Реставрација на автомобили и моторцикли, расклопување мотори и слично?

Член од
31 јули 2008
Мислења
2.065
Поени од реакции
666
Еден совет да ми дадете: внатрешноста од Фаровите на голфот што го правам се заргани и нема никаков одблесок...дали би можело да ги исчистам и некако да ги премачкам со никел ,дали е тоа возможно...или пак нови :smir:
 

Crnko

Излуфтиран, комплетно
Член од
4 јули 2008
Мислења
203
Поени од реакции
5
Топџибаба, за голф сеуште у трафичено лево по улица можеш да најдеш фарови...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Де бре...за Гољф од сите можни генерации се наоѓа се...
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
33
Поени од реакции
2
I jas iam edno prasanje...

Imam tristac, ama ostaven na parking vekje 5-6 godini...Ne e zapalen, masloto ne e izvadeno...propagja taka...

Definitivno ke go restavriram, samo prasanje na vreme e. KOga go ostaviv imase problemi so trkalata nekako bavno vrtea, brzo zastanuvase ama mislam deka se toa moze da se najde i celo podvozje da se smeni deka delovi ima sho od fiat sho od zastava 1300...mislam nema da smeta toa.

sho da napravam, da go izvadam masloto ili kaj sedelo tolku godini neka sedi ushe nekoja....ako se zapeche, sho kje bide chare posle toa? a vaka sho sedi, sho kje treba da menuvam, creva za gorivo ova ona toa sigurno? od kaj kje treba da pochnam od restavracijata koga kje pocham..
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
I jas iam edno prasanje...

Imam tristac, ama ostaven na parking vekje 5-6 godini...Ne e zapalen, masloto ne e izvadeno...propagja taka...

Definitivno ke go restavriram, samo prasanje na vreme e. KOga go ostaviv imase problemi so trkalata nekako bavno vrtea, brzo zastanuvase ama mislam deka se toa moze da se najde i celo podvozje da se smeni deka delovi ima sho od fiat sho od zastava 1300...mislam nema da smeta toa.

sho da napravam, da go izvadam masloto ili kaj sedelo tolku godini neka sedi ushe nekoja....ako se zapeche, sho kje bide chare posle toa? a vaka sho sedi, sho kje treba da menuvam, creva za gorivo ova ona toa sigurno? od kaj kje treba da pochnam od restavracijata koga kje pocham..
Ооооо, добредојде колега!!!!
Кажи нешто повеќе околу колата, годиште, ова, она :)
Сега по ред:
1. Пробај запали го!
Испушти маслото оздола, течноста од ладникот и блокот, стави нови, и пробај да го завртиш првин моторот на следниот начин:
Во втора брзина менувачот, ќе ја подигнеш левата страна со дизалица малце и ќе ја вртиш на рака задната гума, за да заврти моторот.
После ќе го палиш.
2. За преден трап има делови, немаш проблем да ги најдеш, се фаќа понешто и од Лада.
3. Тркалата блокираат на 1300, тоа е честа појава. Се средува со испуштање на глицеринот, и темелно чистење на целиот состав за кочење. Со годините се е тоа гадно замастено, има ѓубре у ПМ. Со реставрацијата ќе го средиш тоа.
4. Ако зарибал моторот (не верувам) лесно се средува и тоа.
 

Crnko

Излуфтиран, комплетно
Член од
4 јули 2008
Мислења
203
Поени од реакции
5
Имаш многу за правење на тристаќот додека проработи.Чим не ти е пален подолго време викни механичар да го запалите, тој ќе знае што да направи, бидејќи прво треба да проврите да не е запечен моторот...Има лек и за тоа ама ако не ги разбираш работите добро...механичар. После тоа имаш многу работа ако сакаш да го реставрираш...Еве го Струмикс мислам дека му е 3-та година..ама тој е забеган :):):) Прати слики од тристаќот да видиме во каква состојба е и кажи што сакаш да правиш со него...Па форумов е за тоа, ќе гледаме да помагаме а и Струмикс Веќе е станат експерт за 1300:):):)
 

Crnko

Излуфтиран, комплетно
Член од
4 јули 2008
Мислења
203
Поени од реакции
5
Зирокс, ти реков ,ама се поправам .... ЗАБЕГАН ЕКСПЕРТ...Овој Струмикс:):):)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Зирокс, ти реков ,ама се поправам .... ЗАБЕГАН ЕКСПЕРТ...Овој Струмикс:):):)
Фала на комплиментот!
Косата ми побеле од него...мислам дека го знам во детал...
И, Зирокс...ако сакаш квалитетно да го средиш, едно 3000 евровизиски ќе одат...по мои пресметки...
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
33
Поени од реакции
2
76ta e godisteto, neam sliki zasega cim najdam ke stavam. abe, ne znam dali sega da menuvma maslo ova ona ili sosema da go ostavam pa za nekoja godina koga ke bidam pri pari se da napravam naednas, deka nemam uslovi da go cuvam vo garaza...

kolku pari bi otisle na restavracija, pravime muabet ubava farba, nekoj del da se najde sto fali za eksterierot, nov tepiseon vo vnatresnosta i novo oblozuvanje na plastikite, novo tapaciranje na sedistata....
 
Член од
2 октомври 2008
Мислења
33
Поени од реакции
2
pa i jas okolu tolku misalm da potrosam, mada so 3000 komotno mislam deka moze da se kupi uste eden tristac i sve so ne cini da se menuva od motor do sve vnatre....

domakjinski, mislam deka mehanikata moze da se sredi so 1000 (mehanicar, sve so ne cini, kraj kraeva se kupuva uste eden za 400 evra i sve so ne cini se zema od nego) uste edna 1000 za vnatre nadvor so se farba sedista i detalji.... uste 300 za novi gumi...

matematikata e taa...parite se tie.... :)
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
76ta e godisteto, neam sliki zasega cim najdam ke stavam. abe, ne znam dali sega da menuvma maslo ova ona ili sosema da go ostavam pa za nekoja godina koga ke bidam pri pari se da napravam naednas, deka nemam uslovi da go cuvam vo garaza...

kolku pari bi otisle na restavracija, pravime muabet ubava farba, nekoj del da se najde sto fali za eksterierot, nov tepiseon vo vnatresnosta i novo oblozuvanje na plastikite, novo tapaciranje na sedistata....
76...менувач долу (полска измислица, од застава ја прифатиле...), портокалови жмигавци напред, позицијата е во краткото светло во надворешниот фар, бандаши како на 101, раткапни поразлични од првите, и ги нема лајсните на праговите (за кои кога ќе се сетам ми се стемнува)...
Делови како на пр. украси и сл лајсни, такви ствари на отпад. ефтино! Лимарија...и кога беа нови немаше, реткост да најдеш нешто...механика, има се наоѓа.
Реков погоре...се на се спреми едно 3000 евра за квалитетна реставрација.

едит: ОБАВЕЗНО!!!! Запали го, и пали го понатаму барем еднаш месечно! Ако можеш, тргни го од улица, носи го некаде на суво!

pa i jas okolu tolku misalm da potrosam, mada so 3000 komotno mislam deka moze da se kupi uste eden tristac i sve so ne cini da se menuva od motor do sve vnatre....

domakjinski, mislam deka mehanikata moze da se sredi so 1000 (mehanicar, sve so ne cini, kraj kraeva se kupuva uste eden za 400 evra i sve so ne cini se zema od nego) uste edna 1000 za vnatre nadvor so se farba sedista i detalji.... uste 300 za novi gumi...

matematikata e taa...parite se tie.... :)
Хммм....лимарија околу 1600 евра секако, ептен квалитетно.
Тапацирање 400 евра.
Гуми (Тигар, фала богу :)) 150 евра
Механика и друго 800 евра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom