САД: Турција да биде пред Русија на Балканот!

Член од
30 август 2008
Мислења
2.232
Поени од реакции
286
ШТО ПОРАЧА БАЈДЕН ПРИ ПОСЕТАТА НА АНКАРА?
Турција да биде пред Русија на Балканот!
Турскиот печат од повеќе агли ја анализира Бајденовата посета на нивната земја, но најголем акцент се става на неговата порака упатена до светот - дека Турција треба да ја преземе лидерската позиција на Балканот. Истанбулскиот весник "Заман", кој излегува во милионски тираж и кој е близок до владата на Ердоган, на ударно место пишува дека посетата на Бајден тие ја доживуваат како големо признание за политиката што ја води Анкара, особено во нејзиното опкружување.
И Турција и САД се залагаат за стабилен Балкан, мислејќи тука пред се на горливите проблеми, како што се Косово и Босна и Херцеговина. Знаејќи дека Турција станува економски се помоќна, но имајќи го превид и нејзиното историско присуство на Балканот долго 500 години, на Вашингтон му е најважно Анкара да биде во предност пред Русија кога е во прашање влијанието на Балканот и решавањето на неговите актуелни проблеми.
Ова е лош сигнал и за Македонците,и за Грците,и за Бугарите,а и за сите Балкански народи..
Да се освестиме навреме

Realen, zosto sees strav?? Zosto siris Grcki i Srpski propagandi?? I uste nesto, zosto od mene vide deka imam postirano nesto , i ti odma kako pizda otvori posebna tema,so cel da propagiras..

Evo i ovdeka so ista tema troluva,ovoj grkot Realen..

http://forum.kajgana.com/threads/САД-и-Турција-ќе-формираат-нова-иницијатива-во-борбата-против-тероризмот-во-која-ќе-се-вклучат-30.53882/page-2
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Точно тука е разликата мегу егеиските и пиринските македонци и вардарските. Тука никои од нас нема да заборави за 500-те години ропсво, за илинден и
за шо се бореа нашите херои.
А вие сте брака со душманите на нашите дедовци.
Тамо е разликата.
Нема вечни пријатели и вечни непријатели. Само вечен интерес.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Фесовете са пријатели со западните ви комшии. Не се лажете.
Интересират ги мисилманите.
Тоа е нивна работа. Гледам како се однесуваат со Македонците тоа ме интересира.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.318
Поени од реакции
4.915
Можи Бајден да кажи како тоа ќе биди Турција пред Русија на Балканот?
Ако мисли со помош на фармерките, тогаш можи...
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.816
Поени од реакции
1.088
Ги мразам веќе и Американците и тоа многу, ама од друга страна пак подобро е со САД и Турција, него со Русија и други православни браќа..
Со Русија само тикви можеме да садиме..
--- надополнето: 13 декември 2011 во 14:28 ---
Realen, zosto sees strav?? Zosto siris Grcki i Srpski propagandi?? I uste nesto, zosto od mene vide deka imam postirano nesto , i ti odma kako pizda otvori posebna tema,so cel da propagiras..

Evo i ovdeka so ista tema troluva,ovoj grkot Realen..

http://forum.kajgana.com/threads/САД-и-Турција-ќе-формираат-нова-иницијатива-во-борбата-против-тероризмот-во-која-ќе-се-вклучат-30.53882/page-2
Очигледно е дека Грците и Бугарите фуфа фуфа одат од Турците..:pos: Абе заради инает на овој Гркот реален,јас уште повеќе ќе навивам за Турција и САД..
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
305
Поени од реакции
50
Jане, Гоце и Даме ако знаат за шо са се борели ке се обратат во гробовите.
Со турците брака ке стануваме. Лелееееееј:tapp:
 

oon

Член од
3 ноември 2008
Мислења
2.816
Поени од реакции
1.088
Се поти газето на помислата на секс?
Газето му се поти и тоа многу..
--- надополнето: 13 декември 2011 во 14:31 ---
Jане, Гоце и Даме ако знаат за шо са се борели ке се обратат во гробовите.
Со турците брака ке стануваме. Лелееееееј:tapp:
Ти си Бугарин,а не Македонец..
--- надополнето: 13 декември 2011 во 14:32 ---
ТУРЦИЈА ВТОРА ВО СВЕТОТ СПОРЕД ЕКОНОМСКИОТ РАСТ

Турција е вице- шампион во светот според стапката на економски раст во третиот квартал од 2011 година, веднаш по Кина. Во периодот од јули до септември 2011 година Турција забележа економски раст од 8,2 %, што сепак е помалку во однос на претходниот квратал, кога растот изнесуваше 8,8 %.

Благодарение на високата стпака на раст во периодот јануари-март 2011 година од 12 %, вкупниот економски раст на Турција во првите три овогодишна квартали изнесува 9,6 %. Најголем економски раст во третиот квартал од годинава во глобални рамки остварила Кина и тоа од 9,1 %, а по второпласираната Турција натаму следуваат Естонија со 7,9, Индија со 6,9, Литванија со 6,6, Индонезија со 6,5 и Сингапур со 6,1 %.

Напред Турција на Татарите и Гејците им се тресат гаќите.
Алал да им е на турците.. Абе Турција си е Турција, сила се, нема што, и воено и економски се многу јаки,плус се во НАТО..
 
Член од
4 ноември 2010
Мислења
305
Поени од реакции
50
Не,јас сум македонец, не сум татар како вие Блгарчињата...:tapp:
Македонец, дека 500 години е колен и силуван од турците не може да ги сака бае.
Или си турчин, или албанец
--- надополнето: 13 декември 2011 во 14:48 ---
Па толку ли сакаш да бидеш Македонец?

Ајде биди, имаш од мене дозвола.

Живеј...
Jас сум од вистинскиот дел на МКД дека паметим илинден и турците.
 

methMKD

Евроскептик
Член од
18 јануари 2011
Мислења
1.826
Поени од реакции
723
Македонец, дека 500 години е колен и силуван од турците не може да ги сака бае.
Или си турчин, или албанец
ванче абе не дека ги сакаме ама имаме нешто заедничко а тоа е дека не ги сакаме грците толку е едноставно ... зошто одбиваш да сфатиш !?
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.198

Kajgana Shop

На врв Bottom