Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
25 април 2005
Мислења
162
Поени од реакции
5
Amazon.com osven knigi vo MK drugi raboti ne isprakat. Neznam za .uk i drugite ako nekoj ima iskustvo neka spodeli.
 
Член од
14 декември 2009
Мислења
31
Поени од реакции
1
Значи си набавив од тука Minoxidil т.е. ПИЛФУД 5% и треба да го уботребувам 2 пати дневно, наутро и навечер.
Си набавив и Кетоконазол 1% Алкалоид кој треба да го употребувам 2 - 3 пати неделно.
Веќе 2 недели користам Saw Palmetto по 1 капсула дневно !

Е сега кој шампон да го употребувам за секојдневна миење на косата !? Користам Нивеа за нормална коса ! СОВЕТ ???

Поздрав !
 

bbk

Член од
4 декември 2009
Мислења
8
Поени од реакции
0
zemav ketokonazol i go koristam negde mesec dena. dali moze da prodolzam da go koristam uste, zatoa sto vo toa pisuva deka se koristi2-3 nedeli?? inaku mene mi pomogna ketokonazolot,pomalku mi pagja kosata. Da napomenam koristam samo ketokonazol,drugo nisto.fala.
 
Член од
6 ноември 2009
Мислења
35
Поени од реакции
1
Има ли некој нешто да се пожали.. или пофали :)
Кај мене нема некоја промена во било која насока. Зимам пропециа и ревита шампон.. ама веројатно уште малко ќе удрам војнички фриз и тоа е тоа
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
619
Поени од реакции
45
Опаѓањето на косата нема никакви последици за човековото здравје. Причината зошто се придава толкаво значење на тоа се психолошките псоледици оносно трауми од прерана ќелавост. Дечки, мислете вака, подобро прерана ќелавост отколку прерана ејакулација :smir: Јас сум ги поминал сите закачки за ќелајца, кај ти е косата бе брат, верувајте да сум давал значење на сето тоа, сеа би бил во Негорци со пензионерите. Луѓето најелсно ја препознаваат ниската самодоверба. Така полесно се изложувате на вакви закачки. Доколку сте полни со самодоверба, доволно да овие закачки сте способни да ги направите во шега на своја сметка дури и ќе го вулгаризирате обидот на тој шо пушта вакви закачки.
Мене почна да ми опаѓа косата од 7 одделение. Во 1 година средно превентивно ја скратив, продолжи со исто темпо. Јас во средно 1-2 година се палев на фитовал, мислев дека сите штом ме погледнат гледаат во косата. Сеа редовно ја носам 3ќи степен со залистоците и плус на темето шо се проретчила.
Тоа не е нешто за што би требало вакви некои хемикалии да се употребуваат, хормони и што ја знам таму, што тоа е едноставно изглед кој е доминантен кај ликовите од јавниот живот а сите потајно имаме некаква селебрити жичка шо не тера да мислиме дека коа сакаме да бидеме познати или да не идентификуваат со некои познати и затоа сметаме дека мора да се држиме до некој изглед.
Ако е нешто битно можеби шо би ве разубедил од олкаво внимание за својата коса, јас прв имав секс од моите ,,косести’’ пријатели. Мозгање за изгледот или борјот на влакна само ви го троиши времето што може да го потрошите на многу поисплатливи работи.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Не знам дали имате некој прочитано во 24 часа здравје (или веќе постирано) од 22 март за растот на косата со помош на 8 екстракти.
Се работи за некој препарат СПЕЛА 707 мешавина од екстракти наречени Glycyrrhizae Radix, Persicae Semen, Saviae Radix, Angelicae Gigantis Radix, Zantoxyli Fructus, Ginseng Radix Alba, Cnidii Rhizoma, Carthami Flos.
Овој коктел при испитувања покажал регенеративен, вазодилататорен, антиинфламаторен, антибактериски и антиалергиски ефект.
Андроидна алопеција, конверзија на циклус на влакно, тестостерон во дихидротестостерон...многу работи се споменати. Пишува дека ги работи Др. Ваис.

Ова е накратко што извлеков од текстот, ваљда ќе најдете нзс со некоја од компонентите од овој препарат.

Во меѓувреме го читам текстот погоре. Да, многу мажи се шишани до коска што би рекле и добро им стои. И тоа е добро решение.
 

bounty_hunter

Фатенко
Член од
13 октомври 2009
Мислења
1.268
Поени од реакции
322
Не знам дали имате некој прочитано во 24 часа здравје (или веќе постирано) од 22 март за растот на косата со помош на 8 екстракти.
Се работи за некој препарат СПЕЛА 707 мешавина од екстракти наречени Glycyrrhizae Radix, Persicae Semen, Saviae Radix, Angelicae Gigantis Radix, Zantoxyli Fructus, Ginseng Radix Alba, Cnidii Rhizoma, Carthami Flos.
Овој коктел при испитувања покажал регенеративен, вазодилататорен, антиинфламаторен, антибактериски и антиалергиски ефект.
Андроидна алопеција, конверзија на циклус на влакно, тестостерон во дихидротестостерон...многу работи се споменати. Пишува дека ги работи Др. Ваис.

Ова е накратко што извлеков од текстот, ваљда ќе најдете нзс со некоја од компонентите од овој препарат.

Во меѓувреме го читам текстот погоре. Да, многу мажи се шишани до коска што би рекле и добро им стои. И тоа е добро решение.
Има нешто за каде може да се најде тој препарат, која цена е, и колку е ефективен?
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
Има нешто за каде може да се најде тој препарат, која цена е, и колку е ефективен?
Не знам bounty_hunter колку е ефикасен и колку му е цената. Ова како статија стои во списанието 24 часа здравје. Едино поконкретно што пишува е името на докторот кој го пишува ова, фирмата и контактот
Д-р Весна А. Игњатовиќ-Стоиљковиќ, ул. Водњанска бр. 60, Александра/Др Ваис (името ваљда на фирмата), drvais.mk@gmail.com и телефон (ако е овде дозволено да се постира телефон 02 3179 011).
Можеби некој користел некоја од компонентите (или цел третман) па ќе може да каже повеќе за ефикасноста или ако не ви е тешко лично да им се обратите за повеќе информации. Штета Венивидивици не е више овде, тој имаше доста вакви информации па сигурно ќе знаеше нешто више и за ова.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Венивидивици убаво пиша да не си џиткате парите на др. ваис.
За многу поефтини пари ке ги купите The big 3 и готово.
 
Член од
9 ноември 2009
Мислења
325
Поени од реакции
56
Венивидивици убаво пиша да не си џиткате парите на др. ваис.
За многу поефтини пари ке ги купите The big 3 и готово.
И мој другар беше таму и беше незадоволен. Немаше никакво подобрување, и како што вика тој за тие пари можел многу подобра алтернатива да си избере (пресадување, имплатанти вградување). Зашто како што ми кажа за 6 месеци околу 500 евра и нешто повеќе го чинело тоа задоволство а ефектот никаков, дури и полоша му била косата, од кога отишол. Јас не сум бил и неможам да тврдам али ова е де од мој другар пренесено.
 
Член од
14 декември 2009
Мислења
31
Поени од реакции
1
Луѓе каде можам да најдам чај од корен од коприва ??? Фала !
 
Член од
11 април 2010
Мислења
9
Поени од реакции
0
Imam zalisci "mashala" a sto e najinteresno nikogas ne sum primetil da mi pagja kosa. Poleka, poleka bez kosa ostanav :)) Al ne se sekiram, ne deka mi e seedno ama ne e kraj na svetot.

Da sme zdravi i zivi a za kosata... i bez nea se moze ;)
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Луѓе каде можам да најдам чај од корен од коприва ??? Фала !
ОД пазар, или од виталиа аптеките, ке ти продадат корења од коприви, и ке ги стаиш у 1 кило вода на пример 5-6 коренчиња и ете ти го чајот.
Или од земјоделски аптеки.
 

MadA@FakA

Black&White
Член од
4 август 2006
Мислења
1.046
Поени од реакции
104


Ова треба да заврши работа. Пред 2 години косата почна да ми паѓа дури и на допир и се тоа поради геловите кои беа на мојата глава 24/7.. Во аптека ќе прашате што како и ќе ви кажат.. Мене ми помогна..
btw. нешто што е многу лошо во сево ова: Треба да се пијат капсули со исто име како и шампонот цели 3 месеци и притоа е строго забранет алкохол :toe:
мене ми заврши работа.. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom