Реакција на ОМО Илинден Пирин

Статус
Затворена за нови мислења.

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Денес не прашуваш за Крум, Аспарух, Борис и Симеон? Чудно!

Имињата следат модната тенденција. Секое време си има свои карактеристични имиња.

Во Бугарија по 1944 г. се отфрлат многу стари иминња и на нивно место се измислуваат други. Поврзани со словенството.
Пример - Пламен, Румен, Владислав, Добромир, Драгомир, Красимир и т.н.

Старите - на бабите и дедовците постепено исчезнуваат. В`лко, Делчо, Дојчо, Желју, Кр`стју и т.н.

Сега се модерни Памела, Анна-Марија, Антонио, Роберто, Джулија, Никол и т.н.

И вчера реков - Бугарин Асан нема. Асан и Ајше се ромски имиња.
објасни бе за Кубрат и АСпарух
 

demmian

Попиванов
Член од
9 јули 2008
Мислења
1.613
Поени од реакции
53
. Зашто е требело да има Македонци.

Хехе...:wink:
А бе на долго и широко си објаснил,се ОК,но ако е така,тогаш со кои Македонци се среќавал апостол Павле?

Кога го ширел христијанството,го ширел меѓу Грци (Елини) и Македонци.
Бугари никаде не споменува.:wink:

Тогаш одговори ми:-како е можно да сме Бугари,кога според Новиот Завет,Македонците се постари и од Бугарите.:nesum:
 
Член од
2 ноември 2008
Мислења
24
Поени од реакции
0
објасни бе за Кубрат и АСпарух
Аспарух Јосифовски - Македонец.
Кубрат не знам.

Кога мислиш се појавиле тие имиња?

Паисиј не го знае името Аспарух, вика му Батоја. Ни еден Бугарин не се викал Аспарух до како името не е пишано во ИСТОРИСКИ ТРУДОВИ. ЈАС ЛИЧНО НЕ ПОЗНАВАМ ЧОВЕК СО ИМЕ АСПАРУХ.

Ти што мислиш? Секој втор тартар се вика вака?

:pos2:
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
542
Поени од реакции
76
објасни бе за Кубрат и АСпарух
Аспарух е много разпространено иранско име, значешто нешто като 'конник' (rider, horseman), от иранското aspa- 'кон'. За Кубрат, Борис и други подобни праб'лгарски имена може да прочетеш например В. Бешевлиев, Ирански елементи у п'рвоб'лгарите, R. Schmitt, Iranica Protobulgarica. Asparuch und Konsorten im Lichte der Iranischen Onomastik или тука (Asparukh of Iberia, from: The Cambridge History of Iran, Vol. 3 (1), Part 4: Iran and her neighbours)

Други в'проси?




 
Член од
26 ноември 2008
Мислења
96
Поени од реакции
0
Стига треси глупости мој човек . Оште малку и ќе кажеш дека на Јане Сандански фамилијата е ставена од комунистите после 45 година :pos2:. Вистина е дека во Македонија никогаш пред да дојдат Бугарите не е имало да завршава фамилија на ов или ев Толку многу како сега. Имао е , ама тоа се биле изклучоци. Одкако доаѓат со црква, а и со војска покасно почнуват во документите да ги запишуват луѓето по Бугарски . До тогаш наместо например Никола Груевски , са кажували Никола на Грујо , или Никола од Грујо. Факт е дека дури на Киро Глигоров Бугарите му ја стават фамилијата и го запишуват со ов. Тој учи во Ќустендил по врме на окупацјата и тамо во училиште го запишуват како Киро Глигоров
Абе јас многу јасно ти казах фактите такива каквито са и секи ги знае, на јане Сандански фамилијата си е оригинална и комунистите не са ја смениле, јас ти казах кои са смениле - тиа дека са зав'ршвале на ОВ и ЕВ те са сменени во голема част но не сите, все уште има много непроменени на ОВ и ЕВ това е факт, но с'што така е факт че по големата част са променени и е добавена наставка СКИ което пак ти повторувам е супер абсурдно при условие че се запазва старата аст ОВ и ЕВ ... Георги ЕВ СКИ, Гру ЕВ СКИ, а за Сандански всичко си е нормално там фамилијата си е точна без промени, това са фамилии изклјученија които с'штествуват и во Б'лгарија, но там не е имало окончание ОВ и ЕВ и нема абсурдни промени, не е СанданОВСКИ а СанданСКИ!!! Както подобни са Дренски, Тр'нски, Беремски, Софијански, Македонски, Пирински и т.н и т.н там ОВ И ЕВ нема та за това ми е чудно што като са ги менели имената не са залииле тија наставки ОВ и ЕВ та сега на сите е јасно на кој ква е била старата фамилија ...
А това дека тв'рдиш дека имената до 1945 са биле повечето завр'швали на СКИ и на ОВ и ЕВ почти не е имало ... ми жалко за тебе ... нека лјугете сами преценат лажеш или вистина сборуваш ...
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
57
Поени од реакции
0
брјах

Хехе...:wink:
А бе на долго и широко си објаснил,се ОК,но ако е така,тогаш со кои Македонци се среќавал апостол Павле?

Кога го ширел христијанството,го ширел меѓу Грци (Елини) и Македонци.
Бугари никаде не споменува.:wink:

Тогаш одговори ми:-како е можно да сме Бугари,кога според Новиот Завет,Македонците се постари и од Бугарите.:nesum:
ок, ама нали знаеш дека древните македони според сите науки биле су гркофони - зошто? Сега да не излезе, дека вс'штност грчкиот език е украден македонски? Абе не се вр'зват нештата, ама никако
 
E

emission

Гостин
на јане Сандански фамилијата си е оригинална и комунистите не са ја смениле, јас ти казах кои са смениле - тиа дека са зав'ршвале на ОВ и ЕВ те са сменени во голема част но не сите, все уште има много непроменени на ОВ и ЕВ това е факт, но с'што така е факт че по големата част са променени и е добавена наставка СКИ което пак ти повторувам е супер абсурдно при условие че се запазва старата аст ОВ и ЕВ ... Георги ЕВ СКИ, Гру ЕВ СКИ, а за Сандански всичко си е нормално там фамилијата си е точна без промени, това са фамилии изклјученија които с'штествуват и во Б'лгарија, но там не е имало окончание ОВ и ЕВ и нема абсурдни промени, не е СанданОВСКИ а СанданСКИ!!! Както подобни са Дренски, Тр'нски, Беремски, Софијански, Македонски, Пирински и т.н и т.н там ОВ И ЕВ нема та за това ми е чудно што като са ги менели имената не са залииле тија наставки ОВ и ЕВ та сега на сите е јасно на кој ква е била старата фамилија ...
ИИ браво бе татарче. Демек во Бугарија презимињата на СКИ се оригинални а во Македонија измислени, променени. Абе оди купи си мозок бе трат. Не изигравај кловн. Уште малку ќе не убедиш дека тоа е Бугарски патент ( презимињата на ски) и според тоа имате единствено авторско право. :pos2::pos2:
 
Член од
29 февруари 2008
Мислења
42
Поени од реакции
0
Хехе...:wink:
А бе на долго и широко си објаснил,се ОК,но ако е така,тогаш со кои Македонци се среќавал апостол Павле?

Кога го ширел христијанството,го ширел меѓу Грци (Елини) и Македонци.
Бугари никаде не споменува.:wink:

Тогаш одговори ми:-како е можно да сме Бугари,кога според Новиот Завет,Македонците се постари и од Бугарите.:nesum:
Дамјане, Дамјане,
какви б'лгари т'рсиш на полуострова по времето на апостол Павел ?!
И какво обшто имаш ти с онија македонци от Старија завет ?
Точно толкова обшто, колкото имат сегашните граждани на Египет с древните египтјани.
Вс'штност, ако направим аналогијата с египтјаните, тогава излиза, че...
по-добре е да си траете...
 
Член од
19 јули 2006
Мислења
3.157
Поени од реакции
129
ок, ама нали знаеш дека древните македони според сите науки биле су гркофони - зошто? Сега да не излезе, дека вс'штност грчкиот език е украден македонски? Абе не се вр'зват нештата, ама никако
Елинизирани биле само дел од благородниците и владетелите. Народот немал врска со елинизмот и секогаш бил сметан за варварски од страна на Елините.

Дамјане, Дамјане,
какви б'лгари т'рсиш на полуострова по времето на апостол Павел ?!
И какво обшто имаш ти с онија македонци от Старија завет ?
Точно толкова обшто, колкото имат сегашните граждани на Египет с древните египтјани.
Вс'штност, ако направим аналогијата с египтјаните, тогава излиза, че...
по-добре е да си траете...
Зарем мислиш дека 80 милиони Египјани се доселени од Арабија а сите стари Египјани изумреле?

Пан Арабизмот е култура и нема врска со етничка припадност. Вакви тврдења не доликуваат на човек со здрав разум.
 

SuicideMessiah

Советник
Член од
7 јули 2008
Мислења
5.556
Поени од реакции
278
Абе јас многу јасно ти казах фактите такива каквито са и секи ги знае, на јане Сандански фамилијата си е оригинална и комунистите не са ја смениле, јас ти казах кои са смениле - тиа дека са зав'ршвале на ОВ и ЕВ те са сменени во голема част но не сите, все уште има много непроменени на ОВ и ЕВ това е факт, но с'што така е факт че по големата част са променени и е добавена наставка СКИ което пак ти повторувам е супер абсурдно при условие че се запазва старата аст ОВ и ЕВ ... Георги ЕВ СКИ, Гру ЕВ СКИ, а за Сандански всичко си е нормално там фамилијата си е точна без промени, това са фамилии изклјученија които с'штествуват и во Б'лгарија, но там не е имало окончание ОВ и ЕВ и нема абсурдни промени, не е СанданОВСКИ а СанданСКИ!!! Както подобни са Дренски, Тр'нски, Беремски, Софијански, Македонски, Пирински и т.н и т.н там ОВ И ЕВ нема та за това ми е чудно што като са ги менели имената не са залииле тија наставки ОВ и ЕВ та сега на сите е јасно на кој ква е била старата фамилија ...
А това дека тв'рдиш дека имената до 1945 са биле повечето завр'швали на СКИ и на ОВ и ЕВ почти не е имало ... ми жалко за тебе ... нека лјугете сами преценат лажеш или вистина сборуваш ...
У да тибам бугарската поезија.....

Еј, а ја знаеш ли онаа дека и куров завршува на „ов“ па изгледа дека и тој е бугарин....

Дојди да го бакнеш твојот брат бугарин!!!!
 

Македонеро

Домаќин
Член од
15 декември 2008
Мислења
3.451
Поени од реакции
1.791
Да можеа ова татарлнава и библијата каде што се спомнува Македонија и Македонецот ќе го фалсификуваа и заменеа со бугарија и бугарот
 

Кралот Марко

Не прилепчанецот, ами Јас
Член од
6 ноември 2008
Мислења
3.969
Поени од реакции
278
Само напред ОМО-Илинден, имате подршка, бугариве можат колку сакаат да ги вртат и подредуваат зборовите за да докажат дека не постоите, но фактите се на ваша страна. За Македонија со срце.
 
Член од
5 декември 2008
Мислења
55
Поени од реакции
2
Edno da vi e jasno bez razlika dali ste grci srbi ili bugari Makedonija treba da bide cela i kako takva da bide faktor vo regionov.Bez razlika sto znaat site "sosedi" deka nema sansa da se obedinat Vardar, Egej i Pirin,stravot e dlaboko vrezan vo nivnite koski ,vo nivnoto bitie, od pkolenija ,deka dokolku MAKEDONIJA stane celosna drzava , bilo koj narod koj zivee vo nea nema da se zeme vo predvid.Imeto Makedonija vo niv vleva strav i nemir deka ke bidat zaboraveni vo istorijata kako obicni smrtnici.Zatoa na site ni e jasno deka Makedonija dodeka ne bide cela nema da se smirat iskonskite pobudi sakale ili ne.Vprocem Makedonija e na Makedoncite i na nikoj drug.Zatoa site vie koi se cuvstvuvate Makedonci krenete go glasot protiv tiranite i protiv onie koi ve negiraat,i kazete na poln glas deka nie ne sme bugari srbi niti grci i deka tie se varvari za nas,no nasata nesreka e da patime od posilnite.



MAKEDONIJA KOLKU GORDO ZVUCI
 
Член од
9 август 2008
Мислења
781
Поени од реакции
40
Само напред ОМО-Илинден, имате подршка, бугариве можат колку сакаат да ги вртат и подредуваат зборовите за да докажат дека не постоите, но фактите се на ваша страна. За Македонија со срце.

Фала на поддршката брат. Во среда е крајниот ток во кој треба да се произнесе судот. Тогаш ќе видиме дали ќе славиме или ќе фркаат Татарски глави :)

Edno da vi e jasno bez razlika dali ste grci srbi ili bugari Makedonija treba da bide cela i kako takva da bide faktor vo regionov.Bez razlika sto znaat site "sosedi" deka nema sansa da se obedinat Vardar, Egej i Pirin,stravot e dlaboko vrezan vo nivnite koski ,vo nivnoto bitie, od pkolenija ,deka dokolku MAKEDONIJA stane celosna drzava , bilo koj narod koj zivee vo nea nema da se zeme vo predvid.Imeto Makedonija vo niv vleva strav i nemir deka ke bidat zaboraveni vo istorijata kako obicni smrtnici.Zatoa na site ni e jasno deka Makedonija dodeka ne bide cela nema da se smirat iskonskite pobudi sakale ili ne.Vprocem Makedonija e na Makedoncite i na nikoj drug.Zatoa site vie koi se cuvstvuvate Makedonci krenete go glasot protiv tiranite i protiv onie koi ve negiraat,i kazete na poln glas deka nie ne sme bugari srbi niti grci i deka tie se varvari za nas,no nasata nesreka e da patime od posilnite.



MAKEDONIJA KOLKU GORDO ZVUCI


Абослутно точно кажано.
 
Член од
26 ноември 2008
Мислења
96
Поени од реакции
0
ИИ браво бе татарче. Демек во Бугарија презимињата на СКИ се оригинални а во Македонија измислени, променени. Абе оди купи си мозок бе трат. Не изигравај кловн. Уште малку ќе не убедиш дека тоа е Бугарски патент ( презимињата на ски) и според тоа имате единствено авторско право. :pos2::pos2:
Абе јас ти казах фактите каквито са, а ти обидни определенија пишеш, ајде да кажеш какви са фактите а??? Преди 1945 година во МакедониR е имало фамилии зав'ршвашти на СКИ толкова колкото и во Б'лгариR и те не с'д'ржат частите ОВ И ЕВ Тр'нСКИ, ДренСКИ, ЧерноземСКИ, СанданСКИ да видиш некаде ОВ ЕВ ??? А тоа кој има патент за СКИ е друг вопрос, но факта е че след 1945 таја наставка е добавена масово в имената на хората живеешти во РМ и никој не може да го отрече!!! Друг вопрос којто мене ме интересува е зошто така елементарно и абсурдно са добавиле таја наставка след като името преди това е имало својата наставка ОВ или ЕВ???? Името е имало својата наставка а и добавили уште една СКИ, зошто не са махнале ОВ и ЕВ и тогаш не са добавиле чиста нова наставка СКИ, както СанданСКИ така да са направиле и Георгски, ГрујСКИ, АлександрСКИ, ТошСКИ и т.н. и т.н. јас ова прашанье имам ако може некој да отговори???
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom