Референдум во врска со членството на Обединетото Кралство во ЕУ (Bretxit)

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Северна Ирска и Шкотска и Лондон не гласале 100% за останување.Ако побараат отцепување, има кој да побара отцепување и од нив.
Не функионираат така тие работи. Почнав да пишам образложение едноставните работи , ама некако залудно ми се виде. Јебеш га, сам ќе треба да бркаш работа.
 

gade

Augustus
Член од
12 април 2008
Мислења
4.842
Поени од реакции
5.121
Ако навистина те интересира има пристоен број на извештаи во врска со Брексит. PWC, IMF,OECD, Bank of England. Имаат прилично јасен консензус, иако степенот на последиците варира.
Може во еден краток пост да ми сумираш?
Знам дека Bank of England и IMF беа дефинитивно против излегување, незнам за другиве две.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.316
Поени од реакции
21.774
Што стана од ЕУ, Германија повторно сака да владее со Европа. Една вештерка од Германија изиграва Хитлер и им наредува на другите држави и народи што да прават.
Допрва следуваат тешки времиња за Германија, откако сите ќе почнат да ја напуштаат унија. Нека им го :pusigo:они на мигрантите и грците.
Знаеш што ќе биде крај на ЕУ? Ако Германија излезе. Велика Британија нема толкаво значење за опстанокот. Иначе парите ги бараат на Германија, за тоа чинат, ама ако сака нешто да нареди на пример за тоа што дава огромни пари, е тогаш скокате.

Ќе ти кажам јавана тајна: Ако излезе Германија од ЕУ, ќе стане многу помоќна. Сега ЕУ делува како кочница за неа.[DOUBLEPOST=1466798541][/DOUBLEPOST]
Негативно последици има за цел свет, сепак сега за сега најлошо е за ЕУ. Ќе се стабилизира ситуацијата и животот ќе продолжи. Ништо страшно. Реално на долга стаза ќе видиме дали е подобро за британија да е во ЕУ и да продолжи да ги храни паразитските држави или е подобро да има однос со еу ко што има швајцарија или норвешка. Тоа ти што го тврдиш дека ЕУ сега ќе и прави проблем е тотално грешно и јас само тоа пробувам да ти го посочам.

Секако европа оди во насока диригирана од германија. Имаш цел куп банана републики во еу што се слуги на германија. Вака бар нема да мора да ги хранат.

Напротив сега ќе договорат слободна трговија и се што им треба а нема да мора да праќаат пари во брисел.
Кано, што подразбираш однос како Норвершка или Швајцарија? Си видел колку тие држави плаќаат во ЕУ и колку закони имаат преземено и исто така крупни правни акти како Шенген на пример? А каква политичка моќ имаат за возврат? Никаква. Велика Британија мора од ново да почне да гради односи со ЕУ и тешко да добие задоволителен статус. Тоа би било самоубивство на ЕУ оти и други држави би го следеле тој пат.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.316
Поени од реакции
21.774
Колку си глуп чудо едно.Пензионерите 40 кусур години живееле у таа унија и имаат право да гласаат како мислат,а младите од кур се разбираат,ова младиве генерации све писмени излегоа што да ти кажам,педери наркомани и неработници..Глобално,не само за УК.
Цитро не зафркавај, генерацијата пред нас повеќе се дрогираше и повеќе се флекаше. Денес младината во глобала е помирна. Ама конфликтот помеѓу млади и стари во иднина почесто ќе го гледаме. Скоро сите Европски држави се остарени и допрва ќе остарат. Со тоа старата генерација одлучува а не младината.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Знаеш што ќе биде крај на ЕУ? Ако Германија излезе. Велика Британија нема толкаво значење за опстанокот. Иначе парите ги бараат на Германија, за тоа чинат, ама ако сака нешто да нареди на пример за тоа што дава огромни пари, е тогаш скокате.

Ќе ти кажам јавана тајна: Ако излезе Германија од ЕУ, ќе стане многу помоќна. Сега ЕУ делува како кочница за неа.[DOUBLEPOST=1466798541][/DOUBLEPOST]

Кано, што подразбираш однос како Норвершка или Швајцарија? Си видел колку тие држави плаќаат во ЕУ и колку закони имаат преземено и исто така крупни правни акти како Шенген на пример? А каква политичка моќ имаат за возврат? Никаква. Велика Британија мора од ново да почне да гради односи со ЕУ и тешко да добие задоволителен статус. Тоа би било самоубивство на ЕУ оти и други држави би го следеле тој пат.

Значи УК не е Швајцарија или Норвешка. Значителен извоз прави ЕУ во УК, поголем него ли што увезува и како таква на ЕУ и треба УК пазарот кој не ни толку мал и безначаен како Швајцарија и Норвешка а плус е и доста богат. Имај на ум дека збориме за 5тата најголема економија во светот. Додај на тоа дека банкарскиот систем во голема мера функционира преку Лондон, не е е воопшто едноставно голем дел ЕУ фирми се финансираат баш преку УК. Не мислам дека ќе биде еднострано преговарањето со УК како што беше со Норвешка или Швајцарија. Денес и двете страни доживеаа шок и ќе кажат што ќе кажат ама кога се ќе спласне и кога ќе треба да се договорат ќе видиме што ќе испадне. Јас верувам дека УК може полесно од што мислите да опстане без ЕУ исто ко што и ЕУ може без УК ама и на двете страни не им одговара тоа. На крај ќе се договорат нешто и мислам дека тоа ќе биде многу подобар дил него она што сега го има УК. УК нема да прифати Шенген, нема потреба од такво срање, овие имаа.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Така е. Но реално што и да направи УК, нема да се ослободи од имиграцијата. Иако тоа беше најголемата причина зошто повеќето од народот гласаа за излез. Или дека сега кога нема да плаќаат на ЕУ ќе имаат повеќе пари за трошење.
 
Член од
30 ноември 2007
Мислења
7.250
Поени од реакции
5.223
Najviše onih koji su za izlazak tako je u dobnoj skupini od 65+ godina, 58 posto.
Значи пензионерите одлучиле Британија за излезе од ЕУ.

Па добро бе, како не им текна да ги расипат лифтовите? Остајте кампања и глупости трошење пари ... само лифтовите да во текнеа.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.316
Поени од реакции
21.774
Значи УК не е швајцарија или норвешка. Значителен извоз прави ЕУ во УК, поголем него ли што увезува и како таква на ЕУ и треба УК пазарот кој не ни толку мал и безначаен како швајцарија и норвешка а плус е и доста богат. Имај на ум дека збориме за 5тата најголема економија во светот. Додај на тоа дека банкарскиот систем во голема мера функционира преку Лондон не е е воопшто едноставно и не мислам дека ќе биде еднострано преговарањето со УК како што беше со ЕУ или Швајцарија. Денес и двете страни доживеаа шок и ќе кажат што ќе кажат ама кога се ќе спласне и кога ќе треба да се договорат ќе видиме што ќе испадне. Јас верувам дека УК може полесно од што мислите да опстане без ЕУ исто ко што и ЕУ може без УК ама и на двете страни не им одговара тоа. На крај ќе се договорат нешто и мислам дека тоа ќе биде многу подобар дил него она што сега го има УК. УК нема да прифати Шенген, нема потреба од такво срање, овие имаа.
УК скоро нема индустрија и услужниот сектор јако доминира и нормално финансискиот. УК пак ќе мора да увезува стока како и досега, ама можеби за поголеми пари. Потоа последиците за финансискиот сектор сеуште се нејасни ама ќе има. Нормално дека УК и понатаму ќе биде јака држава ама последиците ќе бидат огромни и тоа во сите сфери, не само во економијата. Плус следните 2 години политиката целосно ќе биде зафатена со излезот од ЕУ па ќе преговара идните години за договори да стекне со ЕУ итн итн. И најголемиот оптимист мора да признае дека последиците за УК ќе бидат далеку поголеми него за ЕУ. ЕУ сега има шанса да зајакне, ама мора драстично да смени многу работи.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
Така е. Но реално што и да направи УК, нема да се ослободи од имиграцијата. Иако тоа беше најголемата причина зошто повеќето од народот гласаа за излез. Или дека сега кога нема да плаќаат на ЕУ ќе имаат повеќе пари за трошење.
Не е цел да се ослободи него да ја запре тоест да ја контролира. Би можеле ако запнат да се ослободат ама нема потреба од тоа. Реципрочно ќе спорведат закони што на двете страни ќе им одговараат, значи на крај пак ќе падне договор кој ќе и одговара и на УК. За тоа дали ќе има повеќе пари за трошење ќе видиме, тој дел нема да биде јасен уште долго. Тука има многу фактори не е само што ќе се договорат со ЕУ него и јачина на фунтата, пласман на други пазари итн...
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.316
Поени од реакции
21.774
Не е цел да се ослободи него да ја запре тоест да ја контролира. Би можеле ако запнат да се ослободат ама нема потреба од тоа. Реципрочно ќе спорведат закони што на двете страни ќе им одговараат, значи на крај пак ќе падне договор кој ќе и одговара и на УК. За тоа дали ќе има повеќе пари за трошење ќе видиме, тој дел нема да биде јасен уште долго. Тука има многу фактори не е само што ќе се договорат со ЕУ него и јачина на фунтата, пласман на други пазари итн...
Што и да се договорат, далеку полошо ќе им биде него сегашниот статус. Толкави привилегии како УК никој немаше. Самите за скоро ќе се сетат.
 

Благоев

The Spartan General
Член од
8 јануари 2014
Мислења
1.357
Поени од реакции
2.087
Па треба да се будали сите ако не седнат и се договорат како ќе прават пари. Политичарите можат да трубат колку и како сакаат. Но дали вреди оваа гимнастика со договори, преддоговори, излегување, и други слични скапи-по-џебот вежби? Не знам.
 
Член од
19 март 2013
Мислења
825
Поени од реакции
601
Теорија на заговор: Ги исфрлија за да не стават вето на идната ЕУ армија.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.473
Поени од реакции
22.896
УК скоро нема индустрија и услужниот сектор јако доминира и нормално финансискиот. УК пак ќе мора да увезува стока како и досега, ама можеби за поголеми пари. Потоа последиците за финансискиот сектор сеуште се нејасни ама ќе има. Нормално дека УК и понатаму ќе биде јака држава ама последиците ќе бидат огромни и тоа во сите сфери, не само во економијата. Плус следните 2 години политиката целосно ќе биде зафатена со излезот од ЕУ па ќе преговара идните години за договори да стекне со ЕУ итн итн. И најголемиот оптимист мора да признае дека последиците за УК ќе бидат далеку поголеми него за ЕУ. ЕУ сега има шанса да зајакне, ама мора драстично да смени многу работи.
Не мислам дека е така. Се сложувам со тебе дека германија би била појака без ЕУ ама истото важи и за британија и евентуално Шведска и идната држава што ќе излезе од унијата - Данска. Другите се банана републики, некој малку појаки некој послаби. УК нема потреба да произведува ништо зашто нејзината индустрија е одмна преселена низ светот во колониите и азија. Тоа е она што они го имаат а други го немаат. Доволно е сервис индустријата и финансискиот/осигурателниот сектор да ги одржи. УК ќе увезува стока ама не мора од ЕУ. Ако почнат да се прават паметни ќе увезуваат од америка или други места место ЕУ. Една Русија кога можеше да ги замени ЕУ производите за други зошто не и УК? Пострашно е ако Сити каже нема повеќе кредити за ЕУ фирми, нема повеќе листање на LSE. За Германија, Австрија и поасалните држави може ќе нема зима ама за Италија, Шпанија и ред други тоа ќе биде убиство на и онака кревката им економија. Премногу се поврзани ЕУ и УК за да биде еднострано диктирање во преговорите, тоа е она што сеуште никој не го разбира и сеуште немаме конкретни информации.
 

Staufer

Вардар - Егеј - Пирин: Македонија!
Член од
17 јануари 2008
Мислења
16.316
Поени од реакции
21.774
Теорија на заговор: Ги исфрлија за да не стават вето на идната ЕУ армија.
Кој ги исфрли, ЕУ? Пак ЕУ крива? Британциве стануваат паптетични што за све ја криват ЕУ. А Европка армија мора да има ако ЕУ сака да биде фактор во светот. Планови уште одамна постојат али нормално дека многу држави се воздржани за таа тема.
 
Последно уредено:

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Може во еден краток пост да ми сумираш?
Знам дека Bank of England и IMF беа дефинитивно против излегување, незнам за другиве две.
Конвенционалната трговска анализа(она што е "лесно" воочливо и што може нумерички да се изрази) има best case сценарио и worst case сценарио. Претпоставката кај првото е дека UK ќе издејствува спогодба слична на онаа на Норвешка. Кај второто сценарио UK мора да ги применува правилата на СТО.

Статичката анализа вика дека ќе има промена на приходот по жител од : -0,98% , односно -2,29%(£850 - £1,700 на годишно ниво по жител).

Динамичката анализа е тро послободна со претпоставките и се темели на емпириски студии и основната претпоставка за промена на динамиката на трговијата е дека ЕУ земјите претпочитаат да тргуваат со ЕУ земји, UK нема да е ЕУ земја и ќе има контракција на трговскиот волумен, вика дека промената на приход по жител ќе е: -6.3% и -9.5%.

Консензусот за сега е дека ова ќе е вградена состојба во системот. Ефектот нема да е еднократен и истиот ќе постои дури и да се најдат алтернативни пазари(дополнителни транспортни трошоци и бариери за влез/работење).

Ова е само еден аспект, другите се малку поапстрактни и наместо одговор завршуваат со прашање.....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom