Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
4 ноември 2017
Мислења
2.174
Поени од реакции
4.095
Шампони (освен кетоконазол), масажи, ништо не прават за андрогенска алопеција. Alpecin C1 па не прави ништо корисно, од пред не знам колку години во Британија и некои други пазари забранија и да го рекламираат како шампон за опаѓање коса.
 
Ф

Флеш

Гостин
Значи не се работи за опаѓања,ако разбравте така , туку брзо сушење на скалпот на косата или сува кожа и проблеми со црвенило понекогаш . ХедЕндШолдерш беше добро ама многу краткорочно решение зошто многу агресивен шампон е и изгледа висок pH .... На Биодерма го користам од NodeK верзијата и засега е навистина супер . Ми се намали иритацијата и сувата кожа . Но проблем е што е над 1000 денари шампон и иде во мали количини од туба .

Дали таму има други избори на шампони оти немам разбирање искрено .
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Моја препорака за BIOXSINE шампонот од зегин може и да го има во други аптеки но не сум сигурна. Навистина помага да не ви паѓа косата плус ја зацврстува. Се користи 3-4 пати неделно не повеќе, јас резултат после еден месец видов. Кога ќе се заврши шишето правам пауза едно шест месеци сигурно.
 
Член од
5 август 2023
Мислења
5
Поени од реакции
2
Моја препорака за BIOXSINE шампонот од зегин може и да го има во други аптеки но не сум сигурна. Навистина помага да не ви паѓа косата плус ја зацврстува. Се користи 3-4 пати неделно не повеќе, јас резултат после еден месец видов. Кога ќе се заврши шишето правам пауза едно шест месеци сигурно.
Зошто ке правиш пауза?
 
Член од
7 јуни 2011
Мислења
4.186
Поени од реакции
3.163
Клајте си гранчиња рузмарин во шампоните..Дополнително варете го како чај и со водата мијте ја лејката (y)
 
Член од
17 октомври 2023
Мислења
1
Поени од реакции
0
Имам купено екстра KIRKLAND SIGNATURE Minoxidil for Men 5% Minoxidil Hair Regrowth Treatment 12 Months Supply Unscented 1 Year од Амазон. Да не му треба на некој да сака да купи?
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.008
Napraviv transplantacija na kosa vo Vatanmed 1400e, da ne znae nekoj kaj moze da kupam shampon so prirodni sostojki (chemical free) ? Mi ponudija od Vatanmed set shampon vitamini za 100 evra, ama nikad nema da platam 100 evra za shampon.
 

Skorp

That guy...
Член од
30 јуни 2010
Мислења
1.173
Поени од реакции
2.112
Napraviv transplantacija na kosa vo Vatanmed 1400e, da ne znae nekoj kaj moze da kupam shampon so prirodni sostojki (chemical free) ? Mi ponudija od Vatanmed set shampon vitamini za 100 evra, ama nikad nema da platam 100 evra za shampon.
Ако имаш кој да ти донесе од Турција, овој користи го 3 недели.


А овој 1 недела.
 
Член од
21 ноември 2005
Мислења
5.113
Поени од реакции
824
Napraviv transplantacija na kosa vo Vatanmed 1400e, da ne znae nekoj kaj moze da kupam shampon so prirodni sostojki (chemical free) ? Mi ponudija od Vatanmed set shampon vitamini za 100 evra, ama nikad nema da platam 100 evra za shampon.
А зошто и шампон? Не ли е доволна трансплантацијата?
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
753
Поени од реакции
1.008
А зошто и шампон? Не ли е доволна трансплантацијата?
Не смееш да користеш обични шампони после трансплантација, содржа премногу хемикалии и штетни честитки и мождат да придонесат до не толку добар резултат.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
889
Поени од реакции
1.430
рецепта коса.jpg


Може ли некој да преведе што пишува на рецептава? Ова е рецепт кои го прават аптекиве, издаден од дерматолог против опаѓање на коса но ме интересира што се содржи? Благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom