СЕГА Е ЛЕСНО

Член од
4 јануари 2008
Мислења
611
Поени од реакции
9
Абе не сакам да ја расипувам еуфоријата, ама дали вие навистина верувате дека Буш ако сакаше немаше да издејствува Македонија да биде поканета? Кој е тој Караманлис, кој му рекол НЕ на претседателот на најмоќната држава во светот, и преживеал да раскажува за тоа?
 

JOE

Пелистер Битола
Член од
31 март 2007
Мислења
3.023
Поени од реакции
608
Абе не сакам да ја расипувам еуфоријата, ама дали вие навистина верувате дека Буш ако сакаше немаше да издејствува Македонија да биде поканета? Кој е тој Караманлис, кој му рекол НЕ на претседателот на најмоќната држава во светот, и преживеал да раскажува за тоа?
Fintata e so sega Bush e vo zaminuvanje a grcija se nadeva deka Obama ke bidi precedatel a toj e progrk.......i zato iznerviran e Bush po malku,i ovie pederite si zedoa sila po malku
 
Член од
4 април 2008
Мислења
33
Поени од реакции
1
Абе не сакам да ја расипувам еуфоријата, ама дали вие навистина верувате дека Буш ако сакаше немаше да издејствува Македонија да биде поканета? Кој е тој Караманлис, кој му рекол НЕ на претседателот на најмоќната држава во светот, и преживеал да раскажува за тоа?
Alelujaa
imalo nadez za Makedonija tronka razum i pamet bravos
 
Член од
1 декември 2007
Мислења
39
Поени од реакции
0
Ако некој се покажа дека ни е пријател до некаде тоа се САД, Словенија и Турција. Колку и да имаат некакви задни намери сепак не подржааа да влеземе во една алијанса каде ќе го добиеме она што секогаш нашите соседи го сакале - овој македонски регион и колку брзо ќе се распадне толку поарно за нив. Може не сум во право ама ако САД со другите држави не не сметаат за пријатели, досега можеа комотно да не не признаат под уставно име и да не ни нудат безбедносна подршка. Можеа да дозволат да ја нема оваа земја (КОЈА ИМА ДОЛГОГОДИШНО ИМЕ - РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА) и околните да не земат, па после преку нив да имаат влијание на Балканот. Донекаде испадна добро што не влеговме во НАТО бидејќи сега преговорите (ако ги продолжиме) ќе бидат во наша полза. Грција многу добро ја прекрши Временската спогодба, се спротистави пред се на Америка, Турција, Словенија, кои може за 24 часа да ја срамнат со земја. Сега целиот свет дозна за тоа колку смотан јужен сосед имаме. Сега САД уште повеќе ќе бидат влкучени во процесот за решавање на името и верујте дека ќе се реши до крајот на мандатот на Џорџ Буш, бидејќи Америка досега се што намислила ќа го оствари. Пример е акцијата во Ирак, кога многу далеку помоќни земји од Грција се спротиставуваа на напад врз Ирак, но Америка сепак и без дозвола од ОН влезе во Ирак. Сега уште повеќе земји ќе ја сватат апсурдноста на Грција и ќе не подржат (доколку ние лобираме како што треба)
Затоа треба да бидеме благодарни што сепак колку толку ни помогнаа од злите земји кои вечна желба им е да ја нема оваа централна земја на Балканот.
Но гледајте ја посветлата страна на животот. Бидете оптимисти дека ќе тргне напред оваа земја. Живејте заедно и во мир сите Македонци, Албанци, Турци, Срби и сите останати народи во оваа земја оти така ќе само можеме да победиме и да пукнат душманите :D


Ах да заборавив.... не патувајте и не ги трошете тешко спечалените пари на некои кои не негираат и не купувајте такви производи. Имаме и ние наши, МАКЕДОНСКИ квалитетни производи.
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Тука http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=1C03408AEE559A42833B2BB9614B74C1 има многу добар текст од Фрчковски
Сега е време на неколку значајни прегрупирања во стратегијата. Мораме да ги собереме сите сили, посебно релевантните, за платформа како следниве година-две. Мораме да ги поставиме на природните темели некои од потценуваните и запоставени билатерални односи. Нам ни треба втор пакт за стратегиско партнерство, дефинитивно со Турција. Потребно е сериозно отворање на бизнисот на таа страна. Сега тоа се прави и трае за секогаш. Некои од лажните, невнимателни потези на аматери со инвестициското врзување со Грција мора да се коригираат. Не драматично, но одлучно и дефинитивно. Ова што се случува со „пактот Грција - Бугарија“ на наша сметка покажува дека Бугарија (европска или каква сака) е далеку под нивото на Жељу Желев денес кон нас. Тоа ќе го преживееме, но нема да им го заборавиме. Во 1992-94, бидејќи бевме под ембарго, САД ни доставуваа помош преку Турција. Историјата се повторува во други околности и за поинакви теми - но има некој чуден континуитет на сојузите. Македонија треба да ги научи своите лекции еднаш засекогаш.
За чудо, мислам дека ова е еден од подобрите негови текстови, а сигурно единствен со кој апсолутно во све се сложувам.
 
Член од
14 јули 2005
Мислења
1.428
Поени од реакции
43
Тука http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=1C03408AEE559A42833B2BB9614B74C1 има многу добар текст од Фрчковски
За чудо, мислам дека ова е еден од подобрите негови текстови, а сигурно единствен со кој апсолутно во све се сложувам.
Дури и со ова?

Но, независно од се', пред нас е мошне важна и тешка фаза од дипломатскиот и политички развој. Императиви на истиот е политичко единство од нов вид за соочување со потешкиот компромис за името од досегашниве предлози (каков ќе биде тој?). Престројување на сите внатрешни партиски приоритети под тој императив (нема вонредни избори, нема референдуми, нема губење време), слабо време за билдање рејтинзи - се бара одговорност и на прв поглед непопуларни одлуки.Позитивен момент е тој што сите го очекуваат „брзото решение“, не може Грција арогантно да одлага, но во прашање е каков предлог ќе падне на маса. Нашите граници не се бескрајно растегливи. Директните преговори ќе „бидат во криза“, повторно се битни предлозите од медијаторите (САД, а Грција го вика оној несреќен Саркози). За оваа квадратура на кругот повторно ни се битни Американците. Новиот предлог мора да биде очекуван и умерен!
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Абе од "компромис" за името на државава дане се префрли во "компромис" за името на македонскиот народот.:nesvest: :tapp:
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Дури и со ова?
Па јас веќе насетувам каков ќе биде новиот предлог:
„Не мислам дека македонскиот јазик е „таканаречен“. Македонскиот јазик постои. Постојат Македонци“, изјави Даниел Фрид, помошник државен секретар на САД.
„Етничката припадност е факт откако знам. Прашањето за името е на мaса. За него се разговара. Јас не сум преговарач и не сум антрополог или етно-историчар“, рече Фрид.
Следниот предлог ќе биде КОНЕЧЕН и очекувам дека ќе биде поповолен за нас од претходниот. А на гркоцигојнерите ќе им биде презентиран во форма: Take it, or leave it! Но, да почекаме... Некој мислеше дека грчињата ќе ги обрукаат САД и така ќе поминат без, во најмала рака, да се покајат?
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.337
Поени од реакции
3.062
Bumo videli sto bi rekle purgerite od Zagorje, Svetko, bumo videli.

Nekako nasive Trpe i Trajko mnogu pocnaa da stanuvaat agresivni, da pokazuvaat zabi,......ama pred monitori, na forumi i blogovi...hehehehehe
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.585
Цитат:
Напишано од Павел Липранди
Дури и со ова?

Па јас веќе насетувам каков ќе биде новиот предлог: Цитат:

„Не мислам дека македонскиот јазик е „таканаречен“. Македонскиот јазик постои. Постојат Македонци“, изјави Даниел Фрид, помошник државен секретар на САД.

Цитат:
„Етничката припадност е факт откако знам. Прашањето за името е на мaса. За него се разговара. Јас не сум преговарач и не сум антрополог или етно-историчар“, рече Фрид.

Следниот предлог ќе биде КОНЕЧЕН и очекувам дека ќе биде поповолен за нас од претходниот. А на гркоцигојнерите ќе им биде презентиран во форма: Take it, or leave it! Но, да почекаме... Некој мислеше дека грчињата ќе ги обрукаат САД и така ќе поминат без, во најмала рака, да се покајат?

Има непроверени информации дека вчера Грчката амбасада во Вашингтон, со помош на Бугарите и Албанците, настапиле против оваа изјава на Фрид и дека тој морал да ги смирува со тоа што приватно ја ублажил формулацијата.

Повторувам, информацијата не е проверена, не ми се верува дека е како што сакаат циганите да пуштат во оптек, но убаво би било да излезе некој од македонската амбасада или влада па ЗА ПРОМЕНА да каже нешто.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Има непроверени информации дека вчера Грчката амбасада во Вашингтон, со помош на Бугарите и Албанците, настапиле против оваа изјава на Фрид и дека тој морал да ги смирува со тоа што приватно ја ублажил формулацијата.

Повторувам, информацијата не е проверена, не ми се верува дека е како што сакаат циганите да пуштат во оптек, но убаво би било да излезе некој од македонската амбасада или влада па ЗА ПРОМЕНА да каже нешто.
Mislam deka nasiot minister za nadvoresni raboti e slabo kadaren za taa funkcija. Istiot problem go imavme i so site minati min. za nadv. raboti, zosto nikoj od niv ne bese diplomat, duri pa ni pravnik. Ne vidovme nikakva defanziva, tuku samo blagi klimanja so glavata na ona sto ke ni go kaze nekoj od strana.
Spored clen 15. od povelbata za osnovnite covekovi prava na UN, NIKOJ NE SMEE DA IM JA MENUVA ILI ZABRANUVA DEKLARIRANATA NACIONALNOST NA LUGETO. Do sega ne sum cul nekoj minister za nad. raboti na Makedonija toa da go kaze, deka Grcija gi krsi osnovnite covekovi prava i deka nikoj ne smee da go pokrenuva prasanjeto za makedonskiot identitet.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom