Рибарница / Пржилница / на Скара

SaLt

symbian & iOS master & android
Член од
2 април 2005
Мислења
291
Поени од реакции
84
Здраво, неможев да најдам друг топик а можеби има , но сакам да прашам дали во скопје (карпош- центар) освен рибарницата Рибокомерц на пазарчево тафталиџе има друго место каде што може да се порача риба / морски плодови за дома испечена на скара.
До сега имам пробано во неколку наврати пастрмка (бела/црвена) , ципура , ослич, крап и навистина се за пофалба.

Ако некој знае друго место со побогато морско мени за нарачка за дома на печена/ пржена риба споделете тука.
Не станува збор за ресторани

Sent from my SM-N980F using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
брат, у секој пазар имаш бар по едно. И ѓорче и буњаковец има. Само цените им се многу солени како злато да продаваат а не риба.
 
Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Рибокомерц ги има на повеќе места, ама мислам дека во Тафталиџе се најдобри. Инаку, риба спремаат и во Веро во Тафталиџе, а и во некои рибарници во Зелен пазар. За други места не знам. Најдобар беше Дуле, додека беше на местото на Силбо. Ама, сега си има ресторан
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Нарачуваат од Сидро ама не сум пробала...
Никогаш не ја разбрав логиката да купиш пржена риба ако веќе има голем избор на свежа риба и релативно лесно можеш да ја подготвиш.
Слушав една женичка со коментар: аууу се ќе ми замириса, ваќа ми е супер... :tapp:
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Исто така имаше кај Три Бисери и кај монтажната гаража (ТЦ Капиштец).
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.762
Поени од реакции
9.559
Здраво, неможев да најдам друг топик а можеби има , но сакам да прашам дали во скопје (карпош- центар) освен рибарницата Рибокомерц на пазарчево тафталиџе има друго место каде што може да се порача риба / морски плодови за дома испечена на скара.
До сега имам пробано во неколку наврати пастрмка (бела/црвена) , ципура , ослич, крап и навистина се за пофалба.

Ако некој знае друго место со побогато морско мени за нарачка за дома на печена/ пржена риба споделете тука.
Не станува збор за ресторани

Sent from my SM-N980F using Tapatalk
Биг фиш во Кисела вода, поточно кај чешма.
 

ShakaZulu

" Тој Сум Бре "
Член од
29 јули 2008
Мислења
3.258
Поени од реакции
3.608
Нарачуваат од Сидро ама не сум пробала...
Никогаш не ја разбрав логиката да купиш пржена риба ако веќе има голем избор на свежа риба и релативно лесно можеш да ја подготвиш.
Слушав една женичка со коментар: аууу се ќе ми замириса, ваќа ми е супер... :tapp:
Немаат сите плотна или фритеза дома, исто така простор од бар 2 метри квадратни околу кој ќе го испрскаш па треба да го чистиш. Миризбата е посебна тема која во стан или внатрешна кајна во куќа добива друга димензија... немаат сите летни кујни во пропратни објекти во двор или во полу отворени тараси на куќите... Едно е да прижиш риба дома еднаш на неколку месеци или за празници а друго е ако сакаш да јадиш риба неколку пати во неделата. Некој нема нерви или време за да се занимава со сите пропратни работи кои го следат пржењето кое не е повеќе од пола саат за било што ама ќе изгубат можи два или повеќе за цела подготовка а да не зборуваме за одбивноста на луѓето кон чистење, сечење, миење на живата/свежата риба пред самиот чин на пржење.
ЈБГ иако имам само 2г и 10 месеци платен стаж имав 12 години искуство од оваа работа пред да спремањето на ручек за Свети Никола 2012г ми биди последен работен ден во жовотот засега во ваквиот бизнис кој го напуштив по моја лична желба.

Во врска со цената, не знам колку е сега додатокот на цената од рибата по килограм за спремањето и пржењето но ако не те крадат на вага свежа роба се до 100 денари плус за пржење од кило е според мене пристојно и исплатливо за услуга и амортизација на се што имаат во пржилница а немаш и незнаеш дома.
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Не само за мирисот некои нарачуваат зошто сакаат тој ден да ја имаат за ручек, а си доаѓаат пример во 16 часот, па додека да стои во маринада, па да се испржи ќе биде за вечера. Или се највуваат гости, посно е и нарачуваш риба.

Други не сакаат за две риби да прават неред дома. Не се обожаватели на риба и онака да ја имаат на маса.

Затоа постојат готови јадења.
 

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.180
Поени од реакции
34.385
Пржилници има на секое пазарче низ Скопје, а од рибни ресторани, ги препорачувам Сидро и Big Fish. Од Big Fish, пошто ми се тука во Аеродром, барем 2 пати месечно земам риба и никогаш немале утка.

За дома: ниту ќе успеам да ја подготвам како нив, ниту имам време, ниту пак имам(е) желба да ја спремам(е) сами. Далеку полесно е да си ја нарачаш и подигнеш топла отколку да се занимаваш со неа неколку часа :)
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Не само за мирисот некои нарачуваат зошто сакаат тој ден да ја имаат за ручек, а си доаѓаат пример во 16 часот, па додека да стои во маринада, па да се испржи ќе биде за вечера. Или се највуваат гости, посно е и нарачуваш риба.

Други не сакаат за две риби да прават неред дома. Не се обожаватели на риба и онака да ја имаат на маса.

Затоа постојат готови јадења.
Го разбирам јас концептот и се е сосема легитимно. Јас можеби имам погрешна психологија и рибата ми е концепт за здрава промена од плескавици и други тековни јадења. Ако веќе решавам да јадам риба нека биде како што треба. Понормално ми е да нарачам скара него риба.
Никад не сум нарачала за дома затоа не сум некој меродавен член. Сепак од Сидро прилично ја фалат.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.813
Поени од реакции
15.736
имаше на Зелен Пазар, а има и Веро Џамбо, башка во Џамбо има најгоре и ресторан каде има и рибја чорба од Лосос
( дефицитарна е), имаат се и за носење
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Го разбирам јас концептот и се е сосема легитимно. Јас можеби имам погрешна психологија и рибата ми е концепт за здрава промена од плескавици и други тековни јадења. Ако веќе решавам да јадам риба нека биде како што треба. Понормално ми е да нарачам скара него риба.
Никад не сум нарачала за дома затоа не сум некој меродавен член. Сепак од Сидро прилично ја фалат.
А може некој мисли дека подобро и понормално е скара дома да си направиш и знаеш какво е месото, како е спремено и колку е испечено, отколку да нарачаш готово и живо и плескавици со којзнае што во нив.

На крај кој какво ќе си купи такво ќе си јаде.
Иако јас избегнувам друг да ми спрема вакви работи и не купувам готово.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.671
Поени од реакции
38.857
риба е едно од полесните јадења за спремање. Иначе не ми се зема од овие пошто сакаат да те одерат, еден ослич 300 ден кило ќе ти го наплатат. Од 120 кг, ај да зема 100 ден услуга али тие сакаат колку што му купуваш риба толку и со цена за пржење да те репне.
 
Член од
21 декември 2018
Мислења
169
Поени од реакции
75
риба е едно од полесните јадења за спремање. Иначе не ми се зема од овие пошто сакаат да те одерат, еден ослич 300 ден кило ќе ти го наплатат. Од 120 кг, ај да зема 100 ден услуга али тие сакаат колку што му купуваш риба толку и со цена за пржење да те репне.
zavisi sto riba e odi spremaj jagula ako e polesno za spremanje :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom