Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

T

templar55

Гостин
Купив 2 шишенца миноксидил 5%. Едното го потрошив а едното ми остана цело. Второто не можам да го користам бидејќи имам нус појави ( вртоглавица ).Кој е заинтересиран ке му го пратам второто за багателна цена. Не е користено ниту еднаш... Цената е 720 ден во аптека, јас ке му го дадам за 450 ден, чисто да не ми стои дома, рок на траење уште година дена ( можеби и повеќе ). Се работи за миноксидил од Пилфуд.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.737
Поени од реакции
9.863
Ампули од Виши(Vichy).Мислам дека е најдобро нешто што може да се најде тука.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
Баче, свински сапун е ногу јак за косава.
И озбилно бе, нормално е по 100 влакна да паѓаат, од каде ти е информацијата?
Да Грегоре, точно е. Дневно отприлика паѓаат околи 100 влакна од коса. Го имам читано некаде податоков.
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
585
Поени од реакции
247
Татко ми има проблеми со опагање на косата, истите проблеми ги имал и дедо ми, колкави се шансите и јас да го имам тој проблем? Мислам дека сега ми е рано за опагање на косата сум слушнал дека првите симптоми се појавуваат подоцна. А и на братучет ми(од кај татко ми) исто така почна да му опагја косата има 20-21 години

колкави се шансите и јас да го имам тој проблем?
 
Член од
12 мај 2013
Мислења
28
Поени од реакции
12
дали знаете дека кога ке го прекинете пилфудот ке ви падне пораснатата коса? Пилфудот се користел како лек за висок притисок и почнале на луѓето да им растат влакна по телото кога го употребувале и така фармацевтите го искористиле како "лек" за против опаѓање на коса и растење на нова, но никогаш не им кажуваат на пациентите дека кога ке го прекинат целата таа коса која нараснала ке ви падне. Јас моментално сум 4та година на Фармацевтскиот факултет имав и имам проблеми со паѓање на коса од кортикостероиди и мене ми го препишаа пилфудот пред 3 години и почнав да го користам и во меѓувреме истражував и дознав што е тој всушност. Така да размислете пред да го употребите дали ке го користите цел живот без еден ден прекин или воопшто нема да го употребите.
Има решение и друго, а тоа е прашок за коса го има во повеќе фирми но за жал кај нас го има само најскапиот super milion hair кај доктор ваис и е негде 3000 и нешто денари. Мене ке ми испратат од странство за негде 1000 и нешто беше да си го имам за секој случај иако веќе косата ми расте од препарат кој сама си го подготвив и за среќа почна да делува на мое изненадување има мали влакненца :vozbud:. Најдобро е на природна база земете читајте по нет, во списанија, книги ете моето успеа можеби ке успеете и вие ништо подобро нема од природен препарат ни виши, ни алпецин(воопшто не делува), ни кетоконазол и.т.н., барем учам за тоа и ви кажувам се е превара. А да и исто 5000 mcg Биотин помагаат многу се пие по 1 таблета дневно али кај нас нормално нема, кај нас само глупости има. Исто тие од странство ми ги носат, ако можете некако порачајте ги. Можете да си земете и Бета каротен од нашите аптеки.
 
Член од
31 октомври 2013
Мислења
3
Поени од реакции
0
иако веќе косата ми расте од препарат кој сама си го подготвив и за среќа почна да делува на мое изненадување има мали влакненца :vozbud:.
Koga veke si go nasla lekot spodeli go so drugite, mozebi na nekogo ke pomognes.
 
Член од
30 април 2013
Мислења
674
Поени од реакции
1.293
Рецепт за раст и против опаѓање на косата:
Прво се прави смеса од ракија и лук(1 чашка ракија и скоро цела главица лук-истолчена) и се мачка коренот со неа. Кога ќе се исуши во целост, се меша 1жолчка,1лажица мед и 1лажица рицинус,се нанесува исто на коренот,се витка косата во крпа и се остава така цела ноќ.Сабајлето дирекно под туш за да се отстрани крпата (значи со се крпа) за да не дојде до несакана депилација нели :D

пожелно е да се практикува еднаш неделно.

Пс ова е рецепт од една жена која пред да почне да го користи беше скоро ќелава.Сега има навистина густа(иако кратка)коса,дури и бебешки влакненца доби :D
 
T

templar55

Гостин
дали знаете дека кога ке го прекинете пилфудот ке ви падне пораснатата коса? Пилфудот се користел како лек за висок притисок и почнале на луѓето да им растат влакна по телото кога го употребувале и така фармацевтите го искористиле како "лек" за против опаѓање на коса и растење на нова, но никогаш не им кажуваат на пациентите дека кога ке го прекинат целата таа коса која нараснала ке ви падне. Јас моментално сум 4та година на Фармацевтскиот факултет имав и имам проблеми со паѓање на коса од кортикостероиди и мене ми го препишаа пилфудот пред 3 години и почнав да го користам и во меѓувреме истражував и дознав што е тој всушност. Така да размислете пред да го употребите дали ке го користите цел живот без еден ден прекин или воопшто нема да го употребите.
Има решение и друго, а тоа е прашок за коса го има во повеќе фирми но за жал кај нас го има само најскапиот super milion hair кај доктор ваис и е негде 3000 и нешто денари. Мене ке ми испратат од странство за негде 1000 и нешто беше да си го имам за секој случај иако веќе косата ми расте од препарат кој сама си го подготвив и за среќа почна да делува на мое изненадување има мали влакненца :vozbud:. Најдобро е на природна база земете читајте по нет, во списанија, книги ете моето успеа можеби ке успеете и вие ништо подобро нема од природен препарат ни виши, ни алпецин(воопшто не делува), ни кетоконазол и.т.н., барем учам за тоа и ви кажувам се е превара. А да и исто 5000 mcg Биотин помагаат многу се пие по 1 таблета дневно али кај нас нормално нема, кај нас само глупости има. Исто тие од странство ми ги носат, ако можете некако порачајте ги. Можете да си земете и Бета каротен од нашите аптеки.

Алпецин да не користев немаше сега влакно на главата да имам, а ако имаш некој лек сподели го, можеби ке помогнеш на некој, а не јас имам лек па вас кој ве е..
+Бета каротен е многу канцероген, кој не верува нека прогугла малку
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
Sto znaci ova, ona sto go zborele deka e zdravo kako morkovi, cveklo i drugi zelencuci sto sodrzat betacaroten sega ispaga deka se kancerogeni.
 

blue ladybug

Фанг ловер
Член од
5 февруари 2013
Мислења
5.210
Поени од реакции
11.803
За добивање на густина на косата, во шампонот ставете лук. Толчен, да одстои една недела до две недели, прецедете го и мијте ја косата со него.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
3.478
Поени од реакции
4.635
Колку време трае сезонското опаѓање на коса, ми паѓа веќе 2 месеци може и фазла, нормално ли е ова ?
 
Член од
25 јуни 2013
Мислења
585
Поени од реакции
247
Татко ми има проблеми со опагање на косата, истите проблеми ги имал и дедо ми, колкави се шансите и јас да го имам тој проблем? Мислам дека сега ми е рано за опагање на косата сум слушнал дека првите симптоми се појавуваат подоцна. А и на братучет ми(од кај татко ми) исто така почна да му опагја косата има 20-21 години

колкави се шансите и јас да го имам тој проблем?
извинете, незнам дали го смеам ова но:

рефреш на постот
 
R

Rigel Kent

Гостин
извинете, незнам дали го смеам ова но:

рефреш на постот
Шансите се големи затоа што можно е да го имаш истиот генетски проблем , но можно е да имаш наследено ген на мајка ти во тој сегмент па не мора да се грижиш . Времето ќе покаже.
 

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
905
Поени од реакции
276
извинете, незнам дали го смеам ова но:

рефреш на постот
Другар огромни се шансите речиси 90% се наследува келавоста автосомно доминантно по татковска линија обично, и у пм и ја многу се нервирам, коа ќе помислам дека ќе бидам келав, проклета работа е ова да му се невидам, ќе се изедам, се бедирам многу:mad:
 
Член од
5 февруари 2011
Мислења
246
Поени од реакции
155
Алпецин да не користев немаше сега влакно на главата да имам, а ако имаш некој лек сподели го, можеби ке помогнеш на некој, а не јас имам лек па вас кој ве е..
+Бета каротен е многу канцероген, кој не верува нека прогугла малку
Нема врска алпецин тие како обичен шампон не помага воопшто :mad:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom