Реновирајне стара куќа

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.144
Поени од реакции
2.797
Фиксна цена.
Иде на локација. Го гледа објектот и ти дава цена и временски рок за рушење и чистење.
Како може да утврди за колку часа ќе ја заврши работата освен со мерење на сатот на мобилниот или евентуално на штоперицата???

Јас со мајсторот така постапивме кога дојде 09.00 часот почнавме со мерење. И 11.15 се заврши со работа...
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.373
Поени од реакции
5.137
Како може да утврди за колку часа ќе ја заврши работата освен со мерење на сатот на мобилниот или евентуално на штоперицата???
Од кај знае дали е земја, дали е карпа?
Абе куќа градена 1920год. од тула, спратовите од трска и греди и штици, покрив греди. Нема арматура нема ништо.
Иде на лице ја гледа и прави проценка.
Ликот за 1200€ идеше со JCB ЈS220 и 1 или 2 кипери. наредната ден, плацот - тепсија
Незнам ја тоа сатници вие како се пресметувате со мајстори.

Ако викнеш молер бараш фиксна цена колку е за да ти го искречи станот и за колку време ќе го заврши.
Вие како? Молерот го пазарите на сатница?
Или ако викнеш некој да ти излепи плочки в купатило или да ти намести паркет го пазарите по сатница?
Или ти пресметува на лице место квадратура и ти кажува цена....
Не сте ми јасни....
 
Член од
25 ноември 2013
Мислења
1.637
Поени од реакции
1.491
Како може да утврди за колку часа ќе ја заврши работата освен со мерење на сатот на мобилниот или евентуално на штоперицата???

Јас со мајсторот така постапивме кога дојде 09.00 часот почнавме со мерење. И 11.15 се заврши со работа...
Ja vaka od saatnicata ja molerisuvav i sea samo pola e bela, snema pari. :D

Ja pravev otvor za prozor za dnevna, im dadov dimenzii od otvor na nekolku lugje/firmi sho rabotat ova i im kazav od sto materijal e zidana. Na kraj se dogovoriv so eden lokalen covek koj go raboti toa. Nieden ne rece ke merime kolku saati ke ni fati.
 

Zaptija Stojkov

Комунист
Член од
23 февруари 2010
Мислења
3.144
Поени од реакции
2.797
Абе куќа градена 1920год. од тула, спратовите од трска и греди и штици, покрив греди. Нема арматура нема ништо.
Иде на лице ја гледа и прави проценка.
Ликот за 1200€ идеше со JCB ЈS220 и 1 или 2 кипери. наредната ден, плацот - тепсија
Незнам ја тоа сатници вие како се пресметувате со мајстори.

Ако викнеш молер бараш фиксна цена колку е за да ти го искречи станот и за колку време ќе го заврши.
Вие како? Молерот го пазарите на сатница?
Или ако викнеш некој да ти излепи плочки в купатило или да ти намести паркет го пазарите по сатница?
Или ти пресметува на лице место квадратура и ти кажува цена....
Не сте ми јасни....
Ами нормално се знае секој молер и плочкар се пазари од квадрат...
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
3.441
Поени од реакции
5.938
Здраво долго време барам по интернетов, и никако да дојдам до некоја добра информација. Се работи за стара куќа од камен 100 квадрати на 2 спрата, дали е добро да се целосно реновират(под, врати прозори инсталација санитарија и кров) или нова куќа да се градит? Мој познаник пред неколку години реновираше стара куќа и ми спомна за некоја цена од 200€квадрат, нова куќа да градиш како што слушнав е од 350€ квадрат. И незнам дали да барам мајстори посебно или фирма за реновирање.
Зависи колку е стара, со каков материјал е градена, местоположба и уште еден куп фактори. Ако е прастара батали и гради нешто ново, особено ако има влага/мемла тоа е крај.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom