Религија (мајка на незнаењето, илузии и митови)

Член од
26 ноември 2007
Мислења
30
Поени од реакции
0
I jas sum ateist i ne veruvam voopsto deka postoi gospod ili postoel isus itn itn.Bidejki toa se samo izmislici na narodot biblijata e napisana od narodot,sigurno ne e napisana od nekoj si bog.A za toa nie kako sme nastanale ima poveke fakti,spored charls darvin nie sme bile sozdadeni od majmuni no kako mozela taa revolucija naednas da prekine zosto sega majmunite ne evoluiraat vo ludje!!!!Ili pak koga ke mi kaze nekoj nie sme sozdadeni od gospod od kal i voda toa e 4ista izmislica!!!Moe mislenje e deka nie sme sozdadeni od vonzemjani so toa sto tie ostavile nivna dnk koja sto se razvila vo zivi organizmi i preku odredena evolucija sme nastanale nie ludjeto.Nie sme nivni robovi mislam zatvoreni sme vo kafez t.e zemjata bidejki ne sum slusnal dosega 4ovekot da stasa negde podaleku od mesecinata a prasanje e i do mesecinata dali stasal 4ovek.Vonzimjanite kako so kazav ne stavile vo kafez i ne nabljuduvaat gledaat kako se poveke i poveke se unistuvame a toa dokazuva i samata vremenska stabilnost na zemjava.Drug fakt e vo vrska so piramidite kako moze nie ludjeto so tolku golema tehnologija so skeniranje i sposobnosti da se gleda preku zid da ne mozeme da napravime edna piramida a egipjanite da gradat ogromni od obi4ni blokovi kamenja i da im stojat so decenii.Spored masonite toa nesto so im kazalo kako da gradat piramidi BIlo vonzemjanite bidejki vo edna piramida pisuvalo deka sonceto go smetale za bogot ra a od sonceto se simnal son of ra(sun ray) zna4i toa se opisuva kako nesto od sonceto deka se simnalo i im kazalo kako se pravat piramidite!!!!
 
Член од
1 февруари 2008
Мислења
260
Поени од реакции
2
I jas sum ateist i ne veruvam voopsto deka postoi gospod ili postoel isus itn itn.Bidejki toa se samo izmislici na narodot biblijata e napisana od narodot,sigurno ne e napisana od nekoj si bog.A za toa nie kako sme nastanale ima poveke fakti,spored charls darvin nie sme bile sozdadeni od majmuni no kako mozela taa revolucija naednas da prekine zosto sega majmunite ne evoluiraat vo ludje!!!!Ili pak koga ke mi kaze nekoj nie sme sozdadeni od gospod od kal i voda toa e 4ista izmislica!!!Moe mislenje e deka nie sme sozdadeni od vonzemjani so toa sto tie ostavile nivna dnk koja sto se razvila vo zivi organizmi i preku odredena evolucija sme nastanale nie ludjeto.Nie sme nivni robovi mislam zatvoreni sme vo kafez t.e zemjata bidejki ne sum slusnal dosega 4ovekot da stasa negde podaleku od mesecinata a prasanje e i do mesecinata dali stasal 4ovek.Vonzimjanite kako so kazav ne stavile vo kafez i ne nabljuduvaat gledaat kako se poveke i poveke se unistuvame a toa dokazuva i samata vremenska stabilnost na zemjava.Drug fakt e vo vrska so piramidite kako moze nie ludjeto so tolku golema tehnologija so skeniranje i sposobnosti da se gleda preku zid da ne mozeme da napravime edna piramida a egipjanite da gradat ogromni od obi4ni blokovi kamenja i da im stojat so decenii.Spored masonite toa nesto so im kazalo kako da gradat piramidi BIlo vonzemjanite bidejki vo edna piramida pisuvalo deka sonceto go smetale za bogot ra a od sonceto se simnal son of ra(sun ray) zna4i toa se opisuva kako nesto od sonceto deka se simnalo i im kazalo kako se pravat piramidite!!!!
OMFG !!! :vozbud::vozbud::vozbud:

Sepak interesno ke bide i od voj vid na teorii da se im eden zastapnik na ovaa tema :)

p.s Nie poteknuvame od zaednicki predok so majmunite .. zatoa tie ne evoluviraat
 
Член од
8 декември 2007
Мислења
254
Поени од реакции
9
I jas sum ateist i ne veruvam voopsto deka postoi gospod ili postoel isus itn itn.Bidejki toa se samo izmislici na narodot biblijata e napisana od narodot,sigurno ne e napisana od nekoj si bog.A za toa nie kako sme nastanale ima poveke fakti,spored charls darvin nie sme bile sozdadeni od majmuni no kako mozela taa revolucija naednas da prekine zosto sega majmunite ne evoluiraat vo ludje!!!!Ili pak koga ke mi kaze nekoj nie sme sozdadeni od gospod od kal i voda toa e 4ista izmislica!!!Moe mislenje e deka nie sme sozdadeni od vonzemjani so toa sto tie ostavile nivna dnk koja sto se razvila vo zivi organizmi i preku odredena evolucija sme nastanale nie ludjeto.Nie sme nivni robovi mislam zatvoreni sme vo kafez t.e zemjata bidejki ne sum slusnal dosega 4ovekot da stasa negde podaleku od mesecinata a prasanje e i do mesecinata dali stasal 4ovek.Vonzimjanite kako so kazav ne stavile vo kafez i ne nabljuduvaat gledaat kako se poveke i poveke se unistuvame a toa dokazuva i samata vremenska stabilnost na zemjava.Drug fakt e vo vrska so piramidite kako moze nie ludjeto so tolku golema tehnologija so skeniranje i sposobnosti da se gleda preku zid da ne mozeme da napravime edna piramida a egipjanite da gradat ogromni od obi4ni blokovi kamenja i da im stojat so decenii.Spored masonite toa nesto so im kazalo kako da gradat piramidi BIlo vonzemjanite bidejki vo edna piramida pisuvalo deka sonceto go smetale za bogot ra a od sonceto se simnal son of ra(sun ray) zna4i toa se opisuva kako nesto od sonceto deka se simnalo i im kazalo kako se pravat piramidite!!!!
Popoleka brat! Si gi ispomesal site poklopcinja. Od holivud,naucna fantastika,sum literatura...se si sobral na edno mesto i ti se ispomesalo. Daj sredi se malku.,,Vonzimjanite kako so kazav ne stavile vo kafez i ne nabljuduvaat gledaat...,,:pos2: Me iznasmeja!
 
C

Cool Hand Luke

Гостин
Da be, nie sme mu domasni milenici na Dzaba Hat od Star Wars... a sta ne bi moglo? A avtorot na temava, tek sega primetiv - najprominentnite naucnici ne ja povrzuvaat naukata so Boga... Carls Darvin ne bil ateist, prijatele. Da ne ja imas ti alkata sto nedostasuva, kako zapocnalo se samo od sebe?
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Што има врска тоа што Дарвин бил верник (доколку бил, во тоа време да се декларираш атеист било многу, многу ризично) тој не го негирал постоењето на бог, само бил критички настроен по учењата (тврдењата) од религијата во одредена област, односно дека не се баш сосем точни.
И не е само Дарвин во прашање, неговото проучување го продолжиле многумина, така да тврдењето Дарвин така рекол не држи многу вода, тој само го почнал процесот што и денеска сеуште трае, се надополнува со нови и нови сознанија, за разлика од верските учења кои се застанати на тврди ставови (уствари имаат само еден одговор на сите можни прашања)од пред неколку илјади години.
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
I jas sum ateist i ne veruvam voopsto deka postoi gospod ili postoel isus itn itn.Bidejki toa se samo izmislici na narodot biblijata e napisana od narodot,sigurno ne e napisana od nekoj si bog.A za toa nie kako sme nastanale ima poveke fakti,spored charls darvin nie sme bile sozdadeni od majmuni no kako mozela taa revolucija naednas da prekine zosto sega majmunite ne evoluiraat vo ludje!!!!Ili pak koga ke mi kaze nekoj nie sme sozdadeni od gospod od kal i voda toa e 4ista izmislica!!!Moe mislenje e deka nie sme sozdadeni od vonzemjani so toa sto tie ostavile nivna dnk koja sto se razvila vo zivi organizmi i preku odredena evolucija sme nastanale nie ludjeto.Nie sme nivni robovi mislam zatvoreni sme vo kafez t.e zemjata bidejki ne sum slusnal dosega 4ovekot da stasa negde podaleku od mesecinata a prasanje e i do mesecinata dali stasal 4ovek!
Ne si ti kriv...
 
Член од
9 ноември 2007
Мислења
9.327
Поени од реакции
1.334
Ова не е мит ни илузија ова е стварност
ВО БИТОЛСКО СЕЛО ЛОВОГАРДИ

Селскиот поп ги пцуел верниците и ги нарекувал овци!

Селскиот поп од битолско Логоварди држел богослужби со пцости и навреди до верниците. Овци, расколници, неверни - вака попот Кире, кој е на служба во битолското село Логоварди, им се обраќал на верниците, тврдат мештаните од ова село. Во последните две години од кога овој поп богослужел во црквата "Св. Горѓија" не само што ги навредувал православните верници, туку од црковниот одбор побарал тој да располага со црковните пари. Откако не успеал во намерата, караниците меѓу него и верниците се повеќе зачестиле.
"Тој нам ни се обрати со зборовите "вие сте неверници, вие малце деца раѓате, вие сте расколници, вашите куќи се во трње и трева, којзнае дали верувате во црква и во бога, овци, будали", изјави Бале Бабаџовски, член на селскиот црковен одбор. Верниците велат како никогаш досега свештеникот им побарал и да му плаќаат пензиско и здравствено осигурување месечно во висина од 43 илјади денари во спротивно ако не му плателе, немал да служи богослужба во селото. Црковниот одбор од Логоврди по ваквото однесување на попот, неколку пати се пожалил до Битолската митрополија, но според одборот, црквата во Битола, засега не покажала разбирање за нивниот проблем.









линк
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=59F0B7E98D96F446B48686B37EF3BA1A
прочитајте ги коментарите!
 

Fabullous_178

Psychonautics:.
Член од
21 февруари 2007
Мислења
2.987
Поени од реакции
190
Ова не е мит ни илузија ова е стварност
ВО БИТОЛСКО СЕЛО ЛОВОГАРДИ

Селскиот поп ги пцуел верниците и ги нарекувал овци!

Селскиот поп од битолско Логоварди држел богослужби со пцости и навреди до верниците. Овци, расколници, неверни - вака попот Кире, кој е на служба во битолското село Логоварди, им се обраќал на верниците, тврдат мештаните од ова село. Во последните две години од кога овој поп богослужел во црквата "Св. Горѓија" не само што ги навредувал православните верници, туку од црковниот одбор побарал тој да располага со црковните пари. Откако не успеал во намерата, караниците меѓу него и верниците се повеќе зачестиле.
"Тој нам ни се обрати со зборовите "вие сте неверници, вие малце деца раѓате, вие сте расколници, вашите куќи се во трње и трева, којзнае дали верувате во црква и во бога, овци, будали", изјави Бале Бабаџовски, член на селскиот црковен одбор. Верниците велат како никогаш досега свештеникот им побарал и да му плаќаат пензиско и здравствено осигурување месечно во висина од 43 илјади денари во спротивно ако не му плателе, немал да служи богослужба во селото. Црковниот одбор од Логоврди по ваквото однесување на попот, неколку пати се пожалил до Битолската митрополија, но според одборот, црквата во Битола, засега не покажала разбирање за нивниот проблем.









линк
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=59F0B7E98D96F446B48686B37EF3BA1A
прочитајте ги коментарите!
А па ако не држи богослужби,кур се тресе у ладна вода.
Интересни луге одбира Бог за да го пренесуваат неговиот збор.
Или па сеа ке кажете дека не ги одбира он,туку си има секретар,ама него му е болна жената,па затоа напраил ваква фатална грешка?
Тажно,би можел Бог барем да си ја надгледува неговата институција,кога веке заебал све друго човечко.
Ако постои,that is...
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Ова не е мит ни илузија ова е стварност
ВО БИТОЛСКО СЕЛО ЛОВОГАРДИ

Селскиот поп ги пцуел верниците и ги нарекувал овци!

Селскиот поп од битолско Логоварди држел богослужби со пцости и навреди до верниците. Овци, расколници, неверни - вака попот Кире, кој е на служба во битолското село Логоварди, им се обраќал на верниците, тврдат мештаните од ова село. Во последните две години од кога овој поп богослужел во црквата "Св. Горѓија" не само што ги навредувал православните верници, туку од црковниот одбор побарал тој да располага со црковните пари. Откако не успеал во намерата, караниците меѓу него и верниците се повеќе зачестиле.
"Тој нам ни се обрати со зборовите "вие сте неверници, вие малце деца раѓате, вие сте расколници, вашите куќи се во трње и трева, којзнае дали верувате во црква и во бога, овци, будали", изјави Бале Бабаџовски, член на селскиот црковен одбор. Верниците велат како никогаш досега свештеникот им побарал и да му плаќаат пензиско и здравствено осигурување месечно во висина од 43 илјади денари во спротивно ако не му плателе, немал да служи богослужба во селото. Црковниот одбор од Логоврди по ваквото однесување на попот, неколку пати се пожалил до Битолската митрополија, но според одборот, црквата во Битола, засега не покажала разбирање за нивниот проблем.









линк
http://www.vecer.com.mk/?ItemID=59F0B7E98D96F446B48686B37EF3BA1A
прочитајте ги коментарите!
TOA !!!
Напред Божји луѓе , исцедите што одстана до овиј народ . НАПРЕД !!

ДА,да религијата му помага на човекот ...
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
TOA !!!
Напред Божји луѓе , исцедите што одстана до овиј народ . НАПРЕД !!

ДА,да религијата му помага на човекот ...
Кон болтуваното:
„Помогни си сам и Господ ќе ти помогне„ вели дена народна мудрост.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Кон болтуваното:
Помогни си сам и Господ ќе ти помогне„ вели дена народна мудрост.
ПОМОГНИ СИ САМ ... да тука има помош до Оној горе .:jaj:

Коментар за попчево имаш ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Да, имам...
И не ја „сечи„ реченицата туку додај дека „Господ ќе ти помогне„.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Да, имам...
И не ја „сечи„ реченицата туку додај дека „Господ ќе ти помогне„.
Хм...ако си помогнеш сам себе ,. не глеам како некое трето лице може да ти помогне , а зашо да не додадам “Алах ќе ти помогне „ ?:uvo:

А коментарот Е ?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.398
Може..таква е логиката во православието. Ако поединецот реши да се преуми и да го поправи своето однесување (да престане да чини зло и да почне да чини добро и само добро) тоа Бог ќе го забележи и ќе му помогне на поединецот и ќе го насочи на вистинкиот пат во животот и кон спасението на неговата душа. Ова и најслабиот верник-почетник го знае, од неговото лично искуство. „Без Мене. не можете да направите ништо„ вели Христос Бог. Ти текнува? Ништо добро, би додал.
 

TheBestTipster

Избраниот
Член од
8 март 2008
Мислења
2.387
Поени од реакции
97
Може..таква е логиката во православието. Ако поединецот реши да се преуми и да го поправи своето однесување (да престане да чини зло и да почне да чини добро и само добро) тоа Бог ќе го забележи и ќе му помогне на поединецот и ќе го насочи на вистинкиот пат во животот и кон спасението на неговата душа. Ова и најслабиот верник-почетник го знае, од неговото лично искуство. „Без Мене. не можете да направите ништо„ вели Христос Бог. Ти текнува? Ништо добро, би додал.
Не мораш ... се ми е јасно :kesa::nesvest:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom