Сè за опаѓањето на косата - совети и искуства

Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
косата ми е катастрофа , ми се гледа скалпот на горниот дел , оретчена многу :( Го купив фитовал па да видам дали ке ми помогне
Сите совети се добредојдени
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.524
Поени од реакции
34.673
косата ми е катастрофа , ми се гледа скалпот на горниот дел , оретчена многу :( Го купив фитовал па да видам дали ке ми помогне
Сите совети се добредојдени
... Vit E tocoferol bi pomognal ... ( mozhebi i shtitnata zhlezda ne e losho da ja proverish)
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
... Vit E tocoferol bi pomognal ... ( mozhebi i shtitnata zhlezda ne e losho da ja proverish)
овој проблем го имам од порано , испитав во приватна клиника за тероидната жлезда , и хормони , и све беше во ред ...... само што ми порасна долга косата ми се оретчи и цел скалп се гледа :( се надевам со фитовал ке помогне .....
 

Лутко

You Never Walk Alone
Член од
16 јануари 2014
Мислења
15
Поени од реакции
18
Ima nekoj proces " Hair Replacement " neznam dali kaj nas se primenuva, no e edinstven nacin za maksimalen efekt..




Nekoj e zapoznaen poveke okolu ova? Kaj nas ima vakvo nesto?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.524
Поени од реакции
34.673
овој проблем го имам од порано , испитав во приватна клиника за тероидната жлезда , и хормони , и све беше во ред ...... само што ми порасна долга косата ми се оретчи и цел скалп се гледа :( се надевам со фитовал ке помогне .....
...ќе помогне на сеуште присутни влакна да ојачат и да не испаднат, но верувај на празниот скалп нема што да се прави освен трансплатација сите други методи се моментални во примената со намалување на твојот паричен буџет за нивна секојдневна примена...

искрено денес е уште помодерна нуларица, а и не стои баш лошо напротив дури е уникатно и привлечно, така да подобро внимавај односно работи на твоето тело ...тука можеш да направиш чуда со редовно вежбање во теретана ( Jason Statham, Vin Dizel, Bruce Willis)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Ima nekoj proces " Hair Replacement " neznam dali kaj nas se primenuva, no e edinstven nacin za maksimalen efekt..




Nekoj e zapoznaen poveke okolu ova? Kaj nas ima vakvo nesto?
Незнам баш колку е добро ова, затоа што ти со ова ја пригушуваш кожата, не и даваш да дише, башка замисли како ќе биде кога ќе ти се испоти кожата на главата. Иначе не сум сигурен, но мислам дека ова кај нас го прават во Anti Aging Center by Promoitalia.
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
...ќе помогне на сеуште присутни влакна да ојачат и да не испаднат, но верувај на празниот скалп нема што да се прави освен трансплатација сите други методи се моментални во примената со намалување на твојот паричен буџет за нивна секојдневна примена...

искрено денес е уште помодерна нуларица, а и не стои баш лошо напротив дури е уникатно и привлечно, така да подобро внимавај односно работи на твоето тело ...тука можеш да направиш чуда со редовно вежбање во теретана ( Jason Statham, Vin Dizel, Bruce Willis)
Незнаев дека е тренд женско нуларица да биде и да се билда како Вилис и овој другиот :cautious:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
овој проблем го имам од порано , испитав во приватна клиника за тероидната жлезда , и хормони , и све беше во ред ...... само што ми порасна долга косата ми се оретчи и цел скалп се гледа :( се надевам со фитовал ке помогне .....
Мачкај се со есенццијално масло од рузмарин, (разредено 1:10) и купи витамин е КОМПЛЕКС има кај нас од Солгар барај по аптеките, значи само Алфа тоцефорол, не врши работа - мора да биде комплекс, овој продукт,

http://www.vitacost.com/solgar-vitamin-e-complex-200-iu-100-softgels

Поефтина варијанта, ти е секој ден да јадеш по 30-на грама бадеми и 30-на грама сончоглед и 30-на грама суса, без сол НЕ печени.

Еве ти за суплементација - Извор

All volunteers with the exception of one in the tocotrienol supplementation group showed a positive response at the end of the 8 month study, recording an increase in the number of hairs in the area of scalp evaluated. Eight volunteers (40.0%) showed hair increases of more than 50%, 1 volunteer (5.0%) had a 25% to 50% increase, 9 volunteers (45.0%) had increases between 10% to 25% while 1 volunteer (5.0%) showed a hair increase of less than 10%.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
овој проблем го имам од порано , испитав во приватна клиника за тероидната жлезда , и хормони , и све беше во ред ...... само што ми порасна долга косата ми се оретчи и цел скалп се гледа :( се надевам со фитовал ке помогне .....
Vichy Neogenic или Kerastase Specifique ампули, шампон и маска. Скапи се ама вредат за сите пари.

Ima nekoj proces " Hair Replacement " neznam dali kaj nas se primenuva, no e edinstven nacin za maksimalen efekt..




Nekoj e zapoznaen poveke okolu ova? Kaj nas ima vakvo nesto?
Ова е добро изведено, класично "тупе". Кај нас не знам, ама во Бугарија ги има.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.211
Нема спас ако решила да ти падне, освен виша медицина (пресадувања)
друг природен начин не постои

На мене ми искочија премногу бели влакна и освен фарба друго ништо не може да ги офарба (не се секирајте не сум се фарбал уште, нека станат барем мнозинство:D)
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
На мене ми искочија премногу бели влакна и освен фарба друго ништо не може да ги офарба (не се секирајте не сум се фарбал уште, нека станат барем мнозинство:D)
Ако уште на млади години косата почува да ти обелува и ја фарбаш, тоа ни те прави жена, ни те прави педер, туку те прави маж/човек кој се грижи за својата естетика. Иначе ако си од тие што се грижат за својата естетика, можеш да отидеш до 101 Hair да се распрашаш за обелувањето на косата, затоа што они имаат некои потрајни пигменти за бело влакно на коса и брада кај мажи.
 
Член од
13 октомври 2009
Мислења
569
Поени од реакции
233
Нема спас ако решила да ти падне, освен виша медицина (пресадувања)
друг природен начин не постои

На мене ми искочија премногу бели влакна и освен фарба друго ништо не може да ги офарба (не се секирајте не сум се фарбал уште, нека станат барем мнозинство:D)
http://www.alpecin.co.uk/en-gb/products/tuning-shampoo.html
Го проба ли ова и зошто не?
 
Член од
6 април 2015
Мислења
396
Поени од реакции
128
Благодарам за советите , утре ги купувам и ке пишам дали има резултати . Тенкју вери мач :angel:
Мачкај се со есенццијално масло од рузмарин, (разредено 1:10) и купи витамин е КОМПЛЕКС има кај нас од Солгар барај по аптеките, значи само Алфа тоцефорол, не врши работа - мора да биде комплекс, овој продукт,

http://www.vitacost.com/solgar-vitamin-e-complex-200-iu-100-softgels

Поефтина варијанта, ти е секој ден да јадеш по 30-на грама бадеми и 30-на грама сончоглед и 30-на грама суса, без сол НЕ печени.

Еве ти за суплементација - Извор
Vichy Neogenic или Kerastase Specifique ампули, шампон и маска. Скапи се ама вредат за сите пари.


Ова е добро изведено, класично "тупе". Кај нас не знам, ама во Бугарија ги има.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.830
Поени од реакции
7.574
Благодарам за советите , утре ги купувам и ке пишам дали има резултати . Тенкју вери мач :angel:
Ампулите треба да ги користиш најмалку месец и пол-два за да ти се појават првите резултати :unsure: Vichy ги има кај нас по подобро снабдените аптеки, а Керастазето тешко се наоѓаат, ако патуваш по комшииве ги има во Солун во фризерскиот салон во Космос и во Софија на неколку места (ако сакаш прати ми приватна ќе ти кажам точно каде ги има).
Во секој случај ако ги земеш и Vichy нема да згрешиш и не се откажувај ако по 3-4 дена користење не видиш резултат - треба време.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom