СДС-овците се спремаат за власт

Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Jas neznam kaj go gledate problemot vo sdsm, ostajte gi, sega ima pogolem problem, a toa e nato i imeto, sdsm spored vas ako go sitnala imeto, ne go kupila gruevski, samo toj e toj koj ke odluci, vo negovi race e se, nato, eu i imeto, ako slucajno mu napravat puc, pa go simnat utre od vlast, pa go promenat imeto, togas peki ke barame odgovornost.
Mene mi izgleda deka ovde site se vinovni i odgovorni, pa duri i premierot na Kongo, samo vlasta koja i vistinski ima zadaca i odgovornost spored ustavot na nasata zemja, samo kaj nejze ne se gleda odgovornost
Мислам дека имаш право за тоа. Сеуште имаме Влада која работи со полн капацитет, барем така не убедува нејзиниот портпарол.Ако етака, бујрум на работа, трезвено да се надмине оваа ситуација, без барање на виновници и лов на вештерки.:toe:
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Nemoze premierot sam da odlucuva za vakvi raboti, sto zboris gluposti.

Ili najlesno e da se prefrli odgovornosta a nekoj sekako samo kje lezi i kritikuva, ne slusnavme nitu edno resenie ponudeno od sdsm.

Se shto slusnavme e Branko prifakjal pridavki i dodavki.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Државотворна СДС хехехех е тоа е добар виц. Ако под државоворност се подразбира укради се и помогни им на албанците побрзо и што повеќе да земат од МК тогаш да државотворни се.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Nemoze premierot sam da odlucuva za vakvi raboti, sto zboris gluposti.

Ili najlesno e da se prefrli odgovornosta a nekoj sekako samo kje lezi i kritikuva, ne slusnavme nitu edno resenie ponudeno od sdsm.

Se shto slusnavme e Branko prifakjal pridavki i dodavki.
Токму така Брату, без префрлање на одговорноста...Ниту на Бранко ниту на Груевски...Напротив, заедништво ни треба како никогаш, а ние, барем тука на форумов кењаме како фоки...де комуњариве вака, ДПМНЕ онака, што нормално никаде не води. А имам впечаток дека одредени луѓе овде оргазам доживуваат баш заради тој наш однос...:toe:
 
Член од
22 мај 2007
Мислења
558
Поени од реакции
4
Nemoze premierot sam da odlucuva za vakvi raboti, sto zboris gluposti.

Ili najlesno e da se prefrli odgovornosta a nekoj sekako samo kje lezi i kritikuva, ne slusnavme nitu edno resenie ponudeno od sdsm.

Se shto slusnavme e Branko prifakjal pridavki i dodavki.

Taa vlada ja glasavme da prevzema odgovornost, ako moze da se fali so ubavite raboti so gi napravila, togas taa e legitimna i da gi prezeme odgovornostite.

Jas stvarno neznam pa so ni ponudi vladata kako izlez od ova resenie, aj ti mene kazimi, nekoja strategija ili nesto, nacin na deluvanje ili sto, se e brat vo panika, ako sakas priznaj ako sakas ne, jas ne vidov nikoj, ama bas nikoj da najde izlez od ova, samo se prefrla odgovornosta.
Pak ke kazam spored Ustavot na Makedonija, vladata e legitimen prestavnik na narodot i taa odlucivam gi sobira plodovite ama i odgovornostite od dobro ili loso zavrsenata rabota
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Државотворна СДС хехехех е тоа е добар виц. Ако под државоворност се подразбира укради се и помогни им на албанците побрзо и што повеќе да земат од МК тогаш да државотворни се.
ShRiNk , еден саглам коментар не ти прочитав...Само плукаш и ништо повеќе...Ај дај една идеја да прогледаме или немаш време да ја смислиш ?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Токму така Брату, без префрлање на одговорноста...Ниту на Бранко ниту на Груевски...Напротив, заедништво ни треба како никогаш, а ние, барем тука на форумов кењаме како фоки...де комуњариве вака, ДПМНЕ онака, што нормално никаде не води. А имам впечаток дека одредени луѓе овде оргазам доживуваат баш заради тој наш однос...:toe:
А кој ни дава повод за тоа? Нашето кењање тука е рефлексија на нивното!
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Линексот излезе два пати на улица.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Линексот излезе два пати на улица.
Јас не апстинирав ! Вториот пат бев и бев горд на тоа се додека некои копуци не се покакаа и станаа поударна вест од таа што тоа требаше да биде.
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
ShRiNk , еден саглам коментар не ти прочитав...Само плукаш и ништо повеќе...Ај дај една идеја да прогледаме или немаш време да ја смислиш ?
Не би рекол плукање туку како чиста реакција или критика како сакаш на некои работи кои беа кажани претходно и некако се осетив должен да реагирам, да ми биде полесно.

А како ќе заврши ова со името, одговорноста е на сите кои нешто можеле да придонесат во изминатите 17 години. А сега е јасно дека имаме две опции. Најпаметно да не правиме ништо како држава и да видиме што ќе се случи на самитот на НАТО.
 
Член од
22 февруари 2008
Мислења
1.647
Поени од реакции
45
Не би рекол плукање туку како чиста реакција или критика како сакаш на некои работи кои беа кажани претходно и некако се осетив должен да реагирам, да ми биде полесно.

А како ќе заврши ова со името, одговорноста е на сите кои нешто можеле да придонесат во изминатите 17 години. А сега е јасно дека имаме две опции. Најпаметно да не правиме ништо како држава и да видиме што ќе се случи на самитот на НАТО.
Точно, одговорни ќе бидат сите без исклучок, па и народот ако не стори тоа што може да го стори...А за тоа да не правиме ништо, не се сложувам иако мислам дека сега не можеме баш многу да направиме, ако се земе цела ситуација предвид.
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.499
Taa vlada ja glasavme da prevzema odgovornost, ako moze da se fali so ubavite raboti so gi napravila, togas taa e legitimna i da gi prezeme odgovornostite.

Jas stvarno neznam pa so ni ponudi vladata kako izlez od ova resenie, aj ti mene kazimi, nekoja strategija ili nesto, nacin na deluvanje ili sto, se e brat vo panika, ako sakas priznaj ako sakas ne, jas ne vidov nikoj, ama bas nikoj da najde izlez od ova, samo se prefrla odgovornosta.
Pak ke kazam spored Ustavot na Makedonija, vladata e legitimen prestavnik na narodot i taa odlucivam gi sobira plodovite ama i odgovornostite od dobro ili loso zavrsenata rabota
Ti pak po staro, znam koja e tvojata strana. Nemora da gi zavitkuvas zborovite da izgledaat umereno.

Ti dali si go procital ustavot prvin... bidejki site narodni pratenici se legitimni pretstavnici !

Aj procitaj clen 68 [SIZE=-1]: Sobranieto na Republika Makedonija: [/SIZE]
- go donesuva i izmenuva Ustavot;

- donesuva zakoni i dava avtenticno tolkuvanje na zakonite;

- ratifikuva megjunarodni dogovori;

- odlucuva za vojna i mir;

- donesuva odluka za menuvanje na granicata na Republikata;

- donesuva odluka za stapuvawe i istapuvanje od sojuz ili zaednica so drugi drzavi;
- raspisuva referendum;

- izbira Vlada na Republika Makedonija;

-Vrshi izbori,imenuvanja a i razreshuvawnj i na drugi nositeli na javni i drugi funkcii utvrdeni so Ustavot i so zakon;

- vrshi politicka kontrola i nadzor nad Vladata i nad drugite nositeli na javni funkcii sto se odgovorni pred Sobranieto;

Sobranieto za vrsenje na rabotite od svojata nadleznost donesuva i odluki, deklaracii, rezolucii, preporaki i zakluchoci.


Vladata moze da predlozi a Sobranieto e toa koe go ima krajniot zbor.



Clen 92
Vladata i sekoj nejzin clen, za svojata rabota odgovaraat pred Sobranieto.


:toe:
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Не би рекол плукање туку како чиста реакција или критика како сакаш на некои работи кои беа кажани претходно и некако се осетив должен да реагирам, да ми биде полесно.

А како ќе заврши ова со името, одговорноста е на сите кои нешто можеле да придонесат во изминатите 17 години. А сега е јасно дека имаме две опции. Најпаметно да не правиме ништо како држава и да видиме што ќе се случи на самитот на НАТО.
Не треба да се прави ништо освен јасно и гласно да се каже дека Македонија одстапува привремено од билатералните разговори за името поради огромниот притисок врз медијаторот од страна на далеку помоќната и посилна Грчка држава,што се коси со сите меѓународни норми и начини за мировни разговори кој се претворија во присилни и практично неизводливи меѓународни преговори.:toe:
 
Член од
25 јуни 2007
Мислења
2.307
Поени од реакции
1.134
Точно, одговорни ќе бидат сите без исклучок, па и народот ако не стори тоа што може да го стори...А за тоа да не правиме ништо, не се сложувам иако мислам дека сега не можеме баш многу да направиме, ако се земе цела ситуација предвид.
А што би направиле ? (зборам за политичарите) Ако нешто направат тоа значи да прифатат некој од предлозите. Ако решиле САД да влеземе и ние и ќе влеземе, ама сега сакаат да искористат момент и ова да се реши. Најдобро е да седиме и да видиме како ќе поминеме на самитот. Плус имаме и времена спогодба.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom