Русија - смена во надворешната политика?

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.784
Последно од подрумот на мкдВладе:


Автоматски споено мислење:

E ne ke se zaebavam kako ovie proamerikancite na forumot i ke jadam samo lajna po net i ke fabrikuvam sliki i vesti.
Ako pomagas pomagaj rabotata, ovde masina za perenje, onde mikrobranova, levo semafor, desno kamerce , se sobra ;)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.104
Поени од реакции
30.861



 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.046
Поени од реакции
80.916
@мкд владе завчера ми цркна моторот на машината за перење. Каде да ја донирам на Русиве за да имаат за чипови да вадат ?
Само остави ја на улица.
Како што читавме во објективниот демократски печат, Русите имаат испратено луѓе по Европа да крадат по семафори електронски делови. Собираат све што макар и потсеќа на електроника.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.144
Поени од реакции
21.784

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.104
Поени од реакции
30.861




After the dissolution of the USSR, the US seized the opportunity to re-educate and indoctrinate young and bright students from formerly hostile countries.

A lot of programs were established to "Spread democracy", "Teach post-soviet kids American values" etc

Image


One of the most successful programs of this kind was FLEX. They literally decided to flex on their enemy's grave. Future Leaders Exchange entailed bringing 15–19 year-old students from the former Eastern Block over to the US to live with a host family and attend US high school


Image
There were a lot of Russian, Ukrainian, Armenian, and Georgian students competing for a spot. Attending a random American public school free of charge for a year seemed like a dream come true for utterly demoralized people from those countries in the 1990s
For America, it was like killing two birds with one stone. The country runs on foreign brainpower, so draining smart kids from other countries is very far-sighted.

Those kids who would return home had another exciting opportunity of their own. They could serve US interests abroad.
You might have heard the names of some of the participants.

A newly appointed Ukrainian minister of defense, Rustem Umerov, was a participant in FLEX.

A head of Russia Today channel, Margarita Simonyan, was a participant in this program as well.
Image
Image
Umerov's biography is rich with details. He was born in Uzbekistan to a Crimean Tatar family. Moved to then Ukr-held Crimea in the 90s. There, he attended a school for gifted children funded by the CIA's favorite imam, Fethullah Gulen. And finally, he studied in the US for a year
In Umerov's case, we see exactly what this program was developed for. To breed a new political elite in former USSR countries who would serve US interests. There are a lot of Georgian and Armenian political figures that also participated in this and similar programs.
Simonyan's case is a bit ironic. After a year of studying in the US, she was underwhelmed by the experience, and a decade after her return, she was appointed editor-in-chief of the Russia Today network — Kremlin's attempt at countering Western MSM on the global stage.
There was a similar program in the UK, although they were not as open about the indoctrination part. It was called the Chernobyl Life Line. Kids who lived close to the Chernobyl exclusion zone — Belorussians and Ukrs — were offered the opportunity to go study in the UK or Ireland
The most notable figure that participated in Chernobyl's program was Svetlana Tikhanovskaya. You might remember her from the 2020 election riots in Belorussia. Svetlana and her husband were two of the main instigators of this failed coup vs Luka

Here she is in the photo below.Image
On October 1, 2014, Russia pulled out of the FLEX program.

A 16-year-old Russian boy has not returned to Russia after completing a year of studying. He started seeking asylum in the US. Why? Well, his host family was a homosexual couple, and he was put under their tutelage
This scandal served as an excuse for Russia to finally pull out of this program. But it did not stop working in all the other post-soviet countries. Both FLEX and Chernobyl's Life Line are functioning right now and are indoctrinating more and more "future leaders"
To clarify, i think the scandal was due to the fact that the boy has not returned and US authorities did nothing to ensure his return. Instead, they tried to basically adopt him to this couple

But it doesn't even matter, because we shouldn't have agreed to it in the first place!
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.714
Поени од реакции
8.736
Наместо да го бутнат Путин и Русија да се распадне како во сонот на Брежински, русиве воскреснаа. Воено, економски со јак национален дух како никогаш до сега верувам....која утка у калкулација на окултната олигархија.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.495
Поени од реакции
3.566
Денеска се навршуваат 100 години од смртта на Ленин.
По Тутанкамон, неговата мумија е втора најпозната во светот.
Интересно е што по распадот на СССР со години се разговара за иднината на мавзолејот и мумијата-во доцните 1990-ти и раните 2000-ти, е имало сериозна поддршка од сите институции , водечки политичари и интелектуалци за погребување на Ленин.Со ова се согласува дури и Руската православна црква.
На пример, чеченскиот лидер Рамзан Кадиров и поранешната пратеничка во Думата на Обединета Русија Наталија Поклонскаја бараат Ленин да биде отстранет од Црвениот плоштад.„Не е во ред да се има ковчег со мртов човек во самото срце на Русија, на Црвениот плоштад. Ако се донесе одлука за погребување на телото на Ленин, тоа ќе биде најправилно од историска гледна точка“, напиша Кадиров на неговиот Телеграм канал.
Сè се менува по изборите за Дума во 2011 година. Тогаш бројните фалсификации предизвикаа невидени протести во Москва, Санкт Петербург и други градови - како одговор на што властите започнаа „конзервативен пресврт“. Дел од овој „пресврт“ беше барањето за носталгија за советско време.
По анексијата на Крим во 2014 година, никој повеќе не се осмелува да разговара за ова прашање,а по почетокот на војната во Украина, темата за погребот на Ленин конечно исчезна од дневниот ред.
Според анонимен извор од високите ешалони на власта „Поддржувачите на погребот на Ленин во 1990-тите, годините на 20 век, градеа нова Русија во која Ленин немаше место во Мавзолејот.Меѓутоа, сега ситуацијата е поинаква сега властите не градат нова иднина, туку го враќаат минатото, чиј дел се Ленин, Мавзолејот, Сталин и црвеното знаме.
Среќна годишнина на сите кои се чувствуваат поврзани. :D
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.104
Поени од реакции
30.861
Мислам дека од самиот почеток ние не се разбравме. Америка е полоша од Русија, далеку полоша, ама Русија не е земја на која треба да ѝ се восхитуваме. Јас лично алкохол 2-3 пати годишно пијам, за дрога да не зборам. За тоа дали им се исплати да прскаат со хероин, не знам, но доста луѓе со кои имам зборено го тврдат ова. Не ме интересира премногу.
Дали навистина Русија не е држава на која еден Македонец може да и се восхитува?

Ајде да видиме:
- дали се замараат со генерациски долгови за враќање?
- дали се самостојни од секој аспект?
- дали руските граѓани живеат горе долу добро и удобно (споредено со повеќето други луѓе на планетата)?
- дали имаат евтино гориво (поевтино само кај што е џабе)?
- дали имаат најдобро ПВО на свет, најдобри наведувани интерконтинентални нуклеарни проектили и дали се втора најсилна војска на светот (читај дали се безбедни, колку што може некој да биде безбеден на оваа планета)?
- дали имаат релативно мала невработеност?
- дали земјоделците таму можат да живеат од земјоделство?
- дали се зависни од увоз на храна?
- дали се замараат со хранење паразити како УЧК кои нам нашите „стратешки“ непријатели САД ни ги чуваат на грб баш како паразити во влада и администрација и секаде?
- дали е вистина дека нивните шќиптари не војуваат против туку ЗА Русија?

Итн, итн, можам уште многу ставки да наведам но доволно е и ова. Буквално СИТЕ прашања се со одговор кој е позитивен за нив, но истите прашања за нас Македонците се со негативен одговор за нас. Значи буквално од секој аспект они се во подобра состојба... Епа кажи ми ти мене, објасни ми како на мало дете, како тоа за тебе како Македонец Русија не е држава на која можеш да и се восхитуваш?



Он еј... ОК, барем со тоа подвлеченото имаме огромен напредок од она појдовното твое „Русија е гомно држава“... Како сме тргнале, ќе биде русофил од тебе! :D
 

12212112

17.04.2024
Член од
25 октомври 2023
Мислења
144
Поени од реакции
129
Дали навистина Русија не е држава на која еден Македонец може да и се восхитува?

Ајде да видиме:
- дали се замараат со генерациски долгови за враќање?
- дали се самостојни од секој аспект?
- дали руските граѓани живеат горе долу добро и удобно (споредено со повеќето други луѓе на планетата)?
- дали имаат евтино гориво (поевтино само кај што е џабе)?
- дали имаат најдобро ПВО на свет, најдобри наведувани интерконтинентални нуклеарни проектили и дали се втора најсилна војска на светот (читај дали се безбедни, колку што може некој да биде безбеден на оваа планета)?
- дали имаат релативно мала невработеност?
- дали земјоделците таму можат да живеат од земјоделство?
- дали се зависни од увоз на храна?
- дали се замараат со хранење паразити како УЧК кои нам нашите „стратешки“ непријатели САД ни ги чуваат на грб баш како паразити во влада и администрација и секаде?
- дали е вистина дека нивните шќиптари не војуваат против туку ЗА Русија?

Итн, итн, можам уште многу ставки да наведам но доволно е и ова. Буквално СИТЕ прашања се со одговор кој е позитивен за нив, но истите прашања за нас Македонците се со негативен одговор за нас. Значи буквално од секој аспект они се во подобра состојба... Епа кажи ми ти мене, објасни ми како на мало дете, како тоа за тебе како Македонец Русија не е држава на која можеш да и се восхитуваш?



Он еј... ОК, барем со тоа подвлеченото имаме огромен напредок од она појдовното твое „Русија е гомно држава“... Како сме тргнале, ќе биде русофил од тебе! :D
Како можеш да ја споредуваш Русија со Македонија толку лесно? Два различни света. 1500000 Македонци наспроти 100000000 Руси. Ситуацијата при нас е целосно различна од ситуацијата при нив. Америка пополнува многу од наведените ставки, ама не тоа поентата. Мотор од 4200 кубика ли ќе ставаме во Југо?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
23.104
Поени од реакции
30.861
Не ги споредувам. Ти кажа „Русија не е земја на која треба да ѝ се восхитуваме “. Јас само ти објаснив како не само што можеш туку и треба да им се восхитуваш на Русија.
Автоматски споено мислење:

Америка пополнува многу од наведените ставки...
Паѓаат уште на првиот услов:
- дали се замараат со генерациски долгови за враќање?

Ѕирни овде:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom