Рамштајн - 24.05.2024 - Ушче Парк Белград

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.900
Поени од реакции
11.286
Ја сум презадоволен. Од организација до настап.
Реално никој не може да е крив за калта, толку голема ливада нема како да ја покриеш и спречиш кал. А и последните два днае падна многу дожд. Од трибините беше перфекција.
Прв мој сериозен рок концерт и веќе мерникот е дигнат многу високо, не знам кој концерт ќе успее да ме предомисли.
:cuc:
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
4.174
Поени од реакции
6.600
Pushtete sllika, Video da vidime kako bila Atmosferata
 
Член од
18 мај 2024
Мислења
4
Поени од реакции
10
Oд тоа што видов снимки прејака атмосфера, ми врати спомени од 2013 кога беа исто во Белград, само сега ми се чини појако било. :place:
 

Хептаграм XI

Ἱερὸς Γάμος
Член од
13 февруари 2010
Мислења
11.756
Поени од реакции
11.824
Прва вечер над 60к луѓе... Низ Белград до утрински саати се знаеше кој бил на Рамштајн...
Сите бевме со кал по патики и кондури, некои и до коленици кал! :)
Закон концерт, одлични луѓе на концертот, цел Балкан... :love:
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.843
Поени од реакции
11.047
Во смештајов идам накај соба, втори спрат, гледам стапалки со кал по скаливе, јасно е кај биле :D
Супер искуство беше концертов партали визуелно. Фалеа доста песни што ги сакам а не ги свиреа, вајда за Engel ми беше најкриво што идеше пијано геј верзијата место да згрми стандардната.
Организацијата мислам дека можеше да биде многу подобра, посебно штандовите за пијачки надвор беа хаос, еден човек точеше за 10 иљади луѓе.
Не знам за вториот концерт како беше, првиот зашто дента врнеше се калосавме до колена, али и тоа додаде шмек на целата дешавка :D
За наредната прилика кога ќе ги гледам како знам и умеам ќе земам карта за Feuerzone.
 

Џонтра Волта

Qué miras, bobo?
Член од
20 јули 2020
Мислења
9.186
Поени од реакции
56.728
Врвно искуство, кур ме болеше за калта да ви кажам искрено, у патики за трчање дојдов апсолутно кур ме болеше што осеќав како калта ми влага под кожа. Се убив рипајќи и урлајќи иако бев 420 километри далеку од бината и ништо не гледав. Никад у живот не сум присуствувал на ваков спектакл, секој ден би го повторил истово.
Едино ми е криво што не дојдовме многу порано за да се пробиеме барем позади првата зона што беше, као и да се викаше фоер зоун курац, небитно.
Све остало беше врв, сеа јеби га у модерен свет живееме па и вакви хард рок/метал журки нема да бидат имуни на милионите телефони што снимаа без престан. :D

Е да, вчера у Ушче трговскиот бев сигурно 3 саати внатре и видов преку 50 луѓе со каљави патики хахахаххаа
Автоматски споено мислење:

Си замислував дека сум на Вудсток негде у 60тите. :D

Тука негде бев сместен на пролазот меѓу двете централни трибини, од сликава на МекЛовин ја сум фактички десно од него. Ништо не се глеаше реално, тој централниот стуб сметаше и тоа бината што беше на средина на местото. Главната бина не ја ни глеав, нешто од бендот што ќе дадеа на тоа бимот од страна. Енгел ја пееа у средина, не очекував у таква спора пијано верзија да ја пеат.
Имаше доста песни од последниот албум, сакав Рајзе рајзе да ја свират ама ништо од неа.
Многу песни им знам, вака не ми текнува што ми фалеше али у секој случај вредеше све, буквално, никад нема да го забораам концертов.

Screenshot_2024-05-26-22-23-05-266_com.miui.gallery-edit.jpg
 
Последно уредено:

McLovin

Politically Incorrect
Член од
11 август 2016
Мислења
2.900
Поени од реакции
11.286
Тука негде бев сместен на пролазот меѓу двете централни трибини, од сликава на МекЛовин ја сум фактички десно од него.
Од лево си бил. Ја бев на втора трибина.
Баш у таа зона кај што си бил имаше многу кал, гледав од горе.
Screenshot_2024-05-26-23-34-10-692-edit_com.miui.gallery.jpg
Десно од мене, пред пева трибина, имаше малку кал и немаше луѓе, сите беа на централно или лево.

Останавме меѓу последните, за да се исчисти гужвата. Беше прејако, како мравки излегуваа, околу 20минути. Едно време мислев да го извадам и да прскам од горе, нешто како Тил со пената шо ја фрлаше.
 

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.843
Поени од реакции
11.047
Каква снимка ми излезе сега на јутјуб, со дрон снимано. Страшно јако.



Иначе не додадов дека по мене на Sonne беше најдобриот момент од концертот, пламенов и на далеку се осеќаше у пичку матер.
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.076
Поени од реакции
1.685
Рамштајн беа феноменални немам што да додадам само ќе кажам дека звукот беше најдобриот што некогаш било каде го имам слушнато. Одлично моќно озвучување со кристално јасен звук бев најмногу од тоа импресиониран.
Организаторот тотално потфрли, ајде за калта се деси тоа да заврне-истури на отворено во парк и се удавивме во кал али за се друго мораше да се потруди малце повеќе особено знаејќи дека ќе има +60,000.
За пиво да купам чекав 1,5 саат, од 18:30 па точно пред да почне концертот во 20:00, а и цената од 5,5 евра за пиво у чаша беше грабеж и не беше фер цена.
За мочање исто ред од пола саат. Може се ова ситници ама се битни и може да ти го уништат целокупното искуство од настанот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom