САД не е пријател на Македонија, тоа е факт и реалност

ElNinho

Мадридиста!
Член од
17 јули 2009
Мислења
20.959
Поени од реакции
57.695
Не е Aмерика курва :)
Oна е ебачот, а ние сме курвите.
Иако Америка е женски род, јбг.
Иако на крајот на краиштата нема да биде толку важно.
Се е тоа исти курац а различно паковање.
Јок, Америка е курва, другите сме ебачите.
И плаќаме да се курваме со неа.
А секој сака да се курва со Америка, така да голем е редот.
Големи се и парите кои ги сака за курвање.
Забега муабетот.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
хахахахах,како прво, Независноста на Македонија беше според меѓународните стандарди,,со референдумот се отцепивме од Југославија и фино лепо станавме независна и суверена земја.
А како второ, ЗОШТО во 2004-та БАШ ТОГАШ БЕВМЕ ПРИЗНАЕНИ КОГА СЕ ОРГАНИЗИРАШЕ РЕФЕРЕНДУМОТ ПРОТИВ ДЕЦЕНТРАЛИЗАЦИЈАТА?? БАШ ЗА ВРЕМЕ НА МОЛКОТ СЕ ПРИЗНАВМЕ,И ТОА ПРЕКУ НОЌ, ЗА ДА НЕ УСПЕЕ РЕФЕРЕНДУМОТ. а КАКО ТРЕТО, ДОНАЦИЈАТА ОД САД Е САМО ЕДНО ЛИЖАВЧЕ ЗА ДА НИ го ЗЕМАТ УМОТ..
Демек ако не беше признавањето од САД, референдумот ќе успееше?

:pos:

Слушај ме, подобро ќути си, оти какви што сме, поарно да не сме...
 
P

PewDiePie

Гостин
[quote="JD Red, post: 4616579, member: 52332"
Како бе кога Сдсм беше на власт све беше океј а сега никој не не сака сите се против нас не ми јасно....[/quote]

хахахахаххахахахахахахаха смени си дилер,лоша роба ти даваат мајсторе.

Тие ако се вратат некогаш на власт пу пу скраја да е и во што искрено се сомневам јас се селам од државава.
 
А

Антоние

Гостин
Не постојат пријателства во меѓународната политика, постојат само интереси.
САД има интерес да го држи балканот разделен и разнебитен (затоа и конфликтот 2001, и југо-војните од 90те).
САД има интерес да ги разнебити Грција и Турција за да го заштити Израел.

САД има многу интереси, а ниеден вистински пријател.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Да не ни беше САД пријател, немаше да постои независна Македонија. Толку едноставно. Признавањето на Македонија од страна на САД под уставното име, и потпишавњето на договорот за воена соработка помеѓу Македонија и САД се двата најзначајни моменти за стабилноста на Македонија.

Во 2001 сами си ја усравме работата, ама не ни се признава тоа, бидејќи ние сме секогаш жртви, па не зафркнаа Американците, Германците и Англичаните.
Врска немаш. Што е Америка? Претседавач со светот? Па ајде она дала зелено светло за независност, и домино ефект, сите останати земји чисто заради Америка не признале, така?

Америка не е ништо посебно, ако не беше Америка, ќе беше некоја друга земја од тие што денес не имаат признаено под уставното име, и кои соработуваат со нас на воен/економски план.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Како тоа во 2001 сами ја усравме работата ? :confused:
Така лепо, кога сите ги осудија и кога следствено требаше да воено да се реагира по сите правила по книга тогашните политичари уште чекаа, во други земји би биле стрелани на плоштад.
 
Член од
25 септември 2011
Мислења
6.448
Поени од реакции
18.281
Расмусен јасно си изјави пред некој ден дека пресудата од Хаг нема да влијае на одлуките во НАТО а дека Македонија ќе биде примена оној момент кога ќе се постигне заемно прифатливо решение за името.НАТО сака решен проблем а не префрлање на проблемот внатре во алијансата.Америка е земја која надворешната политика ја гради во континуитет и не ја менува толку лесно.Факт е дека демократите имаат поблиски односи од секогаш со Грците за разлика од републиканците,затоа што голем дел од грчкото лоби во САД се демократи кој им ја финансираат кампањата на демократите и сосема е нормално Америте да играат топло-ладно а повеќе да бидат на страна на Грците.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Врска немаш. Што е Америка? Претседавач со светот? Па ајде она дала зелено светло за независност, и домино ефект, сите останати земји чисто заради Америка не признале, така?

Америка не е ништо посебно, ако не беше Америка, ќе беше некоја друга земја од тие што денес не имаат признаено под уставното име, и кои соработуваат со нас на воен/економски план.
Врска немам, а? ОК.

:)

Што е Америка?

:cuc:
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.133
Поени од реакции
18.131
Демек ако не беше признавањето од САД, референдумот ќе успееше?

:pos:

Слушај ме, подобро ќути си, оти какви што сме, поарно да не сме...
Никогаш нема да научиме...а штетата е веќе сторена.Не знам како преживеа Бучко тогаш во Струга.Луѓе од СДСМ од Охрид во моментот пристуни таму кажуваа како плачел и викал извадете ме одовде се шо сакате ќе ви обезбедам, само извадете ме одовде.Голем дел од нив не сакале да му помогнат (најверојатно имале малку мозок), па беа викнати дел од ЕБР кои во тој момент беа на подготовки во Маврово.Штета шо таа вечер немаше поинаков расплет...
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.728
Поени од реакции
9.837
САД ни се пријатели...само од интерес
--- надополнето: Dec 9, 2011 6:33 PM ---
Никогаш нема да научиме...а штетата е веќе сторена.Не знам како преживеа Бучко тогаш во Струга.Луѓе од СДСМ од Охрид во моментот пристуни таму кажуваа како плачел и викал извадете ме одовде се шо сакате ќе ви обезбедам, само извадете ме одовде.Голем дел од нив не сакале да му помогнат (најверојатно имале малку мозок), па беа викнати дел од ЕБР кои во тој момент беа на подготовки во Маврово.Штета шо таа вечер немаше поинаков расплет...

Buc cry...priceless ...:pos:
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
А денес баш Американскиот Амбасадор вели дека мора да се реши спорот,ако сакате во НАТО..
Вели дека мора да се реши спорот но не вели дека мораме да го смениме името.....
 
Член од
4 февруари 2009
Мислења
7.733
Поени од реакции
7.549
Волку глупости изнапишани на 2 страни досега немало на ниедна тема, почнувајќи од зачетникот на темава и неговиот веродостоен извор.
 
Член од
31 мај 2011
Мислења
1.424
Поени од реакции
789
Вели дека мора да се реши спорот но не вели дека мораме да го смениме името.....
Епа да се реши е да се смени мисли малку, и мало дете знае дека без промена на името нема влез, и они само не притискаат како што не притискаат овие пратенициве на ЕУ
 

Kajgana Shop

На врв Bottom