Религијата во пандемија на коронавирус Covid19!

Член од
3 октомври 2019
Мислења
21
Поени од реакции
8
Па на пример самите основи на кои е поставено - сомнежот се промовира како грев, маана а слепата верба како доблест. Тоа потоа на пример води до ситуации кога истомислениците на бабичката што носи зејтин, во време на пандемија наместо на науката да им веруваат на поповите и оџите.
За говорот на омраза кон лгбт заедницата, атеистите, окултистите и практично сите останати религии и да не зборувам.
Не можеш тоа да го кажеш, во време на пандемијата во православието се си се одвиваше според протоколот од Министерството за Здраство, тоа што имаше непочитување од страна на некои верски лидери,верници, верски објекти итн со тоа не можеш да го осудиш целото православие.
Од страна на сите имаше прекршувања што е нормално и се очекува, никој не беше подготвен за оваа пандемија реално која не промиени од корен за еден ден.

Никој не ги осудува ЛГБТ заедницата, православието верува и оправдува само брак маж и жена,како што си пишува во библијата по која се води, се што е истополови бракови, посвојување на деца од родители од исти пол итн не е во склоп со православната вера, и како заедница и грагани на оваа земја го имат целото право да бидат против тоа, исто како што ЛГБТ заедницата има право да се бори за нивните права во кои тие имаат други верувања , не гледам тука никаков проблем ?

Исто така не сум видел да има говор на омраза за Оклутизам , Атеизам , останати религии итн... секој човек, секоја заедница си има став за било што и си има личен избор што да прави... тоа што во црвката нема место за Окултизам, Јога, содеинување на човекот со унверизуомот и звездите , енергии и такви работи не значи дека ги мразат туку едноставно не се не иста фреквенција со христијанстовот..... тоа ти е како да одиш на час по Англиски и да го мразиш Англискиот затоа што не ти дале да решаваш Математички задичи :toe::toe:
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.354
Поени од реакции
4.923
Јас кажав зошто не ги сакам христијанството и исламот, мое право е дали ќе сакам нешто или не. Говор на омраза е кога омаловажуваш, дискриминираш и шириш негативни стереотипи за луѓе само затоа што имаат различен начин на живот, различна сексуалност, религија и слично. Има еден куп групи на социјалните мрежи каде отворено се шири омраза кон лгбт луѓето, кон атеисти и кон религии што се различни од нивните.
Па имаш и атеисти шо шират омраза кон сектите и лгбт луѓето и сеа?Од друга страна ти на пример си преполн со стереотипи за христијаните.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.196
Поени од реакции
12.539
Не можеш тоа да го кажеш, во време на пандемијата во православието се си се одвиваше според протоколот од Министерството за Здраство, тоа што имаше непочитување од страна на некои верски лидери,верници, верски објекти итн со тоа не можеш да го осудиш целото православие.
Од страна на сите имаше прекршувања што е нормално и се очекува, никој не беше подготвен за оваа пандемија реално која не промиени од корен за еден ден.

Никој не ги осудува ЛГБТ заедницата, православието верува и оправдува само брак маж и жена,како што си пишува во библијата по која се води, се што е истополови бракови, посвојување на деца од родители од исти пол итн не е во склоп со православната вера, и како заедница и грагани на оваа земја го имат целото право да бидат против тоа, исто како што ЛГБТ заедницата има право да се бори за нивните права во кои тие имаат други верувања , не гледам тука никаков проблем ?

Исто така не сум видел да има говор на омраза за Оклутизам , Атеизам , останати религии итн... секој човек, секоја заедница си има став за било што и си има личен избор што да прави... тоа што во црвката нема место за Окултизам, Јога, содеинување на човекот со унверизуомот и звездите , енергии и такви работи не значи дека ги мразат туку едноставно не се не иста фреквенција со христијанстовот..... тоа ти е како да одиш на час по Англиски и да го мразиш Англискиот затоа што не ти дале да решаваш Математички задичи :toe::toe:
Факт е дека христијанството сомнежот го смета за маана а слепата верба во нејзините догми за доблест, тоа не можеш да го негираш, а тоа води до ситуации каде за верникот не е клучно што ќе каже доктор или научник, туку свештеник. На темава имаш колку сакаш такви примери и не само на оваа.
За тоа дека немало говор на омраза кон групите што ги спомнав, може на деца од градинка прикаски да им кажуваш, се што треба е да почнеш разговор со верник за тие теми и се ќе ти биде јасно. Смешно е да се негира нешто кое е очигледно.
Фаличноста во вашите религии е што авторитетот го сметате за вистина, наместо вистината да ви биде авторитет. Безброј пати сум бил сведок на тоа, колку и да е нешто бизарно, смешно, нелогично, ако верувате дека доаѓа од авторитет - Господ, црква, свештеник, тогаш едноставно ја тргате на страна логиката и го прогласувате апсурдот за вистина. Колку и да има логички показатели дека нешто е вистина, ако е во конфликт со вашите догми, го прогласувате за невистина.
Автоматски споено мислење:

Па имаш и атеисти шо шират омраза кон сектите и лгбт луѓето и сеа?Од друга страна ти на пример си преполн со стереотипи за христијаните.
Атеизмот не е идеологија, нема догми, заповеди, морални или етички рамки. Мешање баби и жаби.
Кажи еден стереотип што си го прочитал кај мене.
 
Последно уредено:
Член од
20 април 2012
Мислења
2.354
Поени од реакции
4.923
религијата е минато доба, трансхуманизмот е иднината
Прмногу е рано за трансхуманизам.Треба прво да се зголеми нивото на свесност кај човештвото за да разговараме за некој трансхуманизам.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.196
Поени од реакции
12.539
Помина феноменот „Лажиче“, помина и литијата, а сега некако молк од страна на атеистите, прогресивните, општествено освестените и одговорни гласноговорници по прашање на верски собири. Или е неинформираност или тешка хипокриза во прашање...
Помина велиш?
Screenshot_20200522-203854_Facebook.jpg
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
904
Поени од реакции
2.666

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.196
Поени од реакции
12.539
Него нешто не коментираш за Рамазан Бајрам да нема собири или само стрикно ковид 19 напаѓа во Црква а на друго место не според твојта логика!
Проблем со очите или со паметот имаш?
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
904
Поени од реакции
2.666
Мики ти шо ќе кажеш за Рамазан Бајрам и собирнкиве на муслиманите?
Мој став е дека на секој треба да се дозволи да иде во црква/џамија а не за едни мајка за други маќеа!
 
Член од
8 април 2008
Мислења
6.402
Поени од реакции
721
Мој став е дека на секој треба да се дозволи да иде во црква/џамија а не за едни мајка за други маќеа!
Значи исправно е што ги оставија, дозволија, недела утрото да нема полициски?
Автоматски споено мислење:

Не е убаво да се собираат!
Неодговорно е, и однесувањето на владава и однесувањето на верските водачи.
 

mickey mouse

Багабонти
Член од
5 септември 2011
Мислења
904
Поени од реакции
2.666
Значи исправно е што ги оставија, дозволија, недела утрото да нема полициски?
Автоматски споено мислење:
Да чунки ковид 19 се шири само за верски празници и се воведува неколку дневен полициски час, а што брзаат северџаните за избори во средината на јуни тогаш не се шире!
 
На врв Bottom