Руски патнички авион со 220 патници падна во Египет.

Дискусија во форумот 'Вести и случувања' започната од The xx, 31 октомври 2015.

 1. SuBZerO

  SuBZerO Бигус Дикус

  Член од:
  26 јануари 2007
  Мислења:
  3.505
  Допаѓања:
  2.722
  "We rule out a technical fault of the plane or a pilot error," Alexander Smirnov, deputy general director of Metrojet,

  E ne drugo ke rece...isto kako i ovie od VW! Sekoj si ja brani svojata strana ups biznisot...! impakt na 31000 feeta so sto so BUK? Izlea rusite sami si go imaat ruseno ...isto kako i amerite kullite bliznacki!
   
  Последно уредено: 2 ноември 2015
  На silmarillion му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Не може да се исклучи тоа дека Русите сами си го имаат срушено авионот (или да го нарачаат). Со ова добиваат додатна легитимност за инволвирање против ИСИС.

  Но! Само една страна овде досега има позната историја со многу вакви фолс флагови. Не само 9/11, туку и документацијата за Operation Northwoods koja излезе во јавност после 50години законска тајност, а со која американскиот генералштаб наредува припреми за акција со жртвување цивилен патнички авион (и патнички бродови).
  Operation Northwoods
  http://whatreallyhappened.com/WRHARTICLES/northwoods.html

  Понатаму Русија веќе ја има целата легитимност што и треба, со официјалната покана од легалната сиријска влада.
  Ќе видиме што ќе покаже истрагата понатаму.
   
 3. IgorChete

  IgorChete 27

  Член од:
  4 февруари 2009
  Мислења:
  7.723
  Допаѓања:
  7.515
  Нормално е авиокомпанијата да се брани, или поточно, да си ги брани акциите на пазарот.
  Во меѓувреме, Русија започна истрага против авиокомпанијата за небрежност.
  http://www.itv.com/news/update/2015...stigation-into-airline-following-plane-crash/
  Руска полициска рација во штабот на авиокомпанијата.
  https://twitter.com/rusnovosti/status/660420760331280385
   
  На wot му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Нормално дека Руската Федерација ќе изврши детална и ефикасна истрага, пред да зборува за причините за падот на авионот во Египет. Наместо во рок од неколку саати после паѓањето, да почне да обвинува други држави, без докази (како ’мурика што направи со MH17 во Украина).

  Русија најпосле, е озбилна држава. Нели Игорче? ;)
  @IgorChete
   
 5. Pina

  Pina

  Член од:
  1 ноември 2005
  Мислења:
  1.398
  Допаѓања:
  543
 6. Vecchia Signora

  Vecchia Signora Storia Di Un Grande Amore

  Член од:
  8 јануари 2014
  Мислења:
  2.189
  Допаѓања:
  2.041
  Од сликите и видеата што не обиколија од несреќава, мене ми делува авионов како да е паднат поради пожар некаде во самиот авион. Од бомба внатре или проектил дефинитивно не верувам од проста причина што во тој случај истиот би се распаднал во воздух и остатоците би паднале на поголема површина на земјата, а од тоа што видов, целиот костур е на едно место. Дури сигурен сум, доколку тоа е и причината дека се имаат обидено да го приземјат во последен момент, па оттука и останат е целосен по падот ...мислам целиот труп е на едно место.

  Едно мое лично нагаѓање ако си земам за право да искажам од досега гледаните серијали на Национална Географија- Авионски несреќи.
   
 7. Beric Dondarrion

  Beric Dondarrion Lord of Blackhaven

  Член од:
  14 август 2006
  Мислења:
  20.651
  Допаѓања:
  24.626
  САМО ДВАЈЦА ПРЕЖИВЕАЛЕ

  Се урна руски авион во Судан, 40 мртви

  Најмалку 41 лице загинаа утрово во падот на руски товарен авион во главниот град на Јужен Судан.


  [​IMG]
  Член на екипажот и едно дете ја преживеале несреќата, изјавил портпаролот на претседателската палата за Ројтерс.

  Тој додаде дека во авионот имало околу 20 лица, од кои 10 до 15 биле патници. Моментално непознат број луѓе загинале на земја.

  Авионот се урнал кратко по полетувањето.

  [​IMG]

  Како што рекле очевидци за Ројтерс, опашот и други делови на авионот биле расфрлени по должината на брегот на реката Бел Нил, во близина на аеродромот во главниот град Џуба. Според истиот извор, на местото на несреќата има најмалку 40 тела, но не е јасно колку од нив биле во авионот.


  Според локалните медиуми, станува збор за товарен авион со пет члена на екипажот и седум патници. Сите членови на екипажот се државјани на Русија. Меѓу жртвите има и една жена и седум деца.
   
 8. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
  Најверојатно е случаен технички дефект. Исто како и со рускиот авион во Египет. Случајности... :coffee:
  Сега ќе се јават „теоретичарите на заговори“, да мрчат како е екстремно неверојатно два руски авиона да се срушат во таков мал временски интервал - без некој да „им помогне“ да паднат. Но ние не им веруваме на таквите ширачи на паника, медиумите штом велат дека се е во ред - мора се да е во ред.

  Него, слушам поевтиниле картите за летовите со руските авиокомпании? :cautious:


  Можно е да не се распадне авионот во воздух. Се зависи од јачината на бомбата/проектилот.

  Дека се немаат обидено да слетуваат, зборува скоро вертикалниот пад на авионот (податоци од алиметарот кои транспондерот постојано ги јавува до контролната кула). Тоа укажува на неможност за управување на авионот - без разлика дали се работи за моторите, системот за управување, дали нешто им се случило на пилотите - ако пилотската кабина била таа што била погодена со проектил... итн, итн.
   
 9. Vecchia Signora

  Vecchia Signora Storia Di Un Grande Amore

  Член од:
  8 јануари 2014
  Мислења:
  2.189
  Допаѓања:
  2.041
  Да, лошо се изразив со тоа што реков „би се распаднал“. Дава престава дека буквало би се распаднал на милион парчиња.

  https://www.youtube.com/watch?v=CVcLKqR5O8g
  од 13-15-та секуна се гледа едно до крилата, а и другото е во слична состојба, бидејќи го видов на друго видео што за жал не можам да го најдам, а и ми одзема време и нерви за да барам. Значи јасно се гледа дека е во хоризонтална положба и не би рекол дека при вретикален пад би останало вака како што е и олку „зачувано“.

  Слетувањето не би изгледало како класично слетување, туку ете под претпоставка дека пожар е причината кој што можеби има зафатено некои системи за управување како што напомена ти. Во тие околности сигурно го имаат спуштено авионот на помала висина од причина што би биле свесни дека во најлош случај не би биле во можност да го досегнат аеродромот и да се обидат да слетаат во пустина, во случајов. Спомна и неможност за управување, е таа состојба и нормално „слетувањето“ (дрецкањето од некоја си Х висина) би изгледало како на видеово. https://www.youtube.com/watch?v=lksDISvCmNI

  Едноставно штом го видов тоа видео од птичја перспектива (што не можам да го најдам, а и не е толку битно) на рускиов авион, така веднаш си помислив дека нешто налик на ова погоре што скромно го објаснив е случено.
   
 10. Vanlok

  Vanlok deus ex machina

  Член од:
  30 мај 2009
  Мислења:
  9.244
  Допаѓања:
  8.255
 11. Vecchia Signora

  Vecchia Signora Storia Di Un Grande Amore

  Член од:
  8 јануари 2014
  Мислења:
  2.189
  Допаѓања:
  2.041
  Сега прочитав на хрватски портал дека тело на детенце е најдено на 30 КМ од местото на падот.

  Е сега во првиот линк што го сподели се спомнува како амерички сателит „фаќа“ топлотен блесок... епа прашањето е колкавав во обем би бил тој блесок. Доколку е прилично голем, можеби е во прашање мотор или со оглед дека сè повеќе се шпекулира дека е бомба, сигурно би била прилично снажна. А пак до сега нема траги по телата од било каква експлозивна направа.
  Иначе ова со телава што се најдени на прилично голема далечина во однос на падот, укажува на тоа дека веднаш по експлозијата откинат е дел од трупот на авионот по што се вшмукани жртвите (во случајов засега две) надвор.

  Во секој поглед, има доста работа околу случајов и искрено се надевам дека резултатите нема да покажат дека се работи за дело на терористи или во полош случај дело на тајни служби.
   
 12. Изгрев

  Изгрев

  Член од:
  16 декември 2013
  Мислења:
  1.857
  Допаѓања:
  1.184
  (ФОТО) ИДИОТИ: Шарли Ебдо брутално се потсмева со жртвите на рускиот авион што се урна во Синај!
  [​IMG]
  Францускиот сатиричен магазин Шарли Ебдо на своите страници објави карикатури посветени на катастрофата на рускиот авион Ербас A321 во Синајскиот Полуостров, во која загинаа 224 лица

  На првата карикатура се насликани патници од авионот и нивните останки како паѓаат вр глава на терорист. Под неа има порака: “Руската авијација го засили боммардирањето”.

  На втората слика има чере меѓу остатоците од авионот и телата на патниците, кој зборува за опасностите од летовите со руските нискобуџетните авиокомпании.

  Член на Советот на Федерацијата за меѓународни работи Игор Морозов ја оцени постапката на магазинот како исмејување на сеќавањето на жртвите на несреќата.

  Тоа е богохулење и исмејување на меморијата на оние кои станаа жртви на катастрофата. Тоа не може да им овозможи на некои медиуми и весници, без оглед на формата во кој жанр се специјализирани- истакна рускиот сенатор.

  Според Морозов, потребно е во рамките на меѓупарламентарната разговорите за создавање на законот со кој се забранува исмевање на ваква трагедија во медиумите.
  – Да се потсмеваш на несреќа, која се случи во Синај е неприфатливо. Шарли Ебдо желбата да се биде оригинален едноставно шокираи. Тешко е да се потсетиме на трагедија која се случи во јануари 2015 година во магаизнота. Ми се чини дека самите новинари предизвика насилни акции – изјави член на Советот на Федерацијата.
  http://reporter.mk/2015/11/06/фото-идиоти-шарли-ебдо-брутално-се-по/
   
 13. fmi

  fmi

  Член од:
  1 февруари 2007
  Мислења:
  12.183
  Допаѓања:
  1.601
  Русите забраниха през Синаj да поминуват руски авиони. Тоа от технички проблеми ?!

  За жал, от црните кутии се гледа,дека не станува паршане за технички проблем,а за взрив на борда на авионот.
  http://news.ibox.bg/news/id_2079512964

  Russian plane crash: UK suspects bomb was in hold
  http://www.bbc.com/news/world-europe-34742273
   
  Последно уредено: 7 ноември 2015
 14. Goldie

  Goldie Гостин

  Чисто заради безбедност додека сигурно не се утврдат причините за несреќата.
  Инако ако не си знаел експлозија (најчесто кај резервоарот за гориво) може да настане и од технички проблем немора да значи дека терористи го кутнале со поставување на бомба внатре..
  Инаку немора да пишуваш за жал, знаеме дека не е искрено - кажи си “сами си го бараа Русите“.

  И да се јавија ИСИС наводно дека они го кутнале, се надевам дека ова ќе им послужи на Русите како „изговор“ да пратат и копнени трупи во Сирија ако е вистина и ги исчистат детално.
  http://www.dailymail.co.uk/news/art...ls-victims-suffered-horrific-burns-death.html
   
 15. Pina

  Pina

  Член од:
  1 ноември 2005
  Мислења:
  1.398
  Допаѓања:
  543
  Of lele mori majko...Kaj gi najde BBC za izvor na informacii...Pogolemi lazhgovci i manipulanti na ovoj bel svet nema.
   

Сподели преку: