СДС-овците се спремаат за власт

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Да бе стварно тоа сакав да прашам од кај баш него го ставија....кога и да го видам на телевизија изгледа премногу гзолижачки...а од толку преговори досега глас немам слушнато ко таму да седи и да се смешка на геј-чињата...знам дека одамна е човекот во САД и дека со дипломатија се бавеше и е назначен од времето на СДС...ама де ABC ако знаеш нешто повеќе за него кажи те молам.
:smir:
Токму тука започнаа грешките(предавнички) на властите во Македонија кога за врвни експерти поставија мамини и татини синови и по некој зет за ќерка на прекалените комунистички кадри кој ни беа подметнати како ВМР-Овци почнуваќи од Мијалковци,Димитровци па до Даравелковци и Треневски...............

Обајцата се осечаат за друго, а не за македонци.
Ако беа само тие двајцата е лесно.

За татко му имам слушано дека е Бугарофилиште со црн појас значи овој во најамала рака не е “здрав’ Македонец
Со "скорни".

Близу си. Едниот е мешан грк-влав-бугар, другиот - деклариран бугар.
Сосема соодветна квалификација за работното место. Македонец со македонско национално чувство никогаш не би седнал да преговара со грк за то а како да се вика.
Би седнал но можеби само за билатерална употреба колку да се реши билатералниот спор.
 

nacional

непобедлив
Член од
3 октомври 2007
Мислења
135
Поени од реакции
2
Мислам дека имаш право за тоа. Сеуште имаме Влада која работи со полн капацитет, барем така не убедува нејзиниот портпарол.Ако етака, бујрум на работа, трезвено да се надмине оваа ситуација, без барање на виновници и лов на вештерки.:toe:
ако ако само вие јадете бурек, ама да не беше Никола во вакви тешки времеиња, и да не водеше толку мудра политика, кој знае што ке се случеше со македонија, глеаш дека оие до СДСМ гледат само на власт да дојдат, па и она Тачи им помага во тоа ПРЕДДДАВНИК!!!!
Ама ако после изборите ке си направиме сами влада, па да идите вие после кој е кој
 
Член од
28 август 2007
Мислења
308
Поени од реакции
8
KALAP, има една народна поговорка која вели: пред да побараш раска во туѓото око, извади ја првин гредата од своето... Очигледно е дека ВМРО ДПМНЕ ти е при срце и тоа е ОК, јас немам никаков проблем со тоа, секој има право да си избере страна...Но едно морам да ти кажам...не од опозиционерска гледна точка туку како некој кој реално сака да гледа на работите: оваа ситуација која никому не му е по мерак, барем не во ваков чувствителен момент е продукт на лошо менаџирање и вештачко одржување на коалицијата која се нишаше одамна и прашање е како издржа до сега...Значи дека моментот на раскин на коалицијата е погрешно избран е повеќе од јасно, дека сега ни треба цврста и ефектна Влада и тоа е јасно, а уште појасно е дека сега колку тешко тоа и да им звучи на поединци, воопшто не ни треба кавга меѓу себе...А никако пак за ситуацијава да бараме вина во друг, некакви заговори и слично. Малку самокритика не би ни штетела...Поздрав.:toe:
KALИПСО да во право си јас сум ВМРО не го кријам тоа.А за менаџирањето и за тоа што коалицијата е разнишана е затоа што сите тие разнишувачите знаеме кои се и тоа беше грешка на сегашниот Премиер што фати работа со нив ама мораше затоа што народот не можеше повеќе на никој да му верува и немаше целосна поддршка,а ако правиме за денеска муабет сега ја има целосната поддршка.Што значи тоа?Дека Народот виде дека почнува да се работи и дека се мрднува од место,тешко,полека но се мрднува.Инаку сега сите си излегоја на површина кои се за МАКЕДОНИЈА и кои се за ранебитување и кои се жедни само за власт и цицање.
Одете на spic.com.mk и читајтего тој геродулос и сите негови поддржувачи па да видите со какви продаени души живееме и слободно оставетему коментар.
 

Insomniac

Evil Macedonian
Член од
27 мај 2007
Мислења
1.799
Поени од реакции
28
До сега немам излезено на избори а можам да гласам од 96 ама овај пат ќе гласам за 61 пратеник. Не дека сум за ВМРО ама преку к.. ми е од комуњариве.
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
Ti pak po staro, znam koja e tvojata strana. Nemora da gi zavitkuvas zborovite da izgledaat umereno.

Ti dali si go procital ustavot prvin... bidejki site narodni pratenici se legitimni pretstavnici !

Aj procitaj clen 68 [SIZE=-1]: Sobranieto na Republika Makedonija: [/SIZE]
- go donesuva i izmenuva Ustavot;
- donesuva zakoni i dava avtenticno tolkuvanje na zakonite;

- ratifikuva megjunarodni dogovori;

- odlucuva za vojna i mir;

- donesuva odluka za menuvanje na granicata na Republikata;

- donesuva odluka za stapuvawe i istapuvanje od sojuz ili zaednica so drugi drzavi;
- raspisuva referendum;

- izbira Vlada na Republika Makedonija;

-Vrshi izbori,imenuvanja a i razreshuvawnj i na drugi nositeli na javni i drugi funkcii utvrdeni so Ustavot i so zakon;

- vrshi politicka kontrola i nadzor nad Vladata i nad drugite nositeli na javni funkcii sto se odgovorni pred Sobranieto;

Sobranieto za vrsenje na rabotite od svojata nadleznost donesuva i odluki, deklaracii, rezolucii, preporaki i zakluchoci.



Vladata moze da predlozi a Sobranieto e toa koe go ima krajniot zbor.

Clen 92
Vladata i sekoj nejzin clen, za svojata rabota odgovaraat pred Sobranieto.


Sobranieto e narodot, so drugi zborovi, taka da odgovornosta e pred narodot​

:toe:
Stvarno ubavo kazano, samo ne poentira deka mnozinstvoto vo sobranieto go ima vlasta, taka da ako vladata nesto odluci sobranieto toa ke go ratifikuva
 
Член од
27 ноември 2005
Мислења
648
Поени од реакции
7
До сега немам излезено на избори а можам да гласам од 96 ама овај пат ќе гласам за 61 пратеник. Не дека сум за ВМРО ама преку к.. ми е од комуњариве.
Па и 2006 целта беше 61 пратеник...но надежта последна умира вели народот...
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
ако ако само вие јадете бурек, ама да не беше Никола во вакви тешки времеиња, и да не водеше толку мудра политика, кој знае што ке се случеше со македонија, глеаш дека оие до СДСМ гледат само на власт да дојдат, па и она Тачи им помага во тоа ПРЕДДДАВНИК!!!!
Ама ако после изборите ке си направиме сами влада, па да идите вие после кој е кој
Nacional, не биди многу суров кон ПРЕДАВНИКОТ, за да не се врати во коалицијата за некој ден како што ми мириса, па после не ќе можеш да најдеш зборови за фалење на неговата конструктивност, за да си го испереш гревот кон него.:pos2:
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Како е можно толку лешперска партија да постои?
Како е можно такви вампири да ја цицаат Македонија со години и да се среќни кога конечниот плен ќе дојде. Многу крв, голема забава.

Јас признавам дека се плашам. Цело време очекувам некој друг да го направи она кое го мислам, да се најде некој поголем Македонец од мене и да го истера шљамот надвор од Македонија.
Но ете годините минуваат. Работите не се менуваат.
Јас сеуште се надевам дека некој/некоја група ќе бидат похрабри од мене и ќе ги елиминираат оние кои се виновни.
Има ли некој да направи нешто?
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
KALИПСО да во право си јас сум ВМРО не го кријам тоа.А за менаџирањето и за тоа што коалицијата е разнишана е затоа што сите тие разнишувачите знаеме кои се и тоа беше грешка на сегашниот Премиер што фати работа со нив ама мораше затоа што народот не можеше повеќе на никој да му верува и немаше целосна поддршка,а ако правиме за денеска муабет сега ја има целосната поддршка.Што значи тоа?Дека Народот виде дека почнува да се работи и дека се мрднува од место,тешко,полека но се мрднува.Инаку сега сите си излегоја на површина кои се за МАКЕДОНИЈА и кои се за ранебитување и кои се жедни само за власт и цицање.
Одете на spic.com.mk и читајтего тој геродулос и сите негови поддржувачи па да видите со какви продаени души живееме и слободно оставетему коментар.
Шо почна да се мрднува бе?Во коруптивно местење на тендери,во безобразно полнење на администрацијата по принципот на секој непосреден производител еден администратор,во безобразно зголемување на буџетот за 100%,во перверзно зголемување на давачките за вода и други комунални такси,во срамни предлози за купување на дедовата земја,во непосредно инволвирање на Скопјани кај дејности кој исклучиво треба да ги работат лица кој се лојални граѓани на општините што само навидум се локално самоуправувани?
Демек овие од ДПМНЕ не цицаат весла,тие ги грицкаат со се рачки,а такви ко Геро&Компани ќе ги има стално во оваа држава како и секаде впрочем тоа е начинот на кој се навикнале да живеат.

До сега немам излезено на избори а можам да гласам од 96 ама овај пат ќе гласам за 61 пратеник. Не дека сум за ВМРО ама преку к.. ми е од комуњариве.
Од комуњарите во ДПМНЕ или од оние кој сеуште не се инволвирани таму?

Stvarno ubavo kazano, samo ne poentira deka mnozinstvoto vo sobranieto go ima vlasta, taka da ako vladata nesto odluci sobranieto toa ke go ratifikuva
Сакаш да речеш го "аминува"?

Па и 2006 целта беше 61 пратеник...но надежта последна умира вели народот...
Целта секогаш ќе биде таква се додека не се направат уставни измени во изборниот закон и воопшто во уставот по однос на изборната проблематика.Вака ни се сервираат личности(џвртали)кој мораме да ги изгласаме во интерес на партијската определба иако гледаме дека човекот не е ни за покрај куќа а па камо ли за во парламент да го прибереш.:toe:
 

Svetovid

Триглав
Член од
26 февруари 2006
Мислења
868
Поени од реакции
44
Како е можно толку лешперска партија да постои?
Како е можно такви вампири да ја цицаат Македонија со години и да се среќни кога конечниот плен ќе дојде. Многу крв, голема забава.

Јас признавам дека се плашам. Цело време очекувам некој друг да го направи она кое го мислам, да се најде некој поголем Македонец од мене и да го истера шљамот надвор од Македонија.
Но ете годините минуваат. Работите не се менуваат.
Јас сеуште се надевам дека некој/некоја група ќе бидат похрабри од мене и ќе ги елиминираат оние кои се виновни.
Има ли некој да направи нешто?
Има ама ќе вриснат невладините! Прво треба таму да се удри, да се сотре тој шљам!
 

Никола

Државник
Член од
18 април 2005
Мислења
5.074
Поени од реакции
333
Има ама ќе вриснат невладините! Прво треба таму да се удри, да се сотре тој шљам!
Што не ни текна на време, кога јадеа гомна против сите тие, милчин, најчевска, исо руси, ордановски, мето јовановски, многу други.
Тие се основните кои ја ебат Македонија.
Има олигархија, сдс спонзорирана, а има и поткрепа, нивни невладини.

Човекови права, па не дупат нас, а на 100 километри подоле, не им признаваат Грците можност за самоопределување на луѓето.
А кај нас го тапат со Бекиров, алфите се криви, абе да не се замара човек бидејќи глава ќе го заболи од неправди.
 
Член од
14 декември 2007
Мислења
3.271
Поени од реакции
708
ако ако само вие јадете бурек, ама да не беше Никола во вакви тешки времеиња, и да не водеше толку мудра политика, кој знае што ке се случеше со македонија, глеаш дека оие до СДСМ гледат само на власт да дојдат, па и она Тачи им помага во тоа ПРЕДДДАВНИК!!!!
Ама ако после изборите ке си направиме сами влада, па да идите вие после кој е кој
ubava kosula :pos2:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom