Рок/Метал vs. Турбо фолк и шабанерија

Што преферирате, рок/метал или турбофолк?


  • Вкупно гласачи
    343
Член од
27 јули 2008
Мислења
10
Поени од реакции
2
Rok рулз !!
зар уште има такви кои се палат на турбо-фолк :tapp:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.271
BliND, викај пожарна, ме запали Лет 3 ко сено. :tapp:
Кисс се шминкери бе, престанав да ги слушам 1981 (мислам после албумот Dynastu).

Еј ал ги попалив децата, него 80 десетите беа моите години на рок и ХМ кога милицијата бркаше долгокоси и ни запленуваше јакни со рачно цртани мртвечки глави (негде то престана 83-84), тој период слушав Maiden Judas Priest, Venom, Tygers of Pan Tang, Motorhead, ACDC (samo Bon Skot), thin lizzy...., а од постаро Zeppelin, Purple, Steppenwolf, Sabbath....
Имавме свои бендови со крволочни имиња и еднаш не собраа в милиција оти праевме проба а беше ден на жалост, беше умрел некој од врвот на СФРЈ.

Ај доста беше, поздрав на сите


ШАБАН ШАУЛИЌ РУЛС!
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Поздрав до шабанчињата. Нивната животна приказна во 5 минути и 17 секунди.

 

BliND

Raptus regaliter...
Член од
16 јануари 2006
Мислења
3.963
Поени од реакции
361
:nesum:Нема да приговарам за ова туку ќе се сложам со маарко и со Лет 3....
 

Fantom

Chikara
Член од
4 јуни 2006
Мислења
11.453
Поени од реакции
812
Точно така!:zver:
Побрзо ќе слушам „шминкери“, кои патем опстојуваат 35 години, отколку да слушам Iron Maiden и Metallica само затоа што мислам дека ќе сум кул, како тебе. Позерче невидено си, мислиш дека си реметџија и кул а уствари си реметен и за грев. Сочувство, не знам шо да ти речам појќе.
 
Член од
6 ноември 2007
Мислења
848
Поени од реакции
44
То со кокошките кажаа на телевизија а тие не лажат, ете уште некни рекоа исто на телевизија дека ќе врни денес и стварно заврна, значи нема лага и 100% е така, а то го споменав само како показател колку е штетна металската музика за здравјето на човекот и дека се пејат на енглески јазик и ништо не се разбира, можи ни караат врнат можи и против македонија пејат а рокерите скокаат и се радуваат на тоа.


Момиче не моиш да фатиш уз рокерска музика дефинитивно пошто ко ќе свири сите се тресат и не можат да зборат, значи за да фатиш девојка треба или на пауза меѓу песните или ко ќе пуштат некое танго или сентиш

Јас ко ќе дојдам дома уморен, мавам ракија, вечерам и си легнувам и немам време да се опуштам, а инаку си слушам и забавна и народна музика, имам и плоча од АБА и од Бони М имам и од Кемал Монтено и од Лео Мартин и од Ѓорѓе Марјановиќ (тие ми се ко бев млад и хипик) али не ги слушам оти грамофоно на радиото не ми чини.

Народната музика е за народот и за младо и за старо и за машко и за женско, да беше рокертвото убо , него ќе го свиреа на најголемите веселби - на свадбите, али на свадбите само народно се пушта.

Епа види вака братче се што ќе кажат на телевизија не значи дека е точно барем за мене не..Дека вонземјани ја посетиле земјата или дека постојат проколнати куќи..Мене тоа не ми е баш реално...
За второто болдирано не значи баш дека на секоја песна се тресат и скокаат..Секое девојче кое слуша рок или метал може да падне на некоја од нивните балади...Па не ти треба со чаше ломим да ја освојуваш,или со некој други пофатални песни од некој турбофолкер..:smir:
 

burn84

Говорете Македонски
Член од
4 февруари 2006
Мислења
6.579
Поени од реакции
1.500
.Ова беше мое гледиште и обид да укажам дека многу од главотресачките ствари едноставно неможат да пропагираат квалитет,оти се знае која е нивната цел.Едно е музиката на некој да му се допаѓа,на некој не.Друго е тоа дали таа е квалитетна или не.А сосема трето се аргументите кои ќе ги даде тој што ја слуша за тоа што ја прави неговата музика квалитетна.Затоа,јас чекам контра аргумент...кој е квалитетот на Паркети,кој е квалитетот на целиот проклет Grind жанр,на HIM,Type O Negativе?....и слични други бендови и жанрови.
Нема да коментирам за квалитетот на бендовите што ги наброја.
Знам дека ги сакаш My Dying Bride, тогаш најди ми еквивалент само на нив во турбото па целава дебата во темава да добие барем некаква смисла.
 
Член од
21 јануари 2008
Мислења
2.782
Поени од реакции
33
хмм, погледав акнетата ејјјјјј Рокот и Металот насекаде и точно е , оваа Македонија кога ке порасне да праи вакви бендови или барем да доваѓаат кај нас познатите бендови ... ццц глупа држава ..:tapp:
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Цела дискусија отиде во неповрат поради тоа што некој се правеше многу паметен и кажа дека тие што слушаат турбо фолк се геј, глупи и необразовани.
Јас сакам да слушам рок(особено баладите ми се најомилени), македонска изворна музика и забавна исто, а по кафеани може и турбо фолк за расположение. Значи не ми смета добра музика и добро расположение.
Кажав и погоре дека е рокот и изворната мак музика со неспоредливо поголем квалитет, но дека ако слушаш турбо фолк си геј и глуп, тоа не држи место.
 
G

Gray Foxx

Гостин
Не се прават мн паметни. Ве прашуваат постојано шо ви се свиѓа кај ТУРБОФОЛКОТ? Не ми ставајте во иста слика турбофолк и македонска народна музика. Срамота е. Во кафана се слуша народна музика. НАША. А не турбофолк.
Јас можам да слушам се ОСВЕН турбофолк. Значи све шо потекнува од Пинк и компанија не можам да смислам. Стварно треба да си со мал интелект да ги слушаш тие завивања на таканаречените пеачи. Поззз
 

Chombe_United

Да ми бричите ташаците!
Член од
14 декември 2007
Мислења
8.809
Поени од реакции
452
Не се прават мн паметни. Ве прашуваат постојано шо ви се свиѓа кај ТУРБОФОЛКОТ? Не ми ставајте во иста слика турбофолк и македонска народна музика. Срамота е. Во кафана се слуша народна музика. НАША. А не турбофолк.
Јас можам да слушам се ОСВЕН турбофолк. Значи све шо потекнува од Пинк и компанија не можам да смислам. Стварно треба да си со мал интелект да ги слушаш тие завивања на таканаречените пеачи. Поззз
Aj те молам, не сакам сега и со тебе да се расправам.Позз
 
G

Gray Foxx

Гостин
Aj те молам, не сакам сега и со тебе да се расправам.Позз
Може и погрешно се изразив.Сори. Сепак факт е дека мн луѓе шо ги познавам, а слушаат таква музика се мутави и глупави. Тргнав од тој факт.
Иначе најлогично е дека постојат глупи луѓе шо слушаат рок,метал,транс,хаус и тн. Да не ја тупам.....
Сакам да кажам дека се позастапени мороните кај турбофолк музиката. Има како и во сите жанрови чесни исклучоци.:smir::salut:
 

MaRiNa`Oh

стара школа
Член од
26 март 2005
Мислења
3.484
Поени од реакции
28
Ова Рок/Метал ги рачунате исто или посебно. Рок и метал се исто толку различни колку што Рок и Турбофолк... анкетата не е добра...

Гласам само за РОК (иако не бива).
Ммммдаа??
Гласав за тоа побројното, колку да не ме караат, и плус, поради друга причина; пред некое време разгледував списание и видов убав долг цветен фустан. И си реков, ај ќе бидам хипи. Онака површно. И на википедија видов што треба да правам кога веќе се самопрогласив за хипичиште. Да сум слушала рок музика. Сега насекаде кажувам дека слушам рок. (punCk is not dead, too!!!)


\/
\m/
 

Bacillus gagous

Biohazardous
Член од
21 јануари 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
168
Има една голема грешка во премисата: “најголемиот дел од турбофолкерите се сељаци“ бидејќи е неточна, точната премиса е дека: „најголем дел од сељаците, интелектуално непотполно развиените како и музички необразованите односно незаинтересираните се љубители на турбофолк музика„
 

Kajgana Shop

На врв Bottom