Рок музика и рокерски бендови

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Не ти кажувам што викаат друго :pos:
Ќе ти кажам само едно, модерниов рок е подобар во споредба само со останатата комерцијална музика која постои денес. А Foo Fighters на ниво од Led Zeppelin да ги ставаш е многу смешно :pos:
Викаат и бучко бил смешен, ама јас не се смеам.
Сепак за вкусови се работи, ти си имаш твој, јас свој-на тоа се сведува.
Се додека и двајцата слушаме ова а не трубофолк треба да сме задоволни. :pos:
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
ЗШ не се смееш.Кажуваш дека фу фајтерс се подобри од лед цепелин па тоа е за плачење
Не сакам да се навредиш ама ако сум прочитал нешто посмешно од ова пес да бидам
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
ЗШ не се смееш.Кажуваш дека фу фајтерс се подобри од лед цепелин па тоа е за плачење
Не сакам да се навредиш ама ако сум прочитал нешто посмешно од ова пес да бидам
А ти имаш 16 и се уште се крстиш у работите шо ќе ти ги кажат постарите (а норамлно сите дрват дека старите бендови се богови).
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
rock kaj nas slabo se e underground i ne se zastapeni vo mediumite, se pustaat za kremci, ainaku ima dobri metal i punk bendovi ama treba da imaat svoj mediumi da se propagira rock subkulturata a ne samo komercijalni shits!
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
rock kaj nas slabo se e underground i ne se zastapeni vo mediumite, se pustaat za kremci, ainaku ima dobri metal i punk bendovi ama treba da imaat svoj mediumi da se propagira rock subkulturata a ne samo komercijalni shits!
Ние неаме комерцијален метал и панк бидејќи нема кој да ги спонзорира.... Не дека немаме бендови кој радо би ја продале душата за 3 женски танги.
 

KohlBass

Dechak iz vode
Член од
1 јуни 2006
Мислења
1.485
Поени од реакции
36
Ние неаме комерцијален метал и панк бидејќи нема кој да ги спонзорира.... Не дека немаме бендови кој радо би ја продале душата за 3 женски танги.
Да не постоеле такви `продадени` бендови, никој од нас сега не би слушал рок и метал. Можеби не е најквалитетниот вид на музика, но сепак заслужува почит. И секако, не зборам за бендови како некст тајм, туку сите бендови кои прават спотови, продаваат албуми и се неправедно етикетирани како комерцијала.
 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
Да не постоеле такви `продадени` бендови, никој од нас сега не би слушал рок и метал. Можеби не е најквалитетниот вид на музика, но сепак заслужува почит. И секако, не зборам за бендови како некст тајм, туку сите бендови кои прават спотови, продаваат албуми и се неправедно етикетирани како комерцијала.
Еден податок што ме нервира : Бенд кој има спот=Комерцијала..
Многу луѓе мислат така, а со тоа ја прават скоро секоја група комерцијална .. И што ни останува нам ?
 
U

UnholY

Гостин


Soundgarden - Jesus Christ Pose

Го тргнале од youtube видеото...Будали.
Инаку, песнава ми беше химна пред 4 години.

Маестралните вокални способности на Chris Cornelle секогаш ми го креваа адреналинот кој во комбинација со убиствените рифови на песнава креираат перфектна целина.
 

\m/arko

A place where the beer flows like wine...
Член од
15 јануари 2008
Мислења
6.357
Поени од реакции
789
Нема да се врати , но да се надеваме и да помогнеме да се создаде ново подобро време :vozbud:
Скептичен сум за ново време... 90% од идеите за ДОБРА, солидна песна се искористени. Исто така како што гледам се повеќе некои песни (жанрови на музика) потребно е да земеш дрога за ВИСТИНСКИ да ја осетиш песната..хмм..не би.
 
D

Daftie

Гостин


Soundgarden - Jesus Christ Pose

Го тргнале од youtube видеото...Будали.
Инаку, песнава ми беше химна пред 4 години.

Маестралните вокални способности на Chris Cornelle секогаш ми го креваа адреналинот кој во комбинација со убиствените рифови на песнава креираат перфектна целина.
Цел албум BadMotorFinger е совршен.
 
Член од
27 септември 2008
Мислења
4
Поени од реакции
0
Abe vidi samo sto se registrirav na forumot i ova prvo mi vleze vo oci. Znaci ne ste veke 3 sto slusaat rock tuku 4 :pos2:. Gledam deka na ovaa tema nema razvieno nikakva debata zosto nema luge koj sto znaat da dadat soodvetna kritika za muzikata. Vo Stip (za tuka najveke znam) deka underground kulturata e edna golema 0 zatoa postuvam luge sto sakat Rock a bogami i Metal. Inaku slusam (za tia sto immat ist vkus os mene) Moonspell, Opeth, Therion(koj mi se omileni), The Sins Of Thy Below i uste nogu drugi.
 

Sussaro

Southern comfort, southern sun
Член од
27 декември 2005
Мислења
5.840
Поени од реакции
23.429
Викаат и бучко бил смешен, ама јас не се смеам.
Сепак за вкусови се работи, ти си имаш твој, јас свој-на тоа се сведува.
Се додека и двајцата слушаме ова а не трубофолк треба да сме задоволни. :pos:
Е убаво си кажа, бидејќи ако гледаме од секој друг можен аспект, сакаш од оние комеријалните со рангирања, сакаш од број на продадени албуми, сакаш по пионерство, техника на свирење, сценски настап,сакаш и по мисења на музичари Лед Зепелин се подобри. Знам дека кога ќе запнеш за нешто гледаш пристрасно и необјективно ама убаво си рекол Аристотел своевремено: Драг ми е Платон (бидејќи му бил учител, ментор и му го пренел знаењето) ама подрага ми е вистината. Фактот што на самиот Грол, Моторхед и Зепелин му се идоли и објективно самиот тој полуиндирекно и го потврдува докажува дека е свесен како стојат работите.
И Ајрон Мејден и Металика чак што више и Ролинг Стоунс уште издаваат албуми ама не е тоа поентата. Поентата е дека нема нешто ново револуционерно како Нирвана што беше, и дека после тоа последните останки беше така да го крстам алтернативниот рок на СОАД, Рејџ, Кoрн, Лимп Бизкит, Рамштајн... период што траеше до негде 2002ра. Новиве групи како Арктик Монкис, Франц Фердинанд и ним сличните што се појавиле во последниве 6-8 години се далеку од револуционери, освежувачи а да не спомнувам воскреснувачи на рок ен ролот.
 

ArhangelOFDeath

Immortality
Член од
3 септември 2008
Мислења
1.906
Поени од реакции
126
Е убаво си кажа, бидејќи ако гледаме од секој друг можен аспект, сакаш од оние комеријалните со рангирања, сакаш од број на продадени албуми, сакаш по пионерство, техника на свирење, сценски настап,сакаш и по мисења на музичари Лед Зепелин се подобри. Знам дека кога ќе запнеш за нешто гледаш пристрасно и необјективно ама убаво си рекол Аристотел своевремено: Драг ми е Платон (бидејќи му бил учител, ментор и му го пренел знаењето) ама подрага ми е вистината. Фактот што на самиот Грол, Моторхед и Зепелин му се идоли и објективно самиот тој полуиндирекно и го потврдува докажува дека е свесен како стојат работите.
И Ајрон Мејден и Металика чак што више и Ролинг Стоунс уште издаваат албуми ама не е тоа поентата. Поентата е дека нема нешто ново револуционерно како Нирвана што беше, и дека после тоа последните останки беше така да го крстам алтернативниот рок на СОАД, Рејџ, Кoрн, Лимп Бизкит, Рамштајн... период што траеше до негде 2002ра. Новиве групи како Арктик Монкис, Франц Фердинанд и ним сличните што се појавиле во последниве 6-8 години се далеку од револуционери, освежувачи а да не спомнувам воскреснувачи на рок ен ролот.
Еве едно мислење кое што заслужува тотал респект и мислам дека нема потреба да се разговара повеќе околу ова
 
Член од
21 август 2008
Мислења
6.500
Поени од реакции
1.320
Nirvana ne bese kojznae so, posledno nesto bese koga punkot se spoi so metal i stanaa thrash, speed, metalcore...
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
Е убаво си кажа, бидејќи ако гледаме од секој друг можен аспект, сакаш од оние комеријалните со рангирања, сакаш од број на продадени албуми, сакаш по пионерство, техника на свирење, сценски настап,сакаш и по мисења на музичари Лед Зепелин се подобри. Знам дека кога ќе запнеш за нешто гледаш пристрасно и необјективно ама убаво си рекол Аристотел своевремено: Драг ми е Платон (бидејќи му бил учител, ментор и му го пренел знаењето) ама подрага ми е вистината. Фактот што на самиот Грол, Моторхед и Зепелин му се идоли и објективно самиот тој полуиндирекно и го потврдува докажува дека е свесен како стојат работите.
И Ајрон Мејден и Металика чак што више и Ролинг Стоунс уште издаваат албуми ама не е тоа поентата. Поентата е дека нема нешто ново револуционерно како Нирвана што беше, и дека после тоа последните останки беше така да го крстам алтернативниот рок на СОАД, Рејџ, Кoрн, Лимп Бизкит, Рамштајн... период што траеше до негде 2002ра. Новиве групи како Арктик Монкис, Франц Фердинанд и ним сличните што се појавиле во последниве 6-8 години се далеку од револуционери, освежувачи а да не спомнувам воскреснувачи на рок ен ролот.
Нема проблем, ајде да споредиме продажба.
Но, од првите 10 години на фајтерси и првите 10 на цепелин.
Пејџ и компанија беа револуционери кога се појавија, сега не се.
Сега 13 годишњаци свират боље од него (прогрес)
За музичка структура да не зборуваме.
Идол не значи да се угледуваш ама никад да не станеш таков. Идол значи, учиш и стануваш подобар.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom