Руските обиди за бугаризација на Македонците и Македонија

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Само да прашам, која година беше бугарската асимилаторска политика врз турското население од БГ ? 198?
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
Само да прашам, која година беше бугарската асимилаторска политика врз турското население од БГ ? 198?
!984 кон крајот на годината започнува т.нар. В`зродителен процес.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Во корелација на пишувањата за влашкото етничко потекло на Миладинови, Шинзифов, Шапкарев итн., само да ви презентирам една стара грчка шовинистичко-фашистичка разгледница, на која се прикажани “хелено-Македонци’’ (Македонци гркомани) во потрага по “бугаро-романи“ (пробугарски власи):

 

spm

Член од
12 јули 2007
Мислења
54
Поени од реакции
0
prevod od fracuzki:grko-makedonci na lov za bugaro-romanski volci vo Makedonija".karakacanov i toj bil vlav:toe:mi se cini,deka sega se razviva nova fobija nekakva"potraga na vlasi"vo makedonija,sto mene ne mi se sviga.bitushanec,izvini temava e ok,ama zamene miladinovi,robevci i tn se makedonci.i dedo mi go pisale ioanis dimitriadis,ama si e ivan dimitrov.mi se cini samo trosime energija da se branime,nikako da cekorime napred.na mene ne mi smeta sto goce bil ucitel po bugarski jazik vo stip.bitno sto napravil za makedoncite.pozdr
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
prevod od fracuzki:grko-makedonci na lov za bugaro-romanski volci vo Makedonija".karakacanov i toj bil vlav:toe:mi se cini,deka sega se razviva nova fobija nekakva"potraga na vlasi"vo makedonija,sto mene ne mi se sviga.bitushanec,izvini temava e ok,ama zamene miladinovi,robevci i tn se makedonci.i dedo mi go pisale ioanis dimitriadis,ama si e ivan dimitrov.mi se cini samo trosime energija da se branime,nikako da cekorime napred.na mene ne mi smeta sto goce bil ucitel po bugarski jazik vo stip.bitno sto napravil za makedoncite.pozdr
Можеби само се руши стереотипот дека власите биле гркомани во минатото, ако се прочепка по историските извори.

Дедо ти го пишале ioanis dimitriadis, ама Миладинови, Шапкарев, Роби итн. сами така си се пишувале, во нивна меѓусебна комуникација. Едно е некој да те пише присилно така, друго е ти сам да си се напишеш :toe:
 

ZoraNaSlobodata

Чоечко суштество
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.736
Поени од реакции
111
prevod od fracuzki:grko-makedonci na lov za bugaro-romanski volci vo Makedonija".karakacanov i toj bil vlav:toe:mi se cini,deka sega se razviva nova fobija nekakva"potraga na vlasi"vo makedonija,sto mene ne mi se sviga.bitushanec,izvini temava e ok,ama zamene miladinovi,robevci i tn se makedonci.i dedo mi go pisale ioanis dimitriadis,ama si e ivan dimitrov.mi se cini samo trosime energija da se branime,nikako da cekorime napred.na mene ne mi smeta sto goce bil ucitel po bugarski jazik vo stip.bitno sto napravil za makedoncite.pozdr

Не биле македонци,вриштеле дека се бугари,пишеле на грчки,зборале на грчки.
И како шо кажа битушанец.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75



Тука е Миладинов, не Миладинис.
Интересно е дека соопштува на Севастјанов за натпис на камен најден во некакви урнатини - ΧΗΟΥΒΙΣ ΟΘΜΟΥΗΡ ΓΙΓΑΝΟΠΛΗΚΤΑ, мисли дека е на македонски јазик и не знае дали значи нешто на грчки.

Значи не бил совршен во знаењето на грчкиот јазик.
 

bitushanec

Борец за човекови права
Член од
17 јануари 2006
Мислења
3.741
Поени од реакции
814
Е па знаел грчки, а не знаел Македонски, па да дешифрира што пишува на камениот античкомакедонски натпис ШО/УБИС ОТ/МОЈ/ИР ГИГА/И/ПЛИКТА :helou:
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
ОВа е еден (преведен) извадок од книга - пишувана од руски автори за поблиската историја - при запишувањето на дел од историскиот материјал им помагале и двајца бугари -историчари., - во неа ми упадна в очи токму ова

Подготвувајќи ги историските карти како дел од книгата во Пиринска Македонија наидовме на Македонци, но со бугарските колеги ние споревме дали да ги прикажеме или не.
Во 1956 год. Г. Димитров настојувал на тоа, да правилно се прикаже пописот на населението и во Пирин беа регистрирани МАКЕДОНЦИТЕ.
Но, 1961 г веќе нив ги “НЕМАШЕ“ .
По смртта на Димитров во Бугарија започнаа да спроведуваат сосема друга политика . Почнаа да ги сметаат македонците — за бугАРИ . Људмила Живкова — член на политбирото, министер за култура и образование, кога го виде кај нас зборот «македонци», моменталано испрати телеграма на Хрушчов со барање да се уништи оваа работа- овој труд. ........... Што се случило понатаму можете да си претпоставите нели?

НАВИСТИНА ИНТЕРЕСНО - но сепак е на руски - кој сака да ја прочита :toe:
 

spas72

Oficial
Член од
13 мај 2008
Мислења
280
Поени од реакции
47
Alo, vo 1956 G. Dimitrov ne mogal da nastojva za toa, sto bil mrtav veke 7 godini:nenene:.
 
Член од
20 декември 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
75
ОВа е еден (преведен) извадок од книга - пишувана од руски автори за поблиската историја - при запишувањето на дел од историскиот материјал им помагале и двајца бугари -историчари., - во неа ми упадна в очи токму ова

Подготвувајќи ги историските карти како дел од книгата во Пиринска Македонија наидовме на Македонци, но со бугарските колеги ние споревме дали да ги прикажеме или не.
Во 1956 год. Г. Димитров настојувал на тоа, да правилно се прикаже пописот на населението и во Пирин беа регистрирани МАКЕДОНЦИТЕ.
Но, 1961 г веќе нив ги “НЕМАШЕ“ .
По смртта на Димитров во Бугарија започнаа да спроведуваат сосема друга политика . Почнаа да ги сметаат македонците — за бугАРИ . Људмила Живкова — член на политбирото, министер за култура и образование, кога го виде кај нас зборот «македонци», моменталано испрати телеграма на Хрушчов со барање да се уништи оваа работа- овој труд. ........... Што се случило понатаму можете да си претпоставите нели?



НАВИСТИНА ИНТЕРЕСНО - но сепак е на руски - кој сака да ја прочита :toe:
Освен дека Г. Димитров раководел од Мавзолејот има и друго.


Или не ти е точен преводот или оној што го напишал текстот нешто лаже.
Живкова е родена 1942 г. До 1965 г. е студентка во Софискиот универзитет.
На високи функции е од 1972 г. до смртта.

Хрушчов управува до 1964 г.

Каде е грешката кажи ти!
 

@cool@

Η Μακεδονία δεν είναι Ελληνική
Член од
2 јуни 2007
Мислења
23.601
Поени од реакции
27.109
Освен дека Г. Димитров раководел од Мавзолејот има и друго.


Или не ти е точен преводот или оној што го напишал текстот нешто лаже.
Живкова е родена 1942 г. До 1965 г. е студентка во Софискиот универзитет.
На високи функции е од 1972 г. до смртта.

Хрушчов управува до 1964 г.

Каде е грешката кажи ти!
Можеби грешка имаат во годините- но тие и не се тема на муабетов- русите обелоденуваат што се случувало во тој период - а тоа е главната поента, зар не? или годините се побитни ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom