СДСМ - Политичка партија

Дали ви се допаѓаат пратеничките листи со кои ќе настапува партијата на следниве избори?

  • Да.

    Гласови: 7 11,1%
  • Не.

    Гласови: 42 66,7%
  • Можеле да стават и многу подобри кандидати.

    Гласови: 14 22,2%

  • Вкупно гласачи
    63
  • Гласањето е завршено на .
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.703
Поени од реакции
4.373
Ах дај боже да се смени власта и да дојде ВМРО, чисто од радозналост ме интересира како ќе се понашаат со "Македонија" "Македонски" и целиот тој национален склоп со кој се китеа и чукаа в гради 11 години.
Се нешто ми се чини дека и тие се пички кој пред раката на Европа/САД ќе свират како што им се пева.

Само да ве потсетам, кога требаше да се гласа за Референдумот за името. ВМРО што рече? - Да си седите дома и ајвар да си правите.
Не рече да се гласа - Против.
Зашто? Затоа што не смееа да зуцнат против притисокот на Зап Европа. Одма ќе добиеа шамар од Конзервативците на Меркел и денес ДПМНЕ ќе беше партија со три ограноци како ВМРО Народна, МААК.. и останатите краци кој произлегоа после распадот на првата ЉуБчева/Доста/Кљусев гарнитура.

Ова го потенцирам затоа што СДСМ константно се труди да ги сруши сите елементи на идентификација на оваа држава и нација, обезличувајќи било каков национален идентитет....
Тоа е константно евидентно во сите слогани и кампањи каде се трудат да го избегнат зборот "македонски".
Најскорешен пример е кампањата. Купувам Домашно - Наместо да се истакне Купување македонски производи, се форсира фразата купување домашни.
Вакво оградување имаa константно од потпишувањето на Преспански... било да се тоа слогани, фрази или настани.
Мислам дека внесуваш невистини!
Каде и кога некој од ДПсНЕ повика да се бојкотира, да се гласа против или речено на Македонски, да се прави ајвар?
Само Движењето Бојкотирам, поединци, здруженија и Единствена Македонија ... излезе и јавно повикуваше на Бојкот, сите останати денес со 2 сведоци тврдат дека излегле на референдум ама гласале против!
Против = Бојкот

 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.079
Поени од реакции
3.236
https://www.mkd.mk/makedonija/politika/kasami-nashata-koalicija-kje-osvoi-najmalku-61-pratenik
Овој изгледа не чита анкети каде СДССМ води 5%, а БЕСА има рејтинг 0,00000001% и теоретски не може да има 61 пратеник, друго има кажано онаа основното како имале т.е. немале права, ама најинтересното е
„Колку пати беше ветен автопатот Скопје – Блаце од ДУИ, но никаде го нема и не само тоа и многу еколошки проекти не се реализирани. Потоа, болницата во Тетово треба да биде клиника, а таа едвај ги исполнува условите за обична болница. Да не должам, ние сме убедени во нашата победа и дека нашата коалиција ќе освои најмалку 61 пратеник и ќе успееме оваа ветена програма да го реализираме. Сите тие што ќе сакаат да бидат дел од идната влада ќе треба да имаат јасна програма, а не само распределба на министри и директори но и тендери“, рече меѓу другото Касами.
Овој изгледа не знае дека ДУИ нема никаква економска политика, па дури ниту БЕСА или било која албанска партија, но затоа СДССМ имаше проекти во кој беше и автопатот до Блаце и ако не е информиран владата на СДССМ и ДУИ изготви проект за градење на 20000 мерти автопат (кажете колку многу) и тоа ќе го прават од 2022 или 2025 беше или до тогаш требаше да бидат направени не се ни сеќавам на деталите на таков огромен потфат.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.659
Поени од реакции
34.951
А што мислиш ти, тоа твоето “ВМРО“ сака да успее во иднината или ќе се задоволи со некое тендерче и грантче?
Дали ова ќе биде твоето прво учество на парламентарни избори?
И не, не треба да работи на растурање на северџанскиов кампус затоа што таа квислиншка партија е формирана и конципирана (никој не сака да истражи или не дај боже да спомне колку евриќи и доларкиќи се фрлени во проектов Северџистан!) само за овој проект по завршувањето истиот самиот ќе се распадне. Многу посериозна закана се Арнаутите со нивниот обид за воскреснување на Иљирид.

@Bodhidharma, чекај ти сериозно почна да се објаснуваш со северко кој пласира ваква “нас ни дадоа држава и ја изгубивме“ антимакедонска пропаганда? Изгледа тешко ти оди снаоѓање со северџганскава логика :pos:.
И потоа мистер клон дополнува со стил “мене само ме интересира да се отворат границите за да заминам од тука“, сметаш таков севреко има капацитет да разбере дека тоа што ќе замине од тука не менва ништо ...и понатаму во пасоше му пише доајџа од Северџистан, ама тој ќе се прави на удрен и ќе вика дека е тоа само привремено додека му помине животот и додека децата не станат горди Северџгани, а кога ќе застане пред огледало ќе се срами од самиот себе.

И на крај доаѓа фаца која не можеш да ја акнеш на игнор па мртов ладен тупи “запад нема да дозволи промена на вљаст“ значи отворено ви вели абе дечки вие сте под окупација кога веќе еднаш ќе станете свесни за реалноста, ај сите гитла дома.
Море муце, цитирај ме пичкаму ако имаш мене да ми кажеш нешто.

Да, ни ги имаат дадено основите како треба да изгледа една држава, реалноста е дека ние ја спичкавме во 30 години и таа што беше оформена. Институции да не правиме муабет, ги растуривме и направиме циркус од истите.

Против Северџистан сум и ќе бидам, тоа име никогаш нема да го признаам, а по автоматизам во новата држава не планирам ниту да гласам за било кој. Кажав и погоре, ако навистина беа патриоти сегашната опозиција ќе организираа толпи народ кога беше референдумот и немаше да дозволат да се случи ова што се случи, арно ама излегува дека дури и Гуки бил запознаен однапред со планот, излегува дека газдите (кои исти се и за двете партии) им имаа наредено да не писнат (читај им ги наполнија џебовите со милиончиња).
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.347
Поени од реакции
4.995
Против = Бојкот
Така те лажеа за да излезат чисти пред Западните сили.
Впрочем после 15ти кога ќе дојдат на власт, чунки треба да отидат до Берлин, треба Брнс да ја примат да им честита.
ВМРО се најсреќни што се заврши долгогодишниот спор, префрлувајќи го теретот врз предавничката СДСМ.
Проблемот е само што СДСМ гледаше по секоја цена да го одработи своето, додека ВМРО колку толку имаа некаква доблест да речат не на некои работи.
 
Член од
12 јули 2018
Мислења
1.492
Поени од реакции
4.732
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.703
Поени од реакции
4.373
Море муце, цитирај ме пичкаму ако имаш мене да ми кажеш нешто.

Да, ни ги имаат дадено основите како треба да изгледа една држава, реалноста е дека ние ја спичкавме во 30 години и таа што беше оформена. Институции да не правиме муабет, ги растуривме и направиме циркус од истите.

Против Северџистан сум и ќе бидам, тоа име никогаш нема да го признаам, а по автоматизам во новата држава не планирам ниту да гласам за било кој. Кажав и погоре, ако навистина беа патриоти сегашната опозиција ќе организираа толпи народ кога беше референдумот и немаше да дозволат да се случи ова што се случи, арно ама излегува дека дури и Гуки бил запознаен однапред со планот, излегува дека газдите (кои исти се и за двете партии) им имаа наредено да не писнат (читај им ги наполнија џебовите со милиончиња).
Не е доволно само желба да се има за да се истакне (биднеш цитиран) треба нешто вонвременско да напишеш, а за пренесување на пропагандни автошовинистички флоскули од типот “нас ни дадоа држава и ја изгубивме“ немам намера никого да промовирам.

Затоа што никој, никогаш не подарил некому држава и најмалку на Македонците кон крајот на WW2 некој им подарил држава, тоа е такво подметнување и омаловажување на државотворноста на македонскиот народ за што нема зборови.

Ако ти или некој од твоите познати пријатели и блиски сте учествувале во “спичкувањето“ на Македонија, молам немој мене такви работи да ми припишуваш, никогаш не сум работел против Македонија или Македонците, напротив дури во 2001 со прекини скоро една цела година завршив на првите линии каде морав да ги толерирарам разноразни тутурутки кои подоцна сите до еден станаа “генерали“.

Ако си против Северџганите и Северџистан можеби треба малку поконцизно да ги изнесуваш своите видувања а не да користиш вокабулар кој може да биде многукратно толкуван па и употребен.
Ако си кажал погоре и јас сум кажал и тоа многу пати дека велепредавтството СДСсс самиот не можеше да го изврши па во таквите “патриотски“ дејанија се истакнаа сите ДПсНЕовци ако и оваа треба да се толкува ебајго тогаш....
И така додека јас говорам дека пласираш (смислено или несвесно, е тоа не знам) непримерена антимекаедонска пропаганда со зборови кои можат да се толкуват: дека на неспособните Македонци некој им подарил држава ти се обидуваш да дефокусираш со тоа дека Груку и некои негови дечки учествувале во велепредавството, па каде сум пишал или тврдел нешто спротивно?
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.703
Поени од реакции
4.373
Така те лажеа за да излезат чисти пред Западните сили.
Впрочем после 15ти кога ќе дојдат на власт, чунки треба да отидат до Берлин, треба Брнс да ја примат да им честита.
ВМРО се најсреќни што се заврши долгогодишниот спор, префрлувајќи го теретот врз предавничката СДСМ.
Проблемот е само што СДСМ гледаше по секоја цена да го одработи своето, додека ВМРО колку толку имаа некаква доблест да речат не на некои работи.
Кој ме лажел и за што?
Кој тоа излегол чист пред западните монструми? (освен квислинзиве)
Кој доаѓа 15 на власт? Дали сметаш дека ДПсНЕ ќе дојде на власт, сериозно како тоа со коалиција со СДССсс или ...?
Дали ДПсНЕ се најсреќните, тие самите ти рекоа или им гледаше на гравче?
Чекај зарем СДСсс не се велепредавници, значи ги сметаш за ослободители, од кого?
Ааааа, се сетив ја ослободија Македонија од Македонци!
Проблемот е што безрбетникот Груки не го стави цело раководство на велепредавничкото СДСсс со се нивните медиумски пропагандисти (со делови од неговото ДПсНЕ), и затоа денес се бара сила која и едните и другите ќе ги испрати на заслужен долгогодишен одмор и бесплатна храна.

Да прашам прочита што напишав или само онака ... да се брои одговор?
 
Член од
16 август 2015
Мислења
228
Поени од реакции
285
Глеам цело време се вртат коментари дека Мицкоски и ВМРО не биле жестоки , а зошто заборавате дека ВМРО е баш тоа што повика на бојкот на референдумот за промена на нашето име и идентитет ? Зошто заборавате дека референдумот беше со многу мала излезност и прогласен од ДИК за неуспешен ? ( ќе беше уште помала од 36,9% излезноста да не пунеа комуњариве кутии ). Океј ајде прашање број 2 , тие што пишувате дека биле пасивни за името ВМРО ајде кажете што ќе направевте вие да бевте Мицкоски на денот на гласањето ? Ќе и кажевте на Бети Канческа еј срцка не гласај иди у затвор 15 годинк лежи ? Или на Крсто Мукоско што од притвор го изнесоа само за да гласа ? Ај ви се молам бидете реални... Претседателот тогаш по телефон и велел на Бети да не гласа ја убедувал и џабе слободата во Северна им е помила од затворот Идризово.
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.783
Поени од реакции
15.397
Мислам дека внесуваш невистини!
Каде и кога некој од ДПсНЕ повика да се бојкотира, да се гласа против или речено на Македонски, да се прави ајвар?
Само Движењето Бојкотирам, поединци, здруженија и Единствена Македонија ... излезе и јавно повикуваше на Бојкот, сите останати денес со 2 сведоци тврдат дека излегле на референдум ама гласале против!
Против = Бојкот
Колку потписи треба за да се организира референдум?
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.569
Поени од реакции
3.215
Глеам цело време се вртат коментари дека Мицкоски и ВМРО не биле жестоки , а зошто заборавате дека ВМРО е баш тоа што повика на бојкот на референдумот за промена на нашето име и идентитет ? Зошто заборавате дека референдумот беше со многу мала излезност и прогласен од ДИК за неуспешен ? ( ќе беше уште помала од 36,9% излезноста да не пунеа комуњариве кутии ). Океј ајде прашање број 2 , тие што пишувате дека биле пасивни за името ВМРО ајде кажете што ќе направевте вие да бевте Мицкоски на денот на гласањето ? Ќе и кажевте на Бети Канческа еј срцка не гласај иди у затвор 15 годинк лежи ? Или на Крсто Мукоско што од притвор го изнесоа само за да гласа ? Ај ви се молам бидете реални... Претседателот тогаш по телефон и велел на Бети да не гласа ја убедувал и џабе слободата во Северна им е помила од затворот Идризово.
Брате, прво да разјасниме дека после 2001 ВМРО НЕ ПОСТОИ во оваа држава, само дпмне. Откако тоа ќе го прифатиме можиме да дискутираме понатаму.

1. ЉуБчо викаше она на шар планина не се терористи и тренинг кампови туку пукаат свадбари, после тоа во Дневник весникот на насловна кога му го извадоа јарболот со албанско знаме натокмен на Шара викаше тази дупка не е дупка.

2. Потпиша СРАМЕН, ПОНИЖУВАЧКИ и АНТИМАКЕДОНСКИ устав т.е.иницираа со рамковниот промена од корен на цела држава.

3. 2005год кога мечето ушко (бучко де) напрај срамна територијална поделба т.е. ги ревидираше општините и ги прилагоди за албанците да имаат 20% ем по население ем во парламент повеќе пратеници - требаше ВМРО да оди од куќа на куќа и на сите пратеници од сдс да му чукне куршум вглава. Ама ај помина времето на Ќосето, така? Океј.

Во најмала рака требаше на сите редум да им палат коли, да им уништуваат викендици и друг имот во нивна сопственост. УШТЕ ТОГАШ требаше народ на улица и протести

4. Дојде грујо.... како технократ изгради патишта, опреми болници, воведе легализација на дивоградби, ја среди УЈП, го среди катастарот, направи МОЈ ТЕРМИН (кој и покрај таков има одење преку ред, а пред него беше чиста калакурница)... човекот РАБОТЕШЕ - првите години. Е после кога се заборај брачед му и кога тој самиот мислеше дека е господ бог па почна да му скока многу на западот.... го фатија за мадиња и заради криминалите им ќутеше на протестите и им даде пржински влади и слично... за на крај да отстапи знаејќи што следува. Едноставно се испазари.

ДУРИ И ТОГАШ ако ова беше вистинско вмро ѓорчев (кој патем олапа еден куп мандати ко пратеник - едноставно всобрание е пораснат) требаше да оди САМ да му ја искрши глата на зајко на 27 април, а не да го пуштат народот. ПРАТЕНИЦИТЕ ИМААТ ИМУНИТЕТ, во сите парламенти низ светот се тепаат и никому ништо.

Се врати Грујо истата ноќ во мкд и ВЗОРИ даде изјава дека ги осудува овие што влегле внатре на 27. ГИ ШИТНАА луѓето.

Има дедо шо ја тегнел шекеринска и седи 4 години ќорка еееееееееееј.
Зошто? За да се пазари некој.

Крсто од охрид? Дај не заебавај. Требаше свињата дебела да ја раскинат од кјотек.

Ѓорчев, Илија Димовски, АнтониЈо Милошоски кај беа бе тие да му искршат цел парламент кога избираа пратеник/терорист за претстедател на собраните со 40 гласа за?

Кај беа истите да ги тепаат сопартијците кои им галсаа за северна во собрание?
Требаше да го здробат!!!
Или и тие да не беа бек-ап варијанта, ако заебат овие првите осум, м?

РЕФЕРЕНДУМОТ.

Мицко на ДЕНОТ НА ГЛАСАЊЕ излезе да кажи дека вмро било за бојкот.

До тогаш го немаше, ќутеше како пичка под кошула? Зошто?

Оти два дена откако седна на столчето впартија како лидер му дојде МЕРКЕЛ во мкд да му кажи колку е саатот. Си одработи.

Во право си СДС со цело полнење на кутии, со цел притисок, администрација зад себе и сФе како погодност што си носи власта извади МИЗЕРНИ 36%

Да не беше кусоглед Мицко т.е. да не му забранеше западот требаше да повика МАСОВНО да се гласа против. Впрочем, во сите европски држави проблем имаат тие што прават фингерајќи не оти народот НЕ излегува на референдуми туку оти излегува МАСОВНО.

Ти се калдам дека ќе имаше 800.000 гласови ПРОТИВ. Колку год да ти е нереално или колку год да водеа овие про-еуропејска кампања. Дури и со 700.000 против ќе беше неуспешен референдумот.

И ЌЕ МУ СЕ ЗАТНЕШЕ МУЦКАТА на зајакот. КУРАЦ ПРОМЕНА НА ИМЕ, еби се и ти и пола еуропејска шо ти дојде на гости да агитира за тебе.

АМА, кога немаш држава т.е. кога газот си го продал за интерес (пари), обично така бидува.

ЖАЛНО е шо овие шо бојкотираа тогаш, сега нема ни пола да излезат на гласање. Жално е што и разочараните од сдс пак ќе гласаат за нив очекувајќи вработување - така оди тоа обично.

Жално е што народот после 30 години не се освести дека НЕ ЈА БИВА со лигаење и со мито, корупција, чекање на партијата и слично оти дури чекаме на нив тие ќе си го истераат своето, а народот-државата, кој ги еба.

Жално е што мицко е пак лажан и ќе биди ЧУДО да направи влада во ваква консталација на силите на терен.

Жално е што македонецот не препознава оти ова му е последна шанса да зачува нешто што има од државата и да почни конечно да менува па од овие избори натаму да гласа за ТРЕТА опција.

Извини македонче, со седење дома и пцуење по сите нема промени. Тоа ти е исто како да одиш да купиш цемент и тули и да му велиш на куќата „ајде сега ти сама изгради се“, додека зјапаш во празната дупка пред тебе.
 
Последно уредено:
Член од
28 октомври 2019
Мислења
71
Поени од реакции
52
да, за никој не си, само да не се тие. :pos:
da za nikoj ne sum,
dovolno vidov od sdsm ovoj mandat, osven skandali nisto drugo (voopsto da ne spomnuvam dogovorite so grcija i bugarija).. a dui ne vredi ni ime da im spomnam taka da da bilo koi drugi osven ovie spomnatite:busi: steta nema emotikoncekoe udira kloci :P
 
Последно уредено:

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.195
Поени од реакции
21.347
Глеам цело време се вртат коментари дека Мицкоски и ВМРО не биле жестоки , а зошто заборавате дека ВМРО е баш тоа што повика на бојкот на референдумот за промена на нашето име и идентитет ? Зошто заборавате дека референдумот беше со многу мала излезност и прогласен од ДИК за неуспешен ? ( ќе беше уште помала од 36,9% излезноста да не пунеа комуњариве кутии ). Океј ајде прашање број 2 , тие што пишувате дека биле пасивни за името ВМРО ајде кажете што ќе направевте вие да бевте Мицкоски на денот на гласањето ? Ќе и кажевте на Бети Канческа еј срцка не гласај иди у затвор 15 годинк лежи ? Или на Крсто Мукоско што од притвор го изнесоа само за да гласа ? Ај ви се молам бидете реални... Претседателот тогаш по телефон и велел на Бети да не гласа ја убедувал и џабе слободата во Северна им е помила од затворот Идризово.
Vidi sega. DPMNE i Mickoski dolgo vreme nemaa stav odnosno ne go kaza i 5 do 12 izjavija deka se protiv promena ama onaka tivko. Covek da se somneva dali navistina bea. Neli za takvo klucno prasanje ako imas cvrst stav uste na pocetok i ubedlivo go branis pa i so protesti i drugo, nesto kako sarena konterrevolucija. Ama nisto onaka si prifatija deklarativno bea protiv da soberat nekoj poen za na kraj da kazat deka ova e novata realnost.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
da za nikoj ne sum,
dovolno vidov od sdsm ovoj mandat, osven skandali nisto drugo (voopsto da ne spomnuvam dogovorite so grcija i bugarija).. a dui ne vredi ni ime da im spomnam taka da da bilo koi drugi osven ovie spomnatite:busi: steta nema emotikoncekoe udira kloci :P
Ами како сакаш да не се повеќе СДСМ и ДУИ ако не гласаш? Мислиш дека сами оставка ќе си дадат, дека ќе ги расформираат партиите?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom