Риболов

Член од
5 ноември 2019
Мислења
117
Поени од реакции
61
najlepsi hobi.......odes na kanal,reku,jezero....zabacis,uzmes ladno pivce i...uzivas.Kod nas u Novom Sadu,dunav,tisa,razni kanali mesta koliko hoces za pecanje a ribe isto..malo su dozvole skupe,godisnje oko 50 eura,penzinere upola manje...ali isplati se,priroda,zdrav zivot,mir tisina....a i kotlic obavezno-saran,stuka,somic.....i da ponovim,ladno pivce....
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.764
Поени од реакции
29.026
najlepsi hobi.......odes na kanal,reku,jezero....zabacis,uzmes ladno pivce i...uzivas.Kod nas u Novom Sadu,dunav,tisa,razni kanali mesta koliko hoces za pecanje a ribe isto..malo su dozvole skupe,godisnje oko 50 eura,penzinere upola manje...ali isplati se,priroda,zdrav zivot,mir tisina....a i kotlic obavezno-saran,stuka,somic.....i da ponovim,ladno pivce....
,,,a shto ima na Riblja pijaca i na Miletikjeva vo Novi Sad,,,a sega,,
 
Член од
2 април 2014
Мислења
22
Поени од реакции
17
Ајдее спинерџии , пастрмката да ја бараме на козјак :D клен нешто искуства од претходна сезона? Жално ваква страствена тема неактивна..
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.764
Поени од реакции
29.026
Ајдее спинерџии , пастрмката да ја бараме на козјак :D клен нешто искуства од претходна сезона? Жално ваква страствена тема неактивна..
,,,chekaj be,ushte ne sum izvadil dozvola,,, :icon_mrgr:
,,,okolu koncite,predi nekolku dena mi pristigna 0.23 so nosivost okolu 8kg kg,500m na rolna,pa da vidime sho ke pokazhe na zafrlanje,elastichnost i tochnost na dofrluvanje,,check malku,,,
Автоматски споено мислење:

IMG_20200222_155246882.jpg
 
Последно уредено:
Член од
2 април 2014
Мислења
22
Поени од реакции
17
,,,chekaj be,ushte ne sum izvadil dozvola,,, :icon_mrgr:
,,,okolu koncite,predi nekolku dena mi pristigna 0.23 so nosivost okolu 8kg kg,500m na rolna,pa da vidime sho ke pokazhe na zafrlanje,elastichnost i tochnost na dofrluvanje,,check malku,,,
Автоматски споено мислење:

Прегледај го приврзокот 234725
Добро е , и јас глеав вчера на Ali едно слично ама шубе ми беше да го порачам ради ова шо им се дешава, и башка читав дека одредени земји ги изолираат и глават пратките од Кина плус продавачот ако е од одреден град тешко ќе си ги добие парите..
Иначе кончето ти треба да е покруто а не еластично за да имаш подобар контакт со мамецот , а на пола да е вистина што пишува си у ќар , 4кг носивост и 50% флурокарбон.. така да топ е. Јас ловам со Gorilla 0.18mm 7.5kg носивост , малку е поскап ама е доста јак и е популарен по нашиве продавници. Пиши нешто за Мамки воблери спинери фаворити .Позз
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.764
Поени од реакции
29.026
,,,na vremeto koristev ultra damil strong,,,sega vekje go nema,,a okolu cvrstinata na konecot se e do navika,,
,,,mashinki,Abu garsija blek max i daiva so izdolzheni shpulni i konusni za polesno isfrlanje,a trskite od 1.8 i 2.10:shekspir,,
,,,blinkeri ,,,zakon veltic,,zavisi od vodata od 3 do 5 ,i klasika meps,,od kecot pa nataka,,,
,,,vobleri,,grdo pajche,,Sega teshko se naogja oti go otkupija Italijanite,,,ili shto I'ma na lager ,,,i razni tvisteri za ezerski vodi,,,voglavnom toa e toa,,,
,,,a ti_,,,
Автоматски споено мислење:

,,,okolu problemite so Ali exspres,,veruvam deka i kinezite vodat smetka od koi regioni isprakjaat proizvedeni pratki,,,taka da se e machka vo vrekja,,,
Автоматски споено мислење:

Добро е , и јас глеав вчера на Ali едно слично ама шубе ми беше да го порачам ради ова шо им се дешава, и башка читав дека одредени земји ги изолираат и глават пратките од Кина плус продавачот ако е од одреден град тешко ќе си ги добие парите..
Иначе кончето ти треба да е покруто а не еластично за да имаш подобар контакт со мамецот , а на пола да е вистина што пишува си у ќар , 4кг носивост и 50% флурокарбон.. така да топ е. Јас ловам со Gorilla 0.18mm 7.5kg носивост , малку е поскап ама е доста јак и е популарен по нашиве продавници. Пиши нешто за Мамки воблери спинери фаворити .Позз
Автоматски споено мислење:

,,,ako porachuvash,,,vidi go onoj karbonskiot so temnoplava boja,,,interesna nosivost ima,,,
 
Последно уредено:
Член од
2 април 2014
Мислења
22
Поени од реакции
17
Трска Silstar Fast spin 2.40m 10-20gr, спарена ми е со Машинка Speedy Made in Macedonia купена од Рибарски приказни на неа имам моментално нова плетеница FTK 0.10mm која сакам да ја пробам , освен мепсови имам и јас едно Ружно Паче од старите Made in Yugoslavia го чувам како очите , купив уште еден Ugly Duckling по ново сеуште непробан ми е ќе видиме како ќе се покаже , имам Rapalla една од старите Made in Finland , имам некој twich ,Воблер од македонски Fisherman ,некоја Кашикара , Vidra , и некои интересни површинци од Aliexpress, ако успеам да го посетам саемот во Ниш оваа година ќе купам верувам нешто интересно, но побитно од се е да се излага на вода..
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
36.764
Поени од реакции
29.026
Трска Silstar Fast spin 2.40m 10-20gr, спарена ми е со Машинка Speedy Made in Macedonia купена од Рибарски приказни на неа имам моментално нова плетеница FTK 0.10mm која сакам да ја пробам , освен мепсови имам и јас едно Ружно Паче од старите Made in Yugoslavia го чувам како очите , купив уште еден Ugly Duckling по ново сеуште непробан ми е ќе видиме како ќе се покаже , имам Rapalla една од старите Made in Finland , имам некој twich ,Воблер од македонски Fisherman ,некоја Кашикара , Vidra , и некои интересни површинци од Aliexpress, ако успеам да го посетам саемот во Ниш оваа година ќе купам верувам нешто интересно, но побитно од се е да се излага на вода..
,,,,se okej druzhe ama onoa so konecot 0.10 ,,,neznam,,,jas za plashka pa stavam 0.15 oti ne se znae sho mozhe da mavne,,,
,,,bistro,,,,
 
Член од
5 ноември 2010
Мислења
4.841
Поени од реакции
3.873
Ајдее спинерџии , пастрмката да ја бараме на козјак :D клен нешто искуства од претходна сезона? Жално ваква страствена тема неактивна..
Спинерчии ама крапски ников малце
 
Член од
2 април 2014
Мислења
22
Поени од реакции
17
Спинерчии ама крапски ников малце
Некогаш некаде имаше една екипа авантуристи , екипата се растури, од тоа време само спомените и никот ми остана. Знам за што збориш ама случајно така се погодило :D
 

Bodhidharma

Avatara
Член од
17 септември 2011
Мислења
10.784
Поени од реакции
15.396
Не сум бил по риба 8 год. :facepalm:
Да пишам само, како некогашен болен у умот риболовец :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom