Религијата во пандемија на коронавирус Covid19!

Член од
7 септември 2016
Мислења
6.077
Поени од реакции
8.726
Цитати :

,,..Бигорскиот манастир и Манастирот во Рајчица, двата најпосетувани манастирски центри на МПЦ-ОА, од синоќа практично се затворени за верници, но молитвите и литургиите се одвиваат, а монасите и монахињите ги посветуваат на што поскоро решавање на целата ситуација со коронавирусот ...,,

,,..Палестинското Министерство за туризам (или Палестинската управа, според израелската држава) соопшти дека храмот „Рождество Христово“ во Витлеем ќе биде затворен се додека не биде издадена нова наредба. Портпарол на министерството рече дека храмот ќе биде дезинфициран пред неговото отворање. Претходно, министерот за здравство повика црквите и џамиите во градот да бидат привремено затворени „за превентивни цели“. ..,,

,,..Ерусалимската џамија Ал-Акса и муслиманското светилиште Купола на карпата ќе ги затворат своите врати за верниците, како мерка претпазливост против ширењето на коронавирусот, соопштија денеска исламските верски власти ..,,

,,...Поглаварот на Исламската Верска Заедница, Сулејман Реџепи во изјава за Алсат-М, изјави дека ИВЗ одблизу ја следи состојбата со коронавирусот и дека ги почитува препораките на Министерството за Здравство.Тој додаде дека Петочната молитва треба да се одржи во џамија, додека за другите молитви препорачано е верниците да ги реализираат индивидуално во нивните домови.
-Во нашите џамии максимално може 100, 200, 300 лица да се молат на петочната молитва. За другите молитви, препорачуваме верниците да ги реализираат индивидуално во своите домови. Целата работа е со Петочната молитва, која што е неопходно е да се изврши во верски објект и да има предводник. Тоа што сакам да го кажам е дека, никој не треба да се грижи дека во џамиите може да се прошири вирусот. Сите џамии имаат секојдневна мерка на дезинфекција, изјави поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи. Според него затворањето на џамиите би предизвикал паника кај граѓаните.
-Ние како ИЗВ стоиме на ставот дека ако ги затвориме џамиите, прво верски гледано не е во ред, исламски ова не е во ред и мене ми остава впечаток дека ние тогаш култивираме паника, а да култивираш паника е полошо од коронавирусот, додаде Реџепи....,,
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.196
Поени од реакции
3.168
Цитати :

,,..Бигорскиот манастир и Манастирот во Рајчица, двата најпосетувани манастирски центри на МПЦ-ОА, од синоќа практично се затворени за верници, но молитвите и литургиите се одвиваат, а монасите и монахињите ги посветуваат на што поскоро решавање на целата ситуација со коронавирусот ...,,

,,..Палестинското Министерство за туризам (или Палестинската управа, според израелската држава) соопшти дека храмот „Рождество Христово“ во Витлеем ќе биде затворен се додека не биде издадена нова наредба. Портпарол на министерството рече дека храмот ќе биде дезинфициран пред неговото отворање. Претходно, министерот за здравство повика црквите и џамиите во градот да бидат привремено затворени „за превентивни цели“. ..,,

,,..Ерусалимската џамија Ал-Акса и муслиманското светилиште Купола на карпата ќе ги затворат своите врати за верниците, како мерка претпазливост против ширењето на коронавирусот, соопштија денеска исламските верски власти ..,,

,,...Поглаварот на Исламската Верска Заедница, Сулејман Реџепи во изјава за Алсат-М, изјави дека ИВЗ одблизу ја следи состојбата со коронавирусот и дека ги почитува препораките на Министерството за Здравство.Тој додаде дека Петочната молитва треба да се одржи во џамија, додека за другите молитви препорачано е верниците да ги реализираат индивидуално во нивните домови.
-Во нашите џамии максимално може 100, 200, 300 лица да се молат на петочната молитва. За другите молитви, препорачуваме верниците да ги реализираат индивидуално во своите домови. Целата работа е со Петочната молитва, која што е неопходно е да се изврши во верски објект и да има предводник. Тоа што сакам да го кажам е дека, никој не треба да се грижи дека во џамиите може да се прошири вирусот. Сите џамии имаат секојдневна мерка на дезинфекција, изјави поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи. Според него затворањето на џамиите би предизвикал паника кај граѓаните.
-Ние како ИЗВ стоиме на ставот дека ако ги затвориме џамиите, прво верски гледано не е во ред, исламски ова не е во ред и мене ми остава впечаток дека ние тогаш култивираме паника, а да култивираш паника е полошо од коронавирусот, додаде Реџепи....,,
:facepalm:
 

Хептаграм XI

Ιερός Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
7.446
Поени од реакции
5.025
Сега ќе видиме дали постои разлика од манастир и црква во градот...

Како што ИВЗ има главен и одговорен уредник кој што се губи во муабетиве, и МПЦ има... со две г. е човекот...
Значи нека излезе и нека им каже на „верните“ - ало, дома седете, црквите нема прашина да фатат ако сме затворени 15 дена за вас!
ИЛи нека им каже дојдете слободно, Христос го чисти храмот од вируси...

Кхм, излегле Црните со соопштение:
Следиме што се случува и пративме абер до црквите и манастирите да се чистат подобро од претходно!
Заминале сите!
Што, сега треба да ги прашуваме дали се христијани и дали биле во црква и ако биле да не седиме до нив ниту да имаме контакт со истите додека не помине сето ова?

Не ги разбирам ниту нив ниту тоа што обичниот верник не разбира што значи одговорност кон себе и другите!

П.С. Додека го пишував ова... се надевам не е фотошоп!
1584291654759.png
 
Последно уредено:

G1-Killer

Life is a game
Член од
18 декември 2009
Мислења
203
Поени од реакции
181
Цитати :

,,..Бигорскиот манастир и Манастирот во Рајчица, двата најпосетувани манастирски центри на МПЦ-ОА, од синоќа практично се затворени за верници, но молитвите и литургиите се одвиваат, а монасите и монахињите ги посветуваат на што поскоро решавање на целата ситуација со коронавирусот ...,,

,,..Палестинското Министерство за туризам (или Палестинската управа, според израелската држава) соопшти дека храмот „Рождество Христово“ во Витлеем ќе биде затворен се додека не биде издадена нова наредба. Портпарол на министерството рече дека храмот ќе биде дезинфициран пред неговото отворање. Претходно, министерот за здравство повика црквите и џамиите во градот да бидат привремено затворени „за превентивни цели“. ..,,

,,..Ерусалимската џамија Ал-Акса и муслиманското светилиште Купола на карпата ќе ги затворат своите врати за верниците, како мерка претпазливост против ширењето на коронавирусот, соопштија денеска исламските верски власти ..,,

,,...Поглаварот на Исламската Верска Заедница, Сулејман Реџепи во изјава за Алсат-М, изјави дека ИВЗ одблизу ја следи состојбата со коронавирусот и дека ги почитува препораките на Министерството за Здравство.Тој додаде дека Петочната молитва треба да се одржи во џамија, додека за другите молитви препорачано е верниците да ги реализираат индивидуално во нивните домови.
-Во нашите џамии максимално може 100, 200, 300 лица да се молат на петочната молитва. За другите молитви, препорачуваме верниците да ги реализираат индивидуално во своите домови. Целата работа е со Петочната молитва, која што е неопходно е да се изврши во верски објект и да има предводник. Тоа што сакам да го кажам е дека, никој не треба да се грижи дека во џамиите може да се прошири вирусот. Сите џамии имаат секојдневна мерка на дезинфекција, изјави поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи. Според него затворањето на џамиите би предизвикал паника кај граѓаните.
-Ние како ИЗВ стоиме на ставот дека ако ги затвориме џамиите, прво верски гледано не е во ред, исламски ова не е во ред и мене ми остава впечаток дека ние тогаш култивираме паника, а да култивираш паника е полошо од коронавирусот, додаде Реџепи....,,
:facepalm: :facepalm: :facepalm:
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.331
Поени од реакции
4.812
И шо е поентава на темава?Па голем број на работници секој ден се на работа во погони од по 300-400 луге и сеа?До работно место стигаат со преполни автобуси.Не ви се чини дека ваквиве теми се досадни и лицемерни?
 
Член од
7 март 2009
Мислења
740
Поени од реакции
421
Да пренесам од Твитер со превод од Tom
@ThomasSchuIz Има логика у ова:

Вау...Земјата се опоравува
-Загадувањето на воздухот се забавува
-Загадувањето на водата се расчистува
-Природниот животински свет што се враќа дома
Короната е вакцина на Планетата Земја
Ние луѓето сме вистинскиот вирус!
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.340
Поени од реакции
2.498
Да пренесам од Твитер со превод од Tom
@ThomasSchuIz Има логика у ова:

Вау...Земјата се опоравува
-Загадувањето на воздухот се забавува
-Загадувањето на водата се расчистува
-Природниот животински свет што се враќа дома
Короната е вакцина на Планетата Земја
Ние луѓето сме вистинскиот вирус!
Држи вода


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
12 март 2009
Мислења
13.724
Поени од реакции
7.966
Да пренесам од Твитер со превод од Tom
@ThomasSchuIz Има логика у ова:

Вау...Земјата се опоравува
-Загадувањето на воздухот се забавува
-Загадувањето на водата се расчистува
-Природниот животински свет што се враќа дома
Короната е вакцина на Планетата Земја
Ние луѓето сме вистинскиот вирус!
Пренаселеност имало и порано, на понизок цивилизациски развој...н.пр. стариот Рим... ама тогаш имало земјотреси, пожари, вулкани... па и Скопје е запалено од Пиколомини поради колера...
во 19век Канзас Сити имал огромен градски коњски сообраќај, коњски измет на сите страни :icon_mrgr: ....
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.340
Поени од реакции
2.498
Да пренесам од Твитер со превод од Tom
@ThomasSchuIz Има логика у ова:

Вау...Земјата се опоравува
-Загадувањето на воздухот се забавува
-Загадувањето на водата се расчистува
-Природниот животински свет што се враќа дома
Короната е вакцина на Планетата Земја
Ние луѓето сме вистинскиот вирус!
Пред некоја недела читав некаде дека во Кина некои градови аерозагадување се намалени на минимум по корона вирус така да тука држи вода


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.340
Поени од реакции
2.498
Пренаселеност имало и порано, на понизок цивилизациски развој...н.пр. стариот Рим... ама тогаш имало земјотреси, пожари, вулкани... па и Скопје е запалено од Пиколомини поради колера...
во 19век Канзас Сити имал огромен градски коњски сообраќај, коњски измет на сите страни :icon_mrgr: ....
Не ставај во ист ќош коњи и автомашини разликата е огромна , впрочем коњски измет се враќа во земјата и воедно обработува земјата додека кај автомобили каде чадови од бензинските вирее во воздух додека дизелот е тешка и кратко ќе вирее во воздух и после паѓа на земја ,а гас вирее и испарува како кај дезодорансите на времето што значи бавно може да наштетува озонот. Чума и колера и шпански грип имало одамнина и пак ќе преживуваме но со висока цена


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
13.724
Поени од реакции
7.966
Не ставај во ист ќош коњи и автомашини разликата е огромна , впрочем коњски измет се враќа во земјата и воедно обработува земјата додека кај автомобили каде чадови од бензинските вирее во воздух додека дизелот е тешка кратко ќе вирее во воздух и после паѓа на земја ,а гас вирее и испарува како кај дезодорансите на времето што значи бавно може да наштетува озонот. Чума и колера и шпански грип имало одамнина и пак ќе преживуваме но со висока цена


Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
и нафта е природна работа, извира од земја...
се што е премногу, на мал простор, не е добро
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
5.530
Поени од реакции
3.453
Мислам дека правите верници подобро се справуваат во ова време со вакви трагедии, хорори, со тешки животни прашања:(
Како се одвива состојбата во светов, многу луѓе ке бараат спасение во Бога, ке се свртат кон духовноста, а што друга опција и имаме:(
 
Член од
7 март 2009
Мислења
740
Поени од реакции
421
Мислам дека правите верници подобро се справуваат во ова време со вакви трагедии, хорори, со тешки животни прашања:(
Како се одвива состојбата во светов, многу луѓе ке бараат спасение во Бога, ке се свртат кон духовноста, а што друга опција и имаме:(
А луѓето имаат ли друг избор?
 
На врв Bottom