Регенерација на црн дроб

Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.546
Треба да се бара причината, едно што знам е вишокот кг, но ме буни тоа што пред некоја година бев и со поголем вишок на кг ама пак трансеминазите беа нормални
Тестови за сите видови на хепатити имам направено, и се во ред (негативни)
какви вишок кг брат, пред година и мене ми се случи ова, буквално ништо немам сменато или направено да ги заслужам ваквите резултати.

или од ковид вакцините е или без да знаеме го имаме прележано вирусот
 
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
какви вишок кг брат, пред година и мене ми се случи ова, буквално ништо немам сменато или направено да ги заслужам ваквите резултати.

или од ковид вакцините е или без да знаеме го имаме прележано вирусот
Имам поминато 2020 окт, тогаш и сетив со резултатите, и се имам вакцинирано два пати (кинеска) пред 4 месеци
Има врска Ковидот , ама сепак е долг период
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.546
Имам поминато 2020 окт, тогаш и сетив со резултатите, и се имам вакцинирано два пати (кинеска) пред 4 месеци
Има врска Ковидот , ама сепак е долг период
незнам стварно, јас сум доста млад за вакви резултати. Јас ќе пробам со физичка активност да видам дали ќе помогни нешто.
 

Coca Cola

Пашламарка
Член од
4 јануари 2009
Мислења
889
Поени од реакции
1.429
Dodeka ne se soocite so vistinata sekogas ke barate pricini vo kovidi, vo cuda, havarii. Ti druze, so 1.6 triglicerid ne moze da se pravis naiven i da krevas ramenici od kade ti e zamasten dzigerot.

Dieta, gladuvanje po 12-14-16 saata, pesacenje po 1 saat u den so 65% od maximalniot heart rate (spored vozrasta 220-vozrast= max heart rate) i ke vidite kako isceznuva masnotijata od dzigerot.

P.S Dzabe ke piete silimarin, ako ne se sredite so dieta ili so vezbanje ke vi se vratat ast i alt na normala no na EHO pak ke imate belavina!

P.S: otkazete blago u sekakov vid, i alkohol barem 3 meseca.
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:
Член од
24 декември 2008
Мислења
394
Поени од реакции
222
Dodeka ne se soocite so vistinata sekogas ke barate pricini vo kovidi, vo cuda, havarii. Ti druze, so 1.6 triglicerid ne moze da se pravis naiven i da krevas ramenici od kade ti e zamasten dzigerot.

Dieta, gladuvanje po 12-14-16 saata, pesacenje po 1 saat u den so 65% od maximalniot heart rate (spored vozrasta 220-vozrast= max heart rate) i ke vidite kako isceznuva masnotijata od dzigerot.

P.S Dzabe ke piete silimarin, ako ne se sredite so dieta ili so vezbanje ke vi se vratat ast i alt na normala no na EHO pak ke imate belavina!

P.S: otkazete blago u sekakov vid, i alkohol barem 3 meseca.
Автоматски споено мислење:
Да триглицериди ми се 2.2 хехе
Ова е најздравиот муабет за замастен џигер,
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.831
...пак ќе речам, можеби од друга причина е покаченото АЛТ што јетрата реагира, дали пиете вода од чешма? нешто можеби не е квалитетна содржи недозволени елементи, можеби профи работите со пестициди, отровни супстанции или да не сте во секојдневен контакт преку суплементи или можеби некои хербални народни лекови без контрола кои можеби ви ја оптоварува јетрата која на ваков начин реагира?
...со силимарин екстракт во комбинација со други растенија не е некое решение за јетрата како што би било внесот на фосфолипиди од Есенцијале форте капсули кои ги ревитализира хепатоцитите на јетрата.
...се смета дека магарешкиот трн го попречува транспортниот систем на цитохром P450 во црниот дроб, можни се потецирани естрогени ефекти, така да внимателно,
 
Последно уредено:
Член од
15 јуни 2020
Мислења
240
Поени од реакции
905
Јас од 70 Алт/аст пред еден месец, со левикер пиење еден месец паднаа на 30... Можно е ова или се грешни резултативе од лабораторијава?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.831
...приметив и друга работа, да млади машки особи после неколку месечни активни, напорни да не речам форсирани бодибилдинг тренинзи во дигање на тежина, да се достигне за кратко време посаканото, најчесто без профи тренер или друго стручно лице, по извесен период имаат проблем со покачени јетрени ензими,
 

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.557
Поени од реакции
9.117
...пак ќе речам, можеби од друга причина е покаченото АЛТ што јетрата реагира, дали пиете вода од чешма? нешто можеби не е квалитетна содржи недозволени елементи, можеби профи работите со пестициди, отровни супстанции или да не сте во секојдневен контакт преку суплементи или можеби некои хербални народни лекови без контрола кои можеби ви ја оптоварува јетрата која на ваков начин реагира?
...со силимарин екстракт во комбинација со други растенија не е некое решение за јетрата како што би било внесот на фосфолипиди од Есенцијале форте капсули кои ги ревитализира хепатоцитите на јетрата.
...се смета дека магарешкиот трн го попречува транспортниот систем на цитохром P450 во црниот дроб, можни се потецирани естрогени ефекти, така да внимателно,
На овие мислиш? Како се пијат ? Штом се форте по една дневно?
Screenshot_2022-02-20-22-13-37-21_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
Автоматски споено мислење:

Јас од 70 Алт/аст пред еден месец, со левикер пиење еден месец паднаа на 30... Можно е ова или се грешни резултативе од лабораторијава?
Можно е да има и грешни резултати тоа сигурно.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.831

The Savior

Is with me
Член од
29 јули 2021
Мислења
4.557
Поени од реакции
9.117
да...тие се... само мн скапи овие 30 капсули 42 Е... во Турција 90 капсули 25 евра , Романија 30 капсули 5 Е,
Случајно кај нас да не ги има? Јас пијам Синомарин форте една дневно веќе три месеци и сеуште немам правено тест за крвна слика за да видам резултати. Доволно ли е три месеци терапија за резултати?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.637
Поени од реакции
34.831
...па нормално го имаше, беше од 240 -280 ден 30 капс, сега нешто го снема пред неколку месеци, но нашиве медицинари се маркетиншки приврзани на силимарин, така ретко со негова препорака нажалост,
Случајно кај нас да не ги има? Јас пијам Синомарин форте една дневно веќе три месеци и сеуште немам правено тест за крвна слика за да видам резултати. Доволно ли е три месеци терапија за резултати?
...па би требало да направиш,
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom