidis (Genoa), Kostas Fortounis (Kaiserslautern), Lazaros Christodoulopoulos (Bologna) Panagiotis Kone (Bologna)

Напаѓачи: Dimitris Papadopoulos (Atromitos), Dimitris Salpingidis (PAOK), Giorgios Samaras (Celtic), Konstantinos Mitroglou (Fulham), Theofanis Gekas (Konyaspor), Stefanos Athanasiadis (PAOK), Nikos Karelis (Panathinaikos)
*болдираните - ѕвезди и играчи на кои што треба да се внимава


3. Брегот на Слоновата Коска


Патот до СП:

Репрезентацијата на Брегот на Слоновата Коска во квалификационата група со 4 победи и две нерешени резултата (против Мароко) како прво пласирани ја завршија квалификационата група. Во плеј-офот против Сенегал со вкупен резултат 4:2 успеаа да си го обезбедат 3-то учество на СП.


Најголеми успеси на СП:
Во претходните две учества на СП, репрезентацијата на Брегот ја нема поминато групната фаза, но може да се каже дека тоа беше повеќе од несреќа. На СП 2006 беа во групата на смртта со Аргентина, Холандија и Србија и Црна Гора. Тогаш ја завршија групата на 3-та позиција. Четири година подоцна, 2010 во Јужна Африка беа во група со Бразил, Португалија и Кореа.

Голмани: Boubacar Barry, Sayouba Mande, Sylvain Gbohouo, Ali Badra Sangare.

Одбрана: Kolo Toure, Arthur Boka, Jean-Daniel Akpa Akpro, Serge Aurier, Ousmane Viera Diarrassouba, Didier Zokora, Constant Djakpa, Brice Dja Djedje, Benjamin Angoua Brou, Bamba Souleymane.

Среден ред: Ismael Diomande, Max Gradel, Yaya Toure, Cheick Tiote, Geoffroy Serey Die, Didier Ya Konan.

Напаѓачи: Didier Drogba, Gervinho, Salomon Kalou, Wilfried Bony, Giovanni Sio, Mathis Bolly, Seydou Doumbia, Lacina Traore.
*болдираните - ѕвезди и играчи на кои што треба да се внимава

4. Јапонија


Патот до СП:

На 4-ти јуни 2014 Јапонија со резултат 1:1 против Австралија и како 1-во пласиран во групата со Австралија, Јордан, Оман и Ирак, официјално успеаа да се квалификуваат за СП 2014 во Бразил.

Најдобар стрелец во азиските квалификации за СП беше Шинџи Оказаки (Мајнц) со 8 гола. Хонда постигна 5 гола, Кагава и Маеда по 4 гола.


Најголеми успеси на СП:
  • Јапонија за прв пат успеа да се квалификува на СП 1998 во Франција каде што беа извлечени во групната фаза со репрезентациите на Аргентина, Хрватска и Јамајка. Јапонија беше поразена од сите три репрезентации и си замина со ниту еден освоен бод. Масаши Накајама успеа да го постигне првиот гол за Јапонија на едно СП.
  • Потоа на СП 2002, Јапонија заедно со Јужна Кореја како домаќини автоматски беа квалифицирани. Јапонија беше извлечена во група со Белгија, Русија и Тунис. Завршија на 1-то место и за прв пат успеаа да влезат во осминафиналето на едно СП каде што се сретнаа со Турција и беа елиминирани со резултат 0:1. Турција на тоа СП заврши на 3-то место.
  • После 4 години на СП 2006 предводени од Бразилецот Зико во група со Австралија, Хрватска и Бразил завршија како последно пласирани со само еден освоен бод од натпреварот со Хрватска кој заврши без голови, 0:0. Против Австралија загубија 1:3 иако до 85-та минута водеа со 1:0.
  • На СП 2010 Самураите беа во група со Камерун, Данска и Холандија и со две победи против подобро ФИФА рангираните репрезентации Камерун и Данска и со само еден пораз од Холандија влегоа во осминафиналето каде што играа против репрезентацијата на Парагвај. Мечот заврши 0:0, после изведување на пеналите Јапонија беше елиминирана од Парагвај со резултат 3:5.
Голмани: Eiji Kawashima (Standard Liege/BEL), Shusaku Nishikawa (Urawa Reds), Shuichi Gonda (FC Tokyo)

Одрбана: Yasuyuki Konno (Gamba Osaka), Masahiko Inoha (Jubilo Iwata), Yuto Nagatomo (Inter Milan/ITA), Masato Morishige (FC Tokyo), Atsuto Uchida (Schalke/GER), Maya Yoshida (Southampton/ENG), Hiroki Sakai (Hannover 96/GER), Gotoku Sakai (Stuttgart/GER)

Среден ред: Yasuhito Endo (Gamba Osaka), Makoto Hasebe (Nuremberg/GER), Toshihiro Aoyama (Sanfrecce Hiroshima), Hotaru Yamaguchi (Cerezo Osaka), Keisuke Honda (AC Milan/ITA), Shinji Kagawa (Manchester United/ENG)

Напаѓачи: Yoshito Okubo (Kawasaki Frontale), Shinji Okazaki (Mainz/GER), Hiroshi Kiyotake (Nurnberg/GER), Yoichiro Kakitani (Cerezo Osaka), Manabu Saito (Yokohama F-Marinos), Yuya Osako (1860 Munich/GER)
*болдираните - ѕвезди и играчина кои што треба да се внимава


Распоред на натпреварите
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
14 април 2010
Мислења
4.677
Поени од реакции
5.925
Од групава сигруно поминува Јапониа. :)
Мада мора да се признае груапва колку и да нема некоја позвучна репрезентација е доста интерсна, секој секого може да победи.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Реално би требало да поминат Колумбија со 9/7 и Брегот со 6/7 бодови. Ама имам чувство дека Грчиштава ќе се провлечат некако во 1/8 финале. Ич им го неќам фудбалот, а колку години со ред обезбедуваат пласман на завршница и должни сме да си ги мачиме очите со нив:(
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.677
Поени од реакции
5.925
Реално би требало да поминат Колумбија со 9/7 и Брегот со 6/7 бодови. Ама имам чувство дека Грчиштава ќе се провлечат некако во 1/8 финале. Ич им го неќам фудбалот, а колку години со ред обезбедуваат пласман на завршница и должни сме да си ги мачиме очите со нив:(
Јапонија игра одличен фудбал, ако играат како што знаат сигурно поминуваат според мене. Ама како што реков у групава секој секого може да победи СП е и секој го дава максимумот, плус Грците со нивната тактика ништо чудо да се провлечат и да поминат понатаму, пријателскиве за 10тина дена што ќе се играат, ќе дадат каква таква слика за тоа кој со каква игра ќе настапи на првенствово.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Јапонија игра одличен фудбал, ако играат како што знаат сигурно поминуваат според мене. Ама како што реков у групава секој секого може да победи СП е и секој го дава максимумот, плус Грците со нивната тактика ништо чудо да се провлечат и да поминат понатаму, пријателскиве за 10тина дена што ќе се играат, ќе дадат каква таква слика за тоа кој со каква игра ќе настапи на првенствово.
Не ги знам Јапонците баш најдобро, воопшто ги немам гледано од 2010. За Колумбијците мислам дека се сложуваме дека секако поминуваат група? :D
 
Ф

Флеш

Гостин
Јапонија ќе поминела :pos: е еднакво како да кажам , Грција оди понатаму ..... нема шанси .... Кољомбија и Слоновите одат даљле .... Јапонците не се физички тим спрема Слоновите и Колумбија и ќе паднат одма со игра после второ .... јак адут нивни е шутот од прекин .... одлични се на ова поле ... :гик:
 
Член од
13 мај 2014
Мислења
17
Поени од реакции
12
Јапонија ќе поминела :pos: е еднакво како да кажам , Грција оди понатаму ..... нема шанси .... Кољомбија и Слоновите одат даљле .... Јапонците не се физички тим спрема Слоновите и Колумбија и ќе паднат одма со игра после второ .... јак адут нивни е шутот од прекин .... одлични се на ова поле ... :гик:
Јапонија има од година во година константен репрезентативен напредок, а да не зборувам каква фудбалска инфраструктура се изгради таму последните 10 години така да ништо чудно тие да поминат први во групата.
 

TheTrooper

Психијатриски случај
Член од
27 април 2009
Мислења
6.823
Поени од реакции
6.346
Xмм,најнеизвесна група.Сите може да ја пројдат.
 

dragonsky

Hate leads to suffering
Член од
25 декември 2010
Мислења
42.915
Поени од реакции
84.324
Опасна ќе биде групава ќе се гледа тактички фудбал, што со други зборови за тие што сметаа дека Бенфика-Севиља е досаден меч подобра опција би им било да не ја гледаат групава. Особено што БСК-Јапонија се игра во 3 по полноќ.

Очекувам БСК да биде изненадувањето на оваа група така да според мене БСК и Јапонија ќе одат понатаму со можност и Грција да "изенади"
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.014
Поени од реакции
7.730
Газларите јужни со три нерешени се пласираат понатаму, се му оди коренот нивни...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Газларите јужни со три нерешени се пласираат понатаму, се му оди коренот нивни...
(y)

Овие и да сакаат да испаднат не можат оти сами им се местат резултатите. Уште не ми е јасно како излегоа пред Русија во групата пред 2 години, тоа ни 20 дигитрона ни 30 среќни амајлии заедно не го правеа.

моја прогноза е БСК со Грција, на Колумбија и давам најмалку шанса оти најмалце ги имам гледано и унапред кажувам дека може грешам, за Фалкао не ни знаеме во каква форма ќе се врати.
 
Џ

Џонтра Волта

Гостин
Колумбија поминуваат група со 9 максимални 9 бода... Не си играјте играчки со Јужно Американска селекција, плус на ``домашен`` терен играат.
Страва репрезентација се, Куадрадо е во страшна форма, истото важи и за Џејмс.
Ѕунига не играше цела сезона па можно е Сантијаго Ариас да игра пред него, млад перспективен бек од ПСВ, Марио Јепес имаше одлична сезона во Аталанта годинава, Армеро незнам што праеше во Вест Хем искрено.
Средината може им е критична малце, единствени што ги познавам се Гуарин и Кинтеро.
Фалкао во каква сака нека е форма, тука се страшните сезонава Џексон Мартинез и пред се Карлос Бака, тука би го додал и Мјуриел од Удинезе и погоре споменатите Куадрадо и Џејмс.

Грција ќе го јаде немиен за сите шлепања изминативе турнири, толку ќе кажам.

Јапонија и БСК тотално изедначени репрезентации, БСК на хартија има малце посилен состав ама кога ќе го земам фактот дека Јаја Туре ништо не прикажува за репрезентацијата и Дрогба има 35 години и Жервињо е себична завеса предноста ќе им ја дадам на тимската игра на Јапонија.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.413
Поени од реакции
42.672
Земам пример од темиве на @Uli Hoeneß да направам за група Д. Ќе биде за саат време. Многу работа требало бе, алал ти вера. :D
 

Dani

1 + 1 = 10
Член од
22 јуни 2010
Мислења
24.066
Поени од реакции
57.340
Страшни напаѓачи имаат Колумбијциве. Очекувам без проблем да ја поминат групната фаза.

Веднаш зад нив би биле БСК (моите фаворити во групава, па и општо на СП покрај Босна и Белгија).
Само се плашам дека предност ќе им дадат на Жервињо, Калу и Дрогба, а Бони ќе си дреме на клупа.
За репрезентацијата слабо добива минутажа, а веќе 2-3 сезони прикажува одлични игри. Заслужува играчот да биде стартер.
Заедно со Јаја Туре би можеле да ја однесат репрезентацијата на БСК во наредна фаза.
 

JimmyFloydBottleBank

Rimtutituki
Член од
29 ноември 2010
Мислења
6.801
Поени од реакции
8.600
Пукај си ги сите 0-2 гола, Најтапа група оваа, Колумбија би требало да бидат први.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom