Руски патнички авион со 220 патници падна во Египет.

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од The xx, 31 октомври 2015.

 1. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.134
  Допаѓања:
  1.587
  Ако не си знаел, авионите имат црни кутии,каде се запишува автоматски сите податоци от уредите. Ако е имало технически проблем,тоа ке беше запишано. Во двете црни кутии такво нешто нема. Записот прекинува изведнож. Тоа jaсно зборува не за технички проблем,а разхерметизиране на авиона от взрив.

  Русиja почнува евакуациja на турстите си во Египет.
  http://bnr.bg/post/100623402
   
  Последно уредено: 7 ноември 2015
 2. mister login

  mister login

  Член од:
  1 јуни 2015
  Мислења:
  95
  Допаѓања:
  13
  Poleka,poleka,arapskite zemji se cistat od evropjanite i drugite,samo dve teroristicki napadi vo Tunis bea dovolno za definitivno da begaat od Tunis,sega Egipet,pa na red e sigurno Maroko tri arapski drzavi koi vo edna godina primat najmalce po 10 miljoni stranski turisti i koi se vodecki i najsigurniji od drugite ,e sega ostanuva da se vidi...
   
 3. Solaire of Astora

  Solaire of Astora

  Член од:
  30 јули 2014
  Мислења:
  1.775
  Допаѓања:
  3.329
  После нападот во Париз, Шарли Ебдо со нов предизвик за споделување на својата фасцинантна смисла за хумор со светот. Баш би биле типични француски педерчиња доколку останат недоследни на својата традиција.
   
  На Human му/ѝ се допаѓа ова.
 4. The xx

  The xx

  Член од:
  8 април 2013
  Мислења:
  1.953
  Допаѓања:
  1.628
  Пред малце читав инфо дека подготвувале матерјал за настаните во Париз.
  Нешто насловен ќе им бил Француско Порно.

  Беда и очај.
   
  На Solaire of Astora му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  20.322
  Допаѓања:
  24.142
  Да, баш тоа се случи.
  Сеа не се спрдаат. Озбиљни се сеа.
  Дволично колку што може да биде француската политика.

  http://i100.independent.co.uk/artic...ond-paris-terror-attack-in-a-year--Z1ZZbO3VYx
   
  На Solaire of Astora му/ѝ се допаѓа ова.
 6. IgorChete

  IgorChete 27

  Член од:
  4 февруари 2009
  Мислења:
  7.716
  Допаѓања:
  7.503
  Интересен пост, со оглед на тоа дека токму руското министерство за одбрана ширеше дезинформацииза падот на МХ17 и промовираше фиктивни теории за украински ловци.
  После твојата бламажа со ловците не очекував повторно да го спомнеш МХ17 а уште помалку мене да ме прозиваш во тој контекст.
   
 7. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  8.847
  Допаѓања:
  7.940
  Неколку саати по падот на MH17, портпаролот на ’муриканскиот стејт департмент веќе верглаше шпекулации за падниот авион - иако не постоеја никакви докази за ништо (ни ден денес нема дефинитивни докази).

  Од друга страна, Руската Федерација десетици денови после уривањето на рускиот авион во Синај - сеуште нема искажано никаква шпекулација за настанот. Ако по ништо друго, само по ова може да се види кој е озбилен и игра според правилата.


  Сметав дека ќе ја цениш иронијата, ама повеќе од очигледно е дека таа е изгубена на тебе. ;)
   
 8. IgorChete

  IgorChete 27

  Член од:
  4 февруари 2009
  Мислења:
  7.716
  Допаѓања:
  7.503
  Дефинитивни докази за МХ17 има, финалната истрага беше објавена на 13-ти Октомври.
  Иако се согласувам дека мотивите на американскиот стејт департмент беа да се оцрнат новоруските бунтовници без да придонесат свои докази (како што тврдеа дека ги имаат), сепак беа во право. Авионот беше урнат од БУК ракета испалена од територија под контрола на бунтовниците.
  А русите дефинитивно не играа според правилата, туку ја заматуваа јавноста со теории за украински ловци, па дури и Раша Тудеј сними и објави документарец со ‘очевидци‘ кои тврдат дека со свои очи виделе како ловци го следеле и урнале авионот.
   
 9. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  8.847
  Допаѓања:
  7.940
  Без разлика кој од нас двајца што мисли за одделните теории - ова погоренаведеното не се случи пар саати после падот на МН17, туку цели недели/месеци подоцна.
  За разлика од нив Америте излегоа со обвинувања и шпекулации за ексремно кратко време, што покажува или голема неозбилност или тендецниозни обвинувања без основа (или вмешаност во настанот).


  Објавен беше финалниот заклучок на комисијата, односно нивното мислење. Никакви нови или додатни, а најмалку дефинитивни, докази не беа изнесени.
  Да имаа ’муриканците било какви конкретни докази, сега ќе ги натураа низ нос на цел свет - но никаде ги нема, одамна веќе не го ни спомнуваат МН17.

  Всушност и за целата украинска криза одамна ништо не се слуша. Дури ни марионетската украинска власт никаде ја нема. Тоа е уште еден доказ дека се управувани од САД, на кои сега им се зафатени рацете со други работи - немаат сега време за Украина.
   
 10. Изгрев

  Изгрев

  Член од:
  16 декември 2013
  Мислења:
  1.857
  Допаѓања:
  1.184
  Изгледа не е смешно повеќе, но што се 224 руски животи во споредба со 160 француски, за афричките ич муабет да неправиме.
   
 11. Miss Paranoia

  Miss Paranoia Модератор

  Член од:
  15 август 2009
  Мислења:
  1.821
  Допаѓања:
  4.312
  Официјална потврда дека причината за падот на авионот е бомба.
   
 12. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  8.847
  Допаѓања:
  7.940
  ^^
  Тоа е тоа, сите претпоставувме а сега и знаеме.
  Не само тоа, туку ова покажува кој постапува озбилно во вакви ситуации наместо да ги искориства за пропаганда во првите пар саати (дап, ’мурика - во тебе се гледа).
   
 13. Ѓорче 1932

  Ѓорче 1932 тој сум...

  Член од:
  17 февруари 2009
  Мислења:
  13.301
  Допаѓања:
  11.160
  и како што прочитав, нудат 50 милиони долари за информации
   
 14. partizann

  partizann

  Член од:
  9 април 2013
  Мислења:
  270
  Допаѓања:
  51
  Da li će Charlie Hebdo objaviti šaljive karikature žrtava pariškog napada?
  Novembar 14th, 2015
  [​IMG]
  SVIJET
  Prije nekoliko dana Francuski satirični magazin Charlie Hebdo objavio je karikature o katastrofi ruskog aviona Airbus A321 na Sinajskom poluostrvu, kada su poginule 224 osobe. Na prvoj karikaturi su naslikani putnici aviona i njegovi ostaci koji lete u glave terorista. Potpis ispod nje glasi:

  [​IMG]

  “Ruska avijacija je pojačala bombardovanja“.
  Druga slika — lobanja među ostacima aviona i tijelima putnika koja govori o opasnosti letova sa ruskim niskobudžetnim kompanijama.
  Pitamo se da li će Charlie Hebdo objaviti i kakve šaljive karikature o žrtvama pariškog napada?
   
 15. teneke

  teneke

  Член од:
  13 јули 2006
  Мислења:
  4.164
  Допаѓања:
  1.167
  :tapp:
   

Сподели преку: