Русија инсталира боеви ракети на територија на Србија

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Абе најсреќни по Скопје се старите луѓе, кои на времето си купиле место на Бутел.
Навистина морбидно звучи, но вистинито.
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
Pa slobodno mozeme da kazeme deka od interes na Rm, apsoluten interes e istite raketi da bidat postaveni, ili vo najmala raka da se ima seriozna inicijativa za istoto.
Ne samo sto ekspres ke si vlezeme vo NATO, tuku pod default ke se sleat edno cudo pari po razni osnovi vo Rmi okolnite drzavi do dusa, vojskata ke ni dobie edno cudo beneficii i pomos isto kako i doobuki specijalizacii i slicno.
Stabilnosta ke mora da bide zagarantirana bidejki fokusot ke bide definitivno kon totalno raznebituvanje na Srbija..i konecno kojznae mozebi nie povtorno ke si go dobieme Nis a Bugarija svoite izgubeni zapadni pokraini.

Toa bese setlata strana na viduvanjata,
losiot moment e sto najgolemiot del od vladejackite politicari vo Srbija, isto i kako mediumite sto imaat vlijanie se pod rakovodstvo na edno cudo spijuni sto ke napravat se za da se umilkuvaat kaj onoj sto najdobro gi plaka.. pa najverojatno ke napravat se za da go sprecat realiziranjeto na idejata.
No kojznae, zapadot bese poprilicno principielen koga stanuva zbor za Srbija, im dadoa nekolku sansi vo serija i ne uspejaa da go namalat rejtingot na radikalite.. nema drugo ke mora da gi rasparcat totalno.
 
Член од
1 мај 2005
Мислења
2.612
Поени од реакции
32
muabetov ne e bas majtap, a ni paralela so kuba ne drzi, mnogu se poinakvi site uslovi :)

А каде е Косово и Албанија? Ова како мала провокација.

Имај на ум, дарданчо тап дека Русија го исплати предвреме својот надворешен долг, за разлика од САД кои од оваа година, ако продолжат со ова темпо нема дас можат да ги плаќаат не само ратите туку и каматите нема да можат да ги исплаќаат. Ти текнува или тешко ти паѓа да размислуваш.
tesko mu pagja da misli, posto od mnogu pushenje na EU komesarite i na Bush im presusi mozokot, koj i taka malku go imaa...

samo neka mu go pushat na Amerika i ostanatite, ko ke se smeni onaj debilot od vlast i geo-politicikite interesi na Balkanot, Albancite ke ostanat ko toaletna hartija ili ko kurtoni:

- posle upotrebata, go frlas...

da ima nekoj gram mozok, nema da lupa gluposti... Rusija ima mnogu resursi, USA gi nema, tolku ednostavno...

ne sum ljubitel na Rusija, vo sekoj slucaj ne vakva ko sho e, megjutoa Rusija e drzava, USA e vic koj kaj i da e ke se raspadni...

nekoi shutraci tuka sho se palat na brojki... neka se shutrat samo :)
 
Член од
13 октомври 2007
Мислења
3.175
Поени од реакции
434
Веста ја објавија и синојка на А1 , некако ракетните бази и планот што го договорија србите за случај да косово објави еднострана самостојност дојдоа во ист ден.Ке биде весело :тече гној ,тече крв , кој искочи тој е прв. За нас работава врвка , никако не ни одговара работава или змија да те апне или магаре да......
 
Член од
25 октомври 2007
Мислења
1.583
Поени од реакции
89
Абе што им е на луѓево. За пари и моќ планетата ќе ја уништат.
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Па кога голем дел од народот се противи на предлозите за изградба на нуклеарни централи,земјата ќе биде послана со нуклеарни боеви глави како придобивка кон еколошката (не)свест на граѓаните.:)
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
planetava??? kakva e ko konj so skrsena noga.....ke i gi skratat makite....:)

 
N

n/a

Гостин
Stabilnosta ke mora da bide zagarantirana bidejki fokusot ke bide definitivno kon totalno raznebituvanje na Srbija..i konecno kojznae mozebi nie povtorno ke si go dobieme Nis a Bugarija svoite izgubeni zapadni pokraini.

Toa bese setlata strana na viduvanjata,
losiot moment e sto najgolemiot del od vladejackite politicari vo Srbija, isto i kako mediumite sto imaat vlijanie se pod rakovodstvo na edno cudo spijuni sto ke napravat se za da se umilkuvaat kaj onoj sto najdobro gi plaka.. pa najverojatno ke napravat se za da go sprecat realiziranjeto na idejata.
No kojznae, zapadot bese poprilicno principielen koga stanuva zbor za Srbija, im dadoa nekolku sansi vo serija i ne uspejaa da go namalat rejtingot na radikalite.. nema drugo ke mora da gi rasparcat totalno.
Vidi vidoviti Mico...:vozbud:
A jas gledam (e tuka na kuglata pred mene) deka prvo ke ti ja stavam na tebe mesto glava za da ti sveti.
A posle toa ke mi trebaat edni 500eu za na carina da ne prasaat sto nosam u gepek i ke te nosam na gosti u Srbija.
Joj kakvo ebenje ke padne...na bugarsko dupe....
Da ne ti teknuva koe e toa plateno bugarsko dupe?:kesa:
Istoto toa sto ke ja parci Srbija i ke zima teritorija?
 
Член од
22 мај 2006
Мислења
400
Поени од реакции
4
Rusija saka da instalira raketi so golem dostrel i boevi glavi na teritorijata na srbija i R. srpska izjavija hrvatskite mediumi vcera . dali na povidok e nova studena vojna megju SAD i Rusija i dali ova e odgovor na rusite da ne pipaat tuka mnogu mnogu SAD ai bi si gi zastitile svoite interesi na balkanov
jas veke odamna koga ja gledam ambasadata, potocno bazata sto ja gradat amerive na Kale, strav me fakja, i imeno celava ovaa rabota so ruska
NUK kako pagja tamu mi se vrti u glava.
Koga se raboti za zivot i smrt, se e dozvoleno....

Se piknavme t.e. ne piknaa so
naseto lizenje vo nenormalen tesnec.
Sto ke bese ubavo da si bevme sega i Svajcarija....


PS. E ako se pretvori Skopje vo Shkup kako sto ja zacrtale "site tie sto gi lizeme",
toa sum 100% siguren, toa vekje i ne ke bese mnogu strasno,
da ne bese RM tolku mala.


Kako nesto slicno da e na povidok sto go pisuvav ne odamna
http://forum.kajgana.com/showthread.php?p=674523#post674523

Site u glas, Ovo je ovde Balkan i Balkane, Balkane, Balkane moj...
 

Катја

Journalist
Член од
18 декември 2007
Мислења
56
Поени од реакции
3
започнаа да се поставуваат црно-белите фигури на таблата наречена свет, ова е уште едно продолжение од трката во вооружување на вечните ривали. Нормално силите си придобиваат свои сојузници, но факт е дека со владеењето на Путин Русија го врати светскиот имиџ на политичката сцена, додека Америка се занимава ирачките бунтовници.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.998
Инсталирањето на руски ракети во Србија и/или Р.Српска значи:

1. Европа не е способна за Евроазиски интеграции.
-Во превод: не може а политички да не се компромитира при трговските партнерски односи со Русија.
-Во буквален превод: Русија со енергенсите ја држи Европа за муда и оваа станува нејзин заложник (на политички план), т.е. Русија полека почнува да праи шо сака. Бидејќи Србија е моментално официјално со евроинтегративен курс, кој се мрднува (очигледно).
Спасител во ваквата ситуација може само да биде САД.

2.Затнување на муцките на скептиците во ЕУ, околу поставување на штитот во Полска, Чешка... Повторно во прилог на интенциите на САД.

3.Русија сериозно почнува да зазема позиции на Балканот.
САД: "Побргу да ги примиме во НАТО Хрватска, Албанија и Македонија, со тоа ги цементираме нашите позиции таму, т.е. го спречуваме ширењето на Руското влијание. Нема време за илузорни прашања (името)". Повторно во прилог на намерите на САД.

Сметам дека веста е без основа во реалноста, но не заради тоа што (како што ме насмеа некој на форумов) "Србија е обиколена со Нато членки, па Русија не може да ги инсталира ракетите."
Имено Русија нема физичка потреба да ги инсталира ракетите во Србија, бидејќи веќе поседува соодветни локации од кои ќе може стратегиски да ги позиционира оружјата, за да послужат за намената.
Политичката потреба од инсталирање на руски ракети во Србија, мислам дека во моментов е неисплатлива. Економскиот трошок и извесната политичка штета не ги оправдува нивните други политички цели.
Исто така, смешно е, причината за "оракетувањето" на Србија, да се бара во заштита на Руските економски интереси на Балканот, кој како економски колач е неспоредлив со Европската енергетска торта (моментално во сопственост на Русија).
И на крајот, оваа вест Српските политичари и аналитичари (и оние од Босна) ја окарактеризираа како бесмислена. Вестта ја имаше во повеќе медиуми, но сите ја пренесоа од еден хрватски. Мислам дека е патка (американска).

Сметам дека Русија се обидува да заземе позиции на Балканот и општо, мечката е разбудена. А лошата проценка околу правецот во кој се движи, намерите и можностите нејзини, можат скапо да ги чинат и САД и ЕУ. Но, ова со ракетите е глупост.
...сега за сега
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
@zevs: zemi si ti kugla i stavi si ja na pokrivot..pa pusti edno kabelce do tvojot TV priemnik.. pratis/gledas li Be92??? Toa mi e barem mene mojata omilena srpska TV, ne kazuvam jas nisto poveke od toa sto i samite srbi si go znaat...

Nema ni dve nedeli gi setavme edno prijatelce i devojka mu niz Skopje toj od Bosilegrad i negovata devojka od Nis ti mozes da ne veruvas no toa si e faktot, Skopje si go sakaat mnogu poveke za glaven grad otkolku Belgrad, antagonizmite vo Srbija se tolku golemi sto treba samo malku logistika odnadvor za istite da stanat nepodnoslivi kako na jugot taka i na severot na Srbija.

Ne tolki odamna koga bese isto taka zagoren velese secenje glavi i slicno samo ako nekoj spone nezavisnost javno! pa ete veke i da nema diplomat sto ne go pravi toa... prasanje e datumot neli? I normalno Srbija vozvraka so akcionen plan koj ete ne ni pomisluva na upotreba na voena sila, ne im se isplati ekonomska blokada ... najverojatno otkako Kosovo ke proglasi nezavisnost so akcioniot plan predviduvaat da upatat mnogu ostar pismen protest do ambasadorite na Eu vo Belgrad :)

I konecno, jasno i glasno, koncizno i konkretno jas dobrovolno se prijavuvam da me smestat ne vo eden vo poveke gepeci, samo da ja vidam Makedonija prosirena na sever vo svoite etnicki ramki, i uveren sum deka nema da bidam sam, duri mislam deka ke ima prijaveno mnogu pati poveke zrtvi za kolenje otkolku srpski koljaci za vrakjanjeto na Nis vo svojata maticna zemja !
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Sto e poloso od brainbug u gepek????
brainbug u tri gepeka ...... :)!!!!...podelen.... :)
 
Член од
5 јуни 2007
Мислења
890
Поени од реакции
9
tokmu toa i go kazav pogore.. jas sum spremen da se zrtvuvam za Makedonija.. spremen li si i ti concrete???
 
Член од
4 април 2006
Мислења
9.179
Поени од реакции
3.072
Русија се закани дека ако САД го изградат антиракетниот штит во источна Европа таа би можела да ја лансира интерконтиненталната балистичка ракета. Секое испукување на противракета од Полска, за Москва би значело повод за противудар. Според началникот на Генералштабот на руската армија, не постои ниту еден штит кој во иднина би можел да сопре продор на руска ракета, па оттука планот на Пентагон бил залуден.
АНТИРАКЕТНИОТ
ШТИТ ЈА ВРАЌА
СТУДЕНАТА ВОЈНА
Програмата за антиракетна заштита на западната хемисфера, иницирана од американскиот Пентагон, во 2007 г. прерасна во спор кој го турна светот воситуација, која беше карактеристичназа ерата на Студената војна. Остриототпор на руската власт кон тој проектсоздаде политички тензии меѓу Вашингтон и Москва, што значително сеодрази и на севкупните планетарнигеополитички прилики. Во незавиднаситуација се најдоа европските земји,кои докрај не се изјаснети за судбинатана оваа американска програма. Имено,противракетниот штит првично требада се реализира на териториите на Полска и на Чешка, како одговор на иранската нуклеарна програма и сe поголемите закани на режимот од Техеран.Меѓутоа, рускиот претседател Влади-мир Путин смета дека тоа е "приказназа мали деца" и дека единствената причина зошто се гради тој проект е токмуРусија. Со тоа почна нова трка во вооружувањето. Почнаа да се издвојуваат не-колкукратно поголеми финансискисредства од буџетите за развој на новавоена технологија и проектирање новисофистицирани видови оружја. Паралелно со тоа Москва стави мораториумна Договорот за конвенционално вооружување во Европа, што дополнителноги заостри односите меѓу ривалите.Пентагон веќе се подготвува, покрајсеверниот штит, кој ќе го инсталира восеверна Европа, да изгради и јуженантиракетен проект во вид подвижниморски радарски станици стацио ни рани во Црно Море, а можеби и во Јадранско. Моментно, во рамките на НАТОсе разгледува можноста да се направиплан за заштита на непокриениот делод европското југоисточно крило. Тукаби биле вклучени проектили од кратоки среден дострел, би ги опфаќалоТурција, Бугарија, Грција, Романија ијугот на Италија, а во перспектива и балканските земји настанати од по ранешнаСФРЈ. Американската фирма "Tyco" веќепочна со изградба на супермодереноптички кабел под Црно Море, кој ќе гоповрзува бугарското пристаниште Вар-на со грузиското Поти. Кабелот е долг1.100 км и е предвидено да пренесуваинформации со големина до 1,4 те рабити. Од друга страна, се работи наелек трификација на хрватските острови во Јадранското Море, која е неоп ходна за подобро функционирање на одбраната. Со оглед на тоа што вооружените сили на САД веќе ги користат базите во Романија и во Бугарија, може дасе заклучи дека НАТО планира да инсталира антиракети и радари на територијата на новите членки на Али јансата. Но, дали Американците имаат други идеи? Се разгледува можноста за изградба на поморски систем АЕГИС, соно ви проектили од типот СМ3 за висинско пресретнување на проектилиод краток и среден дострел. Таа задачај е доделена на компанијата "Rejteon",која ги произведува и ракетите То махавк. Овој пловен систем би покривалтериторија од околу 400 милји, што бизначело дека доколку неговите радарибидат поставени на платформа во Црното Море, тогаш тие би ја покривалецела Украина и руската територија доВолгоград. Доколку таков систем се постави во Јадранското Море, би ја покривал територијата на целиот Балкан, доУкраина и Полска. Со тоа, и покрај противењето на Русија, Америка е цврсторешена да продолжи со проектот заантиракетна одбрана, па и по цена назаладување на односите со Москва. ИВ.Британија официјално стана дел одштитот, отстапувајќи им ја на Американците својата воена база и радарскатастаница во Менвит Хил, северна Англија. Иако британските коментаториоценија дека тоа е уште удар на де мократијата, Владата на Гордон Браун енепоколеблива кога станува збор запроширување на военото партнерствосо САД. Во 2008 г. се очекуваат уште поголеми тензии со антиракетната програма. Всушност, таа е само на почеток.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom