Регистрирање на фирма?

Член од
1 август 2022
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво би сакала да си отворам бутик па би можеле ли да ме упатите подобро за што се ми е потребно и за трошоците кој ќе ги имам ?
 

DarkoG

Better then ever before.
Член од
19 август 2008
Мислења
701
Поени од реакции
81
Здраво би сакала да си отворам бутик па би можеле ли да ме упатите подобро за што се ми е потребно и за трошоците кој ќе ги имам ?
Прво и основно ти треба добар сметководител што ги разбира работите... После тоа све останато:

- За регистрација на фирма треба влог од 5000 евра, но тоа може да биде и материјално нешто, пример канцелариски предмети, мебел, компјутери, кола и тн. Со добар сметководител нема ни денар од џеб да платиш за влог, туку ќе пријавите некои работи што веќе ги поседуваш.
- Има околу 100-200 евра иницијален трошок и тоа е.
- На месечно ниво треба сметководител да ти брка работа пошто сама нема да можеш, а и поголема обврска е тоа, така да обавезно сметководител ти треба. Со тоа имаш трошок од 1500-3000 денари за сметководител секој месец. Инаку сметководителите се должни да следат закони, владини олеснувања и тн и да те информираат за да донесеш одлука.
- Фирмарина се плаќа еднаш годишно, мислам беше околу 100/150 евра.
- Сметки и тн треба да си плаќаш за тоа што го користиш (струја, вода, ќирија)
- Минимум една плата треба да исплаќаш (може да си бидеш самовработен/а раководител/директор). Моментално според минималната плата треба околу 18,500 + 46% (данок/пенизиско и др трошоци) за бруто плата по вработен. Еве добар калкулатор за плата. Тоа значи дека фирмата треба да прави обрт за да можеш барем една плата да исплатиш и плус да ја снабдиш со роба.

Тоа е тоа воглавно, те молам внимателно прочитај последната точка. Пошто ако не правиш прмет многу лесно ќе заглавиш.

Среќно.
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
- За регистрација на фирма треба влог од 5000 евра, но тоа може да биде и материјално нешто, пример канцелариски предмети, мебел, компјутери, кола и тн. Со добар сметководител нема ни денар од џеб да платиш за влог, туку ќе пријавите некои работи што веќе ги поседуваш.

- На месечно ниво треба сметководител да ти брка работа пошто сама нема да можеш, а и поголема обврска е тоа, така да обавезно сметководител ти треба. Со тоа имаш трошок од 1500-3000 денари за сметководител секој месец. Инаку сметководителите се должни да следат закони, владини олеснувања и тн и да те информираат за да донесеш одлука.
За првата точка нема потреба ни да ги плати тие, има простор од една година, таман ако тргне да собере, ако не нема никогаш да ги даде.

Долната граница, па макар и горната кај сметководител ми се малку чудни, за Скопје јас не сретнав некој испод 3500, за други градови најефтино што знам е 3000ки, најчесто се околу 3-5к за вакви мали фирмички.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.723
Поени од реакции
2.082
За првата точка нема потреба ни да ги плати тие, има простор од една година, таман ако тргне да собере, ако не нема никогаш да ги даде.

Долната граница, па макар и горната кај сметководител ми се малку чудни, за Скопје јас не сретнав некој испод 3500, за други градови најефтино што знам е 3000ки, најчесто се околу 3-5к за вакви мали фирмички.
@Ла лала @DarkoG
Како сметководител со повеќегодишно искуство, би ти дал совет, како насока за отварање на фирма, нешто слично како советот на Дарко и Лестер.
За мене е клучно да имаш продажби претходно, т.е. да имаш барем било какви продажби(преку карго, ФБ и слично) за да ги увидеш потребите на пазарот, народот што бара, колку може да плати и кај ти е тебе ќарот. Отварањето на фирмата е една чиста формалност, доколку ги имаш горните податоци, но доколку ги немаш, грешките ги учиш во од и се поскапи.
Мој втор совет би ти бил да седнеш и на лист хартија да испишеш што тебе ќе те разликува од другите бутици, што фали кај нив, кои се цените, секако да си ја вклучиш и финансиската пресметка - минимална плата од околу 26 илјади бруто, сметководител 3500, банкарска провизија околу 500 на месец и други трошоци, струја, вода, кирија и слично, за да имаш претстава колку пари ти требаат на месечно ниво и колкави продажби ти требаат само за да го поминеш месецот, без набавки.
Многу успех!

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
Мој втор совет би ти бил да седнеш и на лист хартија да испишеш што тебе ќе те разликува од другите бутици, што фали кај нив, кои се цените, секако да си ја вклучиш и финансиската пресметка - минимална плата од околу 26 илјади бруто, сметководител 3500, банкарска провизија околу 500 на месец и други трошоци, струја, вода, кирија и слично, за да имаш претстава колку пари ти требаат на месечно ниво и колкави продажби ти требаат само за да го поминеш месецот, без набавки.
Многу успех!

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
Фирмарина, сметководител, завршна сметка, трошок за сметката во банка, комунална такса - се ова ако се разложи по месеци доаѓа грубо околу 7к месечно.
1 плата + кирија/сметки грубо 1000 евриќи месечно (може и троа поефтино, ама со цената на струјата тешко). Ако имаш и втора смена со плус вработен отидоа 1500-1600 евра само давачки.

Стави непланирани трошоци просек по 100-200 евра (а знаат да влетаат, може струјата да отиде уште 10-15% нагоре до крај на годината).

Доаѓаме дека откако ќе се одбие инвестицијата за набавка на робата, треба да му остануваат по мин. 2000 евра за да има математика да си ја чука главата со бизнис (барем една асална плата од 40-50к), иако и тоа е ништо во споредба со нервозите (поарно да работи за друг, и да чепка нешто додатно, па макар тезга на пазар).
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.723
Поени од реакции
2.082
@Lester Freamon
Секако, нема збор. Секоја дејност си има своја специфика и трошоци кои си следат. Без таа сума на пари што ја спомна, не гледам кај е математиката за изгубеното време и нерви.
И бонус со кризава, не знам дали баш е време за инвестирање во бизниси вон храна и енергетика.


Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.656
Поени од реакции
34.946
@Lester Freamon
Секако, нема збор. Секоја дејност си има своја специфика и трошоци кои си следат. Без таа сума на пари што ја спомна, не гледам кај е математиката за изгубеното време и нерви.
И бонус со кризава, не знам дали баш е време за инвестирање во бизниси вон храна и енергетика.


Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
Пази математиката погоре е направена само на апла мало дуќанче, малку поголем бутик, на добра локација (особено Скопје) може да има и кирија од неколку илјади евра.

Во моментов освен ако немаш гарантиран пласман е ризик со се, особено кога станува збор за бизниси кои се директно зависни од транспортот, и 100% од увоз.

Истите алишта што денес ќе ги набави за 1000 денари, утре може да се набавна 1500, а ако дигнеш 500 на парче ќе си ги чуваш за себе со месеци. Алишта не се неопходно нешто за преживување, на вакви инфлации и трошоци секој што е на послаб буџет ќе стегне заби и истата гардероба ќе ја носи подолго.

Енергетика е апла заебан бизнис, и за големи играчи. Таму треба да си спремен како на берзите со акциите да издржиш и 3-4 лоши години, ама во 1-2 добри како периодов ќе направиш кеш и за претходните.

За кадарен народ како нашиот само онли фенс :D
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.541
Само кафич е мајката за отварање кај нас.

И тоа еден од друштво ќе го плати а цела фб група ќе го клати :D
Што и фали на оваа? 2-3k долари месечно ко ништо ги млати. Лупај ние ко сивоњи :D
 
Последно уредено:
Член од
4 јуни 2014
Мислења
123
Поени од реакции
40
Сакам да си отворам онлајн бутик, каде што ќе може да се плаќа онлајн и со картичка.

Веќе имам друга фирма моја, преку која сум и осигурана. Дејнодта е сосема различна, нр можам да ја користам.

Имам некои прашања за искусни:

- Дали морам фирма да отворам за онлајн продавница? Можам ли само да се регистрирам како поединец, и да си плаќам данок или што и да треба.
Ако отворам, не ми е јасно со осигурањето како ќе сум, бидејќи веќе сум осигурана.

- Роба ќе имам од неколку земји, достава со карго. Може ли да ми кажете од кои карга/компании џа достава од други држави дте задоволни? И колку е царината за облека?

Во благодарам однапред
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Сакам да си отворам онлајн бутик, каде што ќе може да се плаќа онлајн и со картичка.

Веќе имам друга фирма моја, преку која сум и осигурана. Дејнодта е сосема различна, нр можам да ја користам.

Имам некои прашања за искусни:

- Дали морам фирма да отворам за онлајн продавница? Можам ли само да се регистрирам како поединец, и да си плаќам данок или што и да треба.
Ако отворам, не ми е јасно со осигурањето како ќе сум, бидејќи веќе сум осигурана.

- Роба ќе имам од неколку земји, достава со карго. Може ли да ми кажете од кои карга/компании џа достава од други држави дте задоволни? И колку е царината за облека?

Во благодарам однапред
Ako veke imas tvoja firma, zasto bi otvarala nova? Mozes I on line butikot da go rabotis preku taa. Najednostavno bi bilo...
Ako veke insistiras da otvaras, ti ke figuriras kako osnivac I upeabitel. Firmata ke bide bez vraboteni, I ne plakas nikakvi pridonesi I osiguruvanje (posto veke si osigurana vo druga firma)
Inaku, moe licno mislenje e deka podobro Dooel, otkolku tggovec poedinec.
 
Член од
14 февруари 2013
Мислења
1.723
Поени од реакции
2.082
Сакам да си отворам онлајн бутик, каде што ќе може да се плаќа онлајн и со картичка.

Веќе имам друга фирма моја, преку која сум и осигурана. Дејнодта е сосема различна, нр можам да ја користам.

Имам некои прашања за искусни:

- Дали морам фирма да отворам за онлајн продавница? Можам ли само да се регистрирам како поединец, и да си плаќам данок или што и да треба.
Ако отворам, не ми е јасно со осигурањето како ќе сум, бидејќи веќе сум осигурана.

- Роба ќе имам од неколку земји, достава со карго. Може ли да ми кажете од кои карга/компании џа достава од други држави дте задоволни? И колку е царината за облека?

Во благодарам однапред
Moze da se otvori podruznica vo postoeckata firma, so druga sifra na dejnost. Za web terminalot, si I'ma nadomest godisen I se razlikuvaat uslugite I cenite od banka do banka. Toa e najednostavnoto reshenie.
Pozdrav!

Sent from my M2102J20SG using Tapatalk
 
Член од
22 јуни 2022
Мислења
19
Поени од реакции
12
Me interesira , dali se isplakja da se osnova butik, vo mal grad? I kolku e mozna zarabotkata, ako uspee biznisot, ili toj trud ne se isplakja..fala odnapred , sakam da osnovam mal biznis , a me interesira kako odi toa
 

Kajgana Shop

На врв Bottom